رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خشک شدن دهان
#1
:
خشک شدن دهان در هنگام غواصی اسکوبا کافی ست

چه چیزی باعث میشه دهان من خشک شود؟ 

اخیرا پس از دو روز غواصی، در گلویم احساس ناراحتی و سوزس داشتم و در مدت ۶ روز پس از بازگشت به خانه علائم پیشرفت کرد و گلویم خشک و نسبتا دردناک شد.از آنجا که من برنامه ریزی کرده ام به زودی یک سفر غواصی یک هفته ای داشته باشم،برای پیشگیری از خشکی دهان و سوزش و تحریک پذیری گلو در دایو های تکراری به مشاوره نیاز دارم:

ممکن است مشگل شما یک التهاب گلوی ویروسی(فارنژیت) یا سایر وضعیت های عفونی دیگر بوده باشد.همچنین می تواند است ناشی از عدم بلع در زیر آب بوده.بزاق دهان می تواند به پیشگیری از خشکی دهان ناشی تنفس هوای خشک درون سیلندر شود.شما می توانید با استفاده از قطعه دهانی مخصوص در مرحله دوم رگلاتور به نام SeaCure غدد بزاقی خود را تحریک کنید.برای اطلاعات بیشتر در مورد این قطعه دهانی به وبسایت seacure1 مراجعه نمائید.یا خمیر دندان نعنایی بر روی قطعه دهانی رگلاتور بمالید.

اگر خشکی دهان شما ناشی از کم آبی بوده (دهیدراتاسیون) باشد برای پیشگیری از خشکی دهان در دایو بعدی رژیم غذای خود را پیش از غواصی بررسی کنید. هوای درون سیلندر شما مانند صحرای "ساهارا" خشک است،زیرا به منظور محافظت از دیواره های داخلی سیلندر و رگلاتور از خوردگی،در هنگام ذخیره سازی رطوبت هوا گرفته شده است. هر عمل دم از هوای خشک رطوبت گلو و ریه ها را جذب و با بازدم آن رطوبت را دفع می کند،بنابر این هر تنفس با از دست دادن آب بدن همراه است.
چه مقدار دفع آب؟ نه آنقدر که شما با دهان خشک اثرات آنرا احساس می کنید.با استفاده از ۴ سیلندر در یک روز شما تقریبا ۲۶۰ کوبیک فیت(۷۳۶۵ لیتر) هوای خشک تنفس می کنید. (به طور دقیق در هر سیلندر ۷۷.۴ کوبیک فیت و حداقل ۵۰۰psi).ماکسیمم مقدار آبی که آن مقدار از هوا که تنفس کرده اید باید داشته باشد.با ۱۰۰ درصد رطوبت در دمای ۸۶ فارنهایت تقریبا یک فنجان است.در حقیقت شما احتمالا با تنفس آن میزان هوای خشک به اندازه یک فنجان آب از دست داده اید. گزارش یک تحقیقات در مجله journal respiration physiology بیان می کند که بیشترین میزان از دست دادن آب در ۱۵ دقیقه ابتدایی اتفاق می افتد یعنی زمانی که دستگاه تنفس فوقانی خشک می شود.رگلاتور هایی وجود دارد که رطوبت هوای بازدمی  را در مرحله دوم خود به دام می اندازند تا هوای دمی را مرطوب کنند،اما احتمالا به طور کامل از اثرات خشک کنندگی هوای تنفسی سیلندر پیشگیری نمی کنند.  

خطرات دهیدراتاسیون (کم آبی) :کافئین

کافئین،بله یک فنجان قهوه عمدتا آب است،اما کافئین دیورتیک(ادرار آور) است،آب بافت های بدن را جذب و آنرا به مثانه ارسال می کند‌.به این ترتیب نوشیدن ۱۲ اونس قهوه منجر به تولید ۱۲_ ۱۵ _ ۲۰ اونس ادرار و یا حتی بیشتر می شود‌،بک ضرر خالص که باعث کاهش نمره هیدراتاسیون بدن تان می شود. 

کافئین آب زیر کاه است.در بیشتر غذا ها و نوشیدنی هایی که فکر نمی کنید یافت می شود.غلظت کافئین در نوشیدنی های غیر الکلی محبوب به طور میانگین بین ۳۶ تا ۴۸ میلی گرم است.قهوه بالاترین غلظت کافئین را دارد،تا ۱۸۰ میلی گرم در هر ۵ اونس، یک فنجان چای به میزان ۵۰ میلی گرم کافیین در هر فنجان،و هم چای و هم شکلات مملو از موادی هستند که زانتین "xanthines" نامیده می شوند که این ماده هم ادرار آور است. 

نه روش برای غلبه بر کم آبی: 

اهمیت کاملا هیدراته بودن پیش از دایو  اغراق آمیز نیست.چند ساعت پیش از دایو و نیز در بین دایو ها آب بنوشید،مخصوصا اگر دایو های تکراری انجام می دهید و از نکات زیر پیروی کنید: 

*آب بنوشید 
*زیر تابش آفتاب قرار نگیرید و از کلا لبه دار استفاده کنید  
*آب بنوشید 
*غذاهای دارای مایعات فراوان بخورید،
مثل میوه ها و سالاد ها 
*آب بنوشید 
*پروتئین زیاد مصرف نکنید،زیرا هضم پروتئین به آب زیادی نیاز دارد 
*آب بنوشید 
*بی خیال کافیین و الکل شوید 
*و باز هم آب بنوشید،حداقل یک گالن در روز:
یک گالن آمریکایی برابر با ۳.۷۸ لیتر 


از SCUDA لذت ببرید: 

غواص ها در گیر با مشگلات جدی خشکی دهان ممکن است بخواهند با کمک تجهیزات،دیگر راه حل ها را در نظر بگیرند.واژه SCUDA مخفف: self-contained underwater drinking apparatus 
دستگاه مستقل آشامیدن زیر آبی ساخت scuda مارکتینگ. اسکودا یک وسیله مشک مانند هست که آب را در خود نگه می دارد و به شما این امکان را می دهد تا در زیر آب از طریق یک رگلاتور آب بنوشید_با فشردن کیسه،آب به درون دهان فواره می شود.اسکودا تاثیری بر مشخصات و کیفیت تنفسی رگلاتور ندارد،اما از آنجا که به شلنگ هوای اصلی متصل است،بر ارگونومی رگلاتور تاثیر خواهد گذاشت.همچنین این احتمال وجود دارد که سهوا باعث فواره و تخلیه ناخواسته آب شده یا با شدت زیادی آب را به درون دهان تخلیه کنید.
اسکودا برای اکثریت غواص ها ایده خوبی نیست،اما غواص های با خشک شدن های جدی دهان شاید تمایل داشته باشند این روش را امتحان کنند. 

منبع: scubadiving.com

غواصی را در دایوپرشیا اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره  اسپورت و تکنیکال TDI/SDI آمریکا در ایران  بیاموزید.

09360219444

مجید آذرشب
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان