خطا‌‌ها‌ی زیر رخ داد:
Warning [2] A non-numeric value encountered - Line: 220 - File: inc/languages/persian/global.lang.php PHP 7.2.34 (Linux)
File Line Function
/inc/languages/persian/global.lang.php 220 errorHandler->error
/inc/class_language.php 147 require_once
/global.php 90 MyLanguage->load
/portal.php 39 require_once
مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

آمار انجمن
» کاربران: 52
» آخرین کاربر: irandiving
» موضوعات انجمن: 53
» ارسالهای انجمن: 62

آمار کامل

کاربران حاضر
ما 27 کاربر حاضر در انجمن دارید
» 0 کاربر عضو | 27 مهمان

آخرین موضوعات
زمانی که باید با پزشک خود...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
07-06-2021, 03:42 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
مسمومیت اکسیژن در غواصی
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
06-22-2021, 11:13 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
تاثیر غذا دادن به کوسه ها...
انجمن: محیط زیست غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
05-31-2021, 06:48 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
غواصی پس از واکسیناسیون ک...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
05-09-2021, 11:48 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
صعود های سریع و آمبولی گا...
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
04-24-2021, 07:49 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
سیستم تنفس کوسه ها
انجمن: محیط زیست غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
04-10-2021, 11:33 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
زنان چگونه به کاهش دما پا...
انجمن: مراقبتهاي اوليه،ثانويه و امداد اضطراري
آخرین‌ارسال: Saeed
03-11-2021, 12:47 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
صدای همخوانی بامدادی آبزی...
انجمن: محیط زیست غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
03-10-2021, 09:44 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
کویل حرارتی "اسکوبا هیت"
انجمن: تجهیزات غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
02-17-2021, 09:43 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
غواصی در باران
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: Saeed
02-09-2021, 04:01 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0

 
  زمانی که باید با پزشک خود تماس بگیرید
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 07-06-2021, 03:42 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

?When Should I Call My Doctor
 چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرم؟

اگر در خلال غواصی یا بلافاصله پس از غواصی متوجه هر گونه تغییرات در سلامت خود شدید،باید فرض را بر این  بگذارید که مرتبط با غواصی است.به احتمال زیاد عامل این تغییرات بیماری کاهش فشار (DCI) است،که این  احتمال با سنگین تر بودن پروفایل غواصی یعنی غواصی عمیق تر و طولانی تر،افزایش میابد.اگر به DCI مشکوک هستید،باید در سطح آب کمک های اولیه اکسیژن را دریافت و مورد ارزیابی پزشکی مطلوب قرار بگیرید. حتی اگر وضعیت شما DCI نیست،تنفس اکسیژن می تواند همچنان مفید باشد و کمک کند وضعیت شما بدتر نشود.اگر معاینه پزشکی احتمال DCI را نشان می دهد، قدم بعدی ممکن است "اکسیژن درمانی پر فشار" یا HBOT و درمان در یک اتاق فشار باشد(اتاق فشار گذاری مجدد یا Recompression Chamber).همچنین نوشیدن مایعات فراوان پس از رسیدن به سطح آب از اهمیت بالایی برخوردار است. 

با این حال برخی غواص ها ممکن است در خلال یا پس از غواصی علائمی داشته باشند که در نهایت مرتبط با غواصی نباشند.اگر پیش از غواصی مسائل مرتبط با سلامت داشتید، ممکن است علائم مرتبط با وضعیتِ از پیش موجود شما باشد.تشخیص تمایز بین DCI و مسائل سلامتی غیر مرتبط با غواصی دشوارتر می شوند زیرا DCI ممکن است حتی پس از یک غوص با پروفایل سبک یعنی غواصی کم عمق، کوتاه مدت و با ریسک کمتر نیز رخ دهد، یا مسائل سلامتی حاد غیر مرتبط با غواصی ممکن است در غواص هایی رخ دهد که از مسائل سلامتی پیشین خود بی اطلاع بودند.

در هر مورد،بهترین کاری را که شما می توانید برای حصول دقیق ترین تشخیص انجام دهید این است که در مورد همه علائم خود صادق باشید،مهم نیست که تا چه اندازه ناچیز به نظر می رسند. 

حمله قلبی و سکته مغزی 

مراقب درد سینه یا دردی که به بازوی چپ یا چانه تیر می کشد باشید،چرا که می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی باشد. سر درد شدید،ضعف و بی حسی در یک طرف صورت و بدن، گیجی یا لکنت زبان ممکن است نشان دهنده سکته مغزی باشد. اگر هر یک از این علائم وجود داشته باشند، بلافاصله با سرویس فوریت های پزشکی (اورژانس) EMS تماس بگیرید و یا قربانی را به نزدیک ترین مرکز مراقبت های اضطراری انتقال دهید. 

درمان با فشار گذاری مجدد 

در بیشتر موارد،به خصوص در DCI ، درمان علائم پس از غواصی با HBOT در یک اتاق فشار گذاری مجدد مفید و کمک کننده خواهد بود و آسیب و صدمه ای به دنبال نخواهد داشت.درمان در اتاق فشار با فشار گذاری مجدد تاثیر گذار ترین نوع درمان است در صورتی که امکانات در نزدیکی سایت غواصی وجود داشته باشد و امکان شروع درمان بلافاصله پس از شروع علائم وجود داشته باشد. متاشفانه اتاق فشار در مناطق محلی به راحتی برای غواص ها در دسترس نیست.DAN توصیه می کند که برای ارزیابی حرفه ای و درمان های اولیه به نزدیک ترین مرکز پزشکی مراجعه و در صورتیکه HBOT لازم به نظر می رسد، با DAN تماس بگیرید.DAN همیشه برای مشورت با پزشکان و در کمک به آنها برای تشخیص،حاضر و آماده است. 

تخلیه و انتقال غواص آسیب دیده 

مقام پزشکی محلی با همکاری پزشکان DAN تشخیص می دهند که آیا شخص برای  مراقبت های سطح بالاتر یا استفاده از امکانات اتاق فشار نیاز به تخلیه و انتقال دارد یا خیر. اعضای DAN باید مراتب تخلیه و انتقال را از طریق شماره تلفن اضطراری DAN برای دریافت مزایای پوشش کمک مسافرتی TravelAssist مدیریت و هماهنگ کنند.در حالیکه بیمار منتظر انتقال است،مرکز پزشکی محلی می تواند درمان های مختلف ارائه دهد و با اقدامات پشتیبانی عملکردهای حیاتی غواص آسیب دیده را تثبیت کرده و علائم را کاهش و تسکین دهد،چیزی که در بسیاری از موارد منجر به فروکش کامل علائم می شود. 

علائمی که پس از غواصی نشان دهنده DCI هستند

_ درد در مفاصل عمده 
_ لکه های پوستی 
_ بی حسی و مور مور شدن دست ها و پاها 
_ مشکل در راه رفتن 
_ از دست دادن قدرت عضلانی 
_ ضعف و بی حسی نیمی از صورت یا بدن 
_ سرگیجه 
_ مشکلات بینایی یا شنوایی 
_ از دست دادن تعادل و حالت تهوع 
_ گیجی 
_ تنگی و دشواری تنفس 
_ درد در ناحیه شکم 
_ بیهوشی 

شرایط اضطراری 

غواصی کرده باشید یا نه،علائم زیر نشان از شرایط اضطراری است و نیازمند مراقبت های پزشکی فوری است: 

_ درد سینه یا تنفس دشوار 
_ ضعف یا بی حسی در یک طرف از بدن 
_ ناتوانی ناگهانی در صحبت کردن،دیدن،راه رفتن یا حرکت کردن
_ لکنت زبان 
_ سر درد شدید یا آسیب سر،مخصوصا اگر شخص آسپرین یا رقیق کننده های خون مصرف می کند 
_ غش کردن یا تغییر حالت ذهنی 
_ سوختگی جدی 
_ آسیب سر یا چشم 
_ ضربه مغزی یا گیجی
_ شکستگی استخوان یا دررفتگی مفاصل  
_ تب همراه با راش 
_ تشنج 
_ بریدگی شدید که نیازمند بخیه باشد 
_ پارگی صورت 
_ درد ناحیه شکم (مخصوصا درد موضعی شدید) 
_ وجود خون در ادرار یا اسهال خونی 
_ خونریزی واژن در دوران بارداری

خود رانندگی کنید یا با سرویس فوریت های پزشکی EMS (اورژانس) تماس بگیرید؟ 
در صورتی که در ناحیه سینه درد شدید دارید، اگر خونریزی دارید،یا اگر احساس می کنید که ممکن است بیهوش شوید یا بینایی شما مختل شده است،هرگز نباید خود رانندگی کنید.وقتی شک دارید با ۹۱۱ یا شماره فوریت های پزشکی محلی (در ایران با ۱۱۵) تماس بگیرید.برای شرایط اضطراری مانند حمله قلبی یا سکته مغزی امدادگران یا پیراپزشکان می توانند در راه رسیدن به بیمارستان،ارائه درمان های نجات دهنده زندگی را شروع کنند. 

:HBOT
HyperBaric Oxygen Therapy


منبع:شبکه هشدار غواصان DAN 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید.TDI بزرگ ترین و معتبرترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا.

غواصی تکنیکال بین المللی :TDI
Technical Diving International 
 
  غواصی اسکوبا بین المللی :SDI
Scuba Diving International 

اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:  

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  مسمومیت اکسیژن در غواصی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 06-22-2021, 11:13 AM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

,Ask DAN: What is Oxygen Toxicity
 and how can divers
? avoid it

پرسش از DAN: مسمومیت اکسیژن چیست و غواص ها چگونه می توانند از آن اجتناب کنند؟ 

مسمومیت اکسیژن یکی از قابل ملاحظه ترین خطراتی است که غواص های نایتروکس با آن روبرو هستند،اما خوشبختانه به سادگی قابل پیشگیری است.پیروی از دستورالعمل های آموزشی و برنامه ریزی محافظه کارانه غوص ها می تواند به طرز چشمگیری ریسک را کاهش دهد،اما درک واقعی از چگونگی تاثیر مسمومیت اکسیژن بر غواص ها به شما انگیزه لازم برای پایبند بودن به این دستورالعمل ها را می دهد. 

مسمومیت اکسیژن چیست؟ 

تنفس اکسیژن با فشار نسبی بالا برای دوره های زمانی طولانی مدت می تواند تاثیرات مضر و زیانباری بر بدن داشته باشد؛اگر تعداد زیادی مولکول اکسیژن در سلول های بدن وجود داشته باشند اکسیژن سمی می شود.دو نوع اصلی مسمومیت اکسیژن وجود دارد که می تواند  غواص ها را تحت تاثیر قرار می دهد:
Pulmonary Oxygen Toxicity
مسمومیت اکسیژن ریوی 

   Central Nervous System (CNS)
  Oxygen Toxicity  
مسمومیت اکسیژن دستگاه اعصاب مرکزی 

مسمومیت اکسیژن ریوی برای غواص های تفریحی از نگرانی کمتری برخوردار است چرا که با تنفس طولانی مدت سطوح بالای اکسیژن رخ می‌دهد.این نوع از مسمومیت اکسیژن می تواند در غواص هایی که غوص های تکنیکال بسیار طولانی مدت (در محدوده ۶ تا ۱۲ ساعت یا طولانی تر) و غواص هایی که غوص های تکنیکال تکراری طی چند روز یا چند هفته انجام می دهند رخ دهد،معمولا در بیماران تحت درمان در ICU و افرادی که درمان های هایپرباریک فشار گذاری مجدد را سپری می کنند رخ می دهد. در ICU بیماران و در یک اتاق فشار غواص ها اکسیژن ۱۰۰ درصد را برای دوره های طولانی مدت که به مراتب بسیار طولانی تر از زمان های غوص های معمول هست را تنفس می کنند،بنابراین احتمال اندکی وجود دارد که غواص های نایتروکس تفریحی این نوع از مسمومیت اکسیژن را تجربه کنند.

اگر مسمومیت اکسیژن ریوی اتفاق افتد، به طور کلی با التهاب راه های هوایی بالایی شروع سپس به ریه ها گسترش می یابد.

بدون علامت،این وضعیت می تواند منجر به آسیب به آلوئول ها (کیسه های هوایی) ،یا کولاپس و کاهش یا از دست دادن عملکرد ریه شود.آسیب ناشی از این نوع مسمومیت اکسیژن کاملا برگشت پذیر است.و از آنجا که این نوع مسمومیت اکسیژن تقریبا منحصرا در بیماران در  شرایط و محیط های بالینی رخ می دهد،عواقب آن تقریبا به اندازه عواقب مرتبط با تجربه مسمومیت اکسیژن CNS در آب وخیم و ناگوار نیست.

نگرانی اصلی برای غواص ها مسمومیت اکسیژن دستگاه اعصاب مرکزی (CNS) است که هم غواص های نایتروکس تفریحی و هم غواص های تکنیکال را در بر می گیرد.این وضعیت ممکن بدون هشدار ظاهر شود،شروع مسمومیت اکسیژن CNS می تواند با تنفس کوتاه مدت اکسیژن با فشار نسبی بالا رخ دهد.این وضعیت در  سطح مولکولی شروع و بر مجموعه ای از بافت ها که تشکیل دهنده مغز و نخاع هستند تاثیر می گذارد و موجب آسیب بافت ها و تشنج می شود. 

درک این موضوع که اکسیژن مولکولی عملکرد دستگاه اعصاب مرکزی یا CNS را مختل می کند،نیازمند داشتن درکی از نحوه عملکرد سیستم عصبی انسان می باشد. سیستم عصبی متشکل از دو بخش با عملکرد مخالف هم می باشد:سیستم عصبی سمپاتیک و سیستم عصبی پاراسمپاتیک.هر عضوی در بدن توسط یک و غالبا توسط هر دو بخش کنترل می شود.به زبان ساده، سیستم عصبی سمپاتیک بدن را فعال و آنرا برای اقدام و عمل آماده می کند،در حالیکه سیستم عصبی پاراسمپاتیک بدن را آرام می کند.

در سیستم اعصاب مرکزی،اکسید نیتریک NO توسط سلول های گوناگون دفع و برای کنترل فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک و گشاد کردن عروق خونی استفاده می شود.در شرایط عادی کسری  از این مولکول های NO به مولکول های اکسیژن که محصول جانبی متابولیسم سلولی است متصل می شود. این مولکول ها "گونه های اکسیژن واکنش پذیر"یا Reactive Oxygen Species ( ROS) نامیده می شوند. مابقی مولکول های آزاد NO آزاد و در دسترس باقی می مانند تا برای کنترل سیستم عصبی سمپاتیک با دیگر مولکول ها پیوند بر قرار کنند.

اگر ما در معرض فشار نسبی اکسیژن بالا قرار بگیریم، مولکول های اکسیژن اضافی وارد سلول ها شده و ممکن است با تمام مولکول های NO  آزاد و در دسترس پیوند بر قرار کنند،و هیچ مولکولی برای کنترل واکنش های سیستم عصبی سمپاتیک باقی نماند‌. هنگامیکه فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک به طور غیر معمول  تشدید می شود،بدن مقادیر بسیار زیادی هورمون های آدرنالین و نورآدرنالین آزاد می کند که "طوفان آدرنرژیک"   adrenergic storm نامیده می شود، این طوفان می تواند باعث تشنج، باریک شدن عروق خونرسان،افزایش فشار خون و ضربان نبض شده که ممکن است منجر به آسیب مویرگی، به خطر افتادن تبادل گاز و موجب مرگ سلول یا بافت شود. وقوع تشنج در زیر آب وضعیتی به شدت خطرناک است و در صورت رخ دادن،مرگ ناشی از غرق شدگی اجتناب ناپذیر است. 

چه کسی در معرض خطر قرار دارد؟

هر غواصی که گاز تنفسی با محتوای  اکسیژن بالا تنفس می کند باید با  مسمومیت اکسیژن آشنایی داشته باشد. غواص های مدار بسته ccr و تکنیکال به خاطر طولانی بودن مدت زمان دایو های شان و پتانسیل قرار گرفتن سهوی در معرض اکسیژن خالص،در معرض ریسک به خصوصی قرار دارند،از سوی دیگر غواص های رِکریشنال یا  تفریحی نیز در معرض خطر هستند. 

خوشبختانه،آنالیز میکس گاز نایتروکس پیش از هر غوص، به درستی برنامه ریزی کردن غوص و غواصی کردن برنامه می تواند در اجتناب کامل از این وضعیت به شما کمک کند. از آنجا که حتی یک تخلف جزئی می تواند شما را به دردسر بیندازد، امری ضروری است که هر غواصی که گاز نایتروکس تنفس می کند به طور صحیح قادر به محاسبه محدودیت های عمق و زمان برای میکس گاز تنفسی انتخاب شده ی خود و سپس احترام به این محدودیت ها می باشند،این تنها یک توصیه آموزشی نیست،بلکه امری بسیار مهم و قطعی برای حفظ ایمنی است.  

علائم مسمومیت اکسیژن CNS:

بینایی: 
_ از دست دادن میدان دید 
_ نزدیک بینی،تاری دید،دید تونلی
_ سوزش چشم ها و اشک ریزی
_ خونریزی 
_ فیبروز
سیستم شنوایی: 
_صدای زنگ‌ یا موسیقی در گوش ها 
عضلات: 
_ انقباض عضلانی 
دستگاه تنفسی: 
_ تنفس تند و نا منظم 
_ تحریک و سوزش 
_ سرفه
_ درد 
_ تنفس کوتاه و تنگی نفس 
_ التهاب نای و نایژک ها
_ سندروم دیسترس تنفسی حاد 
سیستم عصبی مرکزی: 
_ تشنج 
سایر علائم:
_  تهوع
_ سرگیجه 
_ تحریک پذیری 
_ اسپاسم عضلانی به ویژه در صورت و لب ها

منبع: DAN

جهت شرکت در دوره های نایتروکس و ادونس نایتروکس با استاندارد های جهانی تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI در مجهز ترین مرکز غواصی اسپورت و تکنیکال در ایران با ما تماس بگیرید.TDI بزرگ ترین و معتبرترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا. 

غواصی تکنیکال بین المللی :TDI
Technical Diving International 
 
  غواصی اسکوبا بین المللی :SDI
Scuba Diving Internationa 

989360219444+

مجید آذرشب
 
#مقاله_غواصی #آموزش_غواصی #غواصی_اسپورت #غواصی_اسپورت #فیزیولوژی_غواصی #شبکه_هشدار_غواصان #غواصان_تی_دی_آی
#غواصان_اس_دی_آی #بیماری_غواصی
 #غواصی_تکنیکال  #غواصی_تفریحی #غواصی_امداد_نجات #پزشکی_غواصی
 #غواصی_کیش #غواصی_قشم 
 #مرکز_غواصی #علوم_غواصی
#مسمومیت_اکسیژن_در_غواصی
#غواصی_و_مسمومیت_اکسیژن_ریوی 
#غواصی_و_مسمومیت_اکسیژن_دستگاه_اعصاب_مرکزی

چاپ این بخش

  تاثیر غذا دادن به کوسه ها بر اکوسیستم دریایی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 05-31-2021, 06:48 PM - انجمن: محیط زیست غواصی - بدون‌پاسخ

 Do Shark Feeding Dives Impact Other 
?Fish

آیا دایو های غذا دهی به کوسه ها دیگر ماهیان را تحت تاثیر قرار می دهد؟

غذا دادن به کوسه ها توسط غواص ها چگونه بر اکوسیستم گسترده تر تاثیر گذار است؟
پرسش:
غذا دادن گردشگران غواصی به کوسه ها چه تاثیری بر دیگر ماهیان منطقه دارد؟

پاسخ:
سوال خوبی است،پاسخ کوتاه این است که ما اطلاعات زیادی در این باره نداریم؛با اینکه تاثیر غذا دادن به کوسه ها بر دیگر کوسه ها نسبتا به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته،تا به امروز دانشمندان کمی ارتباط آن با دیگر ساکنان اکوسیستم را مورد مطالعه قرار داده اند،تاثیری که غذا دادن به کوسه بر سایر ماهیان دارد به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است‌‌.

هنگامیکه به طور مشخص صحبت از کوسه ها باشد،روش های زیان آور مرتبط با غذا دادن به کوسه توسط گردشگری غواصی اسکوبا وجود دارد.اما غذا دادن به کوسه ها برای جذب آنها به طوری که یک رویارویی نزدیک را برای غواص ها تضمین کند می تواند به روش هایی انجام شود که کم ترین تاثیر را بر رفتار و سلامت کوسه ها داشته باشد.

به طور بالقوه چند روش استفاده از غذا برای جذب تعداد کوسه های بیشتر از حد نرمال در یک منطقه وجود دارد که می تواند بر دیگر ماهیانی که در آن نزدیکی زندگی می کنند تاثیر گذار باشد.در وهله اول،به این معنی است که  غذای خیلی  بیشتری در آن منطقه وجود دارد،و کوسه ها همه آن را نمی خورند چرا که کوسه ها غالبا کاملا "آشفته خوار" هستند،که این خود بخشی از چرایی تمایل آبزیانی مانند خلبان ماهی برای دنبال کردن کوسه های اطراف است،این رفتار کوسه ها باقیمانده غذا را بر جای می گذارد که سایر ماهیان می‌توانند از آن تغذیه کنند.(این اتفاق حتی برای گونه های ماهی که ظاهرا به طور معمول شکارچی نیستند نیز ثبت شده است).

مکان هایی که ما بررسی کردیم سطوح شگفت انگیزی از تنوع زیستی داشتند،در حالیکه به طور آشکار جمعیت خیلی زیادی از کوسه ها حضور داشتند،آب ها غنی از دیگر ماهیان نیز بودند.دکتر  Joshua Drew پروفسور زیست نگهداری از دانشکده علوم زیست محیطی و جنگل داری دانشگاه ایالتی نیویورک SUNY ESF به من گفتند: یکی از چشمگیر ترین چیزها در مورد این دایو ها تعداد زیاد گونه ها نسبت به کوسه هایی بود که از "غواصان کوسه" shark divers غذای رایگان دریافت می کردند. ما دریافتیم که بیش از نیمی از گونه هایی که غذای رایگان دریافت می کردند حتی گونه هایی نبودند که در حالت نرمال ماهی بخورند. از جمله چنین ماهیان گیاهخواری همچون "جراح ماهیان" و "بریستل توث ماهیان". همه اینها نشان میدهد که در طبیعت یک ناهار مجانی گاهی اوقات خیلی هم خوب نیست.

_آیا این برای دیگر  ماهیان خوب نیست،  چرا که مجبور نیستند برای به دست آوردن غذا سخت تلاش کنند؟

_آیا این برای دیگر ماهیان بد است،چرا که دستگاه گوارش آنها به خوردن سایر گونه ها سازگار تر است؟

_آیا این برای طعمه های عادی دیگر  ماهیان خوب است،چرا که اکنون از پسمانده غذای رایگان کوسه ها سیر هستند و بیش از این طعمه های عادی خود را شکار نمی کنند؟

ما هنوز نمی دانیم و این پرسش های پایه ای پیشگیرانه نشان می دهد که این موضوع پیچیده است.

توریسم غواصی غذا دادن به کوسه ها همچنین به این معنی است که در یک  منطقه کوسه های بیشتر از حد معمول وجود دارند! اگر شما یک ماهی اسنپر کوچک موجود در منوی غذای کوسه صخره ای بودید،و می دیدید که تعداد بسیاری کوسه در اطراف مخفیگاه کوچک شما از اقیانوس شنا می کنند،ممکن است دوباره در مورد ترک مخفیگاه خود در میان مرجان ها بیندیشید. از آنجا که ارائه دهندگان سرویس به توریسم غواصی غذا دادن به کوسه ها،به طور مکرر از یک سایت غواصی استفاده می کنند،ممکن است به این معنی باشد که این سایت ها خدمات زیست محیطی گوناگونی دارند که فقط دیگر اتفاق نمی افتند،مانند  خدماتی که توسط آن ماهی اسنپر کوچک ارائه میشد که اکنون مخفی شده یا به منزلگاه جدید نقل مکان کرده است.به راستی که در بخش هایی از ریف ها که معمولا به کوسه ها غذا داده می شود، ماهیان کمتری نسبت سایر بخش ها دیده می شود.

در مجموع غذا دادن به کوسه ها می تواند به روشی انجام شود که برای انسان بی خطر و برای کوسه حداقل اثر زیانبار را داشته باشد،اما وجود غذای اضافی و حضور کوسه های بیشتر در یک مکان ممکن است تاثیرات گوناگونی بر دیگر ماهیان داشته باشد که ما تازه درک آنها را شروع کرده ایم.

منبع: sportdiver.com

آموزش غواصی اسپورت و تکنیکال از سطوح مبتدی تا بالاترین درجات مربیگری با استاندارد های جهانی  TDI/SDI تی دی آی/اس دی آی.TDI بزرگ ترین و معتبر ترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا 

غواصی تکنیکال بین المللی:TDI
Technical Diving International

غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
 Scuba Diving International

اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:


مجید آذرشب

#مقاله_غواصی #آموزش_غواصی 
#غواصان_تی_دی_آی #غواصان_اس_دی_آی
#علوم_غواصی #شارک_دایوینگ
#غواصی_در_کنار_کوسه #غذا_دادن_به_کوسه

چاپ این بخش

  غواصی پس از واکسیناسیون کووید_۱۹
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 05-09-2021, 11:48 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

DAN Recommends Seven-Day Wait Before Diving After Covid-19 Vaccine

شبکه هشدار غواصان ۷ روز انتظار پس از دریافت واکسن کووید_۱۹ تا پیش از غواصی را توصیه می کند

شبکه هشدار غواصان برای غواصان آزاد و اسکوبایی که پس از دریافت واکسن قصد بازگشت به فعالیت غواصی را دارند ۷ روز انتظار توصیه می کند.

این پیشنهاد که بر اساس توصیه های کنونی آژانس پزشکی اروپا EMA میباشد، بیان می کند درحالیکه عوارض جانبی تزریق واکسن عموما خفیف می باشند، در حال حاضر هیچ شواهد و مدارکی دال بر اینکه غواصی ممکن است عوارض جانبی ناشی از تزریق واکسن را بد تر کند و یا تاثیر منفی بر توانایی غواص ها داشته باشد وجود ندارد.گزارشاتی روایی و غیر موثق از علائم محتمل مرتبط با بیماری کاهش فشار DCI پس دایو هایی بدون حادثه در محدوده امن برای DCI سبب ایجاد برخی نگرانی ها در جوامع غواصی شده است.

عوارض جانبی با درجات مختلف از تمام واکسن های در حال حاضر در دسترس  گزارش شده اند.رایج ترین این عوارض حساسیت به لمس یا درد در ناحیه تزریق واکسن، سردرد،خستگی،میالرژی(درد یا ضعف عضلات) ،تب و لرز، آرترالرژی ( درد مفصل) و حالت تهوع می باشد.

به نقل از گزارشات کارگروه واکسن دولت بریتانیا، چنین علائمی در بیش از ۱ نفر از هر ۱۰ نفر گزارش شده است.علائم بین ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از واکسیناسیون تمایل به رخ دادن دارند و بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت پایدار هستند،اگرچه در موارد نادر پایداری علائم تا ۷ روز هم گزارش شده است.

از غواصانی که دارای علائم پایدار طولانی تر از ۴۸ ساعت هستند و یا برای انجام غوص های عمیق/غوص های  تکنیکال فشار زدایی برنامه ریزی کرده اند خواسته می شود بازه زمانی انتظار ۱۴ روزه را لحاظ کنند.

عوارض جانبی جدی تر از قبیل "آنافیلاکسی" بسیار نادر هستند اما احتمال ظهور علائم ظرف مدت ۳۰ دقیقه پس از تزریق،و عموما در افراد دارای آلرژی شناخته شده وجود دارد.هیچ اطلاعاتی برای نگرانی راجع به تشکیل لخته های خون که اخیرا خبر ساز شده باشد وجود ندارد،با این حال DAN به افرادی که داروهایی مصرف می کنند که آنها را مستعد "حوادث ترومبوآمبولیک" می کند،هشدار می دهد.

DAN بیان می کند که غواص ها باید به این موضوع توجه داشته باشند که این واکسن ها محصولات دارویی جدیدی هستند؛و به منظور حصول اطمینان از اینکه عوارض جانبی این واکسن ها در روند اجرای هرگونه پروسه مرتبط با ایمنی دخالتی ندارند،دستور العمل های زیر را ویژه غواص های آزاد و اسکوبا توصیه می کند: 

• برای دریافت واکسن کووید_۱۹ به محض اینکه در دسترس قرار گرفت ثبت نام کنید. 

• فاصله اجتماعی را رعایت کنید،استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی بدون در نظر گرفتن وضعیت واکسیناسیون.

• غواص ها باید پس از دریافت هر دوز واکسن تا پیش از غواصی اسکوبا یا غواصی آزاد،بازه زمانی حداقل ۷ روزه را صبر کنند. 

• تمدید این بازه زمانی به ۱۴ روز برای غواصانی توصیه می شود که: 

° دارای عوارض جانبی طولانی تر از ۴۸ ساعته هستند. 

° دارای فاکتور های ریسک شخصی مانند: سیگار کشیدن، داشتن اضافه وزن،داشتن بیماری متابولیک مزمن (از جمله دیابت)، یا مصرف دارو (مانند قرص های پیشگیری از بارداری) که ممکن است آنها را مستعد حوادث ترومبوآمبولیک (لخته شدن خون) نماید.

° مشورت با پزشک عمومی/پزشک خانواده، در صورتی پایداری علائم بیش از ۴۸ ساعت پس از تزریق واکسن. 

° غواصانی که قصد اجرای غوص های نیازمند مهارت های خاص تکنیکال یا غوص هایی که خارج از محدوده زمانی امن NDL در غواصی تفریحی هستند (غواصی تکنیکال، غواصی عمیق فشار زدایی). 

° در صورت ظهور هر گونه علائم محتمل مرتبط با بیماری غواصی که ممکن است پس از غوص های به ظاهر کم خطر که در مدت ۷ روز پس از واکسیناسیون کووید_۱۹ ظاهر شوند. 

• مشورت با یک پزشک متخصص غواصی توصیه می شود.ما همه غواص ها و فدراسیون های محلی غواصی و جوامع علمی را به گزارش هر گونه حوادث از این دست را به بخش پزشکی DAN اروپا به آدرس
medical@daneurope.org تشویق می کنیم. 

• از آنجا که واکسیناسیون کووید_۱۹ از احتمال انتقال ویروس SARS-CoV2 به سایرین به طور کامل پیشگیری نمی کند، اقدامات محافظتی (فاصله،ماسک،بهداشت) باید توسط تمام غواص های واکسینه شده یا نشده همچنان رعایت شود. 

منبع: شبکه هشدار غواصان DAN 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI  بپیوندید. TDI بزرگ ترین و معتبرترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا. 

غواصی تکنیکال بین المللی:TDI 
Technical Diving International 

غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
  Scuba Diving International


اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:

https://instagram.com/tdisdi.ir?igshid=1bjul7otadrsv
مجید آذرشب

#مقاله_غواصی #آموزش_غواصی
 #غواصی_اسپورت #شبکه_هشدار_غواصان
#غواصان_تی_دی_آی #غواصی_و_کرونا
#غواصان_اس_دی_آی #بیماری_غواصی
 #غواصی_تکنیکال  #غواصی_تفریحی #غواصی_امداد_نجات #پزشکی_غواصی
 #غواصی_کیش #غواصی_قشم 
 #مرکز_غواصی #علوم_غواصی 

چاپ این بخش

  صعود های سریع و آمبولی گاز شریانی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 04-24-2021, 07:49 AM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

How To Avoid Rapid Ascents And Arterial Gas Embolism 
چگونه از صعود های سریع و آمبولی گاز شریانی دوری کنیم

بیماری کاهش فشار 
decompression illness (DCI)
اصطلاحی است که برای توصیف دو وضعیت مورد استفاده قرار می گیرد :
بیماری برداشت فشار
  decompression sickness (DCS)
و آمبولی گاز شریانی 
arterial gas embolism (AGE)
وضعیت AGE یکی از جدی ترین فوریت های پزشکی است که یک غواص ممکن است تجربه کند.AGE می تواند به دنبال یک صعود سریع بدون بازدم کافی و متناسب رخ دهد و این یکی از دلایل چرایی قانون طلایی اسکوبا است:هرگز نفس خود را حبس نکنید.

هنگامیکه یک غواص صعود می کند، هوای درون ریه هایش افزایش حجم یافته و منبسط می شود؛اگر غواص در انجام  بازدم به قدر کفایت ناتوان باشد، هوای در حال منبسط شدن ممکن است بافت های ریه را پاره کند،به این وضعیت باروترومای ریوی گفته می شود:
          pulmonary Barotrauma 
و حباب گاز به درون عروق  خونرسان وارد شوند‌،به این وضعیت آمبولی گاز شریانی گفته می شود:
arterial gas embolism
این حباب ها می توانند جریان خون را محدود کنند و سبب آسیب مغز یا سایر بافت های بدن شوند.

تشخیص و درمان AGE 

علائم و نشانه های AGE معمولا ظرف مدت ۱۵ دقیقه پس از رسیدن به سطح ظاهر شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشد: 

• از دست دادن هوشیاری 
• گیجی،پریشانی،آشفتگی،اختلال حواس
• تشنج 
• خروج کف خونی از دهان یا بینی 
• ضعف و فلج در اندام های انتهایی
   
آمبولی گاز شریانی یک وضعیت فوق العاده جدی است و غواص مشکوک به AGE نیازمند دریافت فوری درمان پزشکی است.اگر شاهد نشانه های AGE بودید با سرویس فوریت های پزشکی تماس بگیرید و اکسیژن اضطراری را برای غواص آسیب دیده فرآهم کنید. 

اجتناب از صعود های سریع 

بهترین روش برای اجتناب از AGE و دیگر آسیب های مرتبط با تغییرات فشار، صعود آهسته در تمام دایو های شما است.برای نظارت و کنترل سرعت صعود از کامپیوتر غواصی یا گیج عمق سنج استفاده و یک صعود آهسته و کنترل شده  را به اجرا بگذارید.نیروی دریایی آمریکا U.S Navy از قانون سرعت صعود ۳۰ فیت بر دقیقه (۹ متر بر دقیقه) استفاده می کند. 

صعود های سریع با استفاده از BCD هایی که به درستی نگهداری و مراقبت شده باشند و ( درایسوت در صورت موجود بودن) قابل پیشگیری هستند.و به خاطر داشتن تخلیه هوا در فواصل زمانی معین و به صورت دوره ای در خلال صعود.همچنین غواص ها باید به طور معمول مهارت های اضطراری خود را به روز کنند،به عنوان مثال: با گیر کردن اینفلیتور چه اقدامی باید انجام داد؟

توزیع صحیح وزنه ها هم حائز اهمیت است،یک غواص زمانی  اهمیت موضوع  دریافت که بر خلاف انتظار کمربند وزنه اش به طور غیر منتظره ای رها شد.در یک شرایط اضطراری غواصی که صعود سریع را تجربه می کند می تواند برای ایجاد "نیروی دِرگ" و نیروی بازدارنده دست ها و پاهای خود را باز کند و یا در جهت خلاف سطح آب شنا کند. 

آماده باشید 

مواردی از AGE هم وجود دارد که بعد از یک صعود ایمن و نرمال رخ می دهند،به علت فاکتور های پزشکی مانند آسم،عفونت ها،کیست ها و تومور ها، بافت اُسکار ناشی از جراحی یا بیماری انسداد ریه. میانگین هزینه ترانسفر وضعیت  فوریت های پزشکی ۲۰،۰۰۰ دلار آمریکا است، یک هزینه پیش بینی نشده است که هیچ غواصی نمی خواهد از جیب پرداخت کند. 

منبع: DAN 
به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/ اس دی آی TDI/SDI بپیوندید. TDI بزرگ ترین و معتبر ترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا.

غواصی تکنیکال بین المللی:TDI 
Technical Diving International 

غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
  Scuba Diving International

اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:
مجید آذرشب  

#مقاله_غواصی #آموزش_غواصی #غواصی_اسپورت #شبکه_هشدار_غواصان
#غواصان_تی_دی_آی
#غواصان_اس_دی_آی
 #غواصی_تکنیکال #غواصی_تفریحی #غواصی_امداد_نجات #پزشکی_غواصی #غواصی_کیش
#غواصی_قشم #خلیج_فارس #مرکز_غواصی #علوم_غواصی #اقیانوس #دریا
#بیماریهای_غواصی #بیماری_برداشت_فشار 
#آمبولی_گاز_شریانی 

چاپ این بخش

  سیستم تنفس کوسه ها
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 04-10-2021, 11:33 PM - انجمن: محیط زیست غواصی - بدون‌پاسخ

پرسش: 
آیا حقیقت دارد که کوسه ها اگر شنا کردن را متوقف کنند،می میرند؟ 

پاسخ: 
بله در مورد اکثر گونه ها درست است (بجز در جریان های فوق العاده قوی) اما نه در مورد همه. 

بسیاری از گونه های کوسه برای آنکه بتوانند تنفس کنند باید تمام عمر خود را رو به جلو حرکت کنند! اما برخی گونه ها قادرند بر روی بستر دریا به استراحت بپردازند، همچنین مکان هایی وجود دارد که جریان های قوی آب برای کوسه ها امکان تنفس را فراهم می آورد بدون اینکه مجبور باشند به سمت جلو شنا کنند.

یک نفس عمیق بکشید،و تا زمانیکه می توانید نفس خود را حبس کنید،این ریه های ما هستند که به ما اجازه چنین کاری را می دهد، و به ما امکان می دهد (در برخی موارد) تا چند دقیقه نفس خود را حبس کنیم. آبزیانی که غوص های عمیق می زنند مانند نهنگ ها و لاکپشت های دریایی حتی می توانند زمان  بیشتری حبس نفس کنند. اما کوسه ها ماهی هستند، یعنی نمی تواند نفس خود را حبس کنند بلکه اکسیژن مورد نیاز خود را طی فرآیند انفعالی عبور آب از آبشش های شان دریافت می کنند. 

هنگامیکه کوسه ها در آب به سمت جلو حرکت می کنند،آب بیشتری از آبشش های شان عبور کرده و اکسیژن بیشتری دریافت می کنند.در بسیاری از موارد،اگر حرکت رو به جلو را متوقف کنند،نمی توانند اکسیژن کافی برای زنده ماندن خود را دریافت کنند. همچنین انقباض عضلات شنا به گردش خون آنها نیز کمک می کند.(به همین دلیل است که  کوسه ها وقتی به عنوان صید جانبی و ناخواسته در تورهای ماهیگیری گرفتار می شوند غالبا سریع تر از سایر ماهی می میرند.و از اینرو آزاد سازی سریع کوسه های سر چکشی برای ماهیگیران تفریحی حائز اهمیت است چرا که کوسه های سر چکشی قوی ترین واکنش های استرسی را هنگام گرفتار شدن در تور های ماهیگیری را نسبت به تمام گونه ها دارند.این موضوع در تلاش های اخیر برای حفاظت از گونه ها در فلوریدا کانون تمرکز بود). 

مکان هایی وجود دارد که آب خیلی سریع تر از حد نرمال جریان دارد،به طوریکه کوسه های فعال برای عبور آب کافی از آبشش و دریافت اکسیژن برای تنفس و بقاء تنها کافی است بر روی بستر دریا به استراحت بپردازند.

همچنین گونه های دیگر کوسه نیز وجود دارند که قادرند در حالیکه بر روی بستر دریا در حال استراحت هستند،فعالانه و اختیاری آب را برای عبور از آبشش های شان  پمپاژ کنند، حتی در مکان هایی که جریان قوی آب وجود ندارد.اگر در دریای کارائیپ غواصی کرده باشید،ممکن است با کوسه پرستار برخورد داشته باشید،گونه ای که قادر است این کار را انجام دهد.کوسه های پرستار غالبا در حال استراحت در زیر صخره ها و طاقچه  های مرجانی یافت می شوند. زمانیکه من در مجمع الجزایر مرجانی "فلوریدا کیز" در یک کمپ دریایی فعالیت می کردم،یک کوسه پرستار را به مدت یک هفته در زیر یک طاقچه مرجانی می دیدم.گاهی اوقات حتی ممکن است این کوسه ها را در حال پمپاژ کردن آب با باز و بسته کردن مکرر دهان شان ببینید.سایر گونه هایی که قادر به انجام این کار هستند عبارتند از کوسه ووبگانگ، فرشته کوسه و گربه کوسه. 

منبع: sportdiver.com 

آموزش غواصی از مبتدی تا مربیگری با استاندارد های روز دنیا در مرکز غواصی دایو پرشیا.
989360219444+
مجید آذرشب

چاپ این بخش

  زنان چگونه به کاهش دما پاسخ میدهند
ارسال‌شده توسط: Saeed - 03-11-2021, 12:47 AM - انجمن: مراقبتهاي اوليه،ثانويه و امداد اضطراري - بدون‌پاسخ

[عکس: IMG_6733-1500x1000.jpeg]زنان چگونه به کاهش دما پاسخ می دهند 


نوشته  BO Tibbeetts

برای زنان شرکت کننده در عملیات نجات در یخ ، به عنوان یک تکنسین یا یک قربانی تصادفی در یک سناریوی نجات در یخ ، باید ملاحظاتی در نظر گرفته شود. زنان اثرات کاهش دما را زودتر و با سرعتی بسیار سریعتر از مردان احساس می کنند.  در همان اتاقی، که  یک مرد احساس راحتی می کند و یک زن احساس سرما می کند.  عوامل گوناگونی در عکس العمل زنان نسبت به کاهش دما تاثیر گذار است : 

* درک دما 

* متابولیسم بدن 

* توده عضلانی 

* توزیع چربی 

* سایز کوچکتر 

* عملکردهای داخلی کوچکتر 

بدن زنان گرمای کمتری نسبت به بدن مردها تولید می کند.  ار لحاظ فیزیکی زنان به طور متوسط کوچکتر از مردان هستند ، ماهیچه کمتری دارند و چربی بیشتری دارند.  مردان به طور طبیعی عضله بیشتری دارند که برابر با میزان متابولیسم بالاتری است.  عضله بیشتر برابر با گرمای بیشتر است.  این بیانگر این واقعیت است  که سرعت متابولیسم بیشتر مردان نسبت به اکثر خانمها سریعتر است ،  در نتیجه این ایده تقویت می گردد که زنان  معمولاً سردتر از مردان هستند و احساس سرما می کنند.
متابولیسم  بدن ما روشی است که بدن برای  سوخت  و ساز خود کالری می سوزاند.  فرایند متابولیسم، بدن را گرم می کند.  زنان، با نسبت عضلانی به چربی کمتر نسبت به  مردان ، سوخت کمتری می سوزانند.  کاملاً منطقی است که آنها مانند اکثر مردان گرم نخواهند بود.  مطالعات نشان داده است که به طور متوسط دمای داخلی زنان نسبت به اکثر مردان بیشتر است.  آنها همچنین درصد بیشتری از چربی دقیقاً در زیر سطح پوست خود دارند.  در حالی که چربی گرما را حفظ می کند ، آن را در هسته ، زیر پوست به دام می اندازد ، به این معنی که وقتی پوست آنها خنک می شود ،  سرد می شوند ، حتی اگر دمای هسته آنها هنوز گرم باشد 

انقباض عروقی زنان با سرعت بسیار سریع تری نسبت به مردان در دمای سرد انجام میشود.
این انقباض عروقی برای گرم نگه داشتن اندام های حیاتی ، خون بدن را به هسته اصلی منتقل می کند ، بنابراین باعث سردتر شدن پوست و اندام می شود.  هنگامی که خون بدن به زیر سطح پوست و زیر لایه چربی زیر جلدی هدایت می شود ، زنان اثرات سرما را احساس می کنند. معمولاً دست و پاهای زنان خنک تر از یک مرد است ،(گاهی اوقات تا سه درجه خنک تر است). این تفاوت دمایی از همان ابتدا زنان را در معرض آسیب قرار می دهد.  
دستها و پاهای آنها اولین نقاطی هستند که سرد می شوند و این باعث می شود که این اندامها در معرض سرمازدگی قرار بگیرند
به طور متوسط ، مردان قبل از اینکه اثرات سرما را بر روی دست و پاهای خود درک کنند ، در همان دما بسیار طولانی تر دوام می آورند.  با این اوصاف ، بدن یک زن در یک وضعیت آب یخ زده ممکن است در  قسمتهای داخل بدن گرم باشد و در مرحله هیپوترمی شدید نباشد ، اما به احتمال زیاد احساس و توانایی در دست ، بازو و ساق پا و پاها را از دست می دهد، امکان رهاسازی و ازاد کردن خودشان و یا حتی نگهداشتن خود در لایه های یخ تا زمان رسیدن کمک از دست میدهند.
به عنوان یک تکنسین نجات یخ ، گرم ماندن و همچنین داشتن تجهیزات حفاظتی مناسب و کافی ضروری است.  شما باید توانایی ها  و مهارت های حفاظتی و بقا خود را داشته باشید تا نه تنها خود را نجات دهید ، بلکه بتوانید به افراد یا حیوانات خانگی را که برای نجات آنها فراخوانده شده اید کمک کنید. 

شناخت علائم و نشانه های هیپوترمی از اهمیت ویژه ای برخوردار  است ، که معمولاً یک سیر معمول را دنبال می کنند ، اگرچه جنسیت ، سن ، سلامتی و سایر عوامل در دمایی که هیپوترمی در فرد رخ می دهد تأثیر خواهند داشت.
هیپوترمی بیماری است که در آن درجه حرارت هسته بدن شما به زیر حد نرمال می رسد.  در بسیاری از مواقع ، فردی که دچار هیپوترمی است حتی متوجه آن نمی شود. 

هیپوترمی خفیف دمای بدن بین 95 تا 98 درجه فارنهایت است. 

علائم شامل: 

لرزیدن 

لنگ خوردن هنگام راه رفتن 

غر زدن هنگام صحبت کردن 

هنگام استفاده از دست ها دست و پا می زنید 

احساس سرما 

تغییر در شخصیت 

هیپوترمی متوسط دمای بدن بین 93-95 درجه  فارنهایت است. 

علائم شامل: 

لرز شدید 

هماهنگی بسیار ضعیف 

گیجی 

هیپوترمی شدید ، دمای بدن 86-92 درجه فارنهایت است 

علائم شامل: 

عدم لرزش بدن 

نبض بسیار ضعیف 

میزان تنفس پایین 

در پایان ، اطمینان حاصل کنید که از اثرات سرما بر زنان و مردان آگاه هستید و اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از خود به عنوان یک تکنسین نجات یخ انجام دهید.

**  برگرفته  از وبلاگ ERDI از سایت www.tdisdi.comبه خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید.

دوره های آموزش غواصی از مبتدی تا حرفه ای مطابق با استانداردهای جهانی و سیستم آموزشیScuba Diving International-SDI  / Technical Diving International-TDI

برای اطلاعات بیشتر  در خصوص دوره های آموزشی با من در تماس باشید :


saeedscuba@gmail.com

 WhatsApp: 09354492636

WWW.TDISDI.COM

Be Professional with TDI/SDI#OpenWaterDiver #AdvanceDiver #SpecialityDiver #RescueDiver #DiveMaster #Nitrox #Deep #Navigation #Peak_Performance_Buoyancy #Sidemount #Sidemountdiving #Sidemountlover #SDIinstructor #TDIinstructor #ScubaDiversLife #SDIdivers #TDIdivers #SDI #TDI #ERDI #SDIdiversME #TDIdiversME #SDIfamily #TDIfamily #Diving #scubadiving #DSMB #GETCERTIFIED

#آموزش_غواصی #مربی_غواصی


 

چاپ این بخش

  صدای همخوانی بامدادی آبزیان
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 03-10-2021, 09:44 PM - انجمن: محیط زیست غواصی - بدون‌پاسخ

پرسش: 
آیا جانداران دریایی وجود دارند که همانند خروس ها در هنگام طلوع آفتاب سر و صدا تولید می کنند؟ 

پاسخ: 
بله،جانداران دریایی انواع مختلفی از سر و صدا ها را تولید می کنند،بسیاری از آنها درست در لحظه روشن شدن هوا این کار را می کنند.دقیقا مانند پرندگان،ما این رفتار را the dawn chorus یا "همخوانی بامدادی" می نامیم. منظر صوتی اقیانوس تنها به صدای نهنگ ها و میگوی پیستول یا اسنپینگ محدود نیست.بیش از ۸۰۰ گونه ماهی شناخته شده وجود دارند که انواعی از صدا ها را تولید می کنند. گاهی با ساییدن دندان ها بر روی هم، گاهی با سیلی زدن به آب با باله ها،و گاهی با استفاده از اندام های خاص صرفا برای ایجاد سر و صدا.برخی ماهی ها مانند "کِراکِر ماهی" و "طبل ماهی"،حتی اسم معمول خود را به خاطر رفتارشان گرفته اند.

پرسش:
چرا جانداران دریایی سر و صدا تولید می کنند؟

پاسخ: 
به دلایل زیادی!گوش دادن به صدای خاصی که تنها از گونه خاص شما تولید می شود می تواند راهی عالی برای یافتن جفت در یک محیط شلوغ و پر سر و صدا باشد. هنچین صدای درست می تواند روشی برای ترساندن رقبا یا شکارچیان باشد،یا برای هشدار دادن به اعضای گروه نسبت به نزدیک شدن خطری باشد. گوش دادن به صداهای یک ریف مرجانی شلوغ، می تواند حتی هدایت کننده ای برای لاروها برای مستقر شدن در جای مناسب باشد. 

متاسفانه،همه سر و صدا های اضافی که انسان در محیط دریایی تولید می کند، مثل سر و صدا های ناشی از تردد کشتی های باری و حفاری چاه های نفت،برقراری ارتباط آبزیان با یکدیگر را دشوار تر می کند.تلاش برای گفتگو در یک رستوران شلوغ یا یک کنسرت موسیقی را تصور کنید!این می تواند یافتن جفت یا احساس نزدیک شدن شکارچی را برای جانداران دریایی دشوار تر کند.انسان در مدت شیوع بیماری کرونا،تولید سر و صدای کمتری در اقیانوس داشته است،که این فرصت را در اختیار دانشمندان قرار می دهد تا پژوهش و واکاوی در مورد چگونگی تاثیرات این حجم اضافی سر و صدا بر زندگی اقیانوس را داشته باشند. 

منبع: sportdiver.com
989360219444+
مجید آذرشب
#مقاله_غواصی #آموزش_غواصی #جانداران_دریایی #آبزیان #اقیانوس #دریا #غواصی_در_کیش #غواصی_در_قشم #خلیج_فارس #همخوانی_بامدادی_آبزیان

چاپ این بخش

  کویل حرارتی "اسکوبا هیت"
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 02-17-2021, 09:43 PM - انجمن: تجهیزات غواصی - بدون‌پاسخ

Thermal Coil Reduces Risk of Cold Water Diving Regulator Freeze
کویل حرارتی ریسک یخ زدگی رگلاتور آب سرد را کاهش می دهد 

کمپانی Atomic Aquatics  از جدید ترین نوآوری خود در غواصی آب سرد رونمایی کرد،"اسکوبا هیت" Scuba Heat،یک کویل حرارتی طراحی شده برای گرم کردن هوای خروجی از فرست استیج تا دمای محیط به منظور پیشگیری از یخ زدگی و فری فلو شدن سکند استیج در آب سرد است.

کویل "اسکوبا هیت" کمی از "پونی باتل" کوچک تر است،بر روی تسمه اتصال سیلندر به BCD نصب می شود و به وسیله شلنگ ها و اتصالات استاندارد بین فرست استیج و سکند استیج ها متصل می شود. هنگامی که هوا از فرست استیج وارد کویل می شود،پیش از آنکه از کویل خارج و به سمت سکند استیج جاری شود توسط آب محیط گرم می شود.بدون هر گونه قطعات و اجزای متحرک،بدون باتری یا المنت های گرمایشی.

کویل تبادل گرمایی از یک رسانای حرارتی و مقاوم در برابر خوردگی از آلیاژ مس و نیکل ساخته شده است که،به گفته atomic aquatic کویل اسکوبا هیت جریان هوا را کاهش نخواهد داد چرا که در غیر این صورت عملکرد رگلاتور تنزل میافت.

علاوه بر کاهش احتمال یخ زدگی رگلاتور، بر اساس گزارشات غواص های تستر atomic aquatic،در زیر آب احساس راحتی بیشتری داشتند چرا که دمای هسته مرکزی بدن آنها با ورود هوای فوق العاده سرد به درون ریه هایشان کاهش نیافته و نیز در دست ها و پاهای شان احساس راحتی بیشتری داشتند. 

:pony bottle  
سیلندر کوچک هوای یدک متصل به رگلاتور مجزا

منبع: divemagazine.co.uk

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید. TDI بزرگ ترین و معتبر ترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا.

 غواصی تکنیکال بین المللی:TDI 
Technical Diving International 

غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
  Scuba Diving International


اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:
https://instagram.com/tdisdi.ir?igshid=1bjul7otadrsv

مجید آذرشب 

#غواصی #آموزش_غواصی #غواصی_اسپورت #شبکه_هشدار_غواصان #غواصی_تکنیکال #غواصی_تفریحی #غواصی_امداد_نجات #مقاله_غواصی #پزشکی_غواصی #مرکز_غواصی #علوم_غواصی #تجهیزات_غواصی #غواصی_در_آب_سرد #اسکوبا_هیت #تجهیزات_غواصی_در_آب_سرد #غواصی_یخ

چاپ این بخش

Photo غواصی در باران
ارسال‌شده توسط: Saeed - 02-09-2021, 04:01 AM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

[عکس: Underwater-rain.jpg]
آیا این کار درستی هست که  موقع  بارندگی به غواصی بریم ؟ باران چه  تاثیری بر برنامه  غواصی ما دارد ؟ قطعا مشکل خیس شدن با باران نیست چراکه ما در نهایت به  هر طریقی خیس خواهیم شد  اما با این وجود هم، این سوال  بسیار خوبی است در واقع این یک سوال ساده نیست که  بشود با  یک بله یا خیر ساده  بهش پاسخ بدهیم بلکه پاسخ ما به متغیر های بسیاری مثل مکان غواصی ، محل ورود به آب و خروج از آن، نوع بافت بستر دریا یا دریاچه و ...  بستگی دارد . اینکه چه نوع بارندگی و شاریط آب و هوایی باهم  همراه  هستند نیز متغیر اساسی دیگری محسوب می شود . سعی می کنیم با این نوشتار راهنمایی های مناسبی برای  تصمصم گیری شما برای غواصی کردن در باران ارائه بدهیم.

 
چگونه باران بر زندگی زیر آب تأثیر می گذارد؟
در بسیاری از مناطق ، باران باریدن برای زندگی زیر آب تاثیر مثبت دارد. بارانی که روی زمین می بارد مواد مغذی ، کرم ها و جلبک ها را به دریا می کشاند. این باعث میشود اشتهای برخی  گونه های ماهی ها را فعال کند. ماهی های کوچک با خوردن این مواد مغذی شروع  به  فعالیت شدید می کنند. این توجه ماهیان بزرگتر را جلب می کند ، ماهیانی که شروع به صید ماهی کوچک می کنند. و ماهی بزرگ نیز می آید ، بنابراین زنجیره غذایی شروع می شود. به عبارت دیگر، در بسیاری از جاهایی که من زیر باران غواصی کرده ام ، می توانم بگویم که این احساس کمی مانند یک مهمانی بزرگ در زیر آب بود. ماهی ها بیشتر هیجان زده ، بی نظم و بدون توقف از اینجا به آنجا شنا می کردند. البته  ممکن از در زمان بارندگی زیر آب تاریکتر باشد .
همچنین مشخص شده است که باران اکسیژن آب را افزایش می دهد. و این متابولیسم برخی  از ماهیها را فعالتر کرده و فعالیته آنها را در ساعتهای غیر معمول افزایش میدهد این اثر هنگام غواصی در مکانهای بسته مانند معادن سنگی یا دریاچه بسیار بیشتر به چشم می آید. در این مکانها آب راکدتر است، و این مسئله منجر به کاهش اکسیژن آب می شود. هنگامی که باران می بارد، قطرات سطح آب را می شکافند و به تبادل گاز بین آب و هوا کمک می کنند.
 
 در زمان رعد و برق چه  اتفاقی زیر آب می افتد ؟
 
طبق گزارش NOAA (اداره ملی اقیانوسی و جوی) ، یک صاعقه 300 میلیون ولت را در آب تخلیه می کند. وقتی صاعقه برخورد می کند ، انرژی به صورت افقی در سطح  آب گسترش می یابد و فقط به اعماق بسیار کم می رسد. در مناطق ساحلی احتمال برخورد صاعقه در خشکی بسیار بیشتر از دریا است. از نظر آماری ، توده آبی که بیشترین تأثیرات صاعقه را دارد ، منطقه کم عمق ساحل است. ماهی هایی که نزدیک سطح زندگی می کنند در زمان طوفان به آبهای عمیق تری پناه می برند که در واقع کوچ گروه کوچکی از ساکنان آبهای کم عمق به آبهای عمیق تر است. بنابراین ، به نظر می رسد که صخره ها و بسترهای دریا با ساکنان موقت جدید پر شده است ، که این احساس را ایجاد می کند که زندگی بیش از حد طبیعی وجود دارد.
 
 نکاتی  مهم برای زمانی که ممکن است در طوفان همراه با صاعقه گرفتار شوید :
 
کاملاً واضح است که در هنگام طوفان از غواصی یا قرار گرفتن در آب خودداری کنید.
 اگر در آب باشید عدم وجود یک جسم بلند برای اتکا به آن در اطراف شما میتواند شرایط سختی برای شما ایجاد کند. اگر در وسط طوفان به  سطح برسید ، ممکن است منطقی باشد که در عمق بین 6 تا 9 متر به غواصی ادامه دهید  به خصوص اگر دور از کشتی یا ساحل  به سطح رسیده باشید و دلیلی برای باور این داشته باشید که طوفان دوام کمی خواهد داشت یا به زودی شدت آن از بین خواهد رفت. با این حال، این گزینه باید تنها درصورت رعایت تمام استانداردهای ایمن غواصی ( داشتن هوای کافی، عدم نیاز به زمان فشار برداری و .... ) مورد توجه قرار گیرد. بیاد داشته باشید خارج شدن از آب در سریعترین زمان ممکن معمولاً گزینه بهتری است.
 
 
 
باران چگونه روی غواصی تأثیر می گذارد؟
 
1 -  میزان قابل مشاهده بودن محیط
زیر آب :
علاوه بر نور کم، در بسیاری از مناطق، باران گل و رسوب را به آب می رساند. این می تواند باعث شود که دید مقدار کمی  کاهش یابد و یا به حدی کاهش یابد که غواصی غیرممکن شود. اگر تصمیم به انجام غواصی دارید،  بایستی پروتکلهای ایمنی را به صورت ویژه و با حساسیت رعایت کنید و در تمام مدت غواصی در کنار همراه خود باشید.  دید زیر آب ممکن است در حین غواصی در صورت شروع بارندگی شدید، تغییر کند.
 
سطح آب :
 باران نه تنها بر دید در زیر آب تأثیر می گذارد. همچنین می تواند روی دید ما در سطح نیز تأثیر بگذارد. باران شدید می تواند باعث ایجاد  کاهش دید در سطح ( فقط چند متر) شود. بسیار مهم است که  به این نکته را در توجه داشته باشید. ممکن است که خدمه نتوانند شما را از روی قایق در هنگام بازگشت به سطح ببینند. اگر از ساحل غواصی کنید ، هنگام بازگشت به سطح ممکن است نتوانید مکان ساحل یا نقاط خروج خود را تعیین کنید.
 
2 - دما
زیر آب :
در دریاها و اقیانوس ها ممکن است دمای آب به طور قابل توجهی تغییر نکند. با این وجود ، در آبهای محدودتر مانند دریاچه ها یا معادن ، ممکن است دما تا چند درجه کاهش یابد. مهم است که هنگام انتخاب  پوشش محافظ این نکته را در ذهن داشته باشید.
 
سطح آب :
در زمان بارندگی خشک ماندن  در سطح دشوارتر است، بنابراین روند بهبود حرارت بدن ما را کند می کند. هنگامی که قصد انجام غواصی های پی در پی را دارید ، در فاصله زمانی بین غوصها از ژاکت ضد آب و هودی برای محافظت در برابر سرما استفاده کنید. پس از غواصی مطمئن شوید که می توانید لباس های خشک بپوشید و از باران تا آنجا که می توانید پناه بگیرید.
 
بسیاری از اوقات باران همراه با امواج بزرگ و باد شدید است. اگر باران از سه روز پیش شروع شده باشد، می توان آن را پایدار دانست. اگر10 دقیقه پیش شروع شده باشد ، شرایط ممکن است بدتر شود.
 
3 - شرایط دریا
زیر آب :
بارها اتفاق افتاده است که  باران با موج و باد همراه بوده است. زیر آب در عمقهای کم شما جریانهای رفت و برگشتی خواهید دید. همچنین می توانید جریاناتی را که در کل غواصی روی شما تأثیر می گذارند نیز پیدا کنید. در نزدیکی ساحل ، امواج می توانند شرایط دید صفر ایجاد کنند. به راحتی ممکن است خود را گم کنید. به همین دلیل ایده خوبی است، اگر باران ببارد و دریا خراب شود، پروفایل غواصی شما محدود باشد.  امواج می تواند توقف ایمنی شما را دشوار کند. جریان ها می تواند بر میزان مصرف هوای شما تأثیر بگذارد.  به  یاد داشته  باشید  امروز روزی نیست که همه چیز را تا سرحد محدودیت ها به  انجام  برسانیم بلکه  بایستی محتاط تر عمل کنیم .
 
سطح آب :
امواج و باد.
این با زمانهای دیگری که دریا مواج است تفاوتی ندارد. دسترسی و خروج از ساحل دشوارتر می شود. اطمینان حاصل کنید که هنگام ورود از ساحل شرایط  موجود، نزدیک به نهایت توانایی شما نیست. ممکن است هنگامی که به  سطح بر میگردید، امواج بزرگتری وجود داشته باشد ، بنابراین خروج دیگر بسادگی امکان پذیر نخواهد بود . همه چیز در کشتی حرکت می کند. ممکن است دچار دریازدگی شوید. بایستی تجهیزات خود را با  کش بانجی یا طناب ایمن کنید تا پایین نیفتد. گزینه های مختلف موجود برای خروج  از آب را در نظر بگیرید و یکی را انتخاب کنید که با آن راحت تر باشید. اطمینان حاصل کنید که یک طناب هدایت کننده مخصوص غواصی های در جریان به قایق متصل شده است. این احتمال وجود دارد که شما نتوانید به قایق برگردید بنابراین برنامه ریزی کنید که در آن شرایط چه کاری انجام دهید. همیشه استفاده از SMB  فقط توصیه می شود ، اما هنگام غواصی در این  شرایط استفاده از آن  اجباری است.
 
غواصی کردن یا غواصی نکردن؟
 
می بینید که پاسخ این سوال که آیا می توانید در زمان باران غواصی کنید یا نه، چندان آسان نیست. در هر شرایطی که در انجام غواصی تردید دارید ، بهتر است موارد زیر را از خود بپرسید:
 
آیا غواصی در این شرایط ایمن است ؟
 
قطعا  این اولین سوالی است که باید در هر غواصی از خود بپرسید. اگر شخصاً احساس امنیت نمی کنید ، توانایی آن را ندارید یا این فراتر از حد توانایی شماست ، مهم نیست دیگران به شما چه می گویند. غواصی را لغو کنید. اجازه ندهید دیگران شما را مجبور به انجام کاری کنند که برای آن آماده نیستید.
موارد زیر را از خود بپرسید: چه چیز خاصی وجود دارد یا آنچه در آنجا پیدا خواهم کرد بنابراین ارزش دارد زندگی ام را به خطر بیندازم؟
 
آیا باران بدتر خواهد شد؟
بسیار مهم است که پیش بینی های هواشناسی را مرور کنید. فکر کنید اگر باران از سه روز پیش شروع شده است ، بنابراین می توان آن را پایدار دانست. شاید باران از 10 دقیقه قبل شروع شده باشد و بنابراین ، وضعیت ممکن است به زودی  به شرایط بهتر یا بدتر تغییر کند.
 
آیا سرگرم کننده خواهد بود؟
این سوال بسیار مهم است. غواصی قبل از هر چیز باید بی خطر باشد. دوم ، سرگرم کننده است. غواصی سرگرمی شماست. این یک سرگرمی است که دوست دارید و می خواهید بقیه زندگی خود را تمرین کنید. برای اوقات بد و رنج ، زندگی روزمره را در پیش دارید. ارزش  به خطر انداختن سلامتیتان را  ندارد اگر چیزی نیست که شما را تحریک و سرگرم کند.
 
آیا قبلاً این کار را انجام داده ام؟
با انجام این غواصی چقدر احساس راحتی می کنید؟ آیا قبلاً با همان شرایط آب و هوایی غواصی دیگری انجام داده اید؟ سایت غواصی را می شناسید؟ آیا می دانید چه چیزی در زیر آب در انتظار شماست؟
 
چه چیزی باعث استرس شما می شود؟
اگر تجهیزات امروز برای شما سنگین تر از روزهای قبل هستند ، سیلندر شما  دارای نشتی است و اکنون در 180 بار است ،  تجهیزات اضافی را که حمل می کنید اذیت می کند ، نگهدارنده سیلندر  به خاطر رطوبت شل شده است، شما حتی نمی دانید  آیا وزن مناسب دارید ممکنه این فشار روانی بار برای شما زیاد باشد. در چنین روزی بهتر است به یک کافی شاپ بروید و با فنجان شکلات داغ در دستان خود از تماشای باران از طریق پنجره لذت ببرید.
 
بنابراین ، به عنوان یک نتیجه گیری ، ما توصیه می کنیم هر زمان که باران قهرمان برنامه غواصی شما است ، از عقل سلیم برای تصمیم گیری استفاده کنید. لغو کردن غواصی هیچ شرمندگی  برای شما نخواهد بود. همچنین  شما نباید هشداردهنده غیر منطقی باشید و یک غواصی را لغو کنید زیرا چهار قطره از آسمان می بارد. غواصی این مسئله را دارد. ما باید یاد بگیریم که با شرایط آب و هوایی کنار بیاییم. ما نمی توانیم  وضعیت را کنترل کنیم که در چه شرایط آب و هوایی روز غواصی مطلوبی داشته باشیم. اما ما می توانیم با توجه به وضعیت آب و هوایی که به ما داده شده ، تصمیماتی را اتخاذ کنیم.
 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید.دوره های آموزش غواصی از مبتدی تا حرفه ای مطابق با استانداردهای جهانی و سیستم آموزشیScuba Diving International-SDI  / Technical Diving International-TDIبرای اطلاعات بیشتر  در خصوص دوره های آموزشی با من در تماس باشید :saeedscuba@gmail.com

 WhatsApp: 09354492636

WWW.TDISDI.COM

#OpenWaterDiver #AdvanceDiver #SpecialityDiver #RescueDiver #DiveMaster #Nitrox #Deep #Navigation #Peak_Performance_Buoyancy #Sidemount #Sidemountdiving #Sidemountlover #SDIinstructor #TDIinstructor #ScubaDiversLife #SDIdivers #TDIdivers #SDI #TDI #ERDI #SDIdiversME #TDIdiversME #SDIfamily #TDIfamily #Diving #scubadiving #DSMB #GETCERTIFIED

#آموزش_غواصی #مربی_غواصی

Be Professional with TDI/SDI
 
 
 
 
 

چاپ این بخش