خطا‌‌ها‌ی زیر رخ داد:
Warning [2] A non-numeric value encountered - Line: 220 - File: inc/languages/persian/global.lang.php PHP 7.2.34 (Linux)
File Line Function
/inc/languages/persian/global.lang.php 220 errorHandler->error
/inc/class_language.php 147 require_once
/global.php 90 MyLanguage->load
/showthread.php 28 require_once
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
توقف های عمیق یا deep stops
#1
توقف عمیق یا Deep Stop

افزودن حاشیه امنیت بیشتر به دایو ها 

اگر غواص تازه کار هستید و یا حتی اگر به طور منظم و منسجم غواصی می کنید و قصد خرید دایو کامپیوتر جدید دارید،متوجه خواهید شد که بیشتر دایو کامپیوتر ها آپشنی برای استفاده از دیپ استاپ ها را پوشش می دهند.از آنجا که در اکثر آموزش های غواص های غیر تکنیکال واقعا در مورد دیپ استاپ ها صحبت و بحث نمی شود،ما در اینجا به طور مختصر به چگونگی و پیدایش دیپ استاپ ها می پردازیم. 

بخشی از تاریخ: 

اصطلاح "deep stop" دیپ استاپ و ایده پشت آن توسط دکتر ریچارد پاول"Richard Pyle" ابداع شد.دکتر ریچارد پاول در اواخر دهه ۹۰ میلادی در دنیای خود یک ماهی شناس بود،دریافت که در هنگام انجام دایو های عمیق خود،پس از برخی از دایو ها شدیدا احساس خستگی می کرد،در حالیکه پس از برخی از دایو ها احساس بسیار خوبی دارد. 
از آنجا که دکتر پاول یک دانشمند با پشتکار فراوان بود,برای یافتن علت این پدیده جمع آوری اطلاعات از تمام ‌جوانب و مراحل دایو های خود را آغاز کرد.بعد از کمی تحقیق،پی برد که بعد از دایو هایی که در آنها به جمع آوری نمونه های ماهی می پردازد به طور طبیعی احساس خستگی کمتری دارد،در حالیکه پس از دایو هایی که نمونه ها را جمع آوری نمی کند بسیار بیشتر احساس خستگی می کرد. 

در حالیکه از پذیرش اینکه این موضوع ناشی از تاثیر سرخوشی سایکوسوماتیک جمع آوری و داشتن کلکسیونی از نمونه های ماهی ست امتناع می ورزید،به لحظه هیجان انگیز "یافتم،یافتم" خود رسید. 

یافتم!! 

دکتر پاول این واقعیت را دریافت که هنگامیکه به جمع آوری نمونه های ماهیان می پرداخت،در هنگام صعود برای بازگشت به سطح آب می بایست چندین بار توقف کند. این توقف ها خیلی عمیق تر از حالت عادی بودند و هر توقف تقریبا ۱ دقیقه به طول می انجامید.دکتر پاول این کار را به منظور تخلیه گاز درون کیسه شنای ماهیان انجام می داد، به این ترتیب کیسه شنا ماهیان در طول صعود نمی ترکید و نمونه ها خراب نمی شدند. 
دکتر پاول دریافت که این توقف های عمیق "deep stops" کوتاه مدت به بدن نیز فرصت دفع گاز در بافت های تند اشباع را می دهد،و از تشکیل حباب های خاموش که عامل اصلی خستگی بعد از دایو هستند پیشگیری به عمل می آورد.

غواصی با در نظر گرفتن بافت های تند اشباع و حباب های خاموش؟ 

اساسا،بدن انسان خون را در تمام اندام ها و بخش های خود به طور یکسان توزیع نمی کند،به نحوی که مغز،قلب و بافت های عضله خون بیشتری نسبت به بافت چربی و استخوان دریافت می کنند.در هنگام غواصی جذب و دفع گاز توسط میزان و سرعت خون توزیع شده کنترل می شود و جریان خون گاز بی اثر را در بدن جابجا می کند،برخی بافت ها می توانند گاز بی اثر را بسیار سریع تر از برخی بافت های دیگر جابجا(دفع و جذب) کنند، و بنابر این ما بافت های کند اشباع و تند اشباع داریم. 

حباب های خاموش اساسا در تمام دایو ها تشکیل می شوند،به ویژه در دایو های عمیق تر.اینها حباب هایی هستند که در بدن تشکیل می شوند ولی آنقدر کوچک اند که توانایی ایجاد انسداد در جریان خون و بیماری کاهش فشار "DCS" را ندارند.با این حال هنگامی که میزان زیادی از این حباب ها در بدن وجود داشته باشد موجب خستگی پس از دایو می شوند. بنابرابن بهتر است برای به حداقل رساندن کمیت این حباب ها در بدن از استراتژی های صعود بهره ببریم.

امروزه با دیپ استاپ ها به کجا رسیده ایم 

امروزه چندین متد متفاوت برای محاسبه دیپ استاپ ها وجود دارد.بدون اینکه عمیقا وارد جزئیات هر کدام از روش های محاسبه شویم،اکثر دایو کامپیوتر های غواصی رکرشنال(تفریحی) از متدی استفاده می کنند که به متد محاسباتی دکتر پاول بسیار نزدیک است.  
به هر حال اکثر دایو کامپیوترهای غواصی تکنیکال از متدی با نام فاکتورهای گرادیان "gradient factors"استفاده می کنند که در واقع عمق دقیق استاپ ها را با استفاده از داده های بارگیری گاز بی اثر در بافت ها در خلال دایو محاسبه می کند.  

در حالیکه برخی افراد به (تاثیر مثبت) دیپ استاپ ها سوگند یاد می کنند و برخی دیگر دلیلی برای اجرای دیپ استاپ ها نمی بینند،با این وجود باز هم دیپ استاپ ها اقدامات مثبتی هستند که می توان در برنامه های غواصی رکرشنال پیاده کرد،چرا که روشی ساده برای کنترل و کاستن از سرعت های صعود در اختیار تان قرار می دهد. 
همچنین دیپ استاپ ها ضرری ندارند و امکان افزدون حاشیه امنیت بیشتری به دایو هایتان را فراهم می آورند. 
به هر حال اگر دیپ استاپ ها انتخاب شما هستند،خوش باشید و دایو های تان ایمن باد.

منبع ترجمه: divein 

مجید آذرشب 
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

برای دیپ استاپ ها از اصطلاحات دیگری مثل: 

pyle stops: پاول استاپ ها 

deep safety stops:
دیپ سیفتی استاپ ها یا توقف های ایمنی عمیق 

پاول استاپ ها در واقع دکو استاپ ها (توقف های فشار زدایی) کوتاهی هستند که در اعماق بیشتر از اولین دکو استاپ (در غواصی تکنیکال) اجرا می شوند.

 محاسبه پاول استاپ ها یا دیپ استاپ ها با استفاده از متد دکتر پاول ریچارد:

۱)یک پروفایل فشار زدایی  برای دایو برنامه ریزی شده،با استفاده از نرم افزار فشار زدایی مرسوم محاسبه می شود (بدون دیپ استاپ ها).  
۲)در هنگام صعود،اولین دیپ استاپ مابین عمق بستر و عمق اولین توقف فشار زدایی(دکو استاپ الزامی) اجرا می شود.
مدت زمان هر توقف عمیق یا دیپ استاپ باید ۲ تا ۳ دقیقه باشد.

۳)پروفایل فشار زدایی برای گنجاندن دیپ استاپ در پروفایل فشار زدایی مجدد محاسبه می شود(اکثر نرم افزارها امکان محاسبات پروفایل چند سطحی را دارند).

۴)اگر فاصله میان اولین دیپ استاپ و اولین دکو استاپ بیشتر از ۳۰ فیت (۹ متر)  باشد ، در این حالت یک دیپ استاپ دوم مابین اولین دیپ استاپ و اولین دکو استاپ اضافه می شود. 

۵)این پروسه (افزودن دیپ استاپ های  بیشتر)تکرارمی شود تا زمانی که فاصله بین اولین توقف دکو استاپ و آخرین دیپ استاپ کمتر از ۹ متر باشد. 

۶)عمق اولین دیپ استاپ: میانگین عمق شروع صعود و عمق اولین دکو استاپ. 
(میانگین ۲ عمق) نصف مجموع ۲ عمق می باشد.

مثال: 

   

مثال:غواصی به عمق ۶۰ متر با گاز تنفسی air,دکو استاپ در عمق ۶ متری با گاز تنفسی اکسیژن به همراه پاول (دیپ) استاپ ها:

عمق دایو ۶۰ متر و عمق اولین دکو استاپ ۱۵ متر است،میانگین این دو عمق ۳۷,۵ متر :
۶۰m+۱۵m)÷۲=۳۷.۵m)
و می توان به ۳۸ متر گرد شود. این باید عمق اولین پاول استاپ ما باشد. 
اختلاف میان اولین پاول استاپ و اولین دکو استاپ اجباری ۲۳ متر است:
۳۸m_۱۵m= ۲۳m 
که ۲۳ متر بیشتر از ۹ متر است،بنابراین پاول استاپ دیگری گنجانده می شود.
میانگین ۳۸ متر با ۱۵ متر میشود ۲۶,۵ متر: 
۳۸m+۱۵m)÷۲=۲۶.۵m)
که می توان به ۲۷ متر گرد شود و این عمق دومین پاول استاپ ما خواهد بود.حالا اختلاف بین دومین پاول استاپ تا اولین دکو استاپ ۱۲ متر است: 
۲۷m_۱۵m=۱۲m 
که باز هم ۱۲ متر بیشتر از ۹ متر است،بنابراین سومین پاول استاپ ضروری است.
میانگین ۲۷ متر با ۱۵ متر می شود ۲۱ متر: 
۲۷m+۱۵m)÷۲=۲۱m)
و این ۲۱ متر عمق سومین پاول استاپ ما خواهد بود. حالا اختلاف بین سومین پاول استاپ تا اولین دکو استاپ ما ۶ متر است: 
۲۱m_۱۵m=۶m 
که ۶ متر کمتر از ۹ متر است بنابر این پاول استاپ بیشتری نیاز نیست. 

برگرفته از:ویکی پدیای انگلیسی
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

متد های دیگر:

gradient factors 
micro bubble stops
gas volume expansion stops
wkpp: 
 woodville karst plains project 

روش wkpp: 
یکی از بهترین و ساده ترین روش هاست.
این روش با یک صعود آهسته اولیه به عمق معادل ۸۰ درصد ماکسیمم عمق دایو آغاز می شود.و با صعود های تدریجی ۳ متر به ۳ متر و توقف های حداقل ۳۰ ثانیه ای در هر عمق ادامه پیدا می کند.
به عنوان مثال در یک دایو به عمق ۳۰ متر ، به عمق ۲۴ متر (معادل ۸۰ درصد ۳۰ متر) صعود و ۱ دقیقه توقف،سپس صعود به اعماق ۲۱و۱۸ و۱۵و۱۲و۹و ....و در همه توقف های بعد از اولین توقف حداقل باید ۳۰ ثانیه توقف.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

در سال های اخیر،پژوهش های جدید در باب فشار زدایی دو مرحله ای "two phase decompression" یا تئوری حباب ها در فشار زدایی،از جمله RGBM به خصوص جامعه غواصی تکنیکال را به سمت گنجاندن یک توقف ایمنی اضافی در دایو های خود که با نام توقف عمیق "deep stop" شناخته می شود،هدایت کرده است.بدین معنی که به عنوان یک روال همیشگی پیش از صعود به سطح بیش از یک سیفتی استاپ اجرا شود،خصوصا در دایو های عمیق تر و یا در دایو های تکراری و غواصی در چند روز پیاپی. 

.... همچنین چندین تولید کننده کامپیوتر های غواصی نیز دیپ استاپ ها را در الگوریتم های خود ضمیمه کرده اند. 
بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط محققان در شبکه هشدار غواصان DAN،در مقایسه مدل های فشار زدایی گوناگون یک یافته مهم آشکار کرد که یک توقف ایمن عمیق(دیپ سیفتی استاپ) همراه با یک توقف کم عمق(سیفتی استاپ) به شکل گیری کمترین گرید حباب ها می انجامد (کمترین  میزان حباب های خاموش) .در واقع شیوه اختیاری برای کاهش شکل گیری حباب پس از دایو و در نتیجه کاهش احتمال بیماری کاهش فشار DCS تلفیقی ست از: 

۱)سرعت صعود ۳۰ فیت(۹ متر) بر دقیقه 

۲)به همراه یک دیپ استاپ(توقف عمیق) در عمق حدودا معادل نصف عمق دایو به مدت ۲,۳۰ دقیقه 

۳)یک توقف ایمن ( سیفتی استاپ)  در عمق ۱۵ فیت(۴.۵متر) به مدت ۳ تا ۵ دقیقه. 
گزارش به این نتیجه می رسد: 
با اجرای یک دیپ استاپ در خلال صعود فشار زدایی،کاهش چشمگیر حباب ها توسط داپلر به ثبت رسید و کاهش تنش های گاز در بافت  های تند اشباع که ممکن است مربوط به تبادل واقعی گاز در طناب نخایی باشد آشکار شد. نگارندگان به این نتیجه رسیدند که چنین دیپ استاپی می تواند وقوع بیماری کاهش فشار مرتبط با نخاع را به طور چشمگیر کاهش دهد.

بخشی از مقاله:
یک رویه ایمن،توقف های ایمن به عنوان پروسه های استاندارد 
از وب سایت dtmag
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

معایب،مزایا و نظر متخصصین در مورد دیپ استاپ ها 


نظرات در مورد اثر بخشی و ایمنی پاول استاپ ها متفاوت هستند،همین طور در مورد اینکه آیا باید دیپ استاپ ها  توسط غواص های رکرشنال،تکنیکال و حرفه ای اجرا شود.برخی از این نظرات بر پایه معیارهای تئوری و برخی دیگر با شواهد تجربی سیستماتیک پشتیبانی می شوند. 
یکی از معایب پاول استاپ ها و برخی دیپ استاپ های دیگر این است که در عمقی اجرا می شوند که برخی از بافت ها هنوز در حال جذب گاز هستند و این تجمع گاز در این بخش های بافت یا: 
(تیشو کومپارت منت ها) را افزایش خواهد داد،و مستلزم زمان فشار زدایی بیشتر است و به دلیل خطر فشار زدایی بیشتر فقط باید توسط غواص های حرفه ای به اجرا درآیند. ایمنی بیشتر در پروفایل دایو های بدون نیاز به فشار زدایی هنگام افزوده شدن یک دیپ استاپ مسجل نشده است، و به خصوص در یک دایو فشار زدایی نباید یک دیپ استاپ به بهای کاهش زمان توقف های کم عمق تر اضافه شود.  

به عبارت دیگر،در حالیکه با تبعیت از دایو کامپیوتر،اگر توقف در اعماق کمتر الزامی شده باشد،زیان آور بودن افزودن یک دیپ استاپ مسجل نشده است.دیپ استاپ ها به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در عمق هایی اجرا می شوند که احتمال بارگیری هرگونه  نیتروژن اضافی در قیاس با مجموع گاز بارگیری شده ناچیز است.در خلال دایو های عمیق کوتاه مدت این بافت های تند اشباع هستند که از گاز بی اثر پر و ممکن است به اشباع برسند. 
دیپ استاپ می تواند میزان اشباع این بافت های تند اشباع را کاهش دهد،در حالیکه بافت های کند اشباع هنوز در حال بارگیری گاز به میزان اندک هستند. برخی فعالیت های آزمایشی کاهش کمیت حباب های  وریدی  پس از تلفیق  دیپ استاپ ها با توقف های کم  عمق  یا 
(سیفتی استاپ) محاسبه شده را در مقایسه با اینکه فقط توقف های کم عمق اجرا شوند را نشان داده است. 


در انگلستان انجمن زیر آبی SAA سیستم دیپ استاپ ها را به عنوان بخش بنیادی و یکپارچه ی برنامه های آموزشی خود اتخاذ کرده است.

:SAA
Sub_Aqua Association 

 
 برگرفته از:ویکی پدیای انگلیسی


دایو پرشیا اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره اسپورت و تکنیکال TDI/SDI در ایران. 

09360219444

مجید آذرشب
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان