رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ابتدا اورژانس سپس اتاق فشار
#1
پرسش:

اگر به بیماری کاهش فشار DCS در یک غواص مظنون باشید،بهترین اقدامات اولیه ای که می توان انجام داد کدام یک از گزینه های زیر می باشد؟

الف) اکسیژن رسانی و بردن غواص به اتاق فشار.
ب)اکسیژن رسانی و درخواست برای سرویس فوریت پزشکی EMS/انتقال غواص به اورژانس ER.
ج)اکسیژن رسانی و انتظار برای بهتر شدن حال غواص بهتر می شود.
د)اکسیژن رسانی ، دادن مایعات و مسکن ها.

پاسخ:
پاسخ و توضیحات شبکه هشدار غواصان DAN 

پاسخ صحیح گزینه "ب" می باشد
 
DAN- ER Firs,Chamber Second 

ابتدا اورژانس،سپس اتاق فشار 

شناور نشانگر سطحی تاخیری DSMB به سطح آب آمد و زوج غواص منتظر بودند توسط پرسنل قایق غواصی از آب گرفته شوند.پس از  دایو ۲۵متری/۸۰ فیت بر روی یک دیواره و دیدن وال شارک،از روحیه بالایی برخوردار بودند. 
یک ساعت بعد پیاده به خانه ییلاقی خود  برگشتند.یکی از آنها (شوهر) کمی احساس بی رمقی/خستگی داشت و تصمیم گرفت سخت نگیرد و کمی درون بانوج/ننو بر روی ایوان استراحت کند.هنگامیکه پس از چُرت چهار_پنج ساعته بیدار شد،از بانوج بیرون آمد در حالیکه درد شدیدی را در قسمت بالایی بازوی سمت چپ و مور مور شدن در اندام های انتهایی خود حس می کرد.
همسرش فرض را بر این گذاشت که او دچار بندز شده است،او با علائم بیماری آشنا بود و تابلو امکانات هایپربار را که دیده بود و تنها چند مایل از آنجا فاصله داشت را به خاطر آورد.شوهر خود را سوار بر جیپ اجاره ای کرد و بدون تعلل به سمت اتاق فشار حرکت کردند. هنگامی که رسیدند در محل ورودی با دو نفر از کارکنان ملاقات کردند.خانم توضیح داد که تمام طول هفته را غواصی می کرده اند و اکنون تنها چند ساعت پس دایو های امروزشان،همسرش در حال تجربه علائم بیماری کاهش فشار DCS هست. پرسنل از آنها "برگه معرفی نامه" درخواست کردن؛برگه معرفی نامه/ برگه ارجاع؟؟
تقریبا تمام اتاق های فشاری که غواص های آسیب دیده را درمان می کنند، مستلزم این است که غواص آسیب دیده توسط یک پزشک به اتاق فشار ارجاع داده شده باشد.پرسنل برای این زوج غواص توضیح دادند که مرد (غواص آسیب دیده)پیش از آنکه بتواند درمان شود باید توسط یک پزشک ارزیابی و معاینه شود.DCS یک وضعیت تهدید کننده حیات است که در صورتی که درمان بلافاصله پس از ظهور علائم آغاز شود بیشترین تاثیر مثبت را خواهد داشت .خوشبختانه برای این زوج تا نزدیک ترین اورژانس ER تنها ۱۵ دقیقه فاصله بود‌.در راه بخش اورژانس ،کوتاهی تنفس و درد در ناحیه قفسه سینه در غواص آسیب دیده شروع شد‌ که این حالت واقعا باعث وحشت همسر می شد بنابر این همسر پدال گاز را تا انتها فشار می داد.هنگامی که به بیمارستان رسیدند ، بلافاصله تریاژ و توسط پزشک مورد معاینه قرار گرفت.
تشخیص:
انفارکتوس میوکارد.سکته قلبی 

خوشبختانه برای این غواص،تاخیر در مراقبت که از "ابتدا انتقال به اتاق  فشار" ناشی می شود  به قیمت  جانش  گران  تمام  نشد. DCS می تواند وضعیتی دو پهلو و مبهم باشد و دارای علائم مشترک با بسیاری از دیگر وضعیت هاست،و تاخیر در مراقبت و توجه می تواند گران تمام شود،بنابراین در صورتیکه به DCS مظنون هستید باید بلافاصله به دنبال فعال کردن مراقبت های پزشکی باشید.
در بسیاری از اتاق های فشار  برای ارزیابی و معاینه غواص هایی که برای درمان مراجعه می کنند،پزشک به عنوان پرسنل حضور ندارد.و بسیاری دیگر ظرفیت و توانایی درمان غواص ها را ندارند! حتی اگر اتاق های فشار غواص ها را درمان کنند،برای حصول اطمینان از اینکه هر گونه وضعیت تهدید کننده فوری حیات مورد توجه و ملاحظه قرار گرفته اند،نیازمند دریافت معرفی نامه / برگه ارجاع هستند. معرفی نامه ها همچنین در حصول اطمینان از اینکه غواص آسیب دیده بهترین درمان ممکن را دریافت می کنند کمک می کنند.
هنگامی که پزشکان بخش اورژانس DCS را تشخیص می دهند غالبا با ارزیابی علائم در غواص شروع و با اجرای تست ها و آزمون های تشخیصی برای رد وجود دیگر وضعیت ها ادامه می دهند.در مورد این غواص،علائم و تست های تشخیصی بلافاصله آشکار ساخت که کیس مشکوک به DCS در حقیقت یک سکته قلبی بود که تنها مداخله فوری در بیمارستان را ایجاب می کرد. 
در صورتی که به DCS مشکوک شدید،تنفس اکسیژن اضطراری توسط غواص آسیب دیده را مدیریت و سرویس فوریت های پزشکی EMS را فعال و یا غواص آسیب دیده را برای معاینه به بخش اورژانس  برسانید. وقتی می توانید  با  شبکه  هشدار غواصان DANتماس بگیرید ،پزشکان/  متخصصان  ما می توانند  به شما  راهنمایی بدهند که کجا به دنبال درمان باشید و یا حتی می توانند به شما کمک کنند  و  مراحل  کمک های  اولیه  را برای  شما  توضیح  دهند،به  شما بگویند چه اقداماتی انجام دهید‌. تماس با DAN مانع نقض هرگونه پروتکل بیمه ای توسط  شما می شود ، و این  اطمینان را  حاصل می کند که پوشش بیمه حوادث غواصی تان،حادثه غواصی رخ داده برای شما را پوشش خواهد داد. 

منبع: Divers Alert Network 
989360219444+

مجید آذرشب
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان