رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جزر و مد در دریا؟ دلایل ایجاد آن؟ انواع جزر و مد؟ تاثیرات آن بر غواصی؟
#1
Photo 
جزر و مد در اثر نیروی کشش یا جاذبه ماه و خورشید و همینطور تاثیر متقابل نیروی گریز از مرکز زمین و سیال بودن آب هست.
یعنی ماه و خورشید در اثر کششی که دارن آبی که زمین رو احاطه کرده به سمت خودشون میکشن و چرخش زمین و سیال یا منعطف بودن آب باعث میشه طرف مقابل هم کشیده بشه و مد یا بالا اومدن اب رو ایجاد کنه و در طرف مقابل وقتی ابهای کره زمین به دو طرف سرازیر میشن طبیعتا در دو طرف دیگه اب کم میشه و یا اصطلاحا جزر بوجود میاد.
از نظر لغوی به جزر و مد کشند میگن.
توجه داشته باشید که جزر و مد رو بر اساس ماه قمری که یک تناوب 28 روزه داره میسنجن و در طول یک ماه قمری ما دوبار کشند بیشینه و دوبار کشند کمینه داریم.
یعنی در کشند بیشینه جزر و مد در حداکثر حالت خود و در کشند کمینه جزر و مد در حداقل حالت خود قرار داره. این مسیله به دلیل موقعیت ماه و خورشید و زمین نسبت به هم بوجود میاد و بزبان ساده تاثیری که اینها بر روی هم برای تقویت و یا تضعیف نیروی کشش خودشون نسبت به زمین میزارن.

تصویر شماره 1 پیوست
   

در تصویر بالا اشکال مختلفی از ماه دیده میشه، در حقیقت ما ماه رو تحت تاثیر نور خورشید میبینیم و در روزهای مختلف موقعیت ماه نسبت به خورشید تغییر پیدا میکنه و قسمتی از ماه تحت تاثیر نور خورشید نمایان و قسمتی تحت تاثیر سایه خورشید غیر قابل دیدنه.
از اونجا که گفته شد ماه قمری 28 روزه هست روز اول یا 28 ماه جدید رو دارین یعنی بعد از یک روز کامل ناپدید شدن کم کم شروع به نمایان شدن میکنه که به حالت هلال ظاهر میشه و این در حقیقت زمانیه که ماه بین زمین و خورشید قرار گرفته.
روز 14 هم در حقیقت ماه بصورت قرص کامل نمایان میشه و این زمانی هست که زمین بین ماه و خورشید قرار میگیره. 
در هر دو حالت گفته شده نیروهای کششی ماه و خورشید تاثیر زیادی بر روی زمین میگذارن و در نتیجه کشند بیشینه ایجاد میشه.
شاید سوال پیش بیاد وقتی ماه و خورشید در دو طرف زمین هستن چطور نیروها رو تقویت میکنن و دلیلش نیروی کشش قوی تر ماه نسبت به خورشید و فاصله زیاد خورشید نسبت به ماه در مقابل زمین هست.
اگر یک ماه کامل یا یک بار چرخش کامل ماه بدور زمین رو در نظر بگیریم موقعیتها رو میتونیم به چهار قسمت و یا چهار ربع مختلف تقسیم کنیم. دو موقعیت بعدی در حقیقت روز 7 و 21 م ماه هست که در اون خورشید و ماه نسبت به زمین در زاویه 90 درجه قرار دارن و اگر در تصویر ببینید ماه نیمه نمایان میشه یعنی زاویه طوریه که نیمی از ماه در نور خورشیده و نیمی دیگه در سایه خورشید. در این حالت نیروهای کششی هم رو خنثی میکنن و در نتیجه کشش کلی کمتر هست و کشند کمینه بوجود میاد.
در نتیجه اگر بطور ساده میخواهید بدونید چه زمانی کشندها وجود دارن
اول و چهارده هر ماه قمری بیشینه
هفتم و بیست و یکم هر ماه قمری کشند کمینه.
دسته بندی های مختلفی برای جزر و مد وجود داره ولی از اونجایی که خلیج فارس جز مناطقی هست که جزر و مدهای SEMIDURNAL    در اون وجود داره تمرکز رو بر اون میگذاریم. این مناطق همونطور که گفته شد در طول روز دوبار مد و دوبار جزر دارن. که سطح اب در هر دو یکسان هست تقریبا.
توجه داشته باشید که که اگر هیچ قاره ای در کره زمین وجود نداشت و فقط اب بود و کره زمین در حول یک نوار ثابت میچرخید تمامی جزر و مدها دو بار در روز بود ولی عوارض موجود بر روی کره زمین مثل خلیجها، سواحل، قاره ها و غیره بر روی این مسئله تاثیر گذار هستن و تغییراتی را در مکانهای مختلف بوجود میارن
اما در خلیج فارس
با توجه به اینکه گفتیم جزر و مد رد بر اساس ماه قمری محاسبه میکنن و خلیج فارس در طول یک روز دوبار مد و دوبار جزر داره. یک روز قمری در حقیقت 24 ساعت و 50 دقیقه هست و یک روز شمسی 24 ساعت. حالا برای بدست اوردن تناوب زمانی جزر و مد باید یک روز قمری رو تقسیم بر 4 کنیم که جواب میشه 6 ساعت و 12 دقیقه و نیم
یعنی با این فاصله زمانی این جزر و مدها تکرار میشه و شما برای تعیین زمان جزر و مد کافیه یک زمان رو از قبل داشته باشید یا خودتون در یک منطقه جزر و مد رو بصورت میدانی تخمین زده باشید.
مثلا اگر صبح زود دیده شد که در ساعت 6 صبح اب در پایین ترین حد خودش قرار داره مد کامل در ساعت 12:12.30 اتفاق میافته و الا اخر
و یا اینکه کل ساعت جزر و مد هر روز به مدت 50 دقیقه عقبتر قرار میگیره
تصور کنید در تاریخ 15 هم ماه چه شمسی و چه قمری و چه میلادی مد در زمان 8:50 دقیقه صبح اتفاق افتاده
در روزهای بعد به این ترتیب میشه
16 هم ماه 9:40
17 هم ماه 10:30
18 هم ماه 11:20
19 هم ماه 12:10
و الی آخر
البته جداول جزر و مد برای تمام مناطق دنیا بطور خیلی دقیق با ترکیبی از کشند بیشینه و کمینه و حداقل و حداکثر ارتفاع اب هر ساله ارائه میشه که معمولا بنادر، اسکله ها، موسسات تحقیقاتی و اموزشی اون رو در اختیار دارن و یا وب سایتهایی که زمان جزر و مد رو اعلام میکنن
بعنوان مثال یکی از سایتهای کاربردی 
www.tide.forecast.com هست.
زمانی گه وارد سایت شدید در منوی بالا کشور ایران رو انتخاب کنید و در منوی کنار اون مکان رو انتخاب کنیدو روی Go کلیک کنید
مناطقی که داره متاسفانه برای خلیج فارس و ایران محدوده به این مناطق
بندر عباس
بندر لنگه
بوشهر
جزیره خارک
جزیره لاوان
خور موسی
قشم
میتونید نزدیکترین مکان رو انتخاب کنید و با کمی اختلاف زمان دقیق رو ببینید
یه کوچولو میتونید محاسبات شخصی رو در نظر بگیرید 
توجه داشته باشید که اب از سمت اقیانوس هند وارد خلیج فارس میشه. پس مناطقی که نزدیکتر به تنگه هرمز هستند زودتر تحت تاثیر مد قرار میگیرن و مناطق غربی خلیج دیرتر
تصویر شماره 2 پیوست
   
در تصویر بالا من ایران و بعد بندر لنگه رو انتخاب کردم و این نتایج رو داد.
زمان مد کامل دریا 3:07 دقیقه فردا صبح یعنی تقریبا شش و نیم ساعت دیگه و زمان جزر کامل 8:52 دقیقه امشب
یعنی تقریبا 19 دقیقه دیگه
حالا بنده که در کیش و مقداری غربتر از لنگه هستم حدود تقریبی زمان جزر و مد رو میدونم
تصوسر شماره 3 پیوست
   
مقداری پایینتر یه گراف رو نشون میده که در حقیقت جدول زمانی 7 روز اینده هست که روی نمودار زمان و ارتفاع اب رو هم نشون میده
تا چند سال پیش سازمان نقشه برداری کشور بخش مدیریت آبنگاری و امور جزر و مدی در وب سایت خودش چارت و جدول جزر و مد رو برای تمامی نقاط خلیج فارس بصورت خیلی دقیق قرار میداد ولی از چند سال پیش حذف شد.
در حال حاضر اینکار توسط یک اپلیکیشن برای گوشیهای اندرویدی امکان پذیره
NCCTIDE2018.apk
اپ جذابیه و میتونید منطقه ای که میخواهید رو انتخاب کنید
مثلا من کیش رو انتخاب کردم
تصویر شماره 4 پیوست
   
مقدار حداکثر کشند و حداقل کشند
گراف روزانه رو هم داره
حتی میتونید از گزینه اشتراک گذاری برای دوستانتون هم استفاده کنید 
شاید برای شما سوال باشد که  عدد عمقی رو برای هر جزر و مد نشون داده میشه چیه؟ مثلا ۱.۲۰ کاهش یا افزایش عمق نسبت به مد یا جزر قبلی است؟
این در حقیقت در مقیاس با یک ضریب و یا عمق ثابته که در هر منطقه محاسبات بر اساس اون انجام شده ولی غواصان میتونن اون رو برای خودشون و سایتهاشون کاستومایز یا شخصی سازی کنن.
فرض کنید یک روز در مد کامل رفتید در یک سایت با عمق 20 متری
در جدول جزر و مدی عدد مشخص شده در اون زمان 1.50 بوده
چند روز بعد به همون سایت میرید درست در زمان مد کامل عدد مشخص شده در جدول حالا شده 0.8 متر
الان عمق سایت شما دقیقا چقدره؟
پاسخ: 19.30
Mohammad Hosseinpour
TDI/SDI/FRTI IT
PADI MI
EFR IT
Reef Check ITپاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان