رتبه موضوع:
  • 1 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دهیدراتاسیون در غواصی
#1
 Nine Factors That Play A Major Role In A Scuba Diver's Dehydration 


۹ فاکتوری که نقش بزرگی در دهیدراتاسیون غواص بازی می کنند.


دهیدراتاسیون یا کم آبی زمانی حاصل می شود که بدن نسبت به میزان آبی که از دست می دهد مایعات کمتری دریافت کند،که می تواند منجر به مشکلات پزشکی شود که باید از آن اجتناب شود.

برای شما به عنوان یک غواص نگرانی دیگری وجود دارد: دهیدراتاسیون یک  عامل خطر ابتلا به بیماری کاهش فشار DCS در غواصی می باشد.چرا؟
 دهیدراتاسیون حجم پلاسمای خون و خونرسانی به بافت ها را کاهش می دهد،بنابراین باعث افزایش غلظت خون و کاهش جریان خون می شود.
 ۹ فاکتور رفتاری و فاکتورهای محیطی که نقش مهمی را در  دهیدراتاسیون غواصی بازی می کند: 

1.تنفس هوای فشرده:
Breathing compressed air

هوای درون سیلندر های اسکوبا خشک است و برای مرطوب کردن این هوای خشک بدن آب بیشتری از دست می دهد.به خاطر دمای پائین تر آب ریه ها باید برای گرم کردن هوای تنفسی، بیشتر فعالیت کنند که این خود از دست دادن رطوبت و آب را افزایش می دهد. 

2.تکرر ادرار (افزایش تولید ادرار) :
Immersion diuresis 

در جریان دایو، فشار محیطی افزایش یافته و دمای پائین تر آب باعث می شود بدن در یک تلاش آگاهانه برای گرم نگهداشتن هسته مرکزی بدن،عروق خونرسان در اندام های حرکتی انتهایی تنگ شوند و جریان خون از این اندام‌ها به مرکز بدن (قلب،ریه ها و عروق خونرسان عمقی) سوق پیدا کند.در یک واکنش کلیه ها ادرار بیشتری تولید می کنند،و این به معنی از دست دادن آب و املاح بیشتر است.

3.تعریق:
 Sweating 

اگر در یک اقلیم گرمسیری هستید و علیرغم‌ به تن داشتن تنها یک تیشرت عرق می کنید،تصور کنید با به تن داشتن تن پوش غواصی چه مقدار عرق خواهید کرد.

خورشید،گرما و باد: 
Sun،warmth and wind

در روز های آفتابی و شرجی بیشتر عرق می کنید.در صورتیکه از دست دادن آب بدن جبران نشود، دچار دهیدراتاسیون می شوید.همچنین وزیدن نسیم و باد عرق و رطوبت روی پوست را تبخیر و دهیدراتاسیون را افزایش می دهد.

5.آب دریا/نمک: 
Seawater/salt

هنگامیکه آب شور روی پوست تان خشک می شود،کریستال های نمک بر روی پوست بر جای می ماند که رطوبت پوست را جذب و باعث پیشرفت بیشتر دهیدراتاسیون می شود.

6.دارو:
 Medication 

ممکن است برخی دارو ها اثرات دیورتیک یا ادرار آور داشته باشند.و این بدین معنی است که این دارو ها واقعا آب سلول های بدن را جذب و تولید ادرار را افزایش می دهند. 

7.الکل:
 Alcohol 

نوشیدن الکل و غواصی به هیچ وجه توصیه نمی شود؛علاوه بر این الکل با سرعت بیشتری بدن را دچار دهیدراتاسیون می کند. 

8.بیماری/ اسهال: 
Sickness /diarrhoea  

استفراغ  (برای مثال در دریازدگی) یا اسهال مسافرتی می تواند شما را دچار دهیدراتاسیون کند،چرا که مقدار زیادی آب و الکرولیت در مدت زمان کوتاهی از دست می رود. 

9.پرواز/هواپیما: 
Flight/airplane 

هوای درون کابین هواپیما به مانند هوای درون سیلندر یک غواص خشک  است و باعث دفع سریع تر آب بدن می شود. ‌چه بسا در طول پرواز کافئین،نوشابه یا آب جو صرف کرده باشید، اما این مایعات مانند آب اثر هیدراته کنندگی بدن را ندارند (ادرار آور هستند).در نتیجه،ممکن است با دهیدراتاسیون خفیف به مقصد خود برای غواصی برسید.توصیه می شود در هر ساعت پرواز ۲۴۰ میلی لیتر آب بنوشید. 

با توجه به اینکه بسیاری از غواص ها تمایل دارند روزانه  و یا حتی چند مرتبه در روز غواصی کنند،به عنوان مثال در آخر هفته یا تعطیلات غواصی،پس ما می توانیم ریسک دهیدراتاسیون افزایش یافته و DCS را درک کنیم. 

فراموش نکنید، آب بیشتر...حباب کمتر! 
More Water...Less Bubble


منبع: Dan southern Africa 


برای شرکت در دوره های غواصی تکنیکال و مربیگری غواصی  تکنیکال با استاندارد های تی دی آی TDI بزرگ ترین  موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا و غواصی ورزشی اس دی آی SDI با دایو پرشیا اولین و تنها مرکز توسعه مربیگری ۵ ستاره غواصی در ایران تماس بگیرید. 


09360219444

مجید آذرشب
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان