رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکاتی برای شروع غواصی تکنیکال
FIVE THINGS YOU SHOULD KNOW BEFORE YOU START TECH DIVING

۵ چیزی که پیش از شروع غواصی تکنیکال باید بدانید 

چند روز پیش پیامی از یک فالوور در اینستاگرام دریافت کردم.این شخص به من گفت پس از فالو کردن صفحه من انگیزه درونی در آنها برای شروع غواصی تکنیکال ایجاد شده و از من درخواست مشاوره و نکاتی برای افراد مبتدی داشت. بنابراین این مقاله مناسب آن فالوور و هر شخص دیگری است که به شروع غواص تکنیکال می اندیشد. 

در ادامه ۵ چیزی را که افراد علاقه مند به غواصی تکنیکال نیاز دارند بدانند را بیان می کنم. 

۱. احساس راحتی درون آب 

در غواصی تکنیکال به تجهیزات زیادی نیاز خواهید داشت (سیلندر های دوتایی بک مانت،سیلندر های استیج،...). لازم است درون آب راحت و ریلکس باشید. باید با حس و درک بالا و مستقیم تجهیزات خود را کنترل کنید.تصور کنید دو غواص داشته باشیم، غواص اول احساس  آرامش و راحتی دارد و به محل قرار گیری تمام تجهیزات کاملا آگاه و مطلع می باشد.غواص دوم احساس خوبی ندارد و دچار استرس و انقباض عضلانی شده و برای تنظیم تجهیزات ابتدا باید آنها را لمس می کند. اگر اشکالی در عملکرد تجهیزات رخ می داد غواص اولی نقص عملکرد را سریع تر،راحت تر و بدون مشگل،کنترل و بر طرف خواهد کرد.

۲. شناوری_ کنترل شناوری نقش بزرگ و مهمی در غواصی تکنیکال دارد 

به منظور داشتن غواصی ایمن و لذت بخش به کنترل ۱۰۰ درصد شناوری نیاز دارید.در خلال غواصی با نزول به عمق طراحی شده حجم گاز کاسته و با صعود حجم گاز افزایش میابد (قانون بویل).یک غواص تکنیکال نیازمند کنترل دقیق این تغییر حجم از طریق افزودن یا کاستن گاز درون BCD، بلدر و درایسوت خود می باشد.یک غواص همیشه سعی در حفظ شناوری خنثی دارد.از آنجا که در غواصی تکنیکال به انجام دایو های عمیق تر و طولانی تر که مستلزم اجرای ایستگاه های برداشت فشار هستند مبادرت می کنید،برای اجرای این ایستگاه ها به کنترل دقیق شناوری نیاز خواهید داشت. 

۳. تجهیزات یدکی/مازاد_در غواصی تکنیکال همه چیز با گاز و تجهیزات یدکی در ارتباط است. 

باید نگرش خود را تغییر دهید.در غواصی تفریحی با یک سیلندر گاز غواصی می کنید و به جدول NDL یا محدوده زمانی بدون نیاز به فشار زدایی محدود هستید.با بروز هر گونه مشکل و نقص در عملکرد تجهیزات، در اکثر مواقع به تنهایی یا همراه با غواص همیار خود قادر به اجرای مانور "سیزا" CESA یا صعود اضطراری کنترل شده به سطح هستید و هیچ اتفاقی هم رخ نخواهد داد.در حالیکه هنگامی که غواصی تکنیکال انجام می دهد سلول های بدن  و جریان خون شما نیتروژن بیشتری جذب می کنند و اگر در چنین دایو هایی مانور CESA را به اجرا در آورید به بیماری کاهش فشار ناگهانی DCS مبتلا خواهید شد. 

۴. وقت شناسی و توجه به جزئیات_در غواصی تکنیکال باید وقت شناس و دقیق باشید

در غواصی تکنیکال لازم است برای انجام برنامه ریزی،سنجش و محاسبات  فراوان زمان بگذارید. باید در هنگام آماده سازی تجهیزات و برنامه ریزی غواصی دقیق باشید.یک اشتباه در انتخاب دو سیلندر استیج یکی حاوی اکسیژن ۲۱ درصد و دیگری حاوی اکسیژن خالص، فاجعه بار خواهد بود. 

۵. دانش تئوری فشار زدایی 

تئوری فشار زدایی نظریه ای است که امروزه دانشمند درک کاملی از آن ندارند. بنابراین چگونه می توانیم از محدودیت ها در دایو های غواصی تکنیکال آگاه شویم؟من از اینکه سوال می کنید خوشنود هستم. تمام جداول غواصی بر اساس آزمایشات و مشاهدات تجربی استوار هستند.نظریه فشار زدایی مدام در حال تحول است و مدام متد های فشار زدایی متفاوتی اضافه می شوند. باید همیشه مشتاق به یادگیری و کسب گواهینامه های پیشرفته و ارتقاء یافته باشید. 

نگران نباشید!همه آنچه که در این مقاله بیان شد به خود شما بستگی دارد.دانش و تجربه غواصی آب های آزاد را کسب کنید،در یک دوره مقتضی مانند دوره intro to tech یا ورود به غواصی تکنیکال سازمان TDI شرکت کنید،از آنچه مربی غواصی به شما آموزش می دهید پیروی کنید آنگاه درون آب از غواصی خود لذت خواهید برد.

منبع:وبلاگ سازمان  آموزش غواصی تکنیکال TDI 

جهت شرکت در دوره های غواصی و مربیگری غواصی تکنیکال با استاندارد های جهانی TDI بزرگ ترین سازمان آموزش غواصی تکنیکال در دنیا،با مرکز غواصی "دایو پرشیا" تماس حاصل نمائید.

محدوده بدون نیاز به فشار زدایی:NDL
No Decompression Limit 

صعود اضطراری کنترل شده به سطح:CESA
 Controlled Emergency Swimming Ascent 

غواصی تکنیکال بین المللی  :TDI
Technical Diving Internationals

989360219444+

ایمیل: 
tdisdiiran@gmail.com
پیج اینستاگرام:

مجید آذرشب
پاسخ