رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انواع سردرد در غواصی
#1
HEADACHES AND SCUBA DIVING
سر درد و غواصی اسکوبا 

سردرد ها در غواصی سفر های غواصی بسیاری را تباه کرده است.از آنجا که دلایل مرتبط با غواصی و سردرد متفاوتی وجود دارد،می تواند به سادگی یک اسکوئیز یا فشردگی ماسک باشد،انقباض بیش از حد گردن ناشی از تنگی تن پوش غواصی در ناحیه گردن باشد. موضوع مرتبط با دندان یا تماس ناحیه سر با آب سرد به دلیل ناکافی بودن عایق حرارتی در ناحیه سر و گردن یا آسپیراسیون آب شور باشد.با این وجود می تواند به پیچیدگی نشانه ای از بیماری کاهش فشار DCS باشد.ما در این مقاله به دلایل شایع،پیشگیری و درمان های سردرد در غواصی اشاره می کنیم.

سردرد سینوسی
Sinus Headache 

 سردرد سینوسی ناشی از اسکوئیز یا فشردگی سینوس ها در خلال صعود یا نزول است.علائم شامل درد در پیشانی، درد در صورت یا درد در ناحیه  استخوان های گونه می باشد.در غواصی سردردی که ناشی از اسکوئز سینوس ها باشد حاصل عدم توانایی غواص در اکولایز یا متعادل سازی فشار است.دلیل دیگر التهاب سینوس ها یا حفره بینی به خاطر آلرژی یا سرما ست.راه چاره شامل کاهش سرعت صعود و نزول و استفاده از داروی های ضد احتقان یا دکوژستانت  decongestants هاست.

اگرچه با وجود بیماری و کسالت بهتر است غواصی نکنید.

سردرد تنشی
Tention Headache 

علائم سردرد تنشی شامل درد در سر و درد در پشت گردن است.سر درد های تنشی ناشی از فشار  عضلانی به خاطر اضطراب،سفتی  و انقباض عضلات رخ می دهد. فشردن دندان ها و فک در خلال غواصی نیز می تواند منجر به سر درد تنشی شود‌. به منظور پیشگیری از گسترش فشار عضلانی و در نتیجه سردرد تنشی،باید بیاموزید درون آب آرام و ریلکس باشید.اگر که در حصار توانایی ها و شایستگی های خود غواصی کنید، کسب تجربه کنید و درون آب احساس راحتی داشته باشید در نهایت دچار شدن به این سردرد را متوقف خواهید کرد. 

سردرد میگرنی
Migraine Headache

 علائم سردرد میگرنی شامل درد شدید، تغییرات بینایی،ضعف یا بی حسی بازوها و حالت تهوع می باشد‌.همچنین استفراغ پس از غواصی یکی از عواقب سردرد میگرنی در غواصی است ،اما در صورتی که با علائم دیگر همراه باشد می تواند بر بیماری کاهش فشار DCS دلالت داشته باشد.اگر غواص سابقه سردرد های میگرنی داشته باشد،می تواند ارتباط مستقیمی بین غواصی و شروع فشار جمجمه ای وجود داشته باشد.

بسیاری از داروهایی که برای درمان میگرن استفاده می شوند حاوی موادی هستند که ریسک گاز نارکوسیس را افزایش خواهند داد.از آنجا که بسیاری از افراد فقط گهگاه دچار سر درد میگرنی می شوند و دیگران دچار میگرنی هستند که ناتوان کننده نیست،میگرن باید به صورت موردی مورد ارزیابی قرار گیرد.شخصی که از سر درد میگرنی  رنج‌ می برد و آرزوی غواصی در سر دارد باید با پزشک مشورت کند،ترجیحا پزشک دارای دانش و تجربه در زمینه علوم پزشکی غواصی diving medicine.

سردرد ناشی از مسمومیت منواکسید کربن 
Carbon Monoxide Toxicity Headache 

علائم سردرد ناشی از مسمومیت منواکسید کربن شامل درد شدید همراه با احساس سفتی و تنگی در پیشانی،سر گیجه،حالت تهوع و استفراغ  می باشد. 
اکثریت کمپرسور های مورد استفاده در پر کردن سیلندر های اسکوبا با روغن روانکاری می شوند.فیلتراسیون نرمال حذف تمام اثرات این روغن کاری را تضمین نمی کند.این اثرات حاوی منواکسید کربن بوده و می تواند به آسانی درون سیلندر اسکوبا انباشته شود.اگر کمپرسور معیوب باشد یا به درستی سرویس و نگهداری نشده باشد،در صد منواکسید کربن از حد مجاز و ایمن  تجاوز کرده و می تواند باعث سردرد ناشی از استنشاق منواکسید کربن شود. 
(برای بررسی کیفیت هوای تنفسی گواهینامه های نصب شده بر روی دیوار دایوشاپ را چک کنید)

اولین قدم در درمان حوادث مسمومیت منواکسید کربن،خارج کردن غواص از درون آب است،غواص باید اکسیژن تنفس کند و به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.بهترین درمان در این شرایط درمان با اکسیژن پر فشار است hyperbaric oxygen therapy.

سردرد ناشی از مسمومیت دی اکسید کربن 
Carbon Dioxide Toxicity Headache 

سردرد ضربان دار بعد از غواصی معمولا یکی از علائم  سر درد ناشی از مسمومیت دی اکسید کربن است. این نوع سر درد ناشی از تجمع دی اکسید کربن در بدن غواص است.افزایش هدر رفت گاز معمولا به خاطر هایپوونتیلاسیون ( دریافت بسیار کم هوا) ست. هایپوونتیلاسیون یا کم کاری تنفسی معمولا زمانی اتفاق می افتد که غواص هنگام عمل دم هوای کافی از سیلندر خود دریافت نمی کند و یا پیوسته تنفس نمی کند.به عبارت ساده، برای دفع دی اکسید کربن تولید شده در بدن که در نهایت منجر به این نوع سر درد می شود تنفس کافی و کارآمد ندارد. 
انباشته شدن دی اکسید کربن در بدن به خاطر استفاده از تجهیزات غواصی (رگلاتور) ناکارآمد نیز می باشد،به ویژه در اعماق بیشتر از ۳۰ متر جایی که چگالی گاز افزایش بیشتری دارد و باعث افزایش مقاومت/کار تنفسی WOB می شود که منجر به افزایش تولید دی اکسید کربن بیشتری هم می شود.با توجه به اینکه دی اکسید کربن نسبت به نیتروژن پتانسیل نارکوتیک بیشتری دارد،احساس سستی و کسالت تاثیر بالقوه تجمع بیش از حد دی اکسید کربن در بدن می باشد. 
در چنین شرایطی بهترین درمان،انجام تنفس های آرام‌ و عمیق برای کاهش/دفع دی اکسید کربن تجمع یافته در بافت ها است. همچنین از رگلاتورهای با عملکرد بالا و دارای ویژگی های  جریان هوای متناسب و متعادل استفاده کنید.سردرد های ناشی از دی اکسید کربن معمولا به خوبی به مسکن ها  واکنش نشان نمی دهند.

سردرد ناشی از بیماری تقلیل فشار 
DCS Headache 

سردرد همچنین ممکن است یکی از علائم بیماری کاهش فشار DCS باید. DCS ناشی از شکل گیری حباب های گاز نیتروژنی ست که هنگام صعود از حالت محلول در بافت ها و جریان خون خارج می شود.DCS می تواند منجر به نقص و  اختلال جسمانی دائمی یا مرگ ‌شود.اگر یک غواص از سردرد شکایت می کند و سایر علائم DCS مانند تورم و درد مفاصل، راش های پوستی، خارش، سرگیجه،حالت تهوع، استفراغ ، صدای زنگ در گوش ها یا خستگی شدید را داراست،فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.غواص اسکوبایی که پس از دایو های عمیق و طولانی قبل از رسیدن به سطح آب  فشار زدایی را به درستی انجام نمی دهد،یا هنگامی که با سرعت زیاد یا حالت وحشت زدگی panic صعود می کند،در خطر ابتلا به بیماری کاهش فشار DCS قرار دارد. 

سخنی درباره کم آبی 
A Word About Dehydration 

دهیدراتاسیون یا کم آبی بدن یکی از شایع ترین مشکلات است،که با این وجود کمتر مورد توجه قرار می گیرد. یکی از اولین علائم دهیدراتاسیون سردرد همراه با سر گیجه خفیف تا شدید است. 
هنگامی که مایعات بدن دفع/کم می شود،جریان خون و مایعات باقی مانده را در هسته مرکزی بدن متمرکز خواهد شد و جریان خون پیرامونی کاهش می یابد،در نتیجه توانایی بدن برای دفع گاز جذب شده کاهش می یابد چرا که در نتیجه ی جریان خون کاهش یافته تبادل مویرگی در اندام ها و بافت ها بازدهی کمتری دارد و در نتیجه عملکرد صحیح تمام مدل های فشار زدایی  decompression models را باطل می کند.ممکن است بر این باور باشید که بدن شما به صورت نرمال در حال دفع گاز است در حالیکه در حقیقت چنین نیست،در چنین شرایطی پیروی از دایو کامپیوتر یا جداول غواصی نیز کمکی نخواهد کرد چرا که در این وضعیت مدل های فشار زدایی دیگر فاقد اعتبار و کارآیی هستند. همچنین به دلیل کم آبی بدن جریان خون مغز کاهش می یابد،که منجر به کاهش جریان اکسیژن مغز می شود و در نتیجه سر درد و سر گیجه رخ می دهد. 

توصیه می شود در هنگام پرداختن به فعالیت غواصی اسکوبا،نسبت به حالت نرمال آب و مایعات بیشتری بنوشید و خروجی ادرار خود را برای بررسی علائم رقیق بودن کافی (کم رنگ بودن ادرار) مانیتور کنید.اگر چه این یک تکنیک ساده و پذیرفته شده جهانی است برای تعیین اینکه آیا  انسان ها به خوبی هیدراته هستند یا خیر و در بسیاری از موارد قابل اجراست،لطفا توجه داشته باشید که برخی شرایط پاتولوژیک (برای مثال دیابت) وجود دارند که منجر به تولید ادرار رقیق می شود.بنابراین ارزیابی ادرار با هدف بررسی کم رنگ بودن در موارد نادر خاصی می تواند نا کارآمد باشد. 

منبع: sdi blog

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال TDI/SDI ملحق شوید.دایوپرشیا divepersia اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره TDI/SDI و اولین مرکز ۵ ستاره توسعه مربیگری غواصی در ایران.
09122604560_09360219444 

مجید آذرشب
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان