رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
غواصی و دیابت
#1
Diving with diabetes: guidelines and latest research

غواصی با وجود دیابت: دستورالعمل ها و جدیدترین پژوهش ها 

سالیان متمادی جامعه پزشکی در مخالفت با غواصی با وجود دیابت اصرار داشت.دیابت بیماری است که بر سیستم غدد درون ریز تاثیر می گذارد،مجموعه ای از غدد که مسئول تولید هورمون های تنظیم متابولیسم، رشد و نمو،عملکرد بافت ها، عملکرد جنسی،تولید مثل، خواب و خلق و خو و...می باشند.

تهدید اصلی دیابت تاثیری است که بر لوزالمعده دارد،لوزالمعده اندامی است که انسولین و گلوکاگون را تولید می کند. انسولین و گلوکاگون دو هورمونی هستند که تعادل و ثبات سطح گلوکز (قند خون ) را حفظ می کنند.در سال ۲۰۱۵ تعداد افراد مبتلا به دیابت در سراسر دنیا ۴۱۵ میلیون نفر برآورد شد و تخمین زده شد تا سال ۲۰۴۰ این تعداد به ۶۴۲ میلیون نفر هم برسد. 

آیا این بدین معنی است که افراد مبتلا به دیابت مجاز به انجام فعالیت غواصی نیستند؟قطعا اینطور نیست! 

اما بگذارید شما را از اطلاعات مهمی در این خصوص آگاه کنیم.ابتلا به دیابت یا بدین معنی است که لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی کند،و یا سلول های بدن واکنش مطلوبی به انسولین تولید شده ندارند.

۲ نوع اصلی دیابت وجود دارد:

دیابت نوع ۱ که ناتوانی لوزالمعده در تولید انسولین کافی را به همراه دارد،و وابستگی انسولین را ایجاب می کند (مستلزم تزریق انسولین می باشد).دلیل این موضوع در حال حاضر ناشناخته است. 

دیابت نوع ۲ که مقاومت انسولین را به همراه دارد،وضعیتی است که سلول های بدن در واکنش مطلوب به انسولین تولید شده ناتوان هستند.این نوع دیابت با حفظ رژیم غذایی سالم و مصرف داروهای خوراکی قابل کنترل می باشد.رایج ترین دلیل ابتلا به این نوع دیابت سبک زندگی ناسالم،وزن بیش از حد بدن و فقدان تمرین و ورزش می باشد. 

دلیل توصیه های مخالفت آمیز متخصصین در مورد غواصی و دیابت، وضعیت بالقوه و آسیب پذیر و تهدید کننده حیات است که ممکن است افراد مبتلا به دیابت هنگام دچار شدن به هایپرگلیسمی (افزایش قند خون) یا وضعیت خطرناک هایپوگلیسمی (کاهش قند خون)با آن مواجه شوند. 

جهت آگاهی،انسولین و فعالیت بدنی سطح قند خون را کاهش می دهند.و گلوکاگون و مواد غذایی حاوی گلوکز سطح قند خون را افزایش می دهند. افراد مبتلا به دیابت اغلب ممکن است دچار افزایش بیش از حد بالا یا بیش از حد پایین سطح قند خون شوند،که این خود آنها را در معرض خطر بسیار بالاتر وقوع حوادث در زیر آب قرار می دهد.این بدین معنی است که هنگام غواصی حالت هایپرگلیسمی یا هایپوگلیسمی ممکن است به از دست دادن هوشیاری و در برخی موارد به مرگ منتهی شود،بنابراین متخصصان پزشکی  زمانیکه سخن از غواصی و دیابت در میان باشد پرچم قرمز را بالا می گیرند،به ویژه هنگامیکه بیماری ناپایدار و به تازگی تشخیص داده شده باشد.

خطرات متداول،علائم و اثرات سطح قند خون بالا و پائین در دیابت:

علائم هایپرگلیسمی(افزایش قند خون ):
تشنگی شدید،تکرر ادرار،خشکی پوست،گرسنگی،تاری دید ، حالت تهوع ، خواب  آلودگی، التیام  کند زخم ها.

علائم هایپوگلیسمی( کاهش قند خون):
لرزش/رعشه، ضربان نبض سریع ،تعریق ،سر گیجه، اضطراب، رنگ پریدگی، گرسنگی ،ضعف/خستگی ،سر درد و غش.

هنگامیکه تردیدی وجود دارد، افراد مبتلا به دیابت باید بلافاصله با استفاده از دستگاه مانیتورینگ قند خون،سطح قند خون خود را چک کنند،و یا هنگامیکه گلوکز خون پائین است خوراکی حاوی قند بخورند یا بیاشامند، و یا برای مقابله با گلوکز خون بالا دارو های مناسب مصرف کنند. 

 به منظور  انجام  اقدامات احتیاطی، اگر تشخیص  و   مدیریت  بروز علائم هایپرگلیسمی یا هایپوگلیسمی  در  زیر آب  غیر ممکن نباشد اما قطعا دشوار است و به خاطر گستردگی پتانسیل مشکلات ناشی از دیابت ،هنگامیکه صحبت از ایمنی در غواصی در میان باشد، غواص های مبتلا  به دیابت  در معرض ریسک بالاتری قرار دارند.

در گذشته غواصی و دیابت به صراحت دور از مصلحت تلقی می شد.حتی امروزه نیز برخی از متخصصین پزشکی انجام غواصی با وجود دیابت را رد می کنند.با این حال در سال های اخیر غواص های بسیاری با وجود دیابت با موفقیت به فعالیت غواصی پرداخته و اشتباه جامعه پزشکی را اثبات کردند.با اتخاذ اقدامات احتیاطی به جامعه پزشکی غواصی اثبات کرده اند که عشق و علاقه به غواصی را دنبال کردن، بدون به خطر انداختن و قربانی کردن سلامت و ایمنی امکان پذیر است. 

در هنگام غواصی با وجود دیابت آگاهی از محدودیت های شخصی حائز اهمیت است. همیشه پیش از مبادرت به غواصی برای دریافت نظر واقع بینانه در مورد وضعیت سلامت خود با متخصصین امر مشورت کنید. مهم نیست وضعیت بیماری شما تا چه اندازه تحت کنترل باشد،افراد مبتلا به دیابت نمی توانند بدون محدودیت غواصی کنند،این موضوع در مورد غواص های غیر دیابتی نیز صدق می کند،البته که غواص های مبتلا به دیابت باید بپذیرند که در معرض ریسک بالاتری قرار دارند حتی اگر مهارت های غواصی برابر با غواص های غیر دیابتی داشته باشند.ابتلا به دیابت هرگز نباید مانع اکتشاف جهان هستی توسط هیچ فردی شود،اما همیشه باید اقدامات احتیاطی صحیح اتخاذ شود.

رویکرد جامعه پزشکی غواصی دستخوش تحول و تکامل شده است.در حالیکه سابقا ابتلا به دیابت به معنی ممنوعیت انجام فعالیت غواصی بود، خوشبختانه امروزه نگرش ها تغییر کرده است‌.

تحقیقات DAN در مورد دیابت:

نتایج به دست آمده از پژوهش های شبکه هشدار غواصان اروپا پیشنهاد می کند به منظور جلوگیری از وخیم تر شدن هایپوگلیسمی و تفسیر و تعبیر صحیح علائم شبیه به هایپوگلیسمی در هنگام غواصی،غواص های مبتلا به دیابت می توانند در خلال دایو های شان از مانیتورینگ به موقع سطح گلوکز خون  بهره ببرند. در جریان یک مطالعه ۲۶ دایو بدون تفاوت آماری در سطح گلوکز خون ثبت شده در هر ۵ دقیقه در خلال و پس از دایو ها به ثبت رسید. 

علاوه بر این،این مطالعه نمونه کامل و عالی از این موضوع بود که چگونه تکنولوژی می تواند با به کار گیری دستگاه نظارت مداوم گلوکز خون CGM یا Continuous Glucose Monitoring  با استفاده از یک قاب ضد آب به افزایش ایمنی دایو ها در غواص های مبتلا به دیابت کمک کند‌. در چنین مواردی سطوح گلوکز خون بی درنگ بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود و برای غواص امکان مانیتورینگ پیوسته گلوکز خون را فراهم می آورد. 

در یک مطالعه دیگر توسط بخش تحقیقات DAN نتایج مشابهی یافت شد. غواصی حتی در صورتی که نظارت مداوم بر کاهش پیش رونده سطح گلو‌کز خون رو نشان دهد،بر ریسک معنی دار هایپوگلیسمی دلالت ندارد.این یافته ها اشخاص را برای تجربه غواصی تشویق و ترغیب می کنند.از مطالعات صورت گرفته توسط DAN نتایج کلی به دست آمده به این شرح می باشد:
استفاده به موقع از سیستم نظارت مداوم بر گلوکز خون توسط غواص مبتلا به دیابت در جریان غواصی می تواند اطلاعات فوری در مورد روند تغییر سطح گلوکز خون را ارائه دهد،همراه با افزایش چشمگیر در ایمنی غواصی و افزایش دانش پزشکی ورزشی و علاقه در این زمینه خاص. 

به طور کلی در صورتیکه از عوارض بلند مدت دیابت رنج نمی برید غواصی برای شما قابل قبول است، مشروط بر اینکه چکاب های منظم و دوره ای را انجام و به منظور اجتناب از پتانسیل تهدیدات بیماری شما  به خوبی تحت کنترل باشد. 

بدون در نظر گرفتن اینکه آیا بیماری دیابت دارید یا خیر ماموریت ما این است که همه غواص ها از عهده مقوله  ایمنی در غواصی برآیند،به طوری که همه ما به اشتراک شور و هیجان خود در اکتشاف دنیای دلربای غواصی مفتخر باشیم.اگر با وجود دیابت به غواصی فکر می کنید یا شخصی را با چنین تفکری در سر می شناسید برای پیگیری توصیه های ما چند لحظه وقت بگذارید. 

توصیه هایی در مورد غواصی با وجود دیابت

• پیش از مبادرت به غواصی با پزشک و متخصص دیابت/غواصی مشورت کنید. 

• همیشه دستبند دیابت بر روی مچ دست خود ببندید تا غواص های همیار در صورت بروز موارد اضطراری آگاه باشند‌.

• همیشه گلوکز خوراکی همراه خود داشته باشید و مطمئن شوید غواص همیار تان نیز از این موضوع آگاه و گلوکز خوراکی به همراه دارد‌. 

• در صورتی از دست دادن آگاهی،امکان تزریق گلوکاگون در سایت غواصی در سطح آب فرآهم باشد. 

• پیش از غواصی برای اطمینان از تعادل سطح گلوکز خون مواد غذایی حاوی کربوهیدرات کند هضم میل کنید. 

• بلافاصله قبل و بعد از غواصی گلوکز خون خود را اندازه گیری کنید. 

• از غواصی در اعماق بیشتر از ۳۰ متر/۱۰۰ فیت اجتناب کنید،نیتروژن نارکوسیس می تواند با هایپوگلیسمی اشتباه گرفته شود. 

• از غواصی طولانی تر از ۶۰ دقیقه اجتناب کنید.

• دایو های خود را در دفترچه ثبت غوص ثبت و جزئیات میزان قند خون خود را به عنوان مرجعی برای آینده یادداشت کنید. 

• در آب های سرد،جریان های قوی یا وضعیت هایی که مستلزم فعالیت بدنی شدید می باشد خودداری کنید. 

• در دیابت نوع ۱ مطمئن شوید سطح قند خون تان ثابت و کمتر از  ۱۵۰mg/dl  یا ۸.۳mmol/L نیست.(۱۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر  یا ۸.۳ میلی مول بر لیتر).

• استفاده از دستگاه نظارت مداوم بر گلوکز CGM برای بررسی به موقع سطح گلوکز خون را مد نظر داشته باشید. 

• بدن خود را قبل،بعد و در طول غواصی کاملا هیدراته نگهدارید.

• ریلکس باشید و از تجربه خود لذت ببرید.

منبع: شبکه هشدار غواصان DAN 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال TDI/SDI ملحق شوید.

989360219444+
ایمیل: 
tdisdiiran@gmail.com
پیج اینستاگرام:

مجید آذرشب
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان