مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

آمار انجمن
» کاربران: 48
» آخرین کاربر: JeroldDefly
» موضوعات انجمن: 38
» ارسالهای انجمن: 47

آمار کامل

کاربران حاضر
ما 10 کاربر حاضر در انجمن دارید
» 0 کاربر عضو | 10 مهمان

آخرین موضوعات
غواصی در زمان بارداری
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
01-19-2020, 10:25 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 116
راهنمای انتخاب میزان وزنه...
انجمن: غواصی آزاد
آخرین‌ارسال: majid.azar
01-09-2020, 09:39 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 279
تفاوت های کلیدی غواصی با ...
انجمن: تجهیزات غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
01-06-2020, 09:56 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 249
انواع سردرد در غواصی
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
12-24-2019, 10:34 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 350
معرفی ۵ گونه معروف اختاپو...
انجمن: محیط زیست غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
12-10-2019, 10:54 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 346
دهیدراتاسیون در غواصی
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
11-24-2019, 10:08 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 312
وضعیتهای متفاوت عضویت اعض...
انجمن: موسسات آموزش غواصی و استاندارد
آخرین‌ارسال: Mohammad
10-29-2019, 06:26 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 390
دشواری در اکولایز
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
10-24-2019, 03:39 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 464
اشتباهات رایج غواصی
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
10-23-2019, 03:19 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 455
سیفتی استاپ
انجمن: تئوری برداشت فشار
آخرین‌ارسال: majid.azar
09-15-2019, 12:29 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 528

 
  غواصی در زمان بارداری
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 01-19-2020, 10:25 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

?Is It Safe To Dive While Pregnant

آیا غواصی در زمان  بارداری ایمن است؟


شبکه هشدار غواصان توصیه می کند خانم های باردار پیش از شروع هر نوع فعالیت ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنند.

نه تنها خانم های باردار بلکه خانم هایی که گمان می کنند شاید باردار باشند و همچنین خانم هایی نیز که قصد باردار شدن را دارند باید از فعالیت غواصی اجتناب کنند.بنابر دلایل اخلاقی مطابق با اصول و مقررات حرفه ای هرگز پژوهش های تجربی برای بررسی تاثیرات غواصی بر جنین صورت نگرفته است.بازنگری داده های مرتبط با گزارشات در باب بارداری و غواصی نشان می دهد که ممکن است  خطری متوجه جنین در مادری باشد که در دوران بارداری غواصی را ادامه می دهد.
یک بررسی بر روی ۲۰۸ مادر که در دوران بارداری غواصی کرده اند:
• میزان  بیشتری از وزن کم جنین هنگام تولد
• نقص جنین
• مشگلات تنفسی نوزاد 
• و مشکلات دیگر را نشان می دهد. 

مطالعات کاهش فشار صورت گرفته بر روی گوسفند،امکان شکل گیری و گسترش حباب ها در جنین، پیش از ظهور علائم بالینی بیماری کاهش فشار DCS در  مادر را آشکار ساخته است.(از آنجا که جفت جنین در گوسفند و انسان شباهت دارند مطالعات بر روی گوسفند متناسب و مرتبط است).به خاطر اینکه سیستم قلبی عروقی جنین هیچ نوع فیلتر کارا و موثری ندارد،جنین در خطر بالقوه ای قرار دارد‌. از اینرو احتمال اینکه هر گونه حباب شکل گرفته مستقیما به مغز و عروق کرونر جنین راه یابد زیاد است. تمام مطالعات انجام گرفته بر روی گوسفند آمار بسیار بالای از دست دادن جنین را نشان دادند.گرچه داده ها محدود هستند، اطلاعات موجود شدیدا توصیه می کند خانم های باردار یا خانم هایی که قصد باردار شدن را دارند باید از انجام غواصی خورداری کنند

مانند غواصی اسکوبا،داده ها در مورد غواصی آزاد و بارداری محدود است، بیشترین اطلاعات به دست آمده از غواص های ژاپنی "ama" ها و غواص های کره ای " haenyo" ها می باشد. غواصی آزاد به منظور صید مروارید و آبالون abalone (نوعی صدف دریایی معروف به گوش دریا) یک روش زندگی برای این غواص ها می باشد که اکثریت شان خانم  هستند.بسیاری از غواص های "ama" در هنگام بارداری غواصی آزاد را به خوبی بدون بسیاری از اثرات سوء ادامه داده اند،هرچند مشخصات و پروفایل ها بر اساس آبستنی gestation (از هنگام انعقاد نطفه تا زایمان) اصلاح/تغییر یافته اند.غواصی آزاد محافظه کارانه در دوران بارداری را می توان یک فعالیت ایمن با هدف تفریح و تمدد اعصاب در نظر گرفت.(مشروط بر حفظ و تامین ایمنی و سلامتی مادر و جنین)،اما نباید به عنوان یک شکل ایده آل از ورزش و تمرین در نظر گرفته شود.

شبکه هشدار غواصان DAN توصیه می کند: خانم های باردار پیش از شروع هر نوع فعالیت ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنند

توصیه ها در مورد بازگشت به فعالیت غواصی پس از زایمان بر اساس نوع وضع حمل متفاوت است.پس از یک زایمان طبیعی نرمال بدون عوارض،یک مادر می تواند تقریبا پس ۲۱ روز فعالیت غواصی را از سر بگیرد،در طول این مدت، زمان کافی برای بسته شدن دهانه رحم که رسیک عفونت را محدود می کند فراهم می باشد. یک عمل سزارین ساده در کل به معنی ۸ تا ۱۲ هفته دوری از فعالیت غواصی ست تا مادر زمان کافی برای بازیابی بنیه و توان قلبی عروقی داشته باشد.اگر به خاطر عوارض جانبی برای یک مادر بستری و استراحت پزشکی در نظر گرفته شده،انتظار بیش از ۱۲ هفته ای به دلیل افت شرایط سلامتی،کاهش ظرفیت حیاتی و توده عضلانی،عاقلانه و محتاطانه خواهد بود.به دنبال یک سقط جنین،یک خانم می تواند هنگامیکه پزشک او را برای فعالیت نامحدود ترخیص کرد به فعالیت غواصی بازگردد.
 
فعالیت غواصی برای مادران شیرده ایمن محسوب می شود.نیتروژن در شیر مادر انباشته نمی شود،بنابراین هیچ گونه ریسک جذب نیتروژن محلول در نوزاد از طریق شیردهی وجود ندارد.با این حال غواصی دهیدراته کننده است یعنی بدن غواص را دچار کم آبی می کند، از اینرو ممکن است در تولید شیر مادر تداخل ایجاد کند،بنابراین هیدراته بودن مطلوب و مناسب مادر حائز اهمیت است.

اکثر مادران مراقب محدود کردن یا پرهیز از مصرف الکل،تنباکو و کافئین در دوران بارداری هستند،و افزودن تمام انواع فعالیت های غواصی به این فهرست منطقی به نظر می رسد.تمام متخصصین پزشکی غواصی و سازمان های آموزشی هم رای و موافق هستند که علیرغم اینکه ممکن است ریسک کمی وجود داشته باشد اما اجتناب پذیر است.


منبع:divers alert network 

آموزش غواصی کودکان و بانوان در اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره  در ایران، جزیره زیبای کیش تحت استاندارد جهانی SDI:
 SCUBA DIVING INTERNATIONAL 


09360219444 
ایمیل:
tdisdiiran@gmail.com

پیج اینستاگرام:

مجید آذرشب

چاپ این بخش

Photo راهنمای انتخاب میزان وزنه صحیح در غواصی آزاد
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 01-09-2020, 09:39 AM - انجمن: غواصی آزاد - بدون‌پاسخ

   HOW MUCH WEIGHT SHOULD 
?I WEAR FREEDIVING

در هنگام غواصی آزاد چه مقدار وزنه باید ببندم؟ 

هنگامی که غواصی آزاد freediving را شروع کردم، در مورد همان پرسشی که تقریبا همه می پرسند،سوال کردم.پرسش این است: چه مقدار وزنه نیاز دارم؟ وزنه سربی ممکن است گران قیمت باشد و شما نمی خواهید بیشتر از نیاز خود خریداری کنید و از طرف دیگر هم نمی خواهید به خاطر کمبود وزنه گرفتار شوید. 

غواص های آزاد freedivers وزنه های سربی را برای جبران شناوری مثبت ایجاد شده توسط بدن و وتسوت شان می بندند.به منظور انجام غواصی آزاد راحت، برای کمک به نزول descend تا رسیدن به نقطه ی فشرده شدن وتسوت و ریه ها،تا دستیابی به شناوری خنثی از وزنه های سربی استفاده می کنیم.

خوب پس چرا یک کمربند وزنه نمی بندیم و کار را تمام نمی کنیم؟ 

داشتن اضافه وزنه چندین مشگل به همراه دارد:

● همراه داشتن اضافه وزنه استراحت و آرامش در سطح آب و تنفس صحیح و مطلوب پیش از دایو را دشوار می کند.و در صورتی که نتوانید این کار را به درستی انجام دهید،حبس نفس خود را کوتاه خواهید کرد که به داشتن مدت زمان دایو کوتاه تری منتهی می شود. 
● ممکن است در سطح یا نزدیک سطح آب دچار بیهوشی یا بلک اوت blackout شوید، که در این صورت به عمق آب فرو خواهید رفت.علیرغم اینکه می بایست یک غواص همیار آموزش دیده برای کمک و حمایت از شما در کنارتان باشد، داشتن اضافه وزنه کمک و حمایت از شما را برای غواص همیارتان دشوار تر خواهد کرد.

● بله،شما می خواهید با هدف افزایش مدت زمان دایو خود، با کمترین تلاش ممکن نزول کنید،با این حال اگر اضافه وزنه داشته باشید تنها مخاطره آمیز ترین  بخش غواصی آزاد خود را دشوار تر کرده اید.
● هنگامی که در عمق آب هستید،ریه ها، دستگاه گوارش و وتسوت تان همگی فشرده هستند.و این به شما حتی شناوری منفی بیشتری هم می دهد. بنابراین اکنون در هایپوکسیک ترین hypoxic (شرایط کم اکسیژنی) بخش حبس نفس خود ،در صورتی که وزنه اضافه به همراه داشته باشید برای اینکه نفس بعدی خود را بکشید مجبور هستید بیشتر هم تلاش کنید و این یک شرایط مطلوب و ایده آل نیست.

بنابراین چه مقدار وزنه باید ببندم؟ 

ترکیب بدنی افراد با هم متفاوت است. تراکم یا چگالی density استخوان و عضله،مقدار چربی،حجم ریه ها،قد و وزن همگی بر میزان شناوری تاثیر گذار هستند.آب شور به طور قابل ملاحظه ای شناوری را مثبت می کند.

تنها راه محاسبه دقیق میزان وزنه مورد نیاز از طریق آزمون و خطا ممکن خواهد بود.توصیه من خرید تعداد معدودی وزنه برای شروع می باشد.بعدا می توانید برای نهایی کردن مقدار وزنه مورد نیاز تعدادی وزنه اضافی اجاره یا قرض بگیرید. 

با پوشیدن تمام تجهیزات در حالیکه مقدار وزنه تخمین ‌زده شده ای را که فکر می کنید نیاز خواهید داشت،شروع کنید. نقطه شروع خوب برای فردی با جثه متوسط بسته به ضخامت وتسوتی که به تن دارد متفاوت خواهد بود و شرح زیر است:

● وتسوت ۳ میل: ۱ تا ۲ کیلوگرم/۲ تا ۴ پوند.
● وتسوت ۵ میل: ۳ تا ۴ کیلوگرم /۶ تا ۸ پوند. 
● وتسوت ۷ میل: ۵ تا ۶ کیلوگرم /۱۰ تا ۱۲ پوند.

سپس وارد آب شوید،وتسوت خود را از آب پر Flood کنید تا مطمئن شوید هیچ حباب هوایی درون تن پوش تان به دام نیفتاده باشد.سپس با گردن صاف و کشیده،یک دم بیشینه peak inhalation بگیرید (ماکسیمم حجم تنفسی که قادر خواهید بود با آن دایو بزنید). بدون اسکالینگ ،فین زدن، یا حرکت دست ها، باید تا سطح استخوان ترقوه شناور بمانید.اگر سطح آب از سطح استخوان ترقوه تان بالاتر است مقداری وزنه کم کنید،و اگر سطح آب پائین تر از سطح استخوان ترقوه شما ست،مقداری وزنه اضافه کنید. تنظیمات و اصلاحات خود را انجام داده سپس دوباره امتحان کنید. 
هنگامیکه با یک دم بیشینه تا سطح استخوان ترقوه شناور ماندید،یک بازدم آرام انجام دهید،از ناحیه شکم فشار نیاورید،اما تا جایی بازدم کنید که اگر بعدا خواستید بتواند دم بیشتری بگیرید. یک آه کشیدن طولانی را تصور کنید‌.

هنگامی که این عمل را انجام دادید نباید در آب فرو روید.ممکن است پائین کشیده شوید و حتی به زیر سطح آب بروید.اما بجاست که در سطح آب بمانید.و این به شما کمک می کند اگر بنا باشد بلک اوت را تجربه کنید در سطح آب باقی خواهید ماند.

این بررسی  ساده را اجرا کنید هر زمان که: 

●تجهیزات جدید استفاده می کنید.

● در آب های با کیفیت متفاوت غواصی آزاد انجام می دهید (آب شور در مقایسه با آب شیرین) 

● مقداری وزنه به کمربند وزنه خود اضافه یا از آن کم می کنید.

موارد زیر به شما در تشخیص و تعیین بهتر مقدار وزنه مورد نیاز برای غواصی آزاد کمک خواهد کرد.هدف شما باید:

● دستیابی به شناوری خنثی در عمق ۱۰ متر/۳۳ فیت باشد.

● استراحت آسان در سطح آب ما بین دایو ها.

● بهره گیری از شناوری مثبت برای صعود با کمترین تلاش.

● اختصاص وزنه کافی برای ورود و نزول آسان.

●حفظ ایمنی شما در آب های کم عمق،جایی که بیشترین بلک اوت ها اتفاق می افتند.

توضیحاتی در مورد کمربند وزنه

کمربند وزنه شما باید دارای سگک با قابلیت رهاسازی فوری باشد به طوری که بتوانید: 

● رهاسازی سریع  کمربند وزنه در یک وضعیت اضطراری.

● جابجایی آسان و حمل در کنار خود در صورتی که فکر می کنید که ممکن است در خلال صعود یا در سطح آب با مشکل مواجه شوید‌.

در هنگام نزول کمربند های وزنه  لاستیکی نسبت به کمربند های نایلونی بهتر سر جای خود فیکس و باقی می مانند.هنگامی که  وتسوت تان فشرده می شود،غالبا کمربند های نایلونی تا اطراف قفسه سینه بالا می آیند. 

بکار گیری تدریجی و استفاده از وزنه های کوچک  تر امکان تنظیم دقیق تر شناوری را فراهم می آورد.استفاده از وزنه های سربی رنج ۰/۵ تا ۱ کیلوگرمی/۱ تا ۲ پوندی ایده آل هستند.این روش همچنین توزیع یکنواخت وزنه در اطراف بدن و امکان اجرای غواصی آزاد با استایل استریم لاین streamline بیشتر را فراهم‌ می آورد‌ و نیز باعث کاهش میزان تلاش و افزایش مدت زمان دایو تان می شود. 


منبع:وبلاگ موسسه آموزش غواصی آزاد PFI

PERFORMANCE FREEDIVING INTERNATIONAL 


به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال اس دی آی و تی دی آی TDI/SDI ملحق شوید.دایوپرشیا divepersia اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره در ایران.        
09360219444
ایمیل: 
  tdisdiiran@gmail.com
پیج اینستاگرام: 

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  تفاوت های کلیدی غواصی با درایسوت در مقایسه با وتسوت
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 01-06-2020, 09:56 PM - انجمن: تجهیزات غواصی - بدون‌پاسخ

 SIX KEY DIFFERENCES IN DIVING A DRY SUIT VS A WETSUIT

۶ تفاوت کلیدی غواصی با درایسوت در مقایسه با وتسوت   

بسیاری از تبلیغاتی که عموم در مورد غواصی می بینند غواصی هایی را در بر می گیرد که در آن غواص ها  لباس شنا یا وتسوت نازک به آن دارند. برای افرادی که با گذراندن آموزش در آب های گرم گواهینامه دریافت کرده اند،سفر به منظور انجام غواصی به منطقه ای با آب سرد می تواند اندکی شوکه کننده باشد.برای بیشتر افرادی که در نیمکره شمالی غواصی می کنند و آموزش می دهند،صحبت درباره تفاوت های غواصی با درایسوت در مقایسه با وتسوت بیشتر مانند صحبت در مورد انتخاب یک ماسک غواصی است.غالبا از ما در مورد تفاوت های غواصی خشک یا غواصی با درایسوت و غواصی خیس یا غواصی با وتسوت سوال می شود،جدای از این پاسخ واضح : "شما بعد از غواصی با درایسوت نیاز به خشک کردن هیچ چیزی بجز موهای تان ندارید" ،چند تفاوت کلیدی دیگر وجود دارد.

۱. گرما_Warmth 

احتمالا این مهم ترین دلیل برای تصمیم گیری برای غواصی با درایسوت است. می دانید که نه یک درایسوت و نه یک وتسوت واقعا شما را گرم نگه نمی دارد، بلکه آنچه انجام می دهند کاهش میزان هدر رفت گرمای بدن است.وتسوت ها این فرآیند را با کمک یک لایه نئوپرن و یک لایه نازک آب به دام افتاده بین لایه نئوپرن و پوست بدن غواص‌ انجام می دهند.درایسوت ها این فرآیند را با کمک هوا به همراه ترکیبی از لباس های زیرین پوشیده شده در زیر درایسوت انجام ‌می دهد.در صورتیکه یک بخش آب بندی درایسوت دچار نقص شود هیچ آبی برای هدایت و هدر رفت حرارت بدن وجود نخواهد داشت. هنگام استفاده از درایسوت می توان برای کاهش هدر رفت حرارت بدن لایه های پوششی برای عایق بندی بیشتر اضافه کرد. 

۲. شناوری_Buoyancy 

با افزایش عمق وتسوت ها فشرده شده و مقداری از شناوری ذاتی خود را از دست می دهند.درایسوت ها این امکان را به غواص می دهند تا با افزودن هوا به درون درایسوت فشار افزایش یافته در عمق را جبران کند. با فشرده شدن وتسوت،وتسوت نازک تر شده و ظرفیت عایق بندی کاهش می یابد.در حالیکه درایسوت اینگونه نیست‌.

۳. میزان وزنه_Weighting 

هنگامی که غواص در استفاده از درایسوت تبحر پیدا می کند،اضافه وزنه به اندازه هنگام به تن داشتن وتسوت نگرانی ایجاد نمی کند.با کاهش شناوری وتسوت در عمق، ممکن است غواص به خاطر فشرده شدن وتسوت به طور جدی دچار اضافه وزنه شود.هنگام استفاده از درایسوت،میزان شناوری که درایسوت ارائه می دهد تقریبا ثابت است چرا که غواص دارای اسباب تنظیم فشار افزایش/کاهش یافته توسط اینفلیتور/دیفلیتور تعبیه شده در درایسوت می باشد.

۴.‌ شرایط متغیر_Varying conditions 

یکی از مزیت های بزرگ درایسوت قابلیت استفاده در شرایط مختلف است. یک وتسوت انعطاف پذیری یک درایسوت را در افزودن یا کاستن پوشش های زیرین متناسب با وضعیت سطح یا زیر آب را ندارد.بسیاری از غواص ها در تمام ‌طول سال از درایسوت خود استفاده می کنند، از غواصی در لوکیشن های آب گرم تا غواصی در زیر لایه های یخ در زمستان.

۵. هزینه خرید_Purchase cost 

در گذشته درایسوت ها به طور ممانعت آمیزی برای غواص های متوسط گران قیمت بودند‌.یک غواص می توانست با هزینه یک درایسوت چندین وتسوت خریداری کند.غواص هایی که غالبا در آب هایی با دما های مختلف غواصی می کردند مجبور به انجام این کار می شدند.با ابداع و معرفی متریال های جدید و رقابت بین تولید کنندگان،یک درایسوت با کیفیتی در سطح مقدماتی می تواند هزینه ای برابر با هزینه یک وتسوت شیک و مرغوب داشته باشد. همچنین با تغییر در پوشش های زیرین  غواص می تواند از خرید چندین وتسوت با ضخامت های مختلف اجتناب کند.یک درایسوت در محیط های متعدد کارآمد خواهد بود.

۶. هزینه مالکیت_Cost of ownership  

هنگامی که یک غواص وتسوتی را خریداری می کند،گذشته از شستشوی صحیح و مطلوب،ترمیم و نگهداری بسیار کمی نیاز دارد‌. این در حالی است که درایسوت ها نیازمند تعویض قسمت های آب بندی،توجه و رسیدگی به نشتی ها، تعویض چکمه ها و جوراب ها و حتی ممکن است زیپ ها باشند.این هزینه ها ممکن است در مدت استفاده تکرار شوند.درایسوت ها با مراقبت و نگهداری های مطلوب  و مناسب می توانند ۱۵ تا ۲۰ سال و حتی بیشتر دوام بیاورند و مورد استفاده قرار بگیرند و این در صورتی است که از درایسوت به طور منظم و مداوم سالی ۱۰۰ مرحله غواصی استفاده شود.به نظر می رسد یک وتسوت با استفاده زیاد،بیشتر از ۵ سال دوام نیاورد.در بلند مدت یک درایسوت در حقیقت می تواند ارزان تر از وتسوت باشد.درایسوت ها غالبا ارزش خود برای فروش مجدد را حفظ می کنند. اما وتسوت های دست دوم اغلب دور انداخته می شوند.درایسوت های دست دومی که فروخته می شوند تقریبا هزینه یک درایسوت نو را جبران می کنند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت ها و مزایای غواصی با درایسوت با مربی غواصی SDI/TDI/ERDI خود در ایران تماس بگیرید.

منبع: وبلاگ موسسه آموزش غواصی SDI 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال TDI/ SDI ملحق شوید‌.دایوپرشیا اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره اسپورت و تکنیکال و اولین مرکز ۵ ستاره توسعه مربیگری غواصی در ایران.

 09360219444
09122604560
ایمیل:
tdisdiiran@gmail.com
MemberServices@tdisdiiran.ir
مجید آذرشب

چاپ این بخش

  انواع سردرد در غواصی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 12-24-2019, 10:34 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

HEADACHES AND SCUBA DIVING
سر درد و غواصی اسکوبا 

سردرد ها در غواصی سفر های غواصی بسیاری را تباه کرده است.از آنجا که دلایل مرتبط با غواصی و سردرد متفاوتی وجود دارد،می تواند به سادگی یک اسکوئیز یا فشردگی ماسک باشد،انقباض بیش از حد گردن ناشی از تنگی تن پوش غواصی در ناحیه گردن باشد. موضوع مرتبط با دندان یا تماس ناحیه سر با آب سرد به دلیل ناکافی بودن عایق حرارتی در ناحیه سر و گردن یا آسپیراسیون آب شور باشد.با این وجود می تواند به پیچیدگی نشانه ای از بیماری کاهش فشار DCS باشد.ما در این مقاله به دلایل شایع،پیشگیری و درمان های سردرد در غواصی اشاره می کنیم.

سردرد سینوسی
Sinus Headache 

 سردرد سینوسی ناشی از اسکوئیز یا فشردگی سینوس ها در خلال صعود یا نزول است.علائم شامل درد در پیشانی، درد در صورت یا درد در ناحیه  استخوان های گونه می باشد.در غواصی سردردی که ناشی از اسکوئز سینوس ها باشد حاصل عدم توانایی غواص در اکولایز یا متعادل سازی فشار است.دلیل دیگر التهاب سینوس ها یا حفره بینی به خاطر آلرژی یا سرما ست.راه چاره شامل کاهش سرعت صعود و نزول و استفاده از داروی های ضد احتقان یا دکوژستانت  decongestants هاست.

اگرچه با وجود بیماری و کسالت بهتر است غواصی نکنید.

سردرد تنشی
Tention Headache 

علائم سردرد تنشی شامل درد در سر و درد در پشت گردن است.سر درد های تنشی ناشی از فشار  عضلانی به خاطر اضطراب،سفتی  و انقباض عضلات رخ می دهد. فشردن دندان ها و فک در خلال غواصی نیز می تواند منجر به سر درد تنشی شود‌. به منظور پیشگیری از گسترش فشار عضلانی و در نتیجه سردرد تنشی،باید بیاموزید درون آب آرام و ریلکس باشید.اگر که در حصار توانایی ها و شایستگی های خود غواصی کنید، کسب تجربه کنید و درون آب احساس راحتی داشته باشید در نهایت دچار شدن به این سردرد را متوقف خواهید کرد. 

سردرد میگرنی
Migraine Headache

 علائم سردرد میگرنی شامل درد شدید، تغییرات بینایی،ضعف یا بی حسی بازوها و حالت تهوع می باشد‌.همچنین استفراغ پس از غواصی یکی از عواقب سردرد میگرنی در غواصی است ،اما در صورتی که با علائم دیگر همراه باشد می تواند بر بیماری کاهش فشار DCS دلالت داشته باشد.اگر غواص سابقه سردرد های میگرنی داشته باشد،می تواند ارتباط مستقیمی بین غواصی و شروع فشار جمجمه ای وجود داشته باشد.

بسیاری از داروهایی که برای درمان میگرن استفاده می شوند حاوی موادی هستند که ریسک گاز نارکوسیس را افزایش خواهند داد.از آنجا که بسیاری از افراد فقط گهگاه دچار سر درد میگرنی می شوند و دیگران دچار میگرنی هستند که ناتوان کننده نیست،میگرن باید به صورت موردی مورد ارزیابی قرار گیرد.شخصی که از سر درد میگرنی  رنج‌ می برد و آرزوی غواصی در سر دارد باید با پزشک مشورت کند،ترجیحا پزشک دارای دانش و تجربه در زمینه علوم پزشکی غواصی diving medicine.

سردرد ناشی از مسمومیت منواکسید کربن 
Carbon Monoxide Toxicity Headache 

علائم سردرد ناشی از مسمومیت منواکسید کربن شامل درد شدید همراه با احساس سفتی و تنگی در پیشانی،سر گیجه،حالت تهوع و استفراغ  می باشد. 
اکثریت کمپرسور های مورد استفاده در پر کردن سیلندر های اسکوبا با روغن روانکاری می شوند.فیلتراسیون نرمال حذف تمام اثرات این روغن کاری را تضمین نمی کند.این اثرات حاوی منواکسید کربن بوده و می تواند به آسانی درون سیلندر اسکوبا انباشته شود.اگر کمپرسور معیوب باشد یا به درستی سرویس و نگهداری نشده باشد،در صد منواکسید کربن از حد مجاز و ایمن  تجاوز کرده و می تواند باعث سردرد ناشی از استنشاق منواکسید کربن شود. 
(برای بررسی کیفیت هوای تنفسی گواهینامه های نصب شده بر روی دیوار دایوشاپ را چک کنید)

اولین قدم در درمان حوادث مسمومیت منواکسید کربن،خارج کردن غواص از درون آب است،غواص باید اکسیژن تنفس کند و به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.بهترین درمان در این شرایط درمان با اکسیژن پر فشار است hyperbaric oxygen therapy.

سردرد ناشی از مسمومیت دی اکسید کربن 
Carbon Dioxide Toxicity Headache 

سردرد ضربان دار بعد از غواصی معمولا یکی از علائم  سر درد ناشی از مسمومیت دی اکسید کربن است. این نوع سر درد ناشی از تجمع دی اکسید کربن در بدن غواص است.افزایش هدر رفت گاز معمولا به خاطر هایپوونتیلاسیون ( دریافت بسیار کم هوا) ست. هایپوونتیلاسیون یا کم کاری تنفسی معمولا زمانی اتفاق می افتد که غواص هنگام عمل دم هوای کافی از سیلندر خود دریافت نمی کند و یا پیوسته تنفس نمی کند.به عبارت ساده، برای دفع دی اکسید کربن تولید شده در بدن که در نهایت منجر به این نوع سر درد می شود تنفس کافی و کارآمد ندارد. 
انباشته شدن دی اکسید کربن در بدن به خاطر استفاده از تجهیزات غواصی (رگلاتور) ناکارآمد نیز می باشد،به ویژه در اعماق بیشتر از ۳۰ متر جایی که چگالی گاز افزایش بیشتری دارد و باعث افزایش مقاومت/کار تنفسی WOB می شود که منجر به افزایش تولید دی اکسید کربن بیشتری هم می شود.با توجه به اینکه دی اکسید کربن نسبت به نیتروژن پتانسیل نارکوتیک بیشتری دارد،احساس سستی و کسالت تاثیر بالقوه تجمع بیش از حد دی اکسید کربن در بدن می باشد. 
در چنین شرایطی بهترین درمان،انجام تنفس های آرام‌ و عمیق برای کاهش/دفع دی اکسید کربن تجمع یافته در بافت ها است. همچنین از رگلاتورهای با عملکرد بالا و دارای ویژگی های  جریان هوای متناسب و متعادل استفاده کنید.سردرد های ناشی از دی اکسید کربن معمولا به خوبی به مسکن ها  واکنش نشان نمی دهند.

سردرد ناشی از بیماری تقلیل فشار 
DCS Headache 

سردرد همچنین ممکن است یکی از علائم بیماری کاهش فشار DCS باید. DCS ناشی از شکل گیری حباب های گاز نیتروژنی ست که هنگام صعود از حالت محلول در بافت ها و جریان خون خارج می شود.DCS می تواند منجر به نقص و  اختلال جسمانی دائمی یا مرگ ‌شود.اگر یک غواص از سردرد شکایت می کند و سایر علائم DCS مانند تورم و درد مفاصل، راش های پوستی، خارش، سرگیجه،حالت تهوع، استفراغ ، صدای زنگ در گوش ها یا خستگی شدید را داراست،فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.غواص اسکوبایی که پس از دایو های عمیق و طولانی قبل از رسیدن به سطح آب  فشار زدایی را به درستی انجام نمی دهد،یا هنگامی که با سرعت زیاد یا حالت وحشت زدگی panic صعود می کند،در خطر ابتلا به بیماری کاهش فشار DCS قرار دارد. 

سخنی درباره کم آبی 
A Word About Dehydration 

دهیدراتاسیون یا کم آبی بدن یکی از شایع ترین مشکلات است،که با این وجود کمتر مورد توجه قرار می گیرد. یکی از اولین علائم دهیدراتاسیون سردرد همراه با سر گیجه خفیف تا شدید است. 
هنگامی که مایعات بدن دفع/کم می شود،جریان خون و مایعات باقی مانده را در هسته مرکزی بدن متمرکز خواهد شد و جریان خون پیرامونی کاهش می یابد،در نتیجه توانایی بدن برای دفع گاز جذب شده کاهش می یابد چرا که در نتیجه ی جریان خون کاهش یافته تبادل مویرگی در اندام ها و بافت ها بازدهی کمتری دارد و در نتیجه عملکرد صحیح تمام مدل های فشار زدایی  decompression models را باطل می کند.ممکن است بر این باور باشید که بدن شما به صورت نرمال در حال دفع گاز است در حالیکه در حقیقت چنین نیست،در چنین شرایطی پیروی از دایو کامپیوتر یا جداول غواصی نیز کمکی نخواهد کرد چرا که در این وضعیت مدل های فشار زدایی دیگر فاقد اعتبار و کارآیی هستند. همچنین به دلیل کم آبی بدن جریان خون مغز کاهش می یابد،که منجر به کاهش جریان اکسیژن مغز می شود و در نتیجه سر درد و سر گیجه رخ می دهد. 

توصیه می شود در هنگام پرداختن به فعالیت غواصی اسکوبا،نسبت به حالت نرمال آب و مایعات بیشتری بنوشید و خروجی ادرار خود را برای بررسی علائم رقیق بودن کافی (کم رنگ بودن ادرار) مانیتور کنید.اگر چه این یک تکنیک ساده و پذیرفته شده جهانی است برای تعیین اینکه آیا  انسان ها به خوبی هیدراته هستند یا خیر و در بسیاری از موارد قابل اجراست،لطفا توجه داشته باشید که برخی شرایط پاتولوژیک (برای مثال دیابت) وجود دارند که منجر به تولید ادرار رقیق می شود.بنابراین ارزیابی ادرار با هدف بررسی کم رنگ بودن در موارد نادر خاصی می تواند نا کارآمد باشد. 

منبع: sdi blog

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال TDI/SDI ملحق شوید.دایوپرشیا divepersia اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره TDI/SDI و اولین مرکز ۵ ستاره توسعه مربیگری غواصی در ایران.
09122604560_09360219444 

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  معرفی ۵ گونه معروف اختاپوس ها
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 12-10-2019, 10:54 PM - انجمن: محیط زیست غواصی - بدون‌پاسخ

Octopus Roundup:Top Five Favorites

اختاپوس ها باهوش ترین موجودات اقیانوس نیستند،و با اینکه انتخاب گونه های مورد علاقه دشوار است در این مقاله ۵ گونه را که دوست داریم در دایو های خود ببینیم را به شما معرفی می کنیم. 

اختاپوس ها به عنوان یکی از با هوش ترین آبزیان اقیانوس شناخته شده هستند،فاکتورهای بسیاری باعث جذابیت اختاپوس ها شده از جمله مهارت شان در استتار،قلب های چند گاه (اختاپوس ها ۳ قلب دارند)،تکنیک حرکتی و استفاده از ابزار ها (در مورد اختاپوس نارگیلی).
برای مشاهده بر روی تصاویر کلیک/لمس کنید

زهرآگین ترین/The Most Poisonous 
       
اختاپوس حلقه آبی blue_ringed octopus که به ۴ گونه متمایز تقسیم می شوند، یکی از زهر آگین ترین موجودات بر روی سیاره زمین است.با وجود اندازه  کوچکش (تنها ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر) زهر قدرتمند این اختاپوس باعث فلج اندام و عضلات شده و در چند دقیقه باعث مرگ یک فرد بزرگسال می شود. 

خوشبختانه با این وجود،سر براه بوده و نسبت به انسان مهاجم نیست و تمایل به مخفی شدن و استتار در طول روز دارد.اما در صورتی که تحریک و تهدید شود حلقه های آبی و طرح های روی بدن درخشان تر و چشمک زن خواهد شد.

مانند بسیاری از اختاپوس ها،خرچنگ ها و میگو ها و همچنین ماهیان کوچک را شکار می کند،با منقار خود بدن موجودات دیگر را سوراخ و با زهر خود آنها را فلج می کند.لابه لای صخره های مرجانی و درون استخر های جزر و مدی اقیانوس هند و آرام،مخصوصا استرالیا (ملبورن و سیدنی)، اندونزی (جزایر بالی، لمبا ،راجا آمپات و کومودو)، مالزی (جزیره مابل)، فیلیپین (جزایر آنیلو و پوئرتو گالرا) و ژاپن یافت می شوند.


هنرمند شعبده بازی/The Con Artists 
     
اختاپوس مقلد mimic octopus  نام خود را به خاطر توانایی های باور نکردنی اش در تقلید کسب کرده است.‌ مانند تمام‌ گونه های اختاپوس ها قادر است رنگ و شکل خود را تغییر دهد،اما به منظور ترساندن شکارچیان قادر به تقلید و تکرار رفتار و شکل سایر گونه ها است. این توانایی را دارد که در یک لحظه به یک کفشک ماهی،خروس ماهی یا مار دریایی تبدیل شود،تنها جانوری است که قادر است از گونه های متفاوت بسیار زیادی تقلید کند که دیدن این منظره زیر آب حیرت آور خواهد بود. 

اختاپوس مقلد نسبتا کوچک و با احتساب بازوها حدودا تا ۶۰ سانتی متر رشد می کند.رنگ قهوه ای/بژ تقریبا متمایزی دارد،اما هنگامی که حالت دفاعی به خود می گیرند طرح های روی بدن به قهوه ای/سفید متمایل می شود. 
اختاپوس مقلد اغلب در اندونزی قابل مشاهده است،گرچه در دریای سرخ،خلیج تایلند و دیواره بزرگ مرجانی نیز ساکن هستند.اختاپوس های مقلد در مصب ها و دهانه رودخانه ها به سمت ریف های مرجانی را ترجیح می دهند بنابراین،این قسمت ها بهترین مکان ها یی است که شانس مشاهده  اختاپوس مقلد را دارید.


کوچک ترین/The Smallest 
   
فقط ۲ سانتی متر طول و وزنی کمتر از ۱ گرم،اختاپوس wolfi octopus که با نام star_sucker pygmy octopus نیز شناخته می شود کوچک ترین گونه ای است که تا امروز شناخته شده است.‌معمولا در آب های کم عمق اقیانوس آرام غربی یافت می شود.به لحاظ رنگ آمیزی معمولا یک رنگ قهوه ای/صورتی روشنی را به نمایش می گذارد.سایز کوچک این اختاپوس تشخیص آنرا دشوار کرده؛ با اینکه در دهه ۱۹۰۰ میلادی شناخته شده اما اطلاعات کمی در مورد این گونه وجود دارد.


باهوش ترین/The Smartest 
      
گرچه اختاپوس ها همگی باهوش هستند، شاید اختاپوس نارگیلی
 coconut octopus باهوش ترین گونه باشد،این جانور یاد گرفته است چگونه از یک پوسته نارگیل یا گاهی دیگر پوسته ها مثل صدف ها به عنوان خانه و مکانیسم دفاعی استفاده کند.اختاپوس نارگیلی توانایی حرکتی نادری از خود به نمایش می گذارد که جنبش و حرکت دو قطبی نامیده می شود،یعنی در حالیکه برای راه رفتن بر روی کف اقیانوس از ۲ بازوی خود استفاده می کند بازو های دیگر پوسته را به عنوان محافظ یا برای استتار نگه می دارند.

اختاپوس نارگیلی نسبتا کوچک است و با احتساب بازوها تا ۲۳ سانتی متر رشد می کند.معمولا قهوه ای با مکنده های درخشان و به همین دلیل نیز اختاپوس blue_glowing coconut octopus  نامیده می شود.ساکن مناطق گرمسیری سراسر اقیانوس آرام،شامل اندونزی،استرالیا و آفریقای جنوبی هستند.
                          
                                        
بزرگ ترین/The Biggest                            
     
اختاپوس غول پیکر giant octopus بزرگ ترین گونه است که دانشمندان تا به امروز شناسایی کرده اند،با یک نمونه با رکورد وزن ثبت شده ۷۱ کیلو گرم.طول بازوها به ۴ تا ۶ متر می رسد.همچنین در مقایسه با سایر گونه ها طول عمر طولانی تری (۳ تا ۵ سال) دارد.و نیز یکی از سریع ترین نرخ های رشد و نمو را دارا است،به میزان ۰/۹ درصد در روز از لحظه تولد تا تبدیل شدن به یک اختاپوس بالغ فول سایز. این‌گونه در سواحل اقیانوس آرام‌ شمالی از آلاسکا تا کالیفرنیا و نیز روسیه و ژاپن یافت می شود.این گونه در آکواریوم ها واقعا محبوب است،رفتار بسیار هوشمندانه ای از خود به نمایش گذاشته و به نظر می رسد پس از چند لحظه قادر به تشخیص انسان ها/آدم های مشخصی هستند. همچنین می توانند جدول حل کنند و دارای مهارت های حل مشکلات هستند.

منبع:
scubadiverlife

دایوپرشیا Divepersia اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره اسپورت و تکنیکال در ایران.

09360219444

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  دهیدراتاسیون در غواصی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 11-24-2019, 10:08 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

 Nine Factors That Play A Major Role In A Scuba Diver's Dehydration 


۹ فاکتوری که نقش بزرگی در دهیدراتاسیون غواص بازی می کنند.


دهیدراتاسیون یا کم آبی زمانی حاصل می شود که بدن نسبت به میزان آبی که از دست می دهد مایعات کمتری دریافت کند،که می تواند منجر به مشکلات پزشکی شود که باید از آن اجتناب شود.

برای شما به عنوان یک غواص نگرانی دیگری وجود دارد: دهیدراتاسیون یک  عامل خطر ابتلا به بیماری کاهش فشار DCS در غواصی می باشد.چرا؟
 دهیدراتاسیون حجم پلاسمای خون و خونرسانی به بافت ها را کاهش می دهد،بنابراین باعث افزایش غلظت خون و کاهش جریان خون می شود.
 ۹ فاکتور رفتاری و فاکتورهای محیطی که نقش مهمی را در  دهیدراتاسیون غواصی بازی می کند: 

1.تنفس هوای فشرده:
Breathing compressed air

هوای درون سیلندر های اسکوبا خشک است و برای مرطوب کردن این هوای خشک بدن آب بیشتری از دست می دهد.به خاطر دمای پائین تر آب ریه ها باید برای گرم کردن هوای تنفسی، بیشتر فعالیت کنند که این خود از دست دادن رطوبت و آب را افزایش می دهد. 

2.تکرر ادرار (افزایش تولید ادرار) :
Immersion diuresis 

در جریان دایو، فشار محیطی افزایش یافته و دمای پائین تر آب باعث می شود بدن در یک تلاش آگاهانه برای گرم نگهداشتن هسته مرکزی بدن،عروق خونرسان در اندام های حرکتی انتهایی تنگ شوند و جریان خون از این اندام‌ها به مرکز بدن (قلب،ریه ها و عروق خونرسان عمقی) سوق پیدا کند.در یک واکنش کلیه ها ادرار بیشتری تولید می کنند،و این به معنی از دست دادن آب و املاح بیشتر است.

3.تعریق:
 Sweating 

اگر در یک اقلیم گرمسیری هستید و علیرغم‌ به تن داشتن تنها یک تیشرت عرق می کنید،تصور کنید با به تن داشتن تن پوش غواصی چه مقدار عرق خواهید کرد.

خورشید،گرما و باد: 
Sun،warmth and wind

در روز های آفتابی و شرجی بیشتر عرق می کنید.در صورتیکه از دست دادن آب بدن جبران نشود، دچار دهیدراتاسیون می شوید.همچنین وزیدن نسیم و باد عرق و رطوبت روی پوست را تبخیر و دهیدراتاسیون را افزایش می دهد.

5.آب دریا/نمک: 
Seawater/salt

هنگامیکه آب شور روی پوست تان خشک می شود،کریستال های نمک بر روی پوست بر جای می ماند که رطوبت پوست را جذب و باعث پیشرفت بیشتر دهیدراتاسیون می شود.

6.دارو:
 Medication 

ممکن است برخی دارو ها اثرات دیورتیک یا ادرار آور داشته باشند.و این بدین معنی است که این دارو ها واقعا آب سلول های بدن را جذب و تولید ادرار را افزایش می دهند. 

7.الکل:
 Alcohol 

نوشیدن الکل و غواصی به هیچ وجه توصیه نمی شود؛علاوه بر این الکل با سرعت بیشتری بدن را دچار دهیدراتاسیون می کند. 

8.بیماری/ اسهال: 
Sickness /diarrhoea  

استفراغ  (برای مثال در دریازدگی) یا اسهال مسافرتی می تواند شما را دچار دهیدراتاسیون کند،چرا که مقدار زیادی آب و الکرولیت در مدت زمان کوتاهی از دست می رود. 

9.پرواز/هواپیما: 
Flight/airplane 

هوای درون کابین هواپیما به مانند هوای درون سیلندر یک غواص خشک  است و باعث دفع سریع تر آب بدن می شود. ‌چه بسا در طول پرواز کافئین،نوشابه یا آب جو صرف کرده باشید، اما این مایعات مانند آب اثر هیدراته کنندگی بدن را ندارند (ادرار آور هستند).در نتیجه،ممکن است با دهیدراتاسیون خفیف به مقصد خود برای غواصی برسید.توصیه می شود در هر ساعت پرواز ۲۴۰ میلی لیتر آب بنوشید. 

با توجه به اینکه بسیاری از غواص ها تمایل دارند روزانه  و یا حتی چند مرتبه در روز غواصی کنند،به عنوان مثال در آخر هفته یا تعطیلات غواصی،پس ما می توانیم ریسک دهیدراتاسیون افزایش یافته و DCS را درک کنیم. 

فراموش نکنید، آب بیشتر...حباب کمتر! 
More Water...Less Bubble


منبع: Dan southern Africa 


برای شرکت در دوره های غواصی تکنیکال و مربیگری غواصی  تکنیکال با استاندارد های تی دی آی TDI بزرگ ترین  موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا و غواصی ورزشی اس دی آی SDI با دایو پرشیا اولین و تنها مرکز توسعه مربیگری ۵ ستاره غواصی در ایران تماس بگیرید. 


09360219444

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  وضعیتهای متفاوت عضویت اعضاء حرفه ای در سازمانهای آموزش غواصی
ارسال‌شده توسط: Mohammad - 10-29-2019, 06:26 PM - انجمن: موسسات آموزش غواصی و استاندارد - بدون‌پاسخ

منظور از وضعیتهای متفاوت عضویت اعضاء حرفه ای در سازمانهای آموزش غواصی چیست؟

 
شاید تاکنون این سوال برای شما نیز بوجود آمده باشد که چگونه میتوانید از صحت مربی بودن شخصی اطمینان حاصل نموده و یا آیا یک مربی غواصی در زمان جستجوی شما مجاز به آموزش غواصی است یا خیر؟ آیا تاکنون از وضعیتهای مختلف عضویت در سازمانهای بین المللی آموزش غواصی چیزی شنیده اید؟

سیستمهای آموزشی غواصی بین المللی و شناخته شده دارای استانداردهای مدون و مشخصی برای تمامی فعالیتهای اصلی و آموزشی توسط اعضاء خود هستند. ممکن است وضعیتهای آموزشی در موسسات آموزشی مختلف تفاوتهائی را داشته باشند ولی کلیات و مفاهیم کلی این وضعیتهای عضویت در تمامی موسسات یکسان و مشابه یکدیگر است.
اولین سطح از وضعیت عضویت در سازمانهای آموزشی، وضعیت فعال و یا ACTIVE  است. هر فردی میتواند پس از سپری نمودن دوره های غواصی حرفه ای (کمک مربی، دستیار مربی، مربیگری) و تکمیل موفقیت آمیز عملکردهای مورد نیاز دوره و تائید نهائی توسط موسسه آموزشی مدرک حرفه ای غواصی خود را دریافت نماید. ولی رعایت نمودن استانداردهای اصلی و آموزشی موسسه و بروز رسانی سالیانه مربیگری جزئی از الزامات باقی ماندن در این وضعیت می باشد. اما توجه داشته باشید قرار داشتن در وضعیت فعال به معنای صلاحیت آموزش دادن نیست و ممکن است شخص به دلایل نداشتن بیمه در برخی از مناطق، تخلف آموزشی و یا شرایط خاص علارقم فعال بودن، مجاز به آموزش دوره غواصی و یا صدور مدرک نباشد.

اصلی ترین شرط باقی ماندن در وضعیت فعال رعایت استانداردها، پرداخت هزینه  و بروز رسانی سالیانه، دارا بودن بیمه در نواحی که بیمه ضروری است ودیگر موارد یاد شده در استانداردهای آموزشی است و عضو حرفه ای سازمان ممکن است با رعایت ننمودن هر کدام از موارد بالا به وضعیت غیر فعال یا Inactive تغییر وضعیت داده و پس از اجرای موارد نوشته شده مجددا به وضعیت فعال باز گردد.
مربیانی که بروزرسانی سالیانه خود را انجام ندهند نه در وضعیت فعال بوده و نه مجاز به آموزش و یا صدور مدرک هستند و مطابق با استانداردهای آموزشی موسسات مختلف، حضور در وضعیت غیر فعال برای سالیان متمادی علاوه بر اجرای موارد مورد نیاز شخص نیازمند آموزشهای مجدد و به روزرسانی مهارتی و دانش می باشد.

وضعیت بعدی در عضویت سازمانهای آموزشی وضعیت Probation یا Review و یا در حال بررسی است. ممکن است عضو حرفه ای به دلایل متعددی مانند تخلف آموزشی و یا استانداردهای اصلی موسسه تحت نظارت دفتر مرکزی و یا دفتر منطقه ای باشد. این شخص میتواند آموزش دهد و یا مدرک صادر کند ولی نمیتواند در مراحل بالای مربیگری مانند کورس دایرکتوری و یا اینستراکتور ترینری شرکت کند مگر اینکه در مراحل تحقیق عدم تخلف او ثابت شود. یک مربی در وضعیت بررسی در پایان تحقیقات ممکن است به وضعیت فعال آموزشی و یا به وضعیت معلق تغییر وضعیت دهد.

وضعیت بعدی عضویت، وضعیت معلق یا Suspended  است. اعضا به دلیل تخلفهای آموزشی و استانداردی و در صورت اثبات تخلف در این وضعیت قرار گرفته و دراین صورت قادر به آموزش و صدور مدرک نخواهند بود و در صورت اثبات تخلفات بیشتر به وضعیت اخراج تغییر خواهند کرد. مربیانی که در وضعیت معلق قرار بگیرند در صورت صلاحدید دفتر مرکزی سازمان و شرکت در دوره های مجدد مربیگری ممکن است بتوانند به وضعیت فعال آموزشی بازگردند.

آخرین وضعیت عضویت Expelled یا اخراج می باشد. در صورت اثبات چندین تخلف استانداردی مربی در وضعیت اخراج قرار گرفته و دیگر نمیتواند عضوی از سازمان آموزشی باشد.

جهت اطلاع از وضعیتهای عضویت در موسسات آموزشی مختلف و بطور دقیق میتوانید در جزوات استاندارد هر موسسه و در قسمت Membership Status مراجعه نمائید.
 

چاپ این بخش

  دشواری در اکولایز
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 10-24-2019, 03:39 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

Equalisation Troubles for New Divers:Recent Incident
گزارش درد سرهای اکولایز گوش برای غواصان تازه کار

اخیرا DAN حوزه آسیا_اوقیانوسیه گزارش هایی در مورد ۲ غواص تازه کار را دریافت کرده است که با مشگلات اکولایز منجر به باروترومای گوش روبرو بوده اند.

مورد اول:

یک بانوی غواص ۲۸ ساله دایو های دوره اوپن واتر خود را در روز های گذشته تکمیل کرده بود.در روز اول ۲ دایو به ماکسیمم عمق ۱۲ متر بدون هیچ گونه مشگلی انجام داد.در روز دوم دایو اول به عمق ۱۷ متر به مدت ۴۱ دقیقه بود. یک استراحت بر سطح ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه ای سپری و بعد اقدام به انجام دایو دوم به عمق ۱۸ متر به مدت ۴۲ دقیقه نمود.در هر دو دایو سیفتی استاپ ها به طور کامل اجرا شدند.در طول دایو های سوم و چهارم در انجام اکولایز دچار مشگل شد از جمله احساس درد.بعد از غواصی در گوش احساس ناراحتی  داشت.روز بعد با احساس گیجی همراه با ترشح لکه های  خون آبه زرد رنگ بر روی بالشش از خواب بیدار شد و از سرگیجه،حالت تهوع و کاهش شنوایی در گوش راست خود شکایت داشت,بدون احساس درد و وزوز در گوش (صدای زنگ در گوش) .دکتر محلی به دلیل وجود ترشحات نمی توانست پرده گوش غواص آسیب دیده را ببیند اما مشگل گوش را تشخیص داد.هیچ گونه دارویی تجویز نشد.غواص آسیب دیده همچنین در دو دست ها و پاهای خود احساس خواب رفتگی و مور مور شدن  و احساس ضعف داشت.

تشخیص:
باروترومای گوش؛محتمل DCS 

مورد دوم: 

غواص مرد با سابقه تنها ۱۳ دایو.روز قبل غواصی کرده بود و در اکولایز دچار مشگل شده بود. همراه با صدای زنگ در گوش هایش از خواب بیدار شد اما غواصی در آن روز را دامه داد و همچنان صدای زنگ در گوش هایش را بدون هیچ گونه درد،حالت تهوع یا سرگیجه احساس می کرد.

تشخیص:
باروترومای گوش 

توضیحات DAN: 

وجه مشترک در گزارش بالا این است که هر دو غواص های مبتدی بودند.اگرچه یکی از اولین مهارت هایی که غواص ها می آموزند نحوه اکولایز کردن گوش ها میباشد،بسیار شایع است که غواص های تازه کار برای اکولایز فضای گوش میانی دچار مشگل شوند. با کسب تجربه و فراگرفتن و تسلط بر تکنیک های اکولایز و تشخیص اینکه کدام روش اکولایز برای شما بهتر جواب می دهد،قائدتا اکولایز کردن راحت تر می شود.ناتوانی در اکولایز مناسب گوش ها باروترومای گوش ear barotrauma ( آسیب گوش ناشی از فشار) را به دنبال خواهد داشت،و عموما با احساس فشار همراه است,و به دنبال آن احساس درد،در هنگام نزول ( و گاهی در هنگام صعود).متداول ترین و معمولا موثر ترین متد اکولایز اجرایی توسط غواص ها گرفتن بینی و  به  آرامی  دمیدن  در  بینی  است   که  به  عنوان  مانور  والسالوا 
"Valsalva Manoeuvre" شناخته می شود.اگرچه این متد بسیار موثر است،اما اگر با زور و شدت زیاد اجرا شود می تواند باعث آسیب شود.از انجام اکولایز با فشار باید اجتناب شود.متد های دیگر اکولایز شامل: انجام عمل بلع (با یا بدون گرفتن بینی)،حرکت دادن فک ها،فشردن زبان به بخش نرم کام،یا ترکیبی از این روش ها است.غواص ها باید مطمئن شوند از هر روشی که برای اکولایز استفاده می کنند کاملا موثر بوده و مانع ایجاد و افزایش فشار می شود.اگر فشار ایجاد شده برابر سازی نشود، آماس و خونریزی پوشش داخل گوش میانی اتفاق خواهد افتاد که به اکولایز فشار منفی ایجاد شده در گوش میانی و تسکین درد کمک می کند،هر چند می تواند باعث ایجاد عفونت هم بشود‌.در برخی موارد امکان پارگی پرده گوش وجود دارد و در بسیاری از موارد جدی ممکن است غشاهای ظریف و حساس گوش داخلی پاره و باعث نشت مایع از گوش داخلی و زمینه ساز آسیب به این اندام حساس و تاثیر بر سیستم شنوایی و تعادل شود.همچنین حباب های ناشی از کاهش فشار می تواند در داخل با اطراف گوش داخلی شکل بگیرند و به این ترتیب عملکرد آن را مختل  کند که عنوان بیماری کاهش فشار گوش داخلی  inner ear decompression illness  شناخته می شود.
علاوه بر این،تاثیر دیگر شرایط گوناگون نامرتبط با غواصی بر گوش می تواند باعث ظهور علائمی در غواص ها در خلال یا بعد از غواصی شود.علائم و نشانه های مرتبط با اختلال عملکرد گوش داخلی ممکن موارد زیر را شامل می شود:
*از دست دادن شنوایی 
*سرگیجه 
*گیجی،دوران سر 
*صدای زنگ یا صداهای دیگر در گوش (وزوز گوش) 
*حالت تهوع و استفراغ باشد. 

هر غواص دارای این علایم یا نشانه ها بعد از غواصی باید بدون درنگ جهت دریافت راهنمایی و مشاوره با DAN تماس بگیرد.پزشک یک شرح حال کامل شامل
*پروفایل غواصی
*روش اکولایز 
* هر گونه مشگل در اکولایز
*زمان شروع و پیشرفت علائم
را از غواص خواهد گرفت.سپس  راه کاری متناسب و مطلوب ارائه خواهد شد. 


منبع: Dan Asia Pacific 


غواصی را در اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI و تنها مرکز توسعه مربیگری ۵ ستاره غواصی TDI/SDI آمریکا در ایران بیاموزید.  

09360219444

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  اشتباهات رایج غواصی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 10-23-2019, 03:19 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

 12Common Diving Mistakes And How To Avoid Them 
۱۲ اشتباه رایج در غواصی و چگونگی اجتناب از آنها 


ما فهرستی از ۱۲ اشتباه رایج در غواصی اسکوبا را تهیه کرده ایم که گاهی اوقات غواص ها مرتکب می شوند و ممکن است خود و دیگران را در معرض خطر قرار دهند. 

اشتباهات پیش از دایو: Mistakes Before The Dive

شماره ۱: چک نکردن تجهیزات 

اگر مدتی از تجهیزات خود استفاده نکرده اید آنها را بررسی کنید.چک کنید که آیا شیر تانک باز است.میزان هوا را چک کنید( تقریبا ۳۰۰۰ psi یا بیشتر/ ۲۰۰ bar).از طریق رگلاتور تنفس کنید.bcd را با افزودن و تخلیه هوا بررسی کنید. 

شماره ۲: فراموش کردن بررسی غواص همیار

تجهیزات غواص همیارتان را چک کنید یا حداقل مطمئن شوید خودش با نظارت شما اینکار را انجام می دهد. 

شماره ۳: نداشتن یا عدم توجه به برنامه غواصی و بریفینگ 

این مورد یک خطا و اشتباه شایع در غواصی است.همیشه در جلسه برنامه ریزی دایو شرکت کنید حتی اگر با آن منطقه و دایو سایت آشنایی دارید.در خلال بریفینگ می توان در مورد مسائل زیر بحث و گفتگو کرد: 
*زمان و عمق دایو 
*در صورت لزوم در مورد سیفتی استاپ 
*مخاطراتی که ممکن است در طول دایو پدیدار شوند 
*چه کسی همیار شماست 
*در زیر آب چه چیزهایی خواهد دید(مرجان ها،ماهی ها و ...) 
*سیگنال ها 
غواص ها اغلب بسته به موقعیت و شرایط متمایز و متفاوت دایو سایت باید سیگنال های جدیدی را ست کنند.انتظار می رود غواص ها از قبل سیگنال ها را بدانند اما برخی سیگنال ها از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت هستند.اگر احساس می کنید لیدر (دایو مستر یا اینستراکتور) در طول بریفینگ برخی جزئیات را فراموش کرده اند،الان زمان مناسبی ست تا آن جزئیات را به همه غواص ها خاطرنشان کرد. 

شماره ۴:کم رو و خجالتی بودن در هنگام  سوال پرسیدن

همیشه قبل از دایو سوال های تان را مطرح کنید.اگر نیاز به کمک و راهنمایی بیشتر داشته باشید لیدر یا راهنما به شما کمک خواهد کرد.ناتوانی در بیان مشگلات و چالش ها پیش از دایو اشتباهی است که ممکن است تمام گروه را در معرض خطر قرار دهد. 

شماره ۵: انتخاب نا درست میزان وزنه  مورد نیاز 

وزنه صحیح اهمیت بسیاری دارد.حمل میزان وزنه بیش از حد اشتباهی ست که مانع لذت بردن شما از دنیای زیر آب خواهد شد.اگر در انتخاب مقدار وزنه صحیح مطمئن نیستید همیشه از لیدر،دایو مستر یا اینستراکتور کمک بخواهید.

اشتباهات در حین دایو: Mistakes During The Dive

شماره ۶: احترام نگذاشتن به برنامه غواصی  

به منظور داشتن دایوی ایمن،همیشه برای پلان برنامه ریزی شده در خلال بریفینگ ارزش قائل باشید و از آن پیروی کنید.

شماره ۷:نادیده گرفتن اکولایز در عمق مناسب 

به آرامی نزول کنید و هر چند مرتبه که نیاز باشد اکولایز کنید.عدم اجرای این شیوه می تواند منجر به کنسل شدن دایو و باعث آسیب دائمی به گوش ها شود.

شماره ۸:از یاد بردن آموزش ها 

  • در زیر آب قانون اول غواصی را به یاد داشته باشید:پیوسته تنفس کنید و هرگز نفس خود را حبس نکنید.در پایان دایو باید به آرامی صعود کنید,دایو کامپیوتر یا در نبود آن ریزترین حباب های بازدم تان مرجعی برای صعود باشد و هرگز سریع تر از مرجع صعود نکنید,سیفتی استاپ ها و دکو استاپ ها را نادیده نگیرید و آنها را اجرا کنید. 

شماره ۹: چک نکردن مصرف هوا در زیر آب 

برای اینکه زیر آب در شرایط اضطراری غافلگیر نشوید همیشه مصرف هوای تان را چک کنید.  

شماره ۱۰: کوتاهی در برقراری ارتباط با همیار یا راهنما در مورد میزان هوایی که در اختیار دارید 
 
این خطایی است که به سادگی قابل اجتناب است.همیشه در مورد میزان هوا با همیار خود در ارتباط باشد به ویژه هنگامی که بیش از نصف هوای خود را مصرف کرده دید. 

شماره ۱۱:عدم توجه به موقعیت خود نسبت به سایر غواص ها 

همیشه موقعیت مناسب خود را نسبت به سایر غواص ها خصوصا همیار خود حفظ کنید.

اشتباهات پس از دایو: Mistakes After The Dive

شماره ۱۲: فاصله زمانی بین دایو ها 

از آنجا که همیشه در سفرهای غواصی هدف انجام بیش از یک دایو است،به منظور اجتناب از اشباع نیتروژن زمان استراحت بر سطح بین دایو ها اهمیت بسیاری دارد،به برنامه غواصی از پیش تعیین شده توسط دایومستر یا اینستراکتور پایبند باشید چرا که آنها از قوانین غواصی ایمن پیروی میکنند.اگر قصد برنامه ریزی دایوها را دارید از جداول غواصی تفریحی مناسب (یا دایو کامپیوتر) استفاده کنید.

منبع: scubadiving fan club

غواصی را در اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI و تنها مرکز توسعه مربیگری ۵ ستاره TDI/SDI آمریکا در ایران بیاموزید. 

09360219444
مجید آذرشب 

چاپ این بخش

  سیفتی استاپ
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 09-15-2019, 12:29 AM - انجمن: تئوری برداشت فشار - بدون‌پاسخ

what is safety stop 
سیفتی استاپ یا توقف ایمن چیست؟ 


چرا باید در پایان تمام دایو ها یک سیفتی استاپ داشته باشیم؟ 

سیفتی استاپ یا توقف ایمن یک توقف ۳ تا ۵ دقیقه ای در اعماق ۵ تا ۶ متر در خلال آخرین صعود به سطح آب می باشد. سیفتی استاپ ها توسط اکثر سازمان های آموزشی غواصی برای اعماق بیشتر از ۳۰ متر و دایو تایم های NDL(محدوده زمانی بدون نیاز به فشار زدائی)الزامی در نظر گرفته می شود.با این که الزاما ضروری نیستند اما اکثر آژانس های آموزش  غواصی اجرای یک سیفتی استاپ را در پایان تمام دایو ها توصیه می کنند. 

در اینجا به چندین دلیل اشاره می کنیم  تا همیشه یک سیفتی استاپ را اجرا کنید:   

*سیفتی استاپ زمان بیشتری را برای آزاد شدن و دفع نیتروژن جذب شده در طول دایو در اختیار بافت ها قرار می دهد.اگر دایو تایم یک غواص نزدیک به NDL باشد،در اختیار گذاشتن چند دقیقه زمان بیشتر برای آزاد شدن نیتروژن ممکن است تفاوت میان یک دایو بی حادثه و معمول با ابتلا به DCS (بیماری کاهش فشار) را رقم بزند. 

*سیفتی استاپ به غواص این امکان را می دهد تا پیش از صعود از ۵ متر پایانی،شناوری خود را به دقت تنظیم و سازگار کند.بیشترین تغییر فشار در غواصی اسکوبا در نزدیکی سطح آب صورت می گیرد،جایی که غواص در آخرین ۵ متر عمق آب حرکت می کند.و این کنترل شناوری و سرعت صعود را دشوار می کند. فرصتی برای مکث و به باز یافتن ‌کنترل می تواند در حفظ سرعت صعود به غواص کمک کند.

*سیفتی استاپ یک استراحت کوتاه را در خلال صعود فراهم می کند که در طی آن غواص ها می توانند داده ها و آمار دایو خود چک کنند تا اطمینان حاصل کنند از هیچ کدام از پارامتر های برنامه ریزی شده دایو تجاوز نکرده اند. 

*سیفتی استاپ این فرصت را به غواص می دهد تا پیش از صعود به سطح،به دقت سطح آب را از نظر ترافیک قایق ها و دیگر خطرات بررسی کند. 

نتیجه گیری: 
ایده خوبی است که در پایان تمام دایو ها یک سیفتی استاپ اجرا شود،چه بر اساس برنامه دایو یا استانداردهای آژانس آموزشی ضروری باشد و چه نباشد. انجام این کار چندین امتیاز مثبت برای غواص دارد و حتی ممکن است ریسک DCS را کاهش دهد(در مواردی خطر را از بیخ گوش رد کند).

منبع ترجمه:liveabout.com/scubapage


the history of safety stop 
تاریخچه سیفتی استاپ 

امروزه سیفتی استاپ ها یک تمرین متداول هستند.هر غواصی می داند که در هنگام صعود،برای کمک به آزاد شدن گاز نیتروژن جذب شده در طول غواصی، بایستی در عمق ۵ متر/۱۵ فیت به مدت ۳ دقیقه توقف کند.هدف از سیفتی استاپ تخلیه و دفع گاز نیتروژن است،و بدین منظور در نظر گرفته شده تا به بدن برای آزاد سازی آهسته نیتروژن فرصت بدهد،به جای اینکه نیتروژن مجبور باشد به سرعت دفع شود که باعث تشکیل حباب و به بیماری DCS منجر شود.سیفتی استاپ همچنین به غواص ها یادآوری کند  تا مواظب موانع احتمالی در مسیر صعودشان باشند. 

مدت زیادی از آن دوران که سیفتی استاپ ها رایج نبودند نمی گذرد.در اینجا  نگاهی می کنیم بر سیر تکاملی سیفتی استاپ ها و چگونه توصیه های جاری به دست آمده اند. 

دهه ۱۹۷۰ میلادی 
بسیاری از تمرین ها و روشهای مورد استفاده غواصی های رکرشنال(تفریحی) برگرفته از غواص های میلیتاری(نظامی) است‌ سرعت صعود ۱۸ متر بر دقیقه به عنوان یک توافق میان غواصان رزمی با شنای آزاد و غواصی های کامرشال (تجاری) گونه نیازمند کلاه سخت،در نیروی دریایی آمریکا us navy شکل گرفت.اخیرا،نیوی در یک تجدید نظر این سرعت صعود را به ۱۰ متر بر دقیقه تعدیل کرده است.در سال ۱۹۷۴ میلادی Andrew Pilmanis یکی از اولین مطالعات در مورد سیفتی استاپ ها را اداره می کرد با عنوان:بررسی سرعت صعود و شکل گیری حباب ها در غواص ها  

دهه ۱۹۸۰ میلادی 
دستورالعمل اوپن واتر padi در ویراش سال ۱۹۸۴ خود سیفتی استاپ ها را توصیه کرد.انتشار برنامه ریز غواصی تفریحی RDP در سال ۱۹۸۸ سیفتی استاپ ها را به طور وسیع تری به مخاطبان معرفی کرد.این مرحله همراه با کمپین "S.A.F.E. Diver" (غواص ایمن) padi بزرگ ترین مساعدت در آموزش غواص ها بود.صعود آهسته در همه دایو ها برای مربیان غواصی به یک دستورالعمل برای انتقال به کار آموزان جدید تبدیل شد. 

دهه ۱۹۹۰ میلادی 
در سال ۱۹۹۴ خانم Donna Uguccioni دانشجوی کارشناسی ارشد,پایان نامه کارشناسی ارشد خود در مورد سیفتی استاپ ها ارائه داد که شرح و توسعه ای بر فعالیت های Pilmanis در دهه ۱۹۷۰ بود.مطالعات او با استفاده از آزمایشات داپلر نشان داد که شکل گیری حباب ها در جریان خون غواص هایی که سیفتی استاپ ها رو اجرا می کنند کمتر است نسبت غواص هایی هایی که سیفتی استاپ را اجرا نمی کنند.همه اینها با محبوبیت دایو کامپیوتر ها توام و ترکیب شده و با آگاهی از اهمیت سیفتی استاپ ها ادامه یافته. 

دهه ۲۰۰۰ میلادی 

امروزه این موضوع که سیفتی استاپ ها برای غواص ها سودمند هستند به خوبی شناخته شده است.بیشتر غواص ها تمایل ندارند سیفتی استاپ را انجام ندهند،اکنون دایو کامپیوتر ها اجرای سیفتی استاپ ها را به غواص ها یادآوری می کنند.این تمرین ساده با روش های زیادی ایمنی در غواصی را بهبود می بخشد.اکنون که این موضوع مختصر و ابتدایی مطرح شد،درک این موضوع که ۳۰ سال پیش این روش رایج نبوده تعجب آور است. 

منبع ترجمه: padi blog

غواصی را در تنها مرکز غواصی ۵ ستاره اسپورت و تکنیکال TDI/SDI آمریکا در ایران بیاموزید. 

09360219444 
مجید آذرشب

چاپ این بخش