خطا‌‌ها‌ی زیر رخ داد:
Warning [2] A non-numeric value encountered - Line: 220 - File: inc/languages/persian/global.lang.php PHP 7.2.34 (Linux)
File Line Function
/inc/languages/persian/global.lang.php 220 errorHandler->error
/inc/class_language.php 147 require_once
/global.php 90 MyLanguage->load
/showthread.php 28 require_once
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیر غذا دادن به کوسه ها بر اکوسیستم دریایی
#1
 Do Shark Feeding Dives Impact Other 
?Fish

آیا دایو های غذا دهی به کوسه ها دیگر ماهیان را تحت تاثیر قرار می دهد؟

غذا دادن به کوسه ها توسط غواص ها چگونه بر اکوسیستم گسترده تر تاثیر گذار است؟
پرسش:
غذا دادن گردشگران غواصی به کوسه ها چه تاثیری بر دیگر ماهیان منطقه دارد؟

پاسخ:
سوال خوبی است،پاسخ کوتاه این است که ما اطلاعات زیادی در این باره نداریم؛با اینکه تاثیر غذا دادن به کوسه ها بر دیگر کوسه ها نسبتا به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته،تا به امروز دانشمندان کمی ارتباط آن با دیگر ساکنان اکوسیستم را مورد مطالعه قرار داده اند،تاثیری که غذا دادن به کوسه بر سایر ماهیان دارد به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است‌‌.

هنگامیکه به طور مشخص صحبت از کوسه ها باشد،روش های زیان آور مرتبط با غذا دادن به کوسه توسط گردشگری غواصی اسکوبا وجود دارد.اما غذا دادن به کوسه ها برای جذب آنها به طوری که یک رویارویی نزدیک را برای غواص ها تضمین کند می تواند به روش هایی انجام شود که کم ترین تاثیر را بر رفتار و سلامت کوسه ها داشته باشد.

به طور بالقوه چند روش استفاده از غذا برای جذب تعداد کوسه های بیشتر از حد نرمال در یک منطقه وجود دارد که می تواند بر دیگر ماهیانی که در آن نزدیکی زندگی می کنند تاثیر گذار باشد.در وهله اول،به این معنی است که  غذای خیلی  بیشتری در آن منطقه وجود دارد،و کوسه ها همه آن را نمی خورند چرا که کوسه ها غالبا کاملا "آشفته خوار" هستند،که این خود بخشی از چرایی تمایل آبزیانی مانند خلبان ماهی برای دنبال کردن کوسه های اطراف است،این رفتار کوسه ها باقیمانده غذا را بر جای می گذارد که سایر ماهیان می‌توانند از آن تغذیه کنند.(این اتفاق حتی برای گونه های ماهی که ظاهرا به طور معمول شکارچی نیستند نیز ثبت شده است).

مکان هایی که ما بررسی کردیم سطوح شگفت انگیزی از تنوع زیستی داشتند،در حالیکه به طور آشکار جمعیت خیلی زیادی از کوسه ها حضور داشتند،آب ها غنی از دیگر ماهیان نیز بودند.دکتر  Joshua Drew پروفسور زیست نگهداری از دانشکده علوم زیست محیطی و جنگل داری دانشگاه ایالتی نیویورک SUNY ESF به من گفتند: یکی از چشمگیر ترین چیزها در مورد این دایو ها تعداد زیاد گونه ها نسبت به کوسه هایی بود که از "غواصان کوسه" shark divers غذای رایگان دریافت می کردند. ما دریافتیم که بیش از نیمی از گونه هایی که غذای رایگان دریافت می کردند حتی گونه هایی نبودند که در حالت نرمال ماهی بخورند. از جمله چنین ماهیان گیاهخواری همچون "جراح ماهیان" و "بریستل توث ماهیان". همه اینها نشان میدهد که در طبیعت یک ناهار مجانی گاهی اوقات خیلی هم خوب نیست.

_آیا این برای دیگر  ماهیان خوب نیست،  چرا که مجبور نیستند برای به دست آوردن غذا سخت تلاش کنند؟

_آیا این برای دیگر ماهیان بد است،چرا که دستگاه گوارش آنها به خوردن سایر گونه ها سازگار تر است؟

_آیا این برای طعمه های عادی دیگر  ماهیان خوب است،چرا که اکنون از پسمانده غذای رایگان کوسه ها سیر هستند و بیش از این طعمه های عادی خود را شکار نمی کنند؟

ما هنوز نمی دانیم و این پرسش های پایه ای پیشگیرانه نشان می دهد که این موضوع پیچیده است.

توریسم غواصی غذا دادن به کوسه ها همچنین به این معنی است که در یک  منطقه کوسه های بیشتر از حد معمول وجود دارند! اگر شما یک ماهی اسنپر کوچک موجود در منوی غذای کوسه صخره ای بودید،و می دیدید که تعداد بسیاری کوسه در اطراف مخفیگاه کوچک شما از اقیانوس شنا می کنند،ممکن است دوباره در مورد ترک مخفیگاه خود در میان مرجان ها بیندیشید. از آنجا که ارائه دهندگان سرویس به توریسم غواصی غذا دادن به کوسه ها،به طور مکرر از یک سایت غواصی استفاده می کنند،ممکن است به این معنی باشد که این سایت ها خدمات زیست محیطی گوناگونی دارند که فقط دیگر اتفاق نمی افتند،مانند  خدماتی که توسط آن ماهی اسنپر کوچک ارائه میشد که اکنون مخفی شده یا به منزلگاه جدید نقل مکان کرده است.به راستی که در بخش هایی از ریف ها که معمولا به کوسه ها غذا داده می شود، ماهیان کمتری نسبت سایر بخش ها دیده می شود.

در مجموع غذا دادن به کوسه ها می تواند به روشی انجام شود که برای انسان بی خطر و برای کوسه حداقل اثر زیانبار را داشته باشد،اما وجود غذای اضافی و حضور کوسه های بیشتر در یک مکان ممکن است تاثیرات گوناگونی بر دیگر ماهیان داشته باشد که ما تازه درک آنها را شروع کرده ایم.

منبع: sportdiver.com

آموزش غواصی اسپورت و تکنیکال از سطوح مبتدی تا بالاترین درجات مربیگری با استاندارد های جهانی  TDI/SDI تی دی آی/اس دی آی.TDI بزرگ ترین و معتبر ترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا 

غواصی تکنیکال بین المللی:TDI
Technical Diving International

غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
 Scuba Diving International

اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:


مجید آذرشب

#مقاله_غواصی #آموزش_غواصی 
#غواصان_تی_دی_آی #غواصان_اس_دی_آی
#علوم_غواصی #شارک_دایوینگ
#غواصی_در_کنار_کوسه #غذا_دادن_به_کوسه
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان