خطا‌‌ها‌ی زیر رخ داد:
Warning [2] A non-numeric value encountered - Line: 220 - File: inc/languages/persian/global.lang.php PHP 7.2.34 (Linux)
File Line Function
/inc/languages/persian/global.lang.php 220 errorHandler->error
/inc/class_language.php 147 require_once
/global.php 90 MyLanguage->load
/showthread.php 28 require_once
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تفاوت های کلیدی غواصی با درایسوت در مقایسه با وتسوت
#1
 SIX KEY DIFFERENCES IN DIVING A DRY SUIT VS A WETSUIT

۶ تفاوت کلیدی غواصی با درایسوت در مقایسه با وتسوت   

بسیاری از تبلیغاتی که عموم در مورد غواصی می بینند غواصی هایی را در بر می گیرد که در آن غواص ها  لباس شنا یا وتسوت نازک به آن دارند. برای افرادی که با گذراندن آموزش در آب های گرم گواهینامه دریافت کرده اند،سفر به منظور انجام غواصی به منطقه ای با آب سرد می تواند اندکی شوکه کننده باشد.برای بیشتر افرادی که در نیمکره شمالی غواصی می کنند و آموزش می دهند،صحبت درباره تفاوت های غواصی با درایسوت در مقایسه با وتسوت بیشتر مانند صحبت در مورد انتخاب یک ماسک غواصی است.غالبا از ما در مورد تفاوت های غواصی خشک یا غواصی با درایسوت و غواصی خیس یا غواصی با وتسوت سوال می شود،جدای از این پاسخ واضح : "شما بعد از غواصی با درایسوت نیاز به خشک کردن هیچ چیزی بجز موهای تان ندارید" ،چند تفاوت کلیدی دیگر وجود دارد.

۱. گرما_Warmth 

احتمالا این مهم ترین دلیل برای تصمیم گیری برای غواصی با درایسوت است. می دانید که نه یک درایسوت و نه یک وتسوت واقعا شما را گرم نگه نمی دارد، بلکه آنچه انجام می دهند کاهش میزان هدر رفت گرمای بدن است.وتسوت ها این فرآیند را با کمک یک لایه نئوپرن و یک لایه نازک آب به دام افتاده بین لایه نئوپرن و پوست بدن غواص‌ انجام می دهند.درایسوت ها این فرآیند را با کمک هوا به همراه ترکیبی از لباس های زیرین پوشیده شده در زیر درایسوت انجام ‌می دهد.در صورتیکه یک بخش آب بندی درایسوت دچار نقص شود هیچ آبی برای هدایت و هدر رفت حرارت بدن وجود نخواهد داشت. هنگام استفاده از درایسوت می توان برای کاهش هدر رفت حرارت بدن لایه های پوششی برای عایق بندی بیشتر اضافه کرد. 

۲. شناوری_Buoyancy 

با افزایش عمق وتسوت ها فشرده شده و مقداری از شناوری ذاتی خود را از دست می دهند.درایسوت ها این امکان را به غواص می دهند تا با افزودن هوا به درون درایسوت فشار افزایش یافته در عمق را جبران کند. با فشرده شدن وتسوت،وتسوت نازک تر شده و ظرفیت عایق بندی کاهش می یابد.در حالیکه درایسوت اینگونه نیست‌.

۳. میزان وزنه_Weighting 

هنگامی که غواص در استفاده از درایسوت تبحر پیدا می کند،اضافه وزنه به اندازه هنگام به تن داشتن وتسوت نگرانی ایجاد نمی کند.با کاهش شناوری وتسوت در عمق، ممکن است غواص به خاطر فشرده شدن وتسوت به طور جدی دچار اضافه وزنه شود.هنگام استفاده از درایسوت،میزان شناوری که درایسوت ارائه می دهد تقریبا ثابت است چرا که غواص دارای اسباب تنظیم فشار افزایش/کاهش یافته توسط اینفلیتور/دیفلیتور تعبیه شده در درایسوت می باشد.

۴.‌ شرایط متغیر_Varying conditions 

یکی از مزیت های بزرگ درایسوت قابلیت استفاده در شرایط مختلف است. یک وتسوت انعطاف پذیری یک درایسوت را در افزودن یا کاستن پوشش های زیرین متناسب با وضعیت سطح یا زیر آب را ندارد.بسیاری از غواص ها در تمام ‌طول سال از درایسوت خود استفاده می کنند، از غواصی در لوکیشن های آب گرم تا غواصی در زیر لایه های یخ در زمستان.

۵. هزینه خرید_Purchase cost 

در گذشته درایسوت ها به طور ممانعت آمیزی برای غواص های متوسط گران قیمت بودند‌.یک غواص می توانست با هزینه یک درایسوت چندین وتسوت خریداری کند.غواص هایی که غالبا در آب هایی با دما های مختلف غواصی می کردند مجبور به انجام این کار می شدند.با ابداع و معرفی متریال های جدید و رقابت بین تولید کنندگان،یک درایسوت با کیفیتی در سطح مقدماتی می تواند هزینه ای برابر با هزینه یک وتسوت شیک و مرغوب داشته باشد. همچنین با تغییر در پوشش های زیرین  غواص می تواند از خرید چندین وتسوت با ضخامت های مختلف اجتناب کند.یک درایسوت در محیط های متعدد کارآمد خواهد بود.

۶. هزینه مالکیت_Cost of ownership  

هنگامی که یک غواص وتسوتی را خریداری می کند،گذشته از شستشوی صحیح و مطلوب،ترمیم و نگهداری بسیار کمی نیاز دارد‌. این در حالی است که درایسوت ها نیازمند تعویض قسمت های آب بندی،توجه و رسیدگی به نشتی ها، تعویض چکمه ها و جوراب ها و حتی ممکن است زیپ ها باشند.این هزینه ها ممکن است در مدت استفاده تکرار شوند.درایسوت ها با مراقبت و نگهداری های مطلوب  و مناسب می توانند ۱۵ تا ۲۰ سال و حتی بیشتر دوام بیاورند و مورد استفاده قرار بگیرند و این در صورتی است که از درایسوت به طور منظم و مداوم سالی ۱۰۰ مرحله غواصی استفاده شود.به نظر می رسد یک وتسوت با استفاده زیاد،بیشتر از ۵ سال دوام نیاورد.در بلند مدت یک درایسوت در حقیقت می تواند ارزان تر از وتسوت باشد.درایسوت ها غالبا ارزش خود برای فروش مجدد را حفظ می کنند. اما وتسوت های دست دوم اغلب دور انداخته می شوند.درایسوت های دست دومی که فروخته می شوند تقریبا هزینه یک درایسوت نو را جبران می کنند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت ها و مزایای غواصی با درایسوت با مربی غواصی SDI/TDI/ERDI خود در ایران تماس بگیرید.

منبع: وبلاگ موسسه آموزش غواصی SDI 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال TDI/ SDI ملحق شوید‌.دایوپرشیا اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره اسپورت و تکنیکال و اولین مرکز ۵ ستاره توسعه مربیگری غواصی در ایران.

 09360219444
09122604560
ایمیل:
tdisdiiran@gmail.com
MemberServices@tdisdiiran.ir
مجید آذرشب
پاسخ


پیام‌های این موضوع
تفاوت های کلیدی غواصی با درایسوت در مقایسه با وتسوت - توسط majid.azar - 01-06-2020, 09:56 PM

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان