مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

آمار انجمن
» کاربران: 60
» آخرین کاربر: Kennethincer
» موضوعات انجمن: 28
» ارسالهای انجمن: 37

آمار کامل

کاربران حاضر
ما 13 کاربر حاضر در انجمن دارید
» 0 کاربر عضو | 13 مهمان

آخرین موضوعات
خشک شدن دهان
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
07-11-2019, 02:08 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 191
خشکی دهان در غواصی اسکوبا
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
07-09-2019, 10:38 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 211
پرسشنامه پزشکی در غواصی
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: Ghava30
07-07-2019, 11:58 AM
» پاسخ‌ها: 1
» بازدید: 469
راهنمای کامل تصویری کاربر...
انجمن: راهنما و دستورالعملهای عضویت
آخرین‌ارسال: mhmd
05-26-2019, 04:52 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 318
ادرار کردن در غواصی
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: Mohammad
05-20-2019, 09:52 PM
» پاسخ‌ها: 1
» بازدید: 632
معرفی سازمان FRTI
انجمن: مراقبتهاي اوليه،ثانويه و امداد اضطراري
آخرین‌ارسال: Mohammad
05-19-2019, 02:23 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 305
6 وسیله ای که باید استفاد...
انجمن: تجهیزات غواصی
آخرین‌ارسال: Mohammad
05-16-2019, 05:36 PM
» پاسخ‌ها: 1
» بازدید: 747
توقف های عمیق یا deep sto...
انجمن: تئوری برداشت فشار
آخرین‌ارسال: majid.azar
05-08-2019, 12:11 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 434
ابداع سینگال جدید در دنیا...
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: Mohammad
03-31-2019, 02:05 AM
» پاسخ‌ها: 2
» بازدید: 1,261
چرا باید سرعت صعود خود را...
انجمن: تئوری برداشت فشار
آخرین‌ارسال: Ghava30
03-29-2019, 11:18 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 427

 
  خشک شدن دهان
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 07-11-2019, 02:08 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

:
خشک شدن دهان در هنگام غواصی اسکوبا کافی ست

چه چیزی باعث میشه دهان من خشک شود؟ 

اخیرا پس از دو روز غواصی، در گلویم احساس ناراحتی و سوزس داشتم و در مدت ۶ روز پس از بازگشت به خانه علائم پیشرفت کرد و گلویم خشک و نسبتا دردناک شد.از آنجا که من برنامه ریزی کرده ام به زودی یک سفر غواصی یک هفته ای داشته باشم،برای پیشگیری از خشکی دهان و سوزش و تحریک پذیری گلو در دایو های تکراری به مشاوره نیاز دارم:

ممکن است مشگل شما یک التهاب گلوی ویروسی(فارنژیت) یا سایر وضعیت های عفونی دیگر بوده باشد.همچنین می تواند است ناشی از عدم بلع در زیر آب بوده.بزاق دهان می تواند به پیشگیری از خشکی دهان ناشی تنفس هوای خشک درون سیلندر شود.شما می توانید با استفاده از قطعه دهانی مخصوص در مرحله دوم رگلاتور به نام SeaCure غدد بزاقی خود را تحریک کنید.برای اطلاعات بیشتر در مورد این قطعه دهانی به وبسایت seacure1 مراجعه نمائید.یا خمیر دندان نعنایی بر روی قطعه دهانی رگلاتور بمالید.

اگر خشکی دهان شما ناشی از کم آبی بوده (دهیدراتاسیون) باشد برای پیشگیری از خشکی دهان در دایو بعدی رژیم غذای خود را پیش از غواصی بررسی کنید. هوای درون سیلندر شما مانند صحرای "ساهارا" خشک است،زیرا به منظور محافظت از دیواره های داخلی سیلندر و رگلاتور از خوردگی،در هنگام ذخیره سازی رطوبت هوا گرفته شده است. هر عمل دم از هوای خشک رطوبت گلو و ریه ها را جذب و با بازدم آن رطوبت را دفع می کند،بنابر این هر تنفس با از دست دادن آب بدن همراه است.
چه مقدار دفع آب؟ نه آنقدر که شما با دهان خشک اثرات آنرا احساس می کنید.با استفاده از ۴ سیلندر در یک روز شما تقریبا ۲۶۰ کوبیک فیت(۷۳۶۵ لیتر) هوای خشک تنفس می کنید. (به طور دقیق در هر سیلندر ۷۷.۴ کوبیک فیت و حداقل ۵۰۰psi).ماکسیمم مقدار آبی که آن مقدار از هوا که تنفس کرده اید باید داشته باشد.با ۱۰۰ درصد رطوبت در دمای ۸۶ فارنهایت تقریبا یک فنجان است.در حقیقت شما احتمالا با تنفس آن میزان هوای خشک به اندازه یک فنجان آب از دست داده اید. گزارش یک تحقیقات در مجله journal respiration physiology بیان می کند که بیشترین میزان از دست دادن آب در ۱۵ دقیقه ابتدایی اتفاق می افتد یعنی زمانی که دستگاه تنفس فوقانی خشک می شود.رگلاتور هایی وجود دارد که رطوبت هوای بازدمی  را در مرحله دوم خود به دام می اندازند تا هوای دمی را مرطوب کنند،اما احتمالا به طور کامل از اثرات خشک کنندگی هوای تنفسی سیلندر پیشگیری نمی کنند.  

خطرات دهیدراتاسیون (کم آبی) :کافئین

کافئین،بله یک فنجان قهوه عمدتا آب است،اما کافئین دیورتیک(ادرار آور) است،آب بافت های بدن را جذب و آنرا به مثانه ارسال می کند‌.به این ترتیب نوشیدن ۱۲ اونس قهوه منجر به تولید ۱۲_ ۱۵ _ ۲۰ اونس ادرار و یا حتی بیشتر می شود‌،بک ضرر خالص که باعث کاهش نمره هیدراتاسیون بدن تان می شود. 

کافئین آب زیر کاه است.در بیشتر غذا ها و نوشیدنی هایی که فکر نمی کنید یافت می شود.غلظت کافئین در نوشیدنی های غیر الکلی محبوب به طور میانگین بین ۳۶ تا ۴۸ میلی گرم است.قهوه بالاترین غلظت کافئین را دارد،تا ۱۸۰ میلی گرم در هر ۵ اونس، یک فنجان چای به میزان ۵۰ میلی گرم کافیین در هر فنجان،و هم چای و هم شکلات مملو از موادی هستند که زانتین "xanthines" نامیده می شوند که این ماده هم ادرار آور است. 

نه روش برای غلبه بر کم آبی: 

اهمیت کاملا هیدراته بودن پیش از دایو  اغراق آمیز نیست.چند ساعت پیش از دایو و نیز در بین دایو ها آب بنوشید،مخصوصا اگر دایو های تکراری انجام می دهید و از نکات زیر پیروی کنید: 

*آب بنوشید 
*زیر تابش آفتاب قرار نگیرید و از کلا لبه دار استفاده کنید  
*آب بنوشید 
*غذاهای دارای مایعات فراوان بخورید،
مثل میوه ها و سالاد ها 
*آب بنوشید 
*پروتئین زیاد مصرف نکنید،زیرا هضم پروتئین به آب زیادی نیاز دارد 
*آب بنوشید 
*بی خیال کافیین و الکل شوید 
*و باز هم آب بنوشید،حداقل یک گالن در روز:
یک گالن آمریکایی برابر با ۳.۷۸ لیتر 


از SCUDA لذت ببرید: 

غواص ها در گیر با مشگلات جدی خشکی دهان ممکن است بخواهند با کمک تجهیزات،دیگر راه حل ها را در نظر بگیرند.واژه SCUDA مخفف: self-contained underwater drinking apparatus 
دستگاه مستقل آشامیدن زیر آبی ساخت scuda مارکتینگ. اسکودا یک وسیله مشک مانند هست که آب را در خود نگه می دارد و به شما این امکان را می دهد تا در زیر آب از طریق یک رگلاتور آب بنوشید_با فشردن کیسه،آب به درون دهان فواره می شود.اسکودا تاثیری بر مشخصات و کیفیت تنفسی رگلاتور ندارد،اما از آنجا که به شلنگ هوای اصلی متصل است،بر ارگونومی رگلاتور تاثیر خواهد گذاشت.همچنین این احتمال وجود دارد که سهوا باعث فواره و تخلیه ناخواسته آب شده یا با شدت زیادی آب را به درون دهان تخلیه کنید.
اسکودا برای اکثریت غواص ها ایده خوبی نیست،اما غواص های با خشک شدن های جدی دهان شاید تمایل داشته باشند این روش را امتحان کنند. 

منبع: scubadiving.com

غواصی را در دایوپرشیا اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره  اسپورت و تکنیکال TDI/SDI آمریکا در ایران  بیاموزید.

09360219444

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  خشکی دهان در غواصی اسکوبا
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 07-09-2019, 10:38 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

اجتناب از خشک شدن دهان در هنگام غواصی اسکوبا 

بیشتر غواص ها خشکی دهان را تجربه کرده اند؛برای برخی عادی و برای همه ناخوشایند است.بهترین روش برای اجتناب از این اثرات جانبی ناخواسته و نا مطلوب در غواصی اسکوبا چیست؟ 

 خشکی دهان در هنگام غواصی اساسا نتیجه تنفس هوای خشک و فشرده از طریق دهان است؛بخار آب که معمولا باعث مرطوب شدن هوای تنفسی ما می شود،در هنگام فشرده سازی هوا به درون سیلندر های غواصی حذف می شود.غواص هایی که با فول فیس ماسک غواصی می کنند خشکی دهان کمتر و با تاخیری را تجربه می کنند زیرا آنها می توانند هم از طریق بینی و هم دهان تنفس کنند،طبیعتا هوای درون فول فیس ماسک اندکی گرم تر اما با این وجود هنوز خشک و فشرده است.برخی غواص ها مدعی هستند که تنفس نایتروکس از خشک شدن دهان پیشگیری می کند،اما با این وجود باز هم گاز تنفسی خشک و سرد است.غواص های مدار بسته ccr بزرگ ترین برتری رو دارند چرا که واکنش شیمیایی که دی اکسید کربن را از بازدم غواص حذف می کند،هوای تنفسی را گرم و مرطوب می کند. 


چگونه از خشک شدن دهان در هنگام غواصی اسکوبا پیشگیری کنیم؟ 

سوای ویژگی،مشخصات و تمایزات میان تجهیزات غواصی،هیدراته بودن مطلوب بدن اولین ‌گام در پیشگیری از خشکی دهان در هنگام غواصی است،که می تواند یک راه حل ساده برای اکثر غواص ها باشد،همچنانکه هیدراته بودن بدن یکی از  بهترین عادت ها و شیوه ها در غواصی است.هنگامی که صحبت  پیشگیری از خشکی دهان باشد چالش نه تنها هیدراته بودن مناسب در هنگامی غواصی بلکه در روز های پیش از غواصی هم می باشد.به عنوان یاد آوری برای جایگزین کردن آب از دست رفته ناشی از اثرات تنفس گاز خشک و ایمرشن دیورسیس "lmmersion Diuresis" (افزایش ادرار ناشی از غوطه وری در آب)،نوشیدن مایعات فراوان و کافی لازم است.همچنین به منظور تقویت عملکرد متابولیسم که به تنظیم دمای  بدن کمک می کند،پیشگیری از بیماری کاهش فشار DCS،خستگی و نارکوسیس،نوشیدن مایعات ضروری است‌.در روز های غواصی در ابتدای روز با نوشیدن حداقل نیم لیتر آب خنک ۲ تا ۳ ساعت پیش از غواصی شروع کنید،و در تمام طول روز و در خلال فعالیت های غواصی این روند را با نوشیدن یک لیتر مایعات هر یک ساعت ادامه دهید.روش های دیگر کاهش دفع مایعات و کمک به پیشگیری از خشکی دهان،اجتناب از مصرف کافئین موجود در قهوه،کافئین و سودا،محدود کردن مصرف الکل و ماریجوانا و اجتناب از سیگار کشیدن می باشند. 


محبوب ترین و ساده ترین راه حل ها برای رهایی از خشکی دهان عبارتند از:
 
مکیدن آبنبات،جویدن آدامس، مصرف میوه های تازه مخصوصا مرکبات بین دایو ها،نوشیدن مایعات در زیر آب و شستشوی دهان با آب و اسپری های دهان می باشند.برخی از جالب ترین درمان های خانگی شستشوی دهان با روغن نارگیل یا آب و فلفل مثل فلفل قرمز و مالیدن خمیر دندان نعنایی بر روی قطعه دهانی رگلاتور مرحله دوم می باشند. برخی غواص ها که بیشتر درگیر این موضوع هستند سیستم های افزایش مجدد رطوبت گاز تنفسی یعنی 
"moisture replenishment system" را ترجیح می دهند که به یک شلنگ و رگلاتور متصل و برای حفظ رطوبت گاز تنفسی طراحی شده.داشتن تناسب اندام مناسب هم به غواص ها در حفظ یک الگوی تنفسی آرام  و منظم که باعث کاهش در چرخه تنفسی دم و بازدم از طریق دهان می شود که در نتیجه منجر به کاهش از دست دادن مایعات و خشکی دهان می شود. 


دلایل پزشکی برای خشکی دهان:

خشکی دهان یا زروستومیا "xerostomia" اغلب یک عارضه جانبی ناشی از مصرف دارو ها یا آسیب به غدد بزاقی ناشی از بیماری یا درمان هایی مانند رادیو تراپی برای سرطان است.خشکی دهان عموما با بیماری دیابت مرتبط است که در جوامع غواصی رایج است.خشکی دهان همچنین مقدمه ای بر عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی ست.اگر خشکی دهان ادامه داشته باشد پیگیری و معاینه توسط پزشک به منظور تشخیص و برطرف کردن دلایل الزامی است. پیش از آنکه به وضعیت های دیگری مانند،خراب شدن دندان،بیماری لثه،بد بو شدن دهان و نفس یا از دست دادن حس چشایی و اشتها ختم شود.راه حل ها در این موارد از خشکی دهان ممکن است بیشتر بر روی تحریک غدد بزاقی دهان متمرکز باشد.بزاق دهان به خنثی کردن اسید ها، محدود کردن رشد باکتری ها،بلعیدن و هضم غذا کمک می کند. استفاده از دستگاه های "CPAP" و ورزش با دهان باز نیز می تواند باعث خشکی دهان شود. بناربر این برای پیشگیری از خشکی دهان در هنگام ورزش،آگاهانه و ارادی تلاش کنید از بینی دم بگیرید و با دهان باز دم کنید. 

منبع ترجمه : scubadiverlife.com  

غواصی را از سطوح مبتدی اسپورت تا مربیگری غواصی تکنیکال را در دایو پرشیا DIVEPERSIA  اولین و تنها مرکز  غواصی ۵ ستاره TDI/SDI در ایران بیاموزید.
                                                                   www.divepersia.com 
09360219444
مجید آذرشب 

چاپ این بخش

  پرسشنامه پزشکی در غواصی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 07-02-2019, 11:25 AM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - پاسخ‌ها (1)

اهمیت پرسشنامه پزشکی در غواصی  
                                             
هر بار که در یک دوره آموزش غواصی شرکت می کنید باید یک پرسشنامه پزشکی را پر کنید.ما در این مقاله به اهمیت صداقت در هنگام پر کردن یک پرسشنامه پزشکی می پردازیم. 


هر بار که برای شرکت در یک دوره آموزش غواصی ثبت نام  می کنید باید یک پرسشنامه پزشکی را پر کنید که معمولا شامل لیستی از وضعیت های پزشکی می باشد که ممکن است پیش از آنکه بتوانید آموزش های درون آب  را شروع کنید،مستلزم اجازه و تائید پزشک متخصص باشند. نه تنها صادقانه پر کردن پرسشنامه دارای اهمیت است بلکه معاینه و بررسی تغییرات وضعیت سلامت شما توسط پزشک متخصص برای اطمینان از ایمنی شما در هنگام غواصی حائز اهمیت است.
در حوادث جدی غواصی مانند پارگی و کولاپس ریه ها و بیماری کاهش فشار DCS بازگشت به درون آب مستلزم اجازه و تائید پزشک می باشد.اما وضعیت های کمتر شناخته شده دیگری نیز وجود دارند که ممکن است پیش از ورود به آب  یا بازگشت به فعالیت غواصی مستلزم تائید پزشک باشند.اگرچه ممکن است در این لحظه فکر کنید که جدی نیستند اما باز هم صداقت بهترین مصلحت است. ما در این مقاله به چند وضعیت پزشکی به نظر کم اهمیت میپردازیم که ممکن است بر ایمنی شما در زیر آب تاثیر بگذارند. 

دریچه بیضی باز 
Patent foramen oval یا PFO

دریچه بیضی باز یک سوراخ کوچک بین حفره های بالایی قلب یعنی دهلیزها است.همه ما با وجود این دریچه بین دهلیزی متولد می شویم  که بعد از تولد در حدود ۸۰ درصد از افراد این دریچه بسته می شود.۲۰ درصد افراد دارای PFO معمولا هیچ گونه علائمی ندارند و حتی از وجود این وضعیت آگاه نیستند،اما در غواصی این مسئله می تواند آنها در معرض ریسک بالاتر DCI قرار دهد.بر اساس گفته های  کلینیک مایو Mayo Clinic در بیماری ناشی از کاهش فشار DCI که می تواند در غواصی اسکولا اتفاق بیافتد،امکان عبور حباب گاز از طریق PFO به سیستم شریانی وجود دارد.


گاستروآنتریت یا التهاب معده و روده همراه با اسهال و استفراغ 
Gastroenteritis with vomiting and diarrhea 

گاستروآنتریت که با عناوین آنفولانزای معده یا اسهال مسافرتی نیز شناخته می شود نسبتا شایع است.اگر شما در سفر غواصی دچار گاستروانتریت شدید،این وضعیت را نادیده نگیرید چرا که
گاستروآنتریت می تواند باعث کم آبی شدید بدن شود و با وجود علائم آن (اسهال و استفراغ) شرایط برای غواصی مناسب نخواهد بود.از سوی دیگر داروی هایی که ممکن است برای مقابله با حالت تهوع،اسهال و استفراغ مصرف کنید عوارض جانبی ناخواسته و نامطلوبی مانند حس خواب آلودگی به همراه داشته باشند.اگر بیمار هستید وارد آب نشوید. 


رفلاکس مزمن Chronic reflux

رفلاکس مزمن که با عنوان بیماری رفلاکس معده GERD نیز شناخته می شود،هنگامی که اسید یا غذا از معده به سمت مری بر میگردد باعث ایجاد سوزش معده و سوء هاضمه می شود‌.با اینکه بسیاری از ما گهکاه سوزش خفیف معده را تجربه می کنیم،اگر در هنگام غواصی پیش بیاید می تواند زیانبار باشد.بر اساس گفته های شبکه هشدار غواصان DAN: "در صورتی که بازگشت محتویات معده برای یک غواص در هنگام غواصی اتفاق بیفتد در معرض خطر قابل ملاحظه ای قرار خواهد گرفت.آسپیراسیون غذا یا اسید به داخل ریه ها یا رگلاتور غواصی می تواند مرگبار باشد‌"؛ و توصیه می کنند افرادی که از رفلاکس شدید رنج می برند نباید غواصی کنند.اگر به طور قابل ملاحظه رفلاکس را تجربه می کنید با پزشک خود مشورت کنید.


سیروز کبدی Liver cirrhosis 

سیروز کبدی یک بیماری حاد شونده است که در آن سلول های سالم کبد آسیب می بینند و بافت های همبند به تدریج جایگزین سلول های سالم می شوند.این حالت معمولا ناشی از  مواد سمی مانند الکل یا عفونت های ویروسی مانند هپاتیت است.پزشک متخصص می تواند بر اساس علائمی که دارید شما را آگاه کند که آیا غواصی برای شما کار عاقلانه ای است یا خیر.


کم خونی Anemia

هرگونه اختلالات خونی که بر روند اکسیژن رسانی به بافت های بدن و همچنین پروسه دفع گاز تاثیر بگذارد شما را در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به DCI قرار می دهد.کم خونی همچنین می تواند منجر به هیپوکسی شود.اگر شما دچار کم خونی هستید پیش از غواصی با پزشک متخصص مشورت کنید.

صداقت بهترین و ایمن ترین خطی مشی است 

شاید وسوسه شوید به پرسشی که  مسئله مهمی به نظر نمی آید پاسخ "خیر" بدهد،مخصوصا زمانیکه برای غواصی مسافت طولانی سفر کرده باشید‌.به هر حال باید هنگام‌ پاسخ به پرسشنامه کاملا صادق باشید.هنگامیکه به لیست وضعیت های کمتر شناخته شده در فرم پرسشنامه پزشکی می رسید به یاد بیاورید و با صداقت پاسخ دهید.اگر مطمئن نیستید که آیا برای غواصی مهیا هستید یا خیر،برنامه غواصی را بیخیال شوید،کنسل کردن برنامه غواصی   به مراتب بهتر از این است که خود و دیگر غواص ها را به خطر  بیندازید. بهترین راه این است که اگر هرگونه پرسش یا نگرانی دارید پیش از آنکه راهی سفر غواصی شوید با پزشک متخصص خود مشورت کنید،در این صورت هم می توانید پرسشنامه را با صداقت پر کنید و هم با ایمنی از غواصی خود لذت ببرید.

منبع scubadiverlife.com 

غواصی را در اولین و تنها مرکز غواصی اسپورت و تکنیکال
 TDI/ SDI در ایران بیاموزید.


09360219444

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  راهنمای کامل تصویری کاربری
ارسال‌شده توسط: mhmd - 05-26-2019, 04:52 PM - انجمن: راهنما و دستورالعملهای عضویت - بدون‌پاسخ

راهنمای استفاده از سایت تالار گفتگوی غواصی scubatektips.com

- معرفی منوها و گزینه های صفحه اصلی
درصورت کلیک کردن بر روی لوگو و یا ورود از طریق لینک سایت صفحه اصلی وب سایت باز خواهد شد.
در بالای صفحه و در کادر مشکی رنگ، پیام خوش آمد گوئی و نشان ورود موفق شما به سایت نمایش داده می شود. "شماره 1"


[عکس: 1-1.png]

در بالای سمت چپ کادر مشکی رنگ محل جستجوی کلمات و یا موضوع مورد علاقه شما وجود دارد "شماره 2"

[عکس: 1-2.png]

کادرهای آبی رنگ نشان دهنده سردسته ها هستند که در داخل آنها میتوانید دسته بندیها و یا زیر گروههای موجود را ببینید "شماره 3"
با کلیک بر روی جعبه سفید رنگ سمت چپ در کادر آبی میتوانید منوی آن را باز و یا بسته کنید "شماره 4"
در کادر آمار انجمن میتوانید اطلاعات مربوط به کاربران، افراد حاضر و آنلاین در سایت، آخرین فرد عضو شده، بازدید ها و موضوع یا موضوعات پر بازدید را کنید.


[عکس: 1-3.png]

در قسمت پائین صفحه و در کادر نهائی گزینه های تماس با ما و غیره را خواهید دید و از طریق آن با مدیران گروه میتوانید تماس بگیرید و یا پیامی را ارسال کنید "شماره 6" در سمت چپ، کادرهای انتخاب زبان و در کنار آن کادری برای انتخاب قالب وجود دارد.
توجه کنید پس از ثبت نام و عضویت در صورتی که برای ورود به سایت با مشکلی مواجه شدید و پیامی برای عدم ورود دریافت کردید گزینه داخل کادر مذکور را تغییر داده و مجددا اقدام به ورودنمائید "شماره 7"


[عکس: 1-4.png]
در بالای وب سایت گزینه های سردر – جست وجو – لیست اعضاء و تقویم را خواهید دید "شماره 8"
با کلیلک بر روی گزینه سردر صفحه اصلی سایت نشان داده خواهد شد که پیامهای خصوصی برای شما، آخرین موضوعات ارسال شده و لیست موضوعات را خواهید یافت.


[عکس: 1-5.png]
گزینه جست و جو جهت سرچ و یا جستجوی پیشرفته کلمات و یا موضوع کاربرد دارد "شماره 9"
با کلیک بر روی اعضاء، لیست کامل اعضاء گروه را خواهید دید و با کلیک بر روی نام کاربری هر شخص وارد پروفایل او خواهید شد "شماره 10"


[عکس: 3.png]
در کادرهای سیاه رنگ میتوانید شخص مورد نظر را از لیست دوستانتان که قبلا تشکیل داده اید حذف کنید و یا در صورت مشکل او را گزارش کنید "شماره 12". در کادر اطلاعات انجمن کاربر اطلاعات کاربری و فعالیتهای او "شماره 13" و در کادر اطلاعات تماس کاربر میتوانید به او یک ایمیل و یا یک پیام خصوصی را از طریق سایت بفرستید "شماره 14"


[عکس: 4-1.png]
با کلیک بر روی گزینه تقویم "شماره 11" میتوانید رویدادهای، برنامه های شخصی و یا گروهی خود را در تقویم قرار دهید و یا رویدادهائی را که دیگران ثبت کرده اند را ببینید. با کلیک بر روی گزینه های پائین تقویم میتوانید رویدادهایی را ثبت کنید.
اگر رویدادی دارید که میخواهید تنها برای شما به نمایش گذاشته شود و یا هشدار دهد گزینه افزودن رویداد خصوصی "شماره 15" و در صورتی که قصد دارید رویدادی را ثبت کنید که برای تمامی اعضاء به نمایش در بیاید میتوانید از طریق گزینه افزودن رویداد عمومی "شماره 16" این کار را انتخاب نمائید.


[عکس: 4-2.png]

در کادر خاکستری رنگ بالای سایت گزینه های کنترل پنل کاربر، لیست دوستان، نمایش ارسالهای جدید، نمایش ارسالهای امروز و پیامهای خصوصی را خواهید دید.
با کلیک بر روی پیامهای خصوصی، پیامهائی که دوستانتان و یا دیگر اعضاء برای شما فرستانده اند را خواهید دید. اگر عدد داخل پرانتز کنار گزینه پیامهای خصوصی صفر است به این معنی است که شما پیام جدیدی برای خواندن ندارید.
در گزینه نمایش ارسالهای امروز، موضوعات و یا جوابهائی که در آن روز ثبت شده است را خواهید دید و در گزینه نمایش ارسالهای جدید آخرین موضوعات ارسال شده را میتوانید مطالعه کنید.
با کلیک بر روی لیست دوستان، کادر کوچکی شامل اعضائی که به لیست دوستانتان اضافه کرده اید به نمایش در خواهد آمد که می توانید از طریق کادر وارد پروفیل او شده و یا پیامهای خصوصی برای و ارسال نمائید.- تنظیمات پروفایل شخصی

[عکس: 4-3.png]
برای به روز رسانی و یا تغییر و یا اضافه کردن گزینه های شخصی و یا تنظیمات کاربری خودتان بر روی گزینه کنترل پنل در قسمت سمت راستی کادر خاکستری رنگ کلیک نمائید "شماره 17"
در صفحه کاربری خودتان میتوانید خلاصه وضعیت حسابتان، موضوعاتی که نوشته اید و آخرین موضوعاتتان را ببینید. اما برای تنظیمات حساب کاربری به گزینه های سمت راست صفحه مراجعه کنید.

[عکس: 5.png]
گزینه های مشکی رنگ پیام رسان مربوط به فعالیتهای ارسال و یا دریافت پیام "شماره 18" ، گزینه پوشه من مربوط به تنظیمات حساب کاربری "شماره 19" و گزینه متفرقه مربوط به اعضاء، لیست دوستان و دیگر فعالیتها موجود می باشد "شماره 20"

[عکس: 5-1.png]
در دسته بندی پیام رسان، گزینه ارسال پیام برای ارسال پیامهای خصوصی برای یک عضو و یا یکی از دوستانتان استفاده میشود. 
در کادر گیرنده ها نام شخص و یا اشخاصی که قصد ارسال پیام برای آنها را دارید تایپ و سپس اضافه نمائید "شماره 21"
در کادر عنوان موضوع و یا عنوان موضوع را بنویسید "شماره 22"
در کادر بزرگتر پیامتان را تایپ کنید "شماره 23"

[عکس: 6.png]
در گزینه های پائین با کلیک بر روی کادرهای مربعی کوچک تنظیمات پیام را انجام دهید "شماره 24" . اگر می خواهید امضاء شخصی تان را در زیر پیام بگذارید تیک مربوطه به آن را بزنید و اگر میخواهید پیام را برای خودتان دخیره کنید تا در آرشیو خودتان داشته باشید تیک آن را زده و اگر میخواهید مطلع شوید که پیامتان توسط شخص خوانده شده است گزینه مربوط را تیک بزنید.
و در نهایت با کلیک بر روی گزینه ارسال پیام آن را بفرستید "شماره25".
توجه داشته باشید کادر ذخیره عنوان پیش فرض متن و تظیمات شما را دخیره خواهد کرد و در آینده میتوانید آن را ارسال نمائید.
در ادامه گزینه های موجود در دسته بندی پیام رسان، گزینه پیامهای ارسال شده میتوانید پیامهائی را که دوستانتان برای شما فرستاده اند را ببینید.
گزینه پیامهای ارسال شده، حاوی پیامهائی است که قبلا توسط خود شما ارسال شده است.
گزینه پیش نویسها، پیامهائی است که قبلا نوشته شده ولی ارسال نشده اند و قصد ارسال آن را دارید.
گزینه پی گیری جهت پی گیری پیامهای قبلی ارسال شده، دریافت شده و نشده خواهد بود و در گزینه ویرایش پوشه ها میتوانید پوشه های پیامهای خود را تنظیم کنید.

[عکس: 6-1.png]
در کادر مشکی رنگ پوشه من گزینه های مرتبط با تنظیمات شخصی خودتان را خواهید دید.
در گزینه ویرایش مشخصات کادرهای مختلفی برای تنظیمات کاربری شما مانند تغییر آدرس ایمیل "شماره 26"، اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد، اجازه نمایش و یا وب سایت شخصی شما"شماره27"، اطلاعات اضافی مانند آدرس"28"، شرح حال خودتان"شماره29" و جنسیت"شماره30"، نام کاربری و تنظیمات"شماره31"، شناسه های شبکه های مجازی"شماره32"، گزینه های حاضر و غایب بودن موقت و تنظیم تاریخ بزگشت خودکار شما پس از غیبت وجود دارد که میتواند آنها راتکمیل و یا بروز رسانی کنید"شماره33".

[عکس: 6-2.png]
در گزینه تغییر رمز عبور میتوانید رمز ورود به سایت خود را تنظیم و یا تغییر دهید.
در گزینه تغییر رایانامه میتوانید آدرس ایمل خود را تنظیم و یا تغییر دهید.
در گزینه تغییر آواتار میتوانید تصویر پروفایل خود را اضافه، حذف و یا تغییر دهید.
گزینه تغییر امضاء برای ثبت امضاء و یا علامت شخصی شماست که از طریق آن میتوانید علامت و یا نوشته هایی که میخواهید بعنوان شناسه و یا امضاء شخصی شما در زیر مطالب بصورت خودکار قرار داده شود را اضافه، حذف و یا تغییر دهید.
توجه داشته باشید تعداد کاراکترها، اشکال و یا سایز نوشتار در قبول امضاء توسط سایت موثر می باشد.
در تنظیمات پائین کادر اصلی و در وضعیت عادی گزینه سوم را تیک بزنید.

[عکس: 6-3.png]

در کادر مشکی رنگ دسته بندی متفرقه گزینه های مرتبط با اعضاء، پیامها، انجمنها و لیست دوستانتان را خواهید دید.

[عکس: 7-1.png]

در گزینه گروههای من، گروه و یا گروههائی را که در آن عضو هستید را خواهید دید.
عضویت در گروههای مختلف میتواند از طریق انتخاب مدیران و یا میزان فعالیت شما در سایت و امتیازهائی که دریافت کرده اید انجام شود. بعنوان مثال فعالیت بیشتر، ارسال موضوعات بیشتر و یا شرکت در مباحث، امتیاز و عضویت گروهی شما را ارتقاء خواهد داد.
اولین گروه عضویت Registred خواهد بود.
در گزینه لیست دوستان/سیاه میتوانید با جستجوی یک شخص او را به لیست دوستانتان اضافه کنید "شماره 35". اگر تمایل ندارید موضوعات و یا دریافتهای شخص و یا عضو خاصی را ببینید میتوانید او را در لیست چشم پوشی خود قرار دهید "شماره 36" و در انتها میتوانید درخواستهای دوستی از سوی شما و یا دیگر اعضاء را ببینید.


[عکس: 8-1.png]
در گزینه مدیریت پیوستها، تصاویر، لینکها و دیگر پیوستها را که در مطالب و یا موضوعات خودتان پیوست و یا اضافه کرده اید را ببینید و در صورت تمایل آنها را حذف کنید.
گزینه پیش نویسها مربوط به موضوعاتی است که در گذشته نوشته و یا تنظیم کرده اید ولی ارسال نشده است، در این صفحه میتوانید آنها راویرایش، حذف و یا ارسال نمائید.
در گزینه موضوعات مشترک شده موضوعات ارسالی توسط شما و در گزینه انجمن مشترک شده انجمنهائی که در آن حضور داریدنمایش داده خواهد شد
ودر نهایت در گزینه نمایش مشخصات مشخصات شخصی ثبت شده شما نمایش داده خواهد شد که میتوانید آنها را تنظیم و یا بروز رسانی کنید.


- ارسال موضوع و یا مطلب
اگر قصد ارسال موضوعی و یا سوالی را دارید مراحل زیر را انجام دهید.
ابتدا روی لوگوی بالای سایت کلیک کنید.
در کادرهای اصلی دسته بندی مور نظرتان را که موضوع شمامرتبط با آن است را انتخاب نماید. توجه داشته باشید اگر کادر بسته است و قادر به دیدن دسته بندیها نیستید بر روی باکس کوچک سمت چپ کلیک کنید تا منوی دسته بندیها باز شود.
بعنوان مثال اگر موضوع شما مرتبط با تجهیزات غواصی است روی عنوان تجهیزات غواصی کلیک کنید.


[عکس: 9-1.png]
اگر قصد ارسال موضوع جدیدی را دارید روی کادرهای سیاه رنگ ارسال موضوع کلیک کنید "شماره 37" و صفحه نوشتن موضوع برای شما بار خواهد شد.


[عکس: 10-1.png]

در کادر بالا عنوان موضوع خودتان را بنویسید "شماره 38" و در قسمت کادر بزرگتر "شماره39" متن موضوع خودتان را تایپ و یا کپی نمایئد.
اگر قصد دارید تصویری رادر میان متن قرار دهید می بایست آن را پیوست کنید. برای پیوست تصویر، محلی که باید قرار بگیرد را در میان متن کلیک کنید تا نشانگر تایپ آنجا قرار بگیرد.
در زیر صفحه و در قسمت پیوستها بر روی گزینه پیوست جدید و در قسمت کادر Choose file کلیک کنید "شماره 40" و تصویر مورد نظرتان را از روی کامپیوتر انتخاب کنید و پس از انتخاب فایل گزینه افزودن پیوست در سمت چپ را بزنید. 
تصویر کوچکی در محل انتخاب شده در میان متن به نمایش در خواهد آمد که با کلیک بر روی آن میتوانید تصویر اصلی را با سایز بزرگتر مشاهده کنید.
در پایان نوشتن موضوع باید گزینه های تنظیمات را تیک بزنید.
در زیر کادر اصلی این گزینه ها وجود دارند. اگر از قبل امضاء خودتان را ساخته ایدو میخواهید امضاء شما در زیر موضوعتان باشد کادر امضاء را تیک بزنید. 
با انتخاب گزینه عدم اشتراک گذاری انتخاب میکنید که موضوع شما ثبت شود ولی نمایش داده نشود که البته میتوانید در آینده آن را به نمایش عمومی بگذارید.
با انتخاب گزینه دوم میتوانید موضوع را به اشتراک بگذارید ولی در صورت قرار دادن جواب و یا پاسخ و نظر توسط اعضاء از آن اطلاع نخواهید پیدا کرد.
و با انتخاب گزینه سوم میتوانید موضوع را به اشتراک گذاشته و از پاسخها و نظرات دیگران در زیر موضوعتان از طریق ایمیل اطلاع پیدا کنید.
با انتخاب گزینه چهارم میتوانید موضوع را به اشتراک گذاشته و از پاسخها و نظرات دیگران در زیر موضوعتان از طریق پیام خصوصی سایت اطلاع پیدا کنید.
در پایان با کلیک بر روی ارسال موضوع آن را ثبت و به اشتراک بگذارید.


- نوشتن پاسخ و یا نظر


[عکس: 11-1.png]

اگر قصد دارید در زیر موضوع یا مطلب دیگران پاسخ و یا نظری قرار دهید از 2 روش میتوانید استفاده کنید.
در صورتی که پاسخ شما یک متن بلند و دارای لینک و تصویر می باشد از گزینه های پاسخ جدید در کادرهای سیاه رنگ استفاده کنید "شماره42" و مانند ارسال موضوع آن را بنویسید ولی اگر پاسخ شما تنها متنی کوتاه و ساده است میتوانید از کادر پاسخ سریع در پائین موضوع استفاده کنید.

چاپ این بخش

Photo معرفی سازمان FRTI
ارسال‌شده توسط: Mohammad - 05-19-2019, 02:23 PM - انجمن: مراقبتهاي اوليه،ثانويه و امداد اضطراري - بدون‌پاسخ

[عکس: FRTI-primary-page-web.jpg]

 
درباره FRTI:

سازمان اینترنشنال ترینینگ یا ITI، موسسه FRTI را ایجاد نمود تا نیاز بازار به افراد غیر حرفه ای در زمینه امداد و نجات را برآورده کند.
ITI تجربه بالائی در زمینه توسعه متریالهای آموزشی و پشتیبانی کردن از مربیانی که دوره های مختلفی را در زمینه فعالیتهای گوناگون برگزار میکنند دارد. ITI دانش لازم را بکار برده و به امید ایجاد افراد نجات دهنده با آگاهی بهتر و به روزتر آن را بر روی بازار قدیمی افراد غیر حرفه ای به عنوان ناجی اعمال کرده است. FRTI سهمی در فراهم کردن سیستم های به روز برای آموزش و فراهم کردن سرویس های مشتریان با بهترین کیفیت برای مربیان و مراکز غواصی است.
کیفیت آموزش:
شاگردان با تجربه می دانند که کیفیت مربی تفاوت چشمگیری در کیفیت آموزششان ایجاد می کند. مربیان FRTI از پیشگامان در زمینه آموزش ناجیان غیر حرفه ای محسوب می شوند. چه مربیتان بهیاری باشد که بصورت پاره وقت آموزش می دهد و چه مربی CPR تمام وقت برای محیط کار باشد، نه تنها مدرک لازم را دارد، بلکه شایستگی لازم را نیز داراست.
موسسه ای با آموزشهای آنلاین آسان
FRTI یک موسسه با آموزشهای آنلاین آسان است که اعضای آن مدام در حال رشد هستند. دارای فروشگاه آنلاین است، به خبرنامه های اعضاء متصل است و 24 ساعته در دسترس است. پلتفورم آموزش آنلاین ما برای راحتی شاگردان و مربیان طراحی شده و مراحل پیشرفت شاگردان و نمراتشان بصورت مداوم در هر زمانی برای مربی قابل دسترس است.

چاپ این بخش

  توقف های عمیق یا deep stops
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 05-08-2019, 12:11 AM - انجمن: تئوری برداشت فشار - بدون‌پاسخ

توقف عمیق یا Deep Stop

افزودن حاشیه امنیت بیشتر به دایو ها 

اگر غواص تازه کار هستید و یا حتی اگر به طور منظم و منسجم غواصی می کنید و قصد خرید دایو کامپیوتر جدید دارید،متوجه خواهید شد که بیشتر دایو کامپیوتر ها آپشنی برای استفاده از دیپ استاپ ها را پوشش می دهند.از آنجا که در اکثر آموزش های غواص های غیر تکنیکال واقعا در مورد دیپ استاپ ها صحبت و بحث نمی شود،ما در اینجا به طور مختصر به چگونگی و پیدایش دیپ استاپ ها می پردازیم. 

بخشی از تاریخ: 

اصطلاح "deep stop" دیپ استاپ و ایده پشت آن توسط دکتر ریچارد پاول"Richard Pyle" ابداع شد.دکتر ریچارد پاول در اواخر دهه ۹۰ میلادی در دنیای خود یک ماهی شناس بود،دریافت که در هنگام انجام دایو های عمیق خود،پس از برخی از دایو ها شدیدا احساس خستگی می کرد،در حالیکه پس از برخی از دایو ها احساس بسیار خوبی دارد. 
از آنجا که دکتر پاول یک دانشمند با پشتکار فراوان بود,برای یافتن علت این پدیده جمع آوری اطلاعات از تمام ‌جوانب و مراحل دایو های خود را آغاز کرد.بعد از کمی تحقیق،پی برد که بعد از دایو هایی که در آنها به جمع آوری نمونه های ماهی می پردازد به طور طبیعی احساس خستگی کمتری دارد،در حالیکه پس از دایو هایی که نمونه ها را جمع آوری نمی کند بسیار بیشتر احساس خستگی می کرد. 

در حالیکه از پذیرش اینکه این موضوع ناشی از تاثیر سرخوشی سایکوسوماتیک جمع آوری و داشتن کلکسیونی از نمونه های ماهی ست امتناع می ورزید،به لحظه هیجان انگیز "یافتم،یافتم" خود رسید. 

یافتم!! 

دکتر پاول این واقعیت را دریافت که هنگامیکه به جمع آوری نمونه های ماهیان می پرداخت،در هنگام صعود برای بازگشت به سطح آب می بایست چندین بار توقف کند. این توقف ها خیلی عمیق تر از حالت عادی بودند و هر توقف تقریبا ۱ دقیقه به طول می انجامید.دکتر پاول این کار را به منظور تخلیه گاز درون کیسه شنای ماهیان انجام می داد، به این ترتیب کیسه شنا ماهیان در طول صعود نمی ترکید و نمونه ها خراب نمی شدند. 
دکتر پاول دریافت که این توقف های عمیق "deep stops" کوتاه مدت به بدن نیز فرصت دفع گاز در بافت های تند اشباع را می دهد،و از تشکیل حباب های خاموش که عامل اصلی خستگی بعد از دایو هستند پیشگیری به عمل می آورد.

غواصی با در نظر گرفتن بافت های تند اشباع و حباب های خاموش؟ 

اساسا،بدن انسان خون را در تمام اندام ها و بخش های خود به طور یکسان توزیع نمی کند،به نحوی که مغز،قلب و بافت های عضله خون بیشتری نسبت به بافت چربی و استخوان دریافت می کنند.در هنگام غواصی جذب و دفع گاز توسط میزان و سرعت خون توزیع شده کنترل می شود و جریان خون گاز بی اثر را در بدن جابجا می کند،برخی بافت ها می توانند گاز بی اثر را بسیار سریع تر از برخی بافت های دیگر جابجا(دفع و جذب) کنند، و بنابر این ما بافت های کند اشباع و تند اشباع داریم. 

حباب های خاموش اساسا در تمام دایو ها تشکیل می شوند،به ویژه در دایو های عمیق تر.اینها حباب هایی هستند که در بدن تشکیل می شوند ولی آنقدر کوچک اند که توانایی ایجاد انسداد در جریان خون و بیماری کاهش فشار "DCS" را ندارند.با این حال هنگامی که میزان زیادی از این حباب ها در بدن وجود داشته باشد موجب خستگی پس از دایو می شوند. بنابرابن بهتر است برای به حداقل رساندن کمیت این حباب ها در بدن از استراتژی های صعود بهره ببریم.

امروزه با دیپ استاپ ها به کجا رسیده ایم 

امروزه چندین متد متفاوت برای محاسبه دیپ استاپ ها وجود دارد.بدون اینکه عمیقا وارد جزئیات هر کدام از روش های محاسبه شویم،اکثر دایو کامپیوتر های غواصی رکرشنال(تفریحی) از متدی استفاده می کنند که به متد محاسباتی دکتر پاول بسیار نزدیک است.  
به هر حال اکثر دایو کامپیوترهای غواصی تکنیکال از متدی با نام فاکتورهای گرادیان "gradient factors"استفاده می کنند که در واقع عمق دقیق استاپ ها را با استفاده از داده های بارگیری گاز بی اثر در بافت ها در خلال دایو محاسبه می کند.  

در حالیکه برخی افراد به (تاثیر مثبت) دیپ استاپ ها سوگند یاد می کنند و برخی دیگر دلیلی برای اجرای دیپ استاپ ها نمی بینند،با این وجود باز هم دیپ استاپ ها اقدامات مثبتی هستند که می توان در برنامه های غواصی رکرشنال پیاده کرد،چرا که روشی ساده برای کنترل و کاستن از سرعت های صعود در اختیار تان قرار می دهد. 
همچنین دیپ استاپ ها ضرری ندارند و امکان افزدون حاشیه امنیت بیشتری به دایو هایتان را فراهم می آورند. 
به هر حال اگر دیپ استاپ ها انتخاب شما هستند،خوش باشید و دایو های تان ایمن باد.

منبع ترجمه: divein 

مجید آذرشب 
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

برای دیپ استاپ ها از اصطلاحات دیگری مثل: 

pyle stops: پاول استاپ ها 

deep safety stops:
دیپ سیفتی استاپ ها یا توقف های ایمنی عمیق 

پاول استاپ ها در واقع دکو استاپ ها (توقف های فشار زدایی) کوتاهی هستند که در اعماق بیشتر از اولین دکو استاپ (در غواصی تکنیکال) اجرا می شوند.

 محاسبه پاول استاپ ها یا دیپ استاپ ها با استفاده از متد دکتر پاول ریچارد:

۱)یک پروفایل فشار زدایی  برای دایو برنامه ریزی شده،با استفاده از نرم افزار فشار زدایی مرسوم محاسبه می شود (بدون دیپ استاپ ها).  
۲)در هنگام صعود،اولین دیپ استاپ مابین عمق بستر و عمق اولین توقف فشار زدایی(دکو استاپ الزامی) اجرا می شود.
مدت زمان هر توقف عمیق یا دیپ استاپ باید ۲ تا ۳ دقیقه باشد.

۳)پروفایل فشار زدایی برای گنجاندن دیپ استاپ در پروفایل فشار زدایی مجدد محاسبه می شود(اکثر نرم افزارها امکان محاسبات پروفایل چند سطحی را دارند).

۴)اگر فاصله میان اولین دیپ استاپ و اولین دکو استاپ بیشتر از ۳۰ فیت (۹ متر)  باشد ، در این حالت یک دیپ استاپ دوم مابین اولین دیپ استاپ و اولین دکو استاپ اضافه می شود. 

۵)این پروسه (افزودن دیپ استاپ های  بیشتر)تکرارمی شود تا زمانی که فاصله بین اولین توقف دکو استاپ و آخرین دیپ استاپ کمتر از ۹ متر باشد. 

۶)عمق اولین دیپ استاپ: میانگین عمق شروع صعود و عمق اولین دکو استاپ. 
(میانگین ۲ عمق) نصف مجموع ۲ عمق می باشد.

مثال: 

   

مثال:غواصی به عمق ۶۰ متر با گاز تنفسی air,دکو استاپ در عمق ۶ متری با گاز تنفسی اکسیژن به همراه پاول (دیپ) استاپ ها:

عمق دایو ۶۰ متر و عمق اولین دکو استاپ ۱۵ متر است،میانگین این دو عمق ۳۷,۵ متر :
۶۰m+۱۵m)÷۲=۳۷.۵m)
و می توان به ۳۸ متر گرد شود. این باید عمق اولین پاول استاپ ما باشد. 
اختلاف میان اولین پاول استاپ و اولین دکو استاپ اجباری ۲۳ متر است:
۳۸m_۱۵m= ۲۳m 
که ۲۳ متر بیشتر از ۹ متر است،بنابراین پاول استاپ دیگری گنجانده می شود.
میانگین ۳۸ متر با ۱۵ متر میشود ۲۶,۵ متر: 
۳۸m+۱۵m)÷۲=۲۶.۵m)
که می توان به ۲۷ متر گرد شود و این عمق دومین پاول استاپ ما خواهد بود.حالا اختلاف بین دومین پاول استاپ تا اولین دکو استاپ ۱۲ متر است: 
۲۷m_۱۵m=۱۲m 
که باز هم ۱۲ متر بیشتر از ۹ متر است،بنابراین سومین پاول استاپ ضروری است.
میانگین ۲۷ متر با ۱۵ متر می شود ۲۱ متر: 
۲۷m+۱۵m)÷۲=۲۱m)
و این ۲۱ متر عمق سومین پاول استاپ ما خواهد بود. حالا اختلاف بین سومین پاول استاپ تا اولین دکو استاپ ما ۶ متر است: 
۲۱m_۱۵m=۶m 
که ۶ متر کمتر از ۹ متر است بنابر این پاول استاپ بیشتری نیاز نیست. 

برگرفته از:ویکی پدیای انگلیسی
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

متد های دیگر:

gradient factors 
micro bubble stops
gas volume expansion stops
wkpp: 
 woodville karst plains project 

روش wkpp: 
یکی از بهترین و ساده ترین روش هاست.
این روش با یک صعود آهسته اولیه به عمق معادل ۸۰ درصد ماکسیمم عمق دایو آغاز می شود.و با صعود های تدریجی ۳ متر به ۳ متر و توقف های حداقل ۳۰ ثانیه ای در هر عمق ادامه پیدا می کند.
به عنوان مثال در یک دایو به عمق ۳۰ متر ، به عمق ۲۴ متر (معادل ۸۰ درصد ۳۰ متر) صعود و ۱ دقیقه توقف،سپس صعود به اعماق ۲۱و۱۸ و۱۵و۱۲و۹و ....و در همه توقف های بعد از اولین توقف حداقل باید ۳۰ ثانیه توقف.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

در سال های اخیر،پژوهش های جدید در باب فشار زدایی دو مرحله ای "two phase decompression" یا تئوری حباب ها در فشار زدایی،از جمله RGBM به خصوص جامعه غواصی تکنیکال را به سمت گنجاندن یک توقف ایمنی اضافی در دایو های خود که با نام توقف عمیق "deep stop" شناخته می شود،هدایت کرده است.بدین معنی که به عنوان یک روال همیشگی پیش از صعود به سطح بیش از یک سیفتی استاپ اجرا شود،خصوصا در دایو های عمیق تر و یا در دایو های تکراری و غواصی در چند روز پیاپی. 

.... همچنین چندین تولید کننده کامپیوتر های غواصی نیز دیپ استاپ ها را در الگوریتم های خود ضمیمه کرده اند. 
بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط محققان در شبکه هشدار غواصان DAN،در مقایسه مدل های فشار زدایی گوناگون یک یافته مهم آشکار کرد که یک توقف ایمن عمیق(دیپ سیفتی استاپ) همراه با یک توقف کم عمق(سیفتی استاپ) به شکل گیری کمترین گرید حباب ها می انجامد (کمترین  میزان حباب های خاموش) .در واقع شیوه اختیاری برای کاهش شکل گیری حباب پس از دایو و در نتیجه کاهش احتمال بیماری کاهش فشار DCS تلفیقی ست از: 

۱)سرعت صعود ۳۰ فیت(۹ متر) بر دقیقه 

۲)به همراه یک دیپ استاپ(توقف عمیق) در عمق حدودا معادل نصف عمق دایو به مدت ۲,۳۰ دقیقه 

۳)یک توقف ایمن ( سیفتی استاپ)  در عمق ۱۵ فیت(۴.۵متر) به مدت ۳ تا ۵ دقیقه. 
گزارش به این نتیجه می رسد: 
با اجرای یک دیپ استاپ در خلال صعود فشار زدایی،کاهش چشمگیر حباب ها توسط داپلر به ثبت رسید و کاهش تنش های گاز در بافت  های تند اشباع که ممکن است مربوط به تبادل واقعی گاز در طناب نخایی باشد آشکار شد. نگارندگان به این نتیجه رسیدند که چنین دیپ استاپی می تواند وقوع بیماری کاهش فشار مرتبط با نخاع را به طور چشمگیر کاهش دهد.

بخشی از مقاله:
یک رویه ایمن،توقف های ایمن به عنوان پروسه های استاندارد 
از وب سایت dtmag
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

معایب،مزایا و نظر متخصصین در مورد دیپ استاپ ها 


نظرات در مورد اثر بخشی و ایمنی پاول استاپ ها متفاوت هستند،همین طور در مورد اینکه آیا باید دیپ استاپ ها  توسط غواص های رکرشنال،تکنیکال و حرفه ای اجرا شود.برخی از این نظرات بر پایه معیارهای تئوری و برخی دیگر با شواهد تجربی سیستماتیک پشتیبانی می شوند. 
یکی از معایب پاول استاپ ها و برخی دیپ استاپ های دیگر این است که در عمقی اجرا می شوند که برخی از بافت ها هنوز در حال جذب گاز هستند و این تجمع گاز در این بخش های بافت یا: 
(تیشو کومپارت منت ها) را افزایش خواهد داد،و مستلزم زمان فشار زدایی بیشتر است و به دلیل خطر فشار زدایی بیشتر فقط باید توسط غواص های حرفه ای به اجرا درآیند. ایمنی بیشتر در پروفایل دایو های بدون نیاز به فشار زدایی هنگام افزوده شدن یک دیپ استاپ مسجل نشده است، و به خصوص در یک دایو فشار زدایی نباید یک دیپ استاپ به بهای کاهش زمان توقف های کم عمق تر اضافه شود.  

به عبارت دیگر،در حالیکه با تبعیت از دایو کامپیوتر،اگر توقف در اعماق کمتر الزامی شده باشد،زیان آور بودن افزودن یک دیپ استاپ مسجل نشده است.دیپ استاپ ها به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در عمق هایی اجرا می شوند که احتمال بارگیری هرگونه  نیتروژن اضافی در قیاس با مجموع گاز بارگیری شده ناچیز است.در خلال دایو های عمیق کوتاه مدت این بافت های تند اشباع هستند که از گاز بی اثر پر و ممکن است به اشباع برسند. 
دیپ استاپ می تواند میزان اشباع این بافت های تند اشباع را کاهش دهد،در حالیکه بافت های کند اشباع هنوز در حال بارگیری گاز به میزان اندک هستند. برخی فعالیت های آزمایشی کاهش کمیت حباب های  وریدی  پس از تلفیق  دیپ استاپ ها با توقف های کم  عمق  یا 
(سیفتی استاپ) محاسبه شده را در مقایسه با اینکه فقط توقف های کم عمق اجرا شوند را نشان داده است. 


در انگلستان انجمن زیر آبی SAA سیستم دیپ استاپ ها را به عنوان بخش بنیادی و یکپارچه ی برنامه های آموزشی خود اتخاذ کرده است.

:SAA
Sub_Aqua Association 

 
 برگرفته از:ویکی پدیای انگلیسی


دایو پرشیا اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره اسپورت و تکنیکال TDI/SDI در ایران. 

09360219444

مجید آذرشب

چاپ این بخش

Wink ادرار کردن در غواصی
ارسال‌شده توسط: Ghava30 - 05-06-2019, 09:19 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - پاسخ‌ها (1)

سلام دوستان
از بعضی از غواصان میشنویم که ادرار کردن در غواصی باعث دفع نیتروژن میشود!!
برای من در ابتدا باور خنده داری بود
اما به مقدار که تحقیق کردم دیدم که ادرار ما از نیتروژن تشکیل شده
اما هیچ مقاله ای تایید نمیکنه که باعث دفع نیتروژن هست!!
نظر شما چیه؟
آیا زمان تشکیل ادار مهمه؟؟
آیا این باور و تایید میکنید؟؟

چاپ این بخش

  6 وسیله ای که باید استفاده از آن را فرا بگیرید
ارسال‌شده توسط: Ghava30 - 04-01-2019, 07:02 PM - انجمن: تجهیزات غواصی - پاسخ‌ها (1)

شناور علامت دهنده سطحى تأخیرى و یا همان DSMB، یک سازه بادی لوله اى شکل و بلند است

و معمولاً به رنگ نارنجى است که شما آن را با استفاده از رگلاتور و یا اختاپوس خود باد کرده و به سطح
مى فرستید تا به افراد روى قایق و یا ساحل علامت داده و آنها را از حضور خود آگاه کنید.
این وسیله معمولاً در شرایط وجود جریان ملایم و یا شدید استفاده مى شود تا بعد از پایان غواصى دیگران
[عکس: DSMB.jpg]
را از جاى خود مطلع کنید. با اینکه استفاده از DSMB ساده به نظر مى رسد ولى استفاده درست از آن نیاز
به دقت دارد، گاهى ممکن است طناب آن به غواصان گیر کند و یا صعود کنترل نشده غواص به همراه شناور
را به دنبال داشته باشد، پس تمرین استفاده درست از آن بسیار اهمیت دارد. 
[عکس: 42926715_490267038151665_6104517576803537686_n.jpg]
اسنورکل
ممکن است چندان طرفدار استفاده از اسنورکل نباشند، ولى حتما مطمئن شوید که طرز درست استفاده از آن را
مى دانید. زمان صرف کنید تا روش درست نفس کشیدن با اسنورکل ، پاکسازی اسنورکل و چگونگى
قرارگیرى آن بدون اینکه مزاحمت ایجاد کند را یاد بگیرید. 
[عکس: snorkel-key-west-6-1024x576.jpg]
ریل غواصی
ریل غواصی(طناب و قرقره) یکى از ابزار هاى چند کاره در غواصى است. معمولاً براى آسان تر کردن
بازگشت به نقطه اى مشخص استفاده مى شود، مانند نقطه صعود و یا نقطه خروج در غار و یا کشتی غرق شده،
و یا شناور سازی smb نشانه گر سطحى. این ابزار ساده و قابل اعتماد است.
اگر مهارت خود را تقویت نکنید احتمال  بهم ریختگى و گیر کردن در طناب زیاد است،
پس یادگیرى استفاده درست ازریل غواصی از اهمیت زیادى برخوردار است.
[عکس: %E7%8E%AB%E7%BA%A2%E8%BD%AE%E7%B2%89%E7%...%9C%AC.jpg]
کامپیوتر غواصى
ابزار بسیار مناسبی که بهترین دوست یک غواص نام گرفته است.
اطلاعاتی مثل دمای آب ،مدت زمان غواصی ،سرعت صعود ،ایستگاه ایمنی و …. به غواص میدهد.
اکثر غواصان کامپیوتر غواصى را دارند، ولى تعداد کمى وقت صرف مى کنند تا عملکردهاى کامل آن را بفهمند.
هیچ چیز بدتر از این نیست که علامت اخطار در طول غواصى را ببینید و ندانید چه معنایى مى دهد.
دستورالعمل کامپیوتر خود را به طور کامل بخوانید و عملکردهاى کامپیوتر جدید خود را بیاموزید. 
[عکس: 519qUWw2BBdL.jpg]
قطب نما
وسیله ای بسیار ضروری که به غواص کمک میکند در زمان جهت یابی بهترین تصمیم را
بگیرد و از مصرف بیش از حد هوای سیلندر خود جلوگیری کند.
قطب نما به غواص کمک میکند در زمان بازگشت کوتاه ترین مسیر و بهترین مسیر
را انتخاب کند و ایمنی غواصی خود را افزایش دهد.
یادگیری این مهارت اعتماد به نفس غواصی خود را افزایش میدهد.
[عکس: spd0216_training_istock_000036038570_web.jpg]
تصمیم درست
با اینکه “تصمیم درست” یک ابزار به حساب نمى آید، با این حال مهم ترین چیز براى قبل، حین و بعد از غواصى
است. آموزش هاى خود را تمرین کنید، محدودیت هاى خود را فراموش نکنید و کار احمقانه اى انجام ندهید.
این مهم تر از هر چیز دیگرى شما را ایمن نگه مى دارد. 

چاپ این بخش

  ابداع سینگال جدید در دنیای غواصی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 03-30-2019, 06:45 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - پاسخ‌ها (2)

سیگنال دست جدید برای غواص ها:حرف P انگلیسی برای پلاستیک P for Plastic

   
تنها پلاستیک ها را جمع آوری کنید و تنها حباب های تان را بر جای بگذارید
برای مشاهده تصویر کلیک و برای دانلود لمس طولانی کنید

می دانستید اکنون در دنیای غواصی یک سیگنال جدید وجود دارد؟

یک گروه فعال محیط زیست"plastic soup foundation"به همراه گروهی از غواصان هلندی،کمپانی ها و انجمن های غواصی یک سیگنال جدید برای غواص ها ابداع کردند: 
سیگنال حرف P انگلیسی به معنی پلاستیک "P for Plastic".
همه ساله هزاران جاندار دریایی درون زباله های پلاستیکی گرفتار می شوند و یا به اشتباه زباله های پلاستیکی را به جای غذا می خورند و از گرسنگی می میرند.همچنین آلودگی و تجمع ذرات و قطعات پلاستیکی در اقیانوس ها که از آن با نام سوپ پلاستیک 
"Plastic Soup" یاد می شود باعث ایجاد بیماری در مرجان ها می شود چرا که پلاستیک مانند یک آهنربا عمل می کند و باعث جذب سموم "toxins" می شود،این یک فاجعه برای دنیای زیر آب و تهدیدی است برای آنچه ما عاشق آن هستیم:یعنی غواصی!

سیگنال پلاستیک:حرف P انگلیسی یعنی پلاستیک.P for Plastic

غواص ها در زیر آب برای اسکوئید ها، لاکپشت ها و کوسه ها از سیگنال استفاده می کنند،با این وجود هنوز برای بزرگ ترین آلوده کننده اقیانوس ها یعنی پلاستیک از سیگنالی استفاده نمی شود. اگر تغییری ایجاد نشود،تا سال ۲۰۵۰ میزان پلاستیک های شناور در اقیانوس ها از ماهیان اقیانوس بیشتر خواهد بود.به عنوان یک غواص،شما به طور مداوم در حال مواجه با زوال و نابودی بخش هایی از دریا و ریف های مرجانی هستید‌. و این همان دلیلی است که  گروهی از غواص ها،کمپانی ها و انجمن های غواصی و همراه با گروه "plastic soup foundation" در حال معرفی یک سیگنال جدید  هستند: سیگنال P یعنی پلاستیک P for Plastic.غواص ها می توانند در زیر آب از این سیگنال استفاده کنند تا همراهان خود را در جریان بگذارند که: پلاستیک می بینند و قصد جمع آوری آن را دارند.هدف از ابداع این سیگنال تشویق و ترغیب هر چه بیشتر همه غواص های سراسر دنیا برای افزایش اطلاع رسانی و اقدام بر علیه آفتی است که هم اکنون اقیانوس ما با آن مواجه است؛یعنی آفت پلاستیک.

در یک اطلاع رسانی جهانی به ما کمک کنید:

*تصویر سیگنال را دانلود وبا دوستان غواص خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

*استفاده از هشتگ pforplastic# را فراموش کنید.

*تصویر را چاپ و پوستر مربوطه را در مرکز غواصی خود نصب  کنید.
*هر چه افراد بیشتری این تصویر را ببینند،تاثیر بیشتری به همراه خواهد داشت.

*استفاده از سیگنال را آغاز کنید،سیگنال را به سایر غواص ها و  دوستان خود آموزش دهید و نشان دهید به اقیانوس ها اهمیت می دهید. 


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقداماتی که در جایگاه یک غواص،یک حرفه ای در دنیای غواصی،کمپانی،انجمن یا دست اندرکار دنیای غواصی برای متوقف کردن آلودگی پلاستیکی می توانید انجام دهید،به لینک های زیر مراجعه و در برنامه های مربوطه مشارکت نمائید.
منابع:


مجید آذرشب

چاپ این بخش

  چرا باید سرعت صعود خود را کنترل کنیم؟
ارسال‌شده توسط: Ghava30 - 03-29-2019, 11:18 AM - انجمن: تئوری برداشت فشار - بدون‌پاسخ

سرعت صعود چقدر باید باشد؟

غواصان باید تاثیر افزایش عمق و فشار را برای ایمن بودن غواصی درک کنند.
سرعت صعود چقدر باید باشد؟
پاسخ این سوال بین سازمان های صدور گواهی نامه بین المللی متفاوت است.
 بعضی از سازمانها مانند CMAS مقدار سرعت صعود را ۹ متر در دقیقه عنوان کرده اند، در
حالی که تعدادی از سازمان ها اجازه می دهند سرعت صعود سریع تر باشد.
به عنوان مثال جداول غواصی PADI  حداکثر سرعت صعود را ۱۸ متر در دقیقه بیان کرده است.
در همچین شرایطی معمولا بهترین تصمیم این است که محافظه کار باشید.
پس توصیه ما این است :
هرگز از سرعت صعود ۹ متر در دقیقه عبور نکنید.
نظارت بر سرعت صعود
[عکس: %D8%A8%D8%A7%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-1.jpg]
ساده ترین راه برای نظارت غواص بر میزان سرعت صعود استفاده از 
یک دایو کامپیوتر است. تقریبا تمام دایو کامپیوتر های غواصی دارای هشدارهای سرعت صعود هستند
که هنگام فراتر رفتن از سرعت صعود هشدار می دهد. زمانی که دایو کامپیوتر به غواص هشدار می دهد 
غواص باید اقداماتی را برای کاهش سرعت صعود انجام دهد.
با این حال همه غواصان از دایو کامپیوتر استفاده نمیکنند.
غواص بدون دایو کامپیوتر باید از یک دستگاه زمانبندی مانند ساعت وعمق سنج استفاده کند
تا مانع از افزایش سرعت صعود شود.
به عنوان مثال: غواص باید بتواند بررسی کند که ۵ متر را کمتر از ۳۰ ثانیه طی نکند.
هرگز بدون تجهیزات ذکر شده غواصی نکنید ولی اگر ساعت هم موجود نبود
و یا خراب شده بود. یک غواص باید میزان سرعت خود را با تماشای حباب های اطراف 
[/url]READ  راهنمای مواجهه با شرایط اضطراری در غواصی
قدرت گرفته از افزونه نوشته‌های مرتبط هوشمند

خود بسنجد.سرعت سعود نباید بیشتر از سرعت ریزترین حبابی باشد
که در اطراف خود میبیند.
یک روش دیگر این است که صعودمان را با طناب لنگر انجام دهیم تا بتوانیم تخمین بزنیم
که سرعت صعودمان چقدر است مثلا هر ۶ ثانیه  1 متر.
البته هیچ یک از این روشها روش ایده آلی نیست و خیلی بهتر است که غواص با خود یک دایو کامپیوتر
و یا یک ساعت به همراه داشته باشد.
چرا صعود به آرامی مهم است.
صعود سریع میتواند منجر به بیماری های مختلفی شود.
در طول یک غواصی بدن غواص گاز نیتروژن را جذب میکند.
گاز نیتروژن به علت افزایش فشار در اعماق تحت قانون بویل به آرامی خون
و بافتهای بدن را اشباع می کند.
اگر یک غواص به سرعت صعود کند گاز نیتروژن در بدن غواص به مقداری 
افزایش حجم می یابد که باعث تشکیل حباب های نیتروژن کوچکی در بافت ها و خون غواص می گردد.
این حباب های کوچک در کنار هم قرار گرفته و تشکیل حباب های بزرگ تر را می دهد
 که می تواند در سیستم گردش خون و اعصاب غواص اختلال ایجاد کند و
حتی باعث مرگ گردد.
بدترین اتفاق
بدترین اتفاق زمانی رخ می دهد که حباب های نیترون به رگ ها و سیستم گردش خون وارد شود
و جریان خون را مسدود کند که این مدل از بیماری (ابولیزاسیون) بسیار خطرناک است.
یک حباب همچنین می تواند در مسیر ستون فقرات و یا مغز قرار بگیرد و باعث اختلال
در این مراکز گردد .
 سرعت  آهسته صعود به میزان قابل توجه ای خطر ابتلا به انواع بیماری های فشار 
READ  6 دلیل برای اینکه چرا غواصی شما را شاد میکند؟
قدرت گرفته از افزونه نوشته‌های مرتبط هوشمند

را کاهش می دهد.
احتیاط اضافی
توقف ایمنی و توقف عمیق
[عکس: l_logo-cmas-ch-525-fond-blanc.png]
غلاوه بر سرعت صعود ساز مان های آموزش غواصی توصیه میکنند که یک توقف
ایمنی در عمق ۵ متری به مدت ۳ دقیقه انجام شود.
توقف ایمنی به بدن غواص اجازه می دهد تا قبل از صعود نیتروژن های اضافی را  دفع
کند. 
هشدارDAN
مطلالعات انجام شده در غواصی عمیق نشان می دهد:

  • غواصی که در عمق۲۵ متری به مدت ۲۰ دقیقه غواصی کرده و با سرعت ۹ متر بر دقیقه  
    به سطح آب برگشته است درصد اشباع نیتروژن آن ۶۰% است. 
  • غواصی که همان شرایط قبلی را داشته و یک توقف ایمنی ۳ دقیقه ای در عمق ۶ متری داشته است درصد اشباع۳۵% بوده است.
  • غواصی دیگر در شرایط مشابه غواص قبلی یک توقف ۳ دقیقه ای  در عمق ۱۲ متری انجام داده که درصد اشباع آن ۲۵%  می شود.
توقف های ایمنی و عمیق حتی در غواصی هایی که احتیاج به ایستگاه برداشت فشار  نیست میزان
نیتروژن را به مقدار قابل ملاحظه ای کم میکند.
نیتروژن کمتر در سیستم بدن خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.
صعود نهایی باید آهسته باشد.
بزرگترین تغییر فشار در نزدیکی سطح رخ می دهد.
یک غواص باید از ایستگاه ایمنی خود به سطح حتی آهسته تر از ۹ متر بر دقیقه حرکت کند.
نیتروژن در بدن غواص در زمان صعود افزایش می یابد و باعث می شود زمان بیشتری برای دفع آن لازم باشد.
حرف آخر
غواصان برای رهایی از بیماری های غواصی باید آهسته صعود کنند.
وبرای کنترل سرعت صعود باید کنترل شناوری خوبی داشته باشند تا بتوانند نظارت کافی بر سرعت
READ  قبل از غواصی چی بخوریم؟
[url=https://ghava30.com/%d9%82%d8%a8%d9%84-%d8%a7%d8%b2-%d8%ba%d9%88%d8%a7%d8%b5%db%8c-%da%86%db%8c-%d8%a8%d8%ae%d9%88%d8%b1%db%8c%d9%85%d8%9f/]قدرت گرفته از افزونه نوشته‌های مرتبط هوشمند

صعود خود بکنند.
برای نظارت بر سرعت احتیاج به دایو کامپیوتر و یا ساعت و عمق سنج هست .
در پایان هر غواصی  توقف ایمنی فراموش نشود آن هم ۳ دقیقه در عمق ۵ متر،
این کار میزان نیتروژن بدن را کاهش می دهد و از 
بسیاری از بیماری های غواصی پیشگیری می کند.

چاپ این بخش