مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

آمار انجمن
» کاربران: 64
» آخرین کاربر: PamellaAlief
» موضوعات انجمن: 52
» ارسالهای انجمن: 61

آمار کامل

کاربران حاضر
ما 26 کاربر حاضر در انجمن دارید
» 0 کاربر عضو | 26 مهمان

آخرین موضوعات
آماده کردن تجهیزات برای ف...
انجمن: تجهیزات غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
08-04-2020, 10:15 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 42
غواصی در ارتفاع
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
07-27-2020, 08:55 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 104
اکولایز گوش ها
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
06-11-2020, 11:29 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 287
فعالیت هایی که بعد از غوا...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
06-07-2020, 10:36 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 222
کرونا (کووید-19) - مواردی...
انجمن: مراقبتهاي اوليه،ثانويه و امداد اضطراري
آخرین‌ارسال: Mohammad
06-03-2020, 08:35 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 259
ابتدا اورژانس سپس اتاق فش...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
05-12-2020, 10:14 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 357
نکاتی برای شروع غواصی تکن...
انجمن: غواصی تکنیکال
آخرین‌ارسال: majid.azar
04-10-2020, 09:00 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 618
ویروس "کرونا" و تجهیزات ا...
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
03-10-2020, 11:41 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 934
گوش اکسیژنی به چه معناست؟...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: Nikoo-ch
02-23-2020, 01:52 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 697
انواع باروترامای گوش در غ...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: Nikoo-ch
02-22-2020, 03:51 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 702

 
  آماده کردن تجهیزات برای فصل غواصی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 08-04-2020, 10:15 PM - انجمن: تجهیزات غواصی - بدون‌پاسخ

پرسش از شبکه هشدار غواصان:
چگونه تجهیزات خود را برای فصل غواصی آماده کنیم؟ 

فصل غواصی به سرعت در حال نزدیک شدن است.و اکنون زمان آن رسیده تا مطمئن شوید تجهیزات شما مانند خودتان آماده ورود به آب هستند. غفلت از صحت و سلامت عملکرد تجهیزات یک فاکتور دخیل در بسیاری از حوادث غواصی و مراقبت های پیشگیرانه یک قدم مهم در حفظ ایمنی شما در طول سال است.

آیا شما می دانید چگونه از تجهیزات خود بازرسی و مراقبت کنید؟ 

پرسش: 
چگونه مطمئن شوم BC من در شرایط عملکرد خوبی قرار دارد؟ 
پاسخ: 
متعادل کننده های شناوری یا BC ها معمولا تا زمان خراب شدن  قابل اعتماد و با ثبات هستند.و زمانی که این اتفاق بیافتد و خراب شوند و شما بدون بک آپ باشید ممکن است آسیب های جدی رخ دهد.بنابر این حائز اهمیت است که پیش از شروع فصل غواصی و قبل از هر دایو BC خود را بازرسی و تست کنید.بازرسی از BC خود را با پر و خالی کردن به منظور تایید عملکرد صحیح،و یک بررسی دقیق از شلنگ هوای کم فشار،والو های تخلیه،و اینفلیتور آغاز کنید.هرگونه علامت فرسودگی،ترک خوردگی و خرابی، شاخصی است برای تعویض یا سرویس  آن قطعه می باشد. BC ها باید به طور منظم سرویس شوند.برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه غواصی محلی یا تولید کننده تماس بگیرید. 
پرسش: 
در دایو کامپیوتر چه چیزی را یاید بررسی و کنترل کنم؟
پاسخ: 
در شروع فصل غواصی بازرسی دایو کامپیوتر ها می تواند ساده باشد،اما مستلزم مراقب های منظم نیز هستند. برنامه ریزی سرویس و نگهداری دایو کامپیوتر توسط شرکت سازنده تعیین خواهد شد،اما اطمینان از داشتن باطری های نو،اورینگ های سالم و بدون نقص، و هر گونه نشانه ای از نفوذ آب،وجود شوره یا رسوب و آسیب در دایو کامپیوتر پیش از ورود به آب حائز اهمیت است.بسیاری از دایو کامپیوتر ها نیازمند بازرسی و مراقبت های سالانه یا شش ماهه هستند، و سرویس دوره ای منظم دایو کامپیوتر احتمال مواجهه با خرابی و از کار افتادگی ناگهانی در میانه دایو را به حداقل می رساند.

پرسش: 
برای حفظ عملکرد رگلاتور در عالی ترین شکل چه کاری می توانم انجام دهم؟ 
پاسخ: 
در جایگاه یک غواص،رگلاتور ها برای شما بسیار حیاتی هستند،و سرویس و نگهداری منظم هم مرحله اول و هم مرحله دوم، کلیدی است برای کاهش ریسک خرابی و از کار افتادگی احتمالی رگلاتور در خلال دایو.رگلاتور باید توسط یک تکنسین صلاحیت دار سالانه و به صورت دوره ای براساس توصیه های تولید کننده سرویس شود.اما مسئولیت بازرسی و تست رگلاتور پیش از هر دایو، شستشو و نگهداری مناسب پس از آن به عهده خود شماست.رگلاتور خود را برای یافتن نشانه های پوسیدگی، فرسودگی،وجود ترک،خراش یا آسیب در شلنگ های هوا،اورینگ ها،در پوش و روکش های محافظ،اتصالات و مفصل هایی که آزادانه حرکت و چرخش ندارند و یا خوردگی بر روی اتصالات فلزی بررسی کنید.صداهای غیر عادی،فری فلو شدن های مکرر (دچار جریان یکسره شدن) یا تنفس سخت،نشانه های روشنی برای نیاز به سرویس رگلاتور تان هستند . با قرار دادن صحیح درپوش رگلاتور و غوطه وری و شستشو با آب شیرین و  تمیز پس از هر دایو و نگهداری در یک مکان خشک و خنک تا دایو بعدی،احتمال آسیب ناشی از فرسودگی و پارگی، خوردگی و ...رگلاتور خود را به حداقل برسانید.

:BC:Buoyancy Compensator
متعادل کننده (جبران کننده) شناوری 
منبع ترجمه: scubadiving

989360219444+
مجید آذرشب 

چاپ این بخش

  غواصی در ارتفاع
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 07-27-2020, 08:55 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

پرسش: 
من در نزدیکی یک دریاچه زندگی می کنم که ۱۸۰۰ فیت بالاتر از سطح دریا قرار دارد.آیا هنگام  برنامه ریزی غواصی در این  دریاچه می بایست ملاحظات ویژهای را لحاظ کنم؟
از آنجا که من در ارتفاع مشابه با ارتفاع دریاچه زندگی می کنم،آیا با این وضعیت  سازگار شده ام و نیازمند ایجاد تغییرات نیست؟ 

پاسخ: 
بسیاری از برنامه های غواصی در دریاچه های درون مرزی و رودخانه ها و بعضی از این برنامه های غواصی در ارتفاع بالاتر از سطح دریا به انجام می رسند.هنگام برنامه ریزی غواصی ۲ فاکتور را باید مد نظر داشت: جداول غواصی و الگوریتم های کامپیوتر های غواصی بر اساس بودن در سطح دریا،که فشار مطلق برابر با ۱ اتمسفر و برای آب دریا محاسبه شده اند نه آب شیرین.یک دایو در ارتفاع ۲۰۰۰ فیت بالاتر از سطح دریا،فشار سطحی برابر با ۰/۹۳ اتمسفر خواهد داشت.انباشته شدن گاز بی اثر در جریان خون و بافت ها مشابه هر دایو دیگری خواهید داشت،اما هنگامی که به سطح آب می رسید فشار مطلق کمتر از فشار سطح دریا خواهد بود. 

جداول غواصی استاندارد برای رنج ارتفاع بخصوص طراحی شده اند، معمولا برای ارتفاع ۱۰۰۰ فیت از سطح دریا یا کمتر.انواع مختلفی از جداول غواصی به شما امکان تبدیل برنامه ریز غواصی خود برای بازتاب یک دایو در ارتفاع را می دهد،و بعضی از جداول برای غواصی در ارتفاع طراحی شده اند.به خاطر داشته باشید هنگام صعود از یک ارتفاع کمتر برای تکمیل یک دایو در ارتفاع بالاتر،می بایست اولین دایو خود را به عنوان دایو تکراری تلقی کنید. 

بسیاری از کامپیوتر های غواصی دارای بارومتر یا سنسور فشار هستند که با روشن کردن آن در سایت غواصی ارتفاع را محاسبه می کنند.یکی از ایرادات این ویژگی این است که تنها فشار جایی که هستید را محاسبه می کند.کامپیوتر ممکن است ارتفاع جایی را که از آن سفر کرده اید را لحاظ نکند.اگر کامپیوتر غواصی شما دارای سنسور نیست،می بایست تنظیمات ارتفاع را به صورت دستی تغییر دهید،همچنین ممکن است لازم باشد کامپیوتر خود را برای غواصی در آب شور یا آب شیرین تنظیم کنید. 

تمام برنامه ریز های غواصی از تئوری و محاسبات ریاضی استفاده می کنند.همیشه پروفایل غواصی را محافظه کارانه برنامه ریزی کنید، در حصار  محدودیت های  برنامه ریزی غواصی خود غواصی کنید،و اجرای توقف ایمنی را در نظر بگیرید،غواص ها باید برای مغایرت های غواصی در آب شیرین و غواصی در ارتفاع آماده و از قوانین برنامه ریز غواصی پیروی کند،صرف نظر از شرایط ارتفاع محلی که زندگی می کنند یا ارتفاعی که با آن سازگار شده اند.دستور العمل های ارائه شده با جدول غواصی یا کامپیوتر غواصی به شما در درک بهتر محدویت های غواصی ایمن کمک می کند. 

منبع:  DAN 

989360219444+
مجید آذرشب

چاپ این بخش

  اکولایز گوش ها
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 06-11-2020, 11:29 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

پرسش از DAN :چگونه باید اکولایز کنم؟ 

پس از یک دهه دوری از غواصی اسکوبا،قصد دارم در یک دوره بازآموزی شرکت کنم و به غواصی بازگردم.اما در تعطیلات  هنگام شنا و اسنورکلینگ،در  گوش هایم ناراحتی و درد را احساس کردم.

چرا در گوش هایم فشار را احساس می کنم و چگونه می توانم در زیر آب از شر این درد خلاص شوم؟آیا این وضعیت نرمال است یا ممکن است مانع لذت بردن من از ورزش غواصی شود؟  

من تمرین و روشی را که در کلاس اوپن واتر آموخته ام را به خاطر دارم؟اما آیا در صورتی که این روش جواب گو نباشد روش جایگزینی وجود دارد؟ 

اکولایز یا تساوی سازی فشار  گوش ها یکی از مهم ترین مهارت ها برای تمام غواص های تازه کار است تا زمانی که ماهر می شوند،در واقع یک مهارت مهم هم برای غواص های تازه کار و هم غواص های حرفه ای محسوب می شود.تمام غواص ها باید به این درک کامل  برسند که چرا باید اکولایز کنند،اکولایز را زود انجام دهند و به دفعات تکرار کنند،و راحت ترین روش مطلوب را برای شرایط خاص خود استفاده کنند.علاوه بر این، روش و روال اکولایز به یک موضوع با اولویت شخصی تبدیل شود.علیرغم اینکه تصمیم می گیرید اکولایز  را انجام دهید،اما باید توجه داشت که  اکولایز مناسب و کارآمد حتی پیش از اینکه وارد آب شوید آغاز می شود.آیا شما تا حد امکان از ایمن ترین و موثر ترین روش برای اکولایز گوش های تان استفاده می کنید؟ 

قبل از توضیح روش های اکولایز،درک علت اکولایز کردن حائز اهمیت است. همه غواص ها در دوره اوپن واتر مقدمه ای بر مفهوم اکولایز را می آموزند،اما هنگام ‌تمرکز بر انجام اولین دایو به راحتی جزئیات ظریف فراموش می شود.از لحظه شروع نزول کردن،فشار آب بر روی گوش های شما به ازای هر ۳ فیت (۱ متر) عمق آب دریا تقریبا یک دهم اتمسفر افزایش میابد.پارگی پرده گوش ممکن است با اختلاف فشاری به اندازه یک تا دو سوم اتمسفر رخ دهد، و شما در اولین ۱۰ فیت (۳ متر) نزول خود با این اختلاف فشار مواجه خواهید شد. در عمق ۶ فیت(۲ متر) آب دریا فشار ۲۰ % بیشتر از فشار سطح آب است، در این نقطه پرده گوش های تان در بیشترین حد ممکن کش آمده اند.در عمق ۱۰ فیت (۳ متر) آب دریا، اگر هنوز  آسیب جدی ندیده باشید،اختلاف فشار باعث خواهد شد خون و مایعات از بافت های دیواره ی گوش میانی به فضای داخلی  گوش میانی کشیده و آنرا را پر خواهند کرد،این شرایط ایجاد شده "باروترومای گوش میانی" * نامیده می شود. نزول به عمق بیشتر شرایط را بدتر و موجب آسیب شدید تر می شود‌. برای خنثی کردن این اثرات،باید گوش ها را اکولایز کرد،و اجازه داد هوا وارد فضای گوش میانی شود به طوری که فشار در گوش میانی با فشار محیط آب اطراف برابر شود.

اکولایز یا تساوی سازی  دشوار نیست،و چند متد وجود دارد که می توانید تشخیص دهید کدام یک برای شما مناسب تر است:

۱)باز شدن ارادی شیپور استاش

سخت ترین متد اکولایز برای تسلط یافتن روش باز شدن ارادی شیپور استاش است،اما این متد به شما امکان می دهد پیوسته و بدون استفاده از دست ها اکولایز کنید، همچنین ریسک آسیب به گوش ناشی از اکولایز شدید و با فشار در این متد اندک است.این متد با کشیدن عضلات نرم کام (بافت های انتهایی سقف دهان) و گلو و همزمان به جلو و پایین کشیدن فک اجرا می شود، مانند اینکه بخواهید خمیازه بکشید.این اقدام باعث باز شدن شیپور استاش خواهد شد و به گوش میانی اجازه هم فشار شدن با فشار محیط اطراف را می دهد. 

۲)مانور تویین بی

این متد با مسدود کردن سوراخ های بینی با انگشتان شصت و اشاره و بلعیدن (آب دهان)اجرا می شود‌.انجام عمل بلع باعث باز شدن شیپور استاش شده و حرکت و جنبش زبان هوا را از طریق  استاش به درون فضای گوش میانی کمپرس می کند‌. یادگیری این متد ممکن است کمی دشوار و نیازمند دقت بیشتری باشد اما از مزایای این متد این است که احتمال آسیب به گوش از طریق تلاش برای اکولایز خیلی سخت و با فشار زیاد بسیار اندک است. 

۳)مانور والسالوا

مانور والسالوا رایج ترین و ساده ترین متد مورد استفاده برای اکولایز است.این متد با مسدود کردن سوراخ های بینی با انگشتان شصت و اشاره و به آرامی دمیدن از طریق بینی اجرا می شود.در این متد باز شدن شیپور استاش به جای بکار گیری عضلات به نیروی تساوی سازی بستگی دارد و اگر به دلیل اختلاف فشار شیپور استاش دچار اسکوئیز و مسدود شده باشد، ممکن است این متد موثر نباشد.اگر این متد با نیرو و فشار خیلی زیاد اجرا شود،ممکن است  باعث افزایش فشار در سینوس ها و منجر به آسیب های گوش شود.این متد هم موثر و هم ایمن است اما به خاطر بسپارید که با فشار و زور زیاد ندمید و هر مرتبه اکولایز بیش از ۵ ثانیه طول نکشد.

middle_ear barotrauma*

منبع: Divers Alert Network

989360219444+
مجید آذرشب

چاپ این بخش

  فعالیت هایی که بعد از غواصی ممنوعیت دارند
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 06-07-2020, 10:36 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

چه فعالیت هایی هست که بلافاصله بعد از غواصی نباید انجام داد؟ چرا؟

چاپ این بخش

  کرونا (کووید-19) - مواردی که شما نیاز دارید تا بدانید
ارسال‌شده توسط: Mohammad - 06-03-2020, 08:35 PM - انجمن: مراقبتهاي اوليه،ثانويه و امداد اضطراري - بدون‌پاسخ

منبع: سری مقالات موسسه بین المللی FRTI

https://www.firstresponse-ed.com/blog/covid19/
[عکس: COVID-19_FB.jpg]
کرونا (کووید-19): مواردی که شما نیاز دارید تا بدانید

همانند شما، بسیاری از ما در موسسه First Response Training International یا FRTI در حال دنبال کردن و بررسی شیوع جهانی ویروس کرونا هستیم. ما میخواهیم همه شما این موضوع را بدانید که در طی این دوران آزمایشی ما به فکر شما و خانواده تان هستیم، و قصد داریم تا اطلاعاتی در مورد ویروس و توصیه هائی که از شیوع بیشتر آن جلوگیری میکند را در اختیار شما قرار دهیم. توجه داشته باشید که تمامی این اطلاعات تا تاریخ ارائه این مطلب در تاریخ 24 ماه مارچ سال 2020 میلادی بروز رسانی شده است. برای دریافت اطلاعات تکمیلی و بروز رسانی شده بیشتر، در مورد ویروس کرونا وب سایتهای سازمانهای CDC و  WHO را بطور مداوم بررسی کنید. 

ویروس کرونا
·      ویروس بطورابتدائی بوسیله تماس شخص با شخص (در فاصله 6 فوتی یا حدود 180 سانتی متری) و بوسیله سرفه یا عدسه کردن شیوع پیدا می کند
·      افرادی که دارای نشانه های بیماری شدیدی اند، به شدت ناقل هستند.
·      نشانه ها ممکن است بین 2-14 روز پس از در معرض قرار گرفتن ظاهر شوند که شامل تب، سرفه و تنگی و یا کوتاه بودن نفس می باشد.

پیشگیری
·      دستایتان را برای مدت حداقل 20 ثانیه بشوئید
·      از ضد عفونی کننده های دست که شامل حداقل 60 درصد الکل هستند استفاده کنید
·      از دست زدن به چشمها، بینی و دهان با دستان شسته نشده خودداری کنید
·      وسایل داخل منزل را بین اعضاء خانواده بطور مشترک استفاده نکنید و آنها را پس از استفاده بطور مداوم بشوئید
·      سطوح با تماس زیاد، در منزل را بصورت روزانه تمییز و ضد عفونی کنید (میزها، صندلی ها، دستگیره های درب، کلیدهای برق، کنترل های از راه دور، دستگیره ها، توالتها و سینک های ظرفشوئی و روشوئی و موارد دیگر)

اگر شما بیمار شدید چه کاری را باید انجام دهید
·      بغیر از زمانهائی که نیازمند مراقبتهای پزشکی هستید در خانه بمانید
·      از دیگران فاصله بگیرید
·      برای تماس با حیوانات محدودیتهائی قائل شوید
·      جلوی سرفه و عطسه خود را بوسیله یک دستمال بگیرید و در نهایت دستمال و دیگر موارد را بطور مناسب دور بیاندازید
·      اگر بیماری شما بدتر شد مراقبتهای پزشکی را دریافت کنید
·      قبل از مراجعه و ویزیت با پزشک خود تماس بگیرید و رمانی که در اجتماع ظاهر میشوید از ماسک صورت استفاده کنید

سوالات رایج:
·      آیا خوردن سیر میتواند در جلوگیری از عفونت با کرونا ویروس جدید موثر باشد؟
·      سیر یک خوراک سالم است که ممکن است فوائد ضد میکروبی داشته باشد. اگرچه هیچ شواهدی در مورد این شیوع اخیر وجود ندارد که سیر بتواند افراد را در برابر ویروس کرونا جدید محافظت کند.

·      آیا ویروس کرونای جدید بر روی افراد مسن تائیر میگذارد یا افراد جوانتر هم مستعد هستند؟
·      افراد در تمامی سنین میتوانند توسط ویروس کرونای جدید یا 2019-nCoV آلوده شوند. افراد مسن تر و یا افراد دارای سوابق پزشکی (مانند آسم، دیابت و بیماریهای قلبی) نشان داده اند که در برابر انواع مختلفی از ویروس آسیب پذیر تر هستند. سازمان بهداشت جهانی توصیه میکند تا تمامی افراد در تمامی سنین برای حفاظت خود در برابر ویروس موارد توصیه شده را رعایت کنند. بعنوان مثال توسط رعایت درست بهداشت دست و بهداشت درست تنفسی

·      ایا داروهای خاصی برای پیشگیری و یا درمان ویروس کرونای جدید وجود دارد؟
·      تا به امروز، هیچ داروی خاصی برای پیشگیری و یا درمان ویروس کرونای جدید توصیه نشده است.

لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر به وب سایتهای سازمانهای CDC و WHO مراجعه نمائید:

در خانه بمانیم


جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سازمان بین المللی کمکهای اولیه و مراقبتهای ثانویه FRTI و دوره های آموزشی و دریافت مدرک بین المللی اینجا کلیک کنید

چاپ این بخش

  ابتدا اورژانس سپس اتاق فشار
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 05-12-2020, 10:14 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

پرسش:

اگر به بیماری کاهش فشار DCS در یک غواص مظنون باشید،بهترین اقدامات اولیه ای که می توان انجام داد کدام یک از گزینه های زیر می باشد؟

الف) اکسیژن رسانی و بردن غواص به اتاق فشار.
ب)اکسیژن رسانی و درخواست برای سرویس فوریت پزشکی EMS/انتقال غواص به اورژانس ER.
ج)اکسیژن رسانی و انتظار برای بهتر شدن حال غواص بهتر می شود.
د)اکسیژن رسانی ، دادن مایعات و مسکن ها.

پاسخ:
پاسخ و توضیحات شبکه هشدار غواصان DAN 

پاسخ صحیح گزینه "ب" می باشد
 
DAN- ER Firs,Chamber Second 

ابتدا اورژانس،سپس اتاق فشار 

شناور نشانگر سطحی تاخیری DSMB به سطح آب آمد و زوج غواص منتظر بودند توسط پرسنل قایق غواصی از آب گرفته شوند.پس از  دایو ۲۵متری/۸۰ فیت بر روی یک دیواره و دیدن وال شارک،از روحیه بالایی برخوردار بودند. 
یک ساعت بعد پیاده به خانه ییلاقی خود  برگشتند.یکی از آنها (شوهر) کمی احساس بی رمقی/خستگی داشت و تصمیم گرفت سخت نگیرد و کمی درون بانوج/ننو بر روی ایوان استراحت کند.هنگامیکه پس از چُرت چهار_پنج ساعته بیدار شد،از بانوج بیرون آمد در حالیکه درد شدیدی را در قسمت بالایی بازوی سمت چپ و مور مور شدن در اندام های انتهایی خود حس می کرد.
همسرش فرض را بر این گذاشت که او دچار بندز شده است،او با علائم بیماری آشنا بود و تابلو امکانات هایپربار را که دیده بود و تنها چند مایل از آنجا فاصله داشت را به خاطر آورد.شوهر خود را سوار بر جیپ اجاره ای کرد و بدون تعلل به سمت اتاق فشار حرکت کردند. هنگامی که رسیدند در محل ورودی با دو نفر از کارکنان ملاقات کردند.خانم توضیح داد که تمام طول هفته را غواصی می کرده اند و اکنون تنها چند ساعت پس دایو های امروزشان،همسرش در حال تجربه علائم بیماری کاهش فشار DCS هست. پرسنل از آنها "برگه معرفی نامه" درخواست کردن؛برگه معرفی نامه/ برگه ارجاع؟؟
تقریبا تمام اتاق های فشاری که غواص های آسیب دیده را درمان می کنند، مستلزم این است که غواص آسیب دیده توسط یک پزشک به اتاق فشار ارجاع داده شده باشد.پرسنل برای این زوج غواص توضیح دادند که مرد (غواص آسیب دیده)پیش از آنکه بتواند درمان شود باید توسط یک پزشک ارزیابی و معاینه شود.DCS یک وضعیت تهدید کننده حیات است که در صورتی که درمان بلافاصله پس از ظهور علائم آغاز شود بیشترین تاثیر مثبت را خواهد داشت .خوشبختانه برای این زوج تا نزدیک ترین اورژانس ER تنها ۱۵ دقیقه فاصله بود‌.در راه بخش اورژانس ،کوتاهی تنفس و درد در ناحیه قفسه سینه در غواص آسیب دیده شروع شد‌ که این حالت واقعا باعث وحشت همسر می شد بنابر این همسر پدال گاز را تا انتها فشار می داد.هنگامی که به بیمارستان رسیدند ، بلافاصله تریاژ و توسط پزشک مورد معاینه قرار گرفت.
تشخیص:
انفارکتوس میوکارد.سکته قلبی 

خوشبختانه برای این غواص،تاخیر در مراقبت که از "ابتدا انتقال به اتاق  فشار" ناشی می شود  به قیمت  جانش  گران  تمام  نشد. DCS می تواند وضعیتی دو پهلو و مبهم باشد و دارای علائم مشترک با بسیاری از دیگر وضعیت هاست،و تاخیر در مراقبت و توجه می تواند گران تمام شود،بنابراین در صورتیکه به DCS مظنون هستید باید بلافاصله به دنبال فعال کردن مراقبت های پزشکی باشید.
در بسیاری از اتاق های فشار  برای ارزیابی و معاینه غواص هایی که برای درمان مراجعه می کنند،پزشک به عنوان پرسنل حضور ندارد.و بسیاری دیگر ظرفیت و توانایی درمان غواص ها را ندارند! حتی اگر اتاق های فشار غواص ها را درمان کنند،برای حصول اطمینان از اینکه هر گونه وضعیت تهدید کننده فوری حیات مورد توجه و ملاحظه قرار گرفته اند،نیازمند دریافت معرفی نامه / برگه ارجاع هستند. معرفی نامه ها همچنین در حصول اطمینان از اینکه غواص آسیب دیده بهترین درمان ممکن را دریافت می کنند کمک می کنند.
هنگامی که پزشکان بخش اورژانس DCS را تشخیص می دهند غالبا با ارزیابی علائم در غواص شروع و با اجرای تست ها و آزمون های تشخیصی برای رد وجود دیگر وضعیت ها ادامه می دهند.در مورد این غواص،علائم و تست های تشخیصی بلافاصله آشکار ساخت که کیس مشکوک به DCS در حقیقت یک سکته قلبی بود که تنها مداخله فوری در بیمارستان را ایجاب می کرد. 
در صورتی که به DCS مشکوک شدید،تنفس اکسیژن اضطراری توسط غواص آسیب دیده را مدیریت و سرویس فوریت های پزشکی EMS را فعال و یا غواص آسیب دیده را برای معاینه به بخش اورژانس  برسانید. وقتی می توانید  با  شبکه  هشدار غواصان DANتماس بگیرید ،پزشکان/  متخصصان  ما می توانند  به شما  راهنمایی بدهند که کجا به دنبال درمان باشید و یا حتی می توانند به شما کمک کنند  و  مراحل  کمک های  اولیه  را برای  شما  توضیح  دهند،به  شما بگویند چه اقداماتی انجام دهید‌. تماس با DAN مانع نقض هرگونه پروتکل بیمه ای توسط  شما می شود ، و این  اطمینان را  حاصل می کند که پوشش بیمه حوادث غواصی تان،حادثه غواصی رخ داده برای شما را پوشش خواهد داد. 

منبع: Divers Alert Network 
989360219444+

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  نکاتی برای شروع غواصی تکنیکال
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 04-10-2020, 09:00 PM - انجمن: غواصی تکنیکال - بدون‌پاسخ

FIVE THINGS YOU SHOULD KNOW BEFORE YOU START TECH DIVING


۵ چیزی که پیش از شروع غواصی تکنیکال باید بدانید 

چند روز پیش پیامی از یک فالوور در اینستاگرام دریافت کردم.این شخص به من گفت پس از فالو کردن صفحه من انگیزه درونی در آنها برای شروع غواصی تکنیکال ایجاد شده و از من درخواست مشاوره و نکاتی برای افراد مبتدی داشت. بنابراین این مقاله مناسب آن فالوور و هر شخص دیگری است که به شروع غواص تکنیکال می اندیشد. 

در ادامه ۵ چیزی را که افراد علاقه مند به غواصی تکنیکال نیاز دارند بدانند را بیان می کنم. 


۱. احساس راحتی درون آب 

در غواصی تکنیکال به تجهیزات زیادی نیاز خواهید داشت (سیلندر های دوتایی بک مانت،سیلندر های استیج،...). لازم است درون آب راحت و ریلکس باشید. باید با حس و درک بالا و مستقیم تجهیزات خود را کنترل کنید.تصور کنید دو غواص داشته باشیم، غواص اول احساس  آرامش و راحتی دارد و به محل قرار گیری تمام تجهیزات کاملا آگاه و مطلع می باشد.غواص دوم احساس خوبی ندارد و دچار استرس و انقباض عضلانی شده و برای تنظیم تجهیزات ابتدا باید آنها را لمس می کند. اگر اشکالی در عملکرد تجهیزات رخ می داد غواص اولی نقص عملکرد را سریع تر،راحت تر و بدون مشگل،کنترل و بر طرف خواهد کرد.

۲. شناوری_ کنترل شناوری نقش بزرگ و مهمی در غواصی تکنیکال دارد 

به منظور داشتن غواصی ایمن و لذت بخش به کنترل ۱۰۰ درصد شناوری نیاز دارید.در خلال غواصی با نزول به عمق طراحی شده حجم گاز کاسته و با صعود حجم گاز افزایش میابد (قانون بویل).یک غواص تکنیکال نیازمند کنترل دقیق این تغییر حجم از طریق افزودن یا کاستن گاز درون BCD، بلدر و درایسوت خود می باشد.یک غواص همیشه سعی در حفظ شناوری خنثی دارد.از آنجا که در غواصی تکنیکال به انجام دایو های عمیق تر و طولانی تر که مستلزم اجرای ایستگاه های برداشت فشار هستند مبادرت می کنید،برای اجرای این ایستگاه ها به کنترل دقیق شناوری نیاز خواهید داشت. 

۳. تجهیزات یدکی/مازاد_در غواصی تکنیکال همه چیز با گاز و تجهیزات یدکی در ارتباط است. 

باید نگرش خود را تغییر دهید.در غواصی تفریحی با یک سیلندر گاز غواصی می کنید و به جدول NDL یا محدوده زمانی بدون نیاز به فشار زدایی محدود هستید.با بروز هر گونه مشکل و نقص در عملکرد تجهیزات، در اکثر مواقع به تنهایی یا همراه با غواص همیار خود قادر به اجرای مانور "سیزا" CESA یا صعود اضطراری کنترل شده به سطح هستید و هیچ اتفاقی هم رخ نخواهد داد.در حالیکه هنگامی که غواصی تکنیکال انجام می دهد سلول های بدن  و جریان خون شما نیتروژن بیشتری جذب می کنند و اگر در چنین دایو هایی مانور CESA را به اجرا در آورید به بیماری کاهش فشار ناگهانی DCS مبتلا خواهید شد. 

 
۴. وقت شناسی و توجه به جزئیات_در غواصی تکنیکال باید وقت شناس و دقیق باشید

در غواصی تکنیکال لازم است برای انجام برنامه ریزی،سنجش و محاسبات  فراوان زمان بگذارید. باید در هنگام آماده سازی تجهیزات و برنامه ریزی غواصی دقیق باشید.یک اشتباه در انتخاب دو سیلندر استیج یکی حاوی اکسیژن ۲۱ درصد و دیگری حاوی اکسیژن خالص، فاجعه بار خواهد بود. 


۵. دانش تئوری فشار زدایی 

تئوری فشار زدایی نظریه ای است که امروزه دانشمند درک کاملی از آن ندارند. بنابراین چگونه می توانیم از محدودیت ها در دایو های غواصی تکنیکال آگاه شویم؟من از اینکه سوال می کنید خوشنود هستم. تمام جداول غواصی بر اساس آزمایشات و مشاهدات تجربی استوار هستند.نظریه فشار زدایی مدام در حال تحول است و مدام متد های فشار زدایی متفاوتی اضافه می شوند. باید همیشه مشتاق به یادگیری و کسب گواهینامه های پیشرفته و ارتقاء یافته باشید. 

نگران نباشید!همه آنچه که در این مقاله بیان شد به خود شما بستگی دارد.دانش و تجربه غواصی آب های آزاد را کسب کنید،در یک دوره مقتضی مانند دوره intro to tech یا ورود به غواصی تکنیکال سازمان TDI شرکت کنید،از آنچه مربی غواصی به شما آموزش می دهید پیروی کنید آنگاه درون آب از غواصی خود لذت خواهید برد.

منبع:وبلاگ سازمان  آموزش غواصی تکنیکال TDI 


جهت شرکت در دوره های غواصی و مربیگری غواصی تکنیکال با استاندارد های جهانی TDI بزرگ ترین سازمان آموزش غواصی تکنیکال در دنیا،با مرکز غواصی "دایو پرشیا" تماس حاصل نمائید.

محدوده بدون نیاز به فشار زدایی:NDL
No Decompression Limit 

صعود اضطراری کنترل شده به سطح:CESA
 Controlled Emergency Swimming Ascent 

غواصی تکنیکال بین المللی  :TDI
Technical Diving Internationals

989360219444+

ایمیل: 
tdisdiiran@gmail.com
پیج اینستاگرام:

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  ویروس "کرونا" و تجهیزات اجاره ای
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 03-10-2020, 11:41 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

Coronavirus & Rental Gear

ویروس "کرونا" و تجهیزات اجاره ای 

اخیرا در پی شیوع ویروس نو ظهور "کرونا" (COVID-19)،در جامعه غواصی پرسش هایی در مورد انتقال بیماری در هنگام استفاده از تجهیزات اجاره ای خصوصا رگلاتور ها مطرح شده است.با هراسی که نسبت به ویروس کرونا در ذهن همه وجود دارد،غواص ها می خواهند بدانند چه اقدامات احتیاطی در مقابله با شیوع بیماری صورت می گیرد.ضد عفونی کردن کامل و صحیح تجهیزات از اولویت برخوردار است.موارد زیر ا به خاطر بسپارید:

به نقل از مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا CDC،پاک کننده ها/شوینده های خانگی بر برابر COVID-19 به همان اندازه موثر هستند که در برابر سرماخوردگی معمول و ویروس آنفولانزا موثر می باشند.از اینرو پاکیزه و ضدعفونی کردن تجهیزات به منظور استفاده شخصی (از قبیل مرحله دوم رگلاتور ها،ماسک ها،اسنورکل ها و اینفلیتور BCD ها) از اهمیت برخوردار است.  

تجهیزات را می توان با غوطه ور کردن در محلول سفید کننده ۱۰ درصد یا با استفاده از محصولات پاک کننده از قبیل قرص های ضد عفونی کننده "استرامین"یا هر گونه ترکیب آمونیوم چهار گانه،به طور موثری ضد عفونی کرد.مطمئن شوید این محصولات را مطابق با دستورالعمل های تولید کننده استفاده و سپس تجهیزات را با آب شیرین شستشو کنید.

فرآورده هایی که به طور معمول برای تمیز کردن تجهیزات غواصی استفاده می شوند اما در برابر ویروس "کرونا" بی اثر هستند شامل اسپری ها یا دهان شویه های "کلرهگزدین" و آنتی باکتریال می باشد.به منظور موثر واقع شدن،استفاده از آب گرم و صابون باید با عمل مکانیکی مثل ساییدن با یک مسواک نرم همراه باشد.

اگر شما غواصی هستید که از تجهیزات اجاره ای استفاده می کنید و تمایل دارید برای محافظت از خود در برابر بیماری های واگیر دار قدم های بیشتری بردارید، تجهیزات زیر را به طور کامل با استفاده از استفاده از شوینده های ضد عفونی کننده خانگی پاک و سپس پیش از استفاده با آب شیرین شستشو کنید: 

• قطعه دهانی رگلاتور 
• اسنورکل
• بخش دهانی اینفلیتور BCD 
• بخش داخلی ماسک 

اگر به این پاک کننده ها دسترسی ندارید، می توانید از مرکز غواصی ارائه دهنده سرویس بخواهید تجهیزات را پیش از استفاده برای شما ضد عفونی کند.

مانند همیشه،شستشوی مکرر دست ها (با صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه)، پاکسازی محل های پر رفت و آمد و اشیاء پر استفاده (حمام،دستگیره درب ها،میز غذاخوری و میز پیشخوان آشپزخانه و ...)،پرهیز از تماس با افرادی که بیمار هستند و ماندن در خانه هنگامی که بیمار هستید چند تا از بهترین روش های جلوگیری از شیوع بیماری هستند.

منبع:شبکه هشدار غواصان DAN

989360219444+
صفحه اینستاگرام: 

مجید آذرشب 

چاپ این بخش

  گوش اکسیژنی به چه معناست؟ و ارتباط آن با باروتراما چیست؟
ارسال‌شده توسط: Nikoo-ch - 02-23-2020, 01:52 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

گوش اكسيژنى Oxygen Ear:
اين عارضه اخيراً دليلی بر رخ دادن باروتراماى گوش شناخته شده است. پديده ایست كه مختص غواصان تكنيكال و غواصانى است كه اكسيژن ١٠٠ درصد براى فشارزدايى استفاده مى كنند، و نكته قابل توجه اين است كه مى تواند حتى در صورت انجام اكوآلايز در آب نيز رخ دهد. همچنين معمولاً درست بعد از غواصى در سطح هم مى تواند رخ دهد. 
گوش اكسيژنى مى تواند زمانيكه غواصان تكنيكال اكسيژن خالص را براى فشارزدايى استفاده مى كنند اتفاق بیافتد. از آنجائيكه تفاوت عمق چندان غيرعادى نيست، غواص ممكن است در زمانيكه دارد اكسيژن تنفس مى كند، چندين بار عمل اكوآلايز را انجام دهد و این در نهايت به ورود اکسیژن (حدوداً)١٠٠ درصد در گوش ميانى ختم مى شود. 
خطر فورى براى اكسيژن خالص در گوش ميانى وجود ندارد. با اين حال، درطى زمان، غشاى باريك و ديواره مويرگها شروع به متابوليسم اكسيژن مى كنند. مصرف اكسيژن موجب كاهش حجم گاز در گوش ميانى شده و ايجاد عدم توازن مى كند درست مانند زمانيكه درحين پايين رفتن اكوآلايز انجام نشود. اگر غواص اين عدم توازن را از بين نبرد، نتايج آن درست مثل اسكوئيز گوش ميانى خواهد بود. اين اتفاق مى تواند همچنان حين فشارزدايى در عمق موردنظر رخ دهد، و يا بعد از به سطح آمدن از غواصى ای كه در آن اكسيژن خالص براى آخرين ايستگاه گيرى استفاده شده است اتفاق بيافتد. 
البته معمولاً اين موضوع مشكلى را ايجاد نمى كند زيراكه چه در زير آب و چه در سطح، غواص تغيير را در فشار گوش ميانى خود احساس مى كند و معمولاً بدون اينكه دليل آن را بداند اكوآلايز را انجام مى دهد. با اين حال اگر غواص به سطح بيايد و به هر دليلى ديگر نتواند اكوآلايز كند (مانند تأخير درگرفتگى)، ادامه متابوليسم اكسيژن در گوش مى تواند سبب افزايش احساس ناراحتى و اسكوئيز در گوش ميانى شود. 
اگر شما مستعد گرفتگى بعد از غواصى نيستيد، مى توانيد به سادگى در غواصى تكنيكال خود از آن مطلع شويد. بعد از به سطح آمدن، در صورت نياز به آرامى گوش هاى خود را اكوآلايز كنيد تا تغيير حجم بر اثر متابوليسم اكسيژن را متعادل كنيد. 
اگر مستعد گرفتگى بعد از غواصى هستيد، مى توانيد بعد از فشارزدايى با اكسيژن از هواى غنى شده و يا هوا استفاده كنيد، سپس كمى پايين رفته (حدود يك متر) و اكوآلايز كنيد. سپس كمى بالا آمده و دوباره پايين برويد (بازهم فقط يك متر) و اكوآلايز كنيد. با اين كار اكسيژن خالص را در گوش ميانى با مخلوط گاز نيتروژن/اكسيژن كه متابوليسم نمى شود جايگزين مى كنيد. بعداز غواصى، اسپرى ضد گرفتگى را در دسترس داشته باشيد تا هرگونه گرفتگى بعد از غوص را كه در اكوآلايز اختلال ايجاد مى كند از بين ببريد.

چاپ این بخش

  انواع باروترامای گوش در غواصی
ارسال‌شده توسط: Nikoo-ch - 02-22-2020, 03:51 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

باروتراماى گوش


به فرض اينكه حتى شما بدانيد كه چگونه بايد گوش را اكوآلايز كرد، باز هم دربعضى شرايط ممكن است اين كار را به خوبى نتوانيد انجام دهيد، مانند تغيير ناگهانى عمق به دفعات، ضعيف شدن عضلات گلو، و يا حتى غواصى نكردن به مدت زياد و فراموش كردن روش درست اكوآلايز كردن. بعضى مواقع هم تجهيزات به گلو فشار مى آورند، مانند تنگ بودن پوشش غواصى درقسمت گردن و يا سفت بودن بندهاى ماسك هاى تمام صورت، كه تا حدودى موجب بسته شدن شيپور استاش مى شوند. 

اگر شما بدون اينكه اكوآلايز كنيد زياد از حد پايين برويد، افزايش تفاوت فشار بين گوش ميانى و گازى كه در گلوى شماست ممكن است شيپوراستاش را مسدود كرده و اكوآلايز كردن را غيرممكن كند.  با اين حال اكثر مشكلات مربوط به اكوآلايز كردن به دليل گرفتگى حاصل از آلرژى و يا سرماخوردگى رخ مى دهند. موكوس و غشاهاى موكوسى ورم كرده شيپوراستاش را مسدود مى كنند و اكوآلايز كردن را سخت و يا حتى غير ممكن مى سازند. تلاش براى اكوآلايز كردن در هنگام گرفتگى سبب فشار دادنِ موكوس به داخل گوش ميانى مى شود كه برخى مواقع سبب عفونت نيز مى شود. 
صرف نظر از دليل آن، اكوآلايز نكردن گوش ها مى تواند سبب رخ دادن يك يا چندين باروتراما شود. 
 
اسكوئيز گوش ميانى:
اگر غواص با وجود موفق نشدن به اكوآلايز پايين برود. يك درد شديد در گوش ايجاد مى شود كه دليل آن اين است كه فشار هيدراستاتيک پرده گوش را به سمت فضاى هوايى اكوآلايز نشده فشار مى دهد. اگر اين روند ادامه يابد، فشار هيدرواستاتيك مايعات و خون را از بافت هاى اطراف گوش ميانى به داخل فضاى هوايى گوش فشار مى دهد. هر چه بيشتر اين حالت ادامه داشته باشد، خون و مايعات بيشترى به داخل گوش ميانى جريان مى يابد. 
هنگاميكه چنين چيزى رخ مى دهد، درد شديد از بين مى رود و غواص احساس مى كند كه گوشش پر شده است. مايعات داخل گوش ميانى ارتعاشاتى را كه عبور مى كنند مختل كرده و شنوايى كاهش مى يابد. اسكوئيز گوش ميانى معمولاً با رسيدگى درست بهبود مى يابد ولى در صورت دريافت نكردن مراقبت هاى درست پزشكى مى تواند به دليل ايجاد عفونت اختلال دائمى در شنوايى بوجود آورد. 
 

پارگى پرده گوش:
اگر غواص با گوش هاى اكوآلايز نشده سريع تر از فشار هيدرواستاتيكى كه مايعات را به داخل گوش ميانى مى فرستد پايين برود، پرده گوش ممكن است به سمت داخل پاره شود. هنگاميكه پرده گوش پاره مى شود غواص درد شديدی را حس مى كند و به دنبال آن بلافاصله وقتى آب وارد مى شود، درد از بين مى رود و آب فوراً فضاى هوايى را پر كرده و اكوآلايز مى شود. از آنجائيكه آب وارد شده از دماى بدن انسان سردتر است، مى تواند سبب سرگيجه (vertigo) شود و با سرد شدن كانال دهليزى سبب از دست رفتن تعادل شود. ولى بعد از گرم شدن آبِ وارد شده سرگيجه از بين مى رود. 
به طور كلى، معمولاً پرده گوشى كه پاره شده بهبود مى يابد. با اين حال، آب واردشده به گوش ممكن است آلوده به باكترى و موجودات خارجى ارگانيك باشد كه مى توانند سبب عفونت شوند. احتمال صدمه ديدگى دائمى در شنوايى براثر پارگى پرده گوش با درمان سريع توسط يك متخصص گوش و حلق و بينى مى تواند به حداقل برسد. 

اسكوئيز معكوس گوش Reverse Squeeze:
اسكوئيز معكوس كه به آن گرفتگى معكوس reverse block نيز گفته مى شود، هنگامى رخ مى دهد كه گوش ميانى در حين پايين رفتن اكوآلايز مى شود ولى در حين صعود گاز گسترش يافته نمى تواند از طريق شيپور استاش خارج شود. اين شرايط معمولاً زمانى رخ مى دهد كه غواص از داروى ضدگرفتگى بينى در سرماخوردگى و يا آلرژى استفاده كرده و اين دارو در حين غواصى شسته مى شود. همچنين ممكن است زمانی رخ دهد كه غواص باوجود گرفتگى، هنگام پايين رفتن به زور گوش ها را اكوآلايز كند و سبب بسته شدن شيپور استاش در عمق شود. 
احساس اسكوئيز معكوس درست مانند اسكوئيز گوش ميانى است، كه البته فشار حاصله، پرده گوش را بجاى داخل به سمت بيرون فشار مى دهد. برخلاف اسكوئيز گوش ميانى ميزان منبع گاز در دسترس غواص توانايى او را براى متوقف كردن كامل صعود در صورت اكوآلايز نشدن، محدود مى كند. و در نهايت به دليل محدود بودن زمان غواص مجبور است صعود كند، چه اكوآلايز شده باشد چه نشده باشد. در صورت بروز اسكوئيز معكوس، برخى غواصان گزارش داده اند كه از طريق اكوآلايز كردن معكوس (با گرفتن بينى هوا را به داخل كشيده اند) و صعود بسيار آرام توانسته اند موفق به اكوآلايز شوند. با اين حال يك اسكوئيز معكوس جدى در مواقع نادر مى تواند سبب پارگى پرده گوش به سمت خارج شود اگر كه غواص بدون اينكه اجازه به خارج شدن هواى اضافى بدهد و به اجبار، سريع صعود كند. 
 
گوش گير/ كلاه وت سوت (هود): 
گوش گير ها، و برخى مواقع كلاه هاى وت سوت، يك فضاى هوايى را در كانال گوش ايجاد مى كنند كه امكان اكوآلايز ندارند. بهمين دليل است كه در هنگام غواصى نبايد از گوش گير ها استفاده كرد (به استثناى گوش گير هايى كه مخصوص غواصى ساخته شده اند و اجازه ورود آب را به داخل كانال گوش مى دهند). در برخى مواقع، كلاه تنگ وت سوت مى تواند با بستن و گرفتن روى گوش شرايط مشابهى را بوجود آورد كه البته با جدا كردن هود از روى گوش براى ورود آب به گوش مى توان آن را از بين برد. اگر شما با وجود به تن داشتن وت سوت كلاه دار به طور دچار مشکل غير عادى در اكوآلايز كردن شديد اين موضوع را در نظر داشته و سعى كنيد با جدا كردن لبه هاى هود ازگوش مشكل را برطرف كنيد.  
اگر غواصى گوش گير استفاده كند، هنگام پايين رفتن پرده گوش دچار درد مى شود زيراكه فشار ايجاد شده آن را به سمت خارج (مانند اسكوئيز معكوس) و به سمت فضاى اكوآلايز نشده فشار مى دهد. غواص ممكن است تلاش كند اكوآلايز كند كه اين فقط باعث مى شود كه درد شديدتر شود (و يا پرده گوش پاره شود) زيرا كه اضافه كردن هواى بيشتر به گوش ميانى تفاوت فشار را افزايش مى دهد. در عين حال، فشار هيدرواستاتيك ممكن است گوشگير را بيشتر به داخل كانال گوش هل دهد. فشار اكوآلايز نشده مى تواند باعث وارد شدن مايعات به داخل گوش ميانى (اسكوئيز گوش ميانى)، به داخل كانال گوش، و يا پارگى پرده گوش به سمت خارج شود. 
 
پارگى دريچه گرد Round-Window Rupture:
پارگى دريچه گرد در حلزون گوش رخ مى دهد اگر كه غواص در اكوآلايز كردن هنگام پايين رفتن تأخير داشته باشد و سپس سعى كند با فشار از طريق گرفتن بينى و با دهان بسته بازدم كرده (Valsalva maneuver) و بخواهد به زور اكوآلايز كند. 
در گوش هايى كه اكوآلايز نشده اند، پرده گوش در مقابل فشار هيدرواستاتيک به داخل انعطاف پيدا مى كند. اين حركت به سمت داخل وقتى از طريق استخوانچه ها از راه دريچه گرد به داخل حلزون گوش انتقال مى يابد، تقويت مى شود، درست مانند امواج صوتى. دريچه گرد به سمت داخل فشرده مى شود و بر روى مايع پرى ليمف perilymth فشار آورده و متعادل كننده دريچه گرد به سمت خارج انعطاف مى يابد. 
در تمام طول بدن، سيستم عصبى به طور مداوم مايع سربروسپينال را كه عصب سر و نخاع را احاطه مى كند توليد مى كند. سيستم وريدى به طور مداوم اين مايعات را كه شامل پري ليمف مى شود توليد و جذب مى كند. درحين اكوآلايز كردن از طريق گرفتن بينى و دميدن در آن، فشار داخل سينه براى لحظه اى افزايش مى يابد، و مانع از جريان خون در رگ هاى اصلى كه به قلب بازمى گردند مى شود. سيستم وريدى براى لحظه اى در واكنش به آن به بالا باز مى گردد و موجب افزايش فشار در رگ هاى اصلى مى شود. فشاروريدى براى لحظه اى فشار مايعات سربروسپينال كه شامل پرى ليمف مى شود را افزايش مى دهد. اگر غواصى در عمل اكوآلايز كردن تأخير داشته باشد، دريچه گرد در گوش در واكنش به فشارى كه به استخوانچه ها وارد مى شود به سمت بيرون جلو مى آيد.  اگر در همان زمان غواص از روش مانور والسالوا (گرفتن بينى وبازدم با دهان بسته) با فشار و به زور براى اكوآلايزكردن استفاده كند، افزايش فشار پري ليمف با فشارى كه به پرده گوش واردآمده ادغام شده و مى تواند سبب پارگى دريچه گرد شود. 
پارگى دريچه گرد سبب مى شود كه غواص احساس گرفتگى گوش كند، و غواص ممكن است كاهش شنوايى كه معمولاً با زنگ در گوش و سرگيجه همراه است را تجربه كند. پارگى دريچه گرد صدمه اى جدى است و اگرتوسط متخصص گوش و حلق و بينى درمان نشود، مى تواند موجب كاهش دائمى شنوايى و يا حتى كرى در قسمت هاى صدمه ديده شود. حتى درصورت درمانِ پارگى دريچه گرد ممكن است اثرات دائمى به همراه داشته باشد. اين پارگى مى تواند تعادل را تحت تأثير قرار دهد. خوشبختانه شما مى توانيد با اكوآلايز كردن زودهنگام و مداوم گوشهايتان در حين پايين رفتن، با فشار و زور و طولانى اكوآلايز نكردن و استفاده از تكنيك Frenzel (اكوآلايزكردن با گرفتن بينى و تكان دادن زبان به سمت عقب و بالا مانند پيستون براى فرستادن هوا به شيپور استاش) به جاى تكنيك والسالوا Valsalva براى اكوآلايز كردن، ريسك آن را به حداقل برسانيد. 
 
گوش اكسيژنى Oxygen Ear:
اين عارضه اخيراً دليل رخ دادن باروتراماى گوش شناخته شده است. پديده اى است كه مختص غواصان تكنيكال و غواصانى است كه اكسيژن ١٠٠ درصد براى فشارزدايى استفاده مى كنند، و نكته قابل توجه اين است كه مى تواند حتى در صورت انجام اكوآلايز در آب نيز رخ دهد. همچنين معمولاً درست بعد از غواصى در سطح هم مى تواند رخ دهد. 
گوش اكسيژنى مى تواند زمانيكه غواصان تكنيكال اكسيژن خالص را براى فشارزدايى استفاده مى كنند رخ دهد. از آنجائيكه تفاوت عمق چندان غيرعادى نيست، غواص ممكن است در زمانيكه دارد اكسيژن تنفس مى كند، چندين بار عمل اكوآلايز را انجام دهد و در نهايت به ورود اکسیژن (حدوداً)١٠٠ درصد در گوش ميانى ختم مى شود. 
خطر فورى براى اكسيژن خالص در گوش ميانى وجود ندارد. با اين حال، درطى زمان غشاى باريك و ديواره مويرگها شروع به متابوليسم اكسيژن مى كنند. مصرف اكسيژن موجب كاهش حجم گاز در گوش ميانى شده  و ايجاد عدم توازن مى كند درست مانند زمانيكه درحين پايين رفتن اكوآلايز انجام نشود. اگرغواص اين عدم توازن را از بين نبرد، نتايج آن درست مثل اسكوئيز گوش ميانى خواهد بود. اين اتفاق مى تواند همچنان حين فشارزدايى در عمق موردنظر رخ دهد، و يا بعد از به سطح آمدن از غواصى ای كه در آن اكسيژن خالص براى آخرين ايستگاه گيرى استفاده شده است اتفاق بيافتد. 
البته معمولاً اين موضوع مشكلى را ايجاد نمى كند زيراكه چه در زير آب و چه در سطح، غواص تغيير را در فشار گوش ميانى خود احساس مى كند و معمولاً بدون اينكه دليل آن را بداند اكوآلايز را انجام مى دهد. با اين حال اگرغواص به سطح بيايد و به هر دليلى ديگر نتواند اكوآلايز كند (مانند تأخير درگرفتگى)، ادامه متابوليسم اكسيژن در گوش مى تواند سبب افزايش احساس ناراحتى و اسكوئيز در گوش ميانى شود. 
اگر شما مستعد گرفتگى بعد از غواصى نيستيد، مى توانيد به سادگى درغواصى تكنيكال خود از آن مطلع شويد. بعد از به سطح آمدن، در صورت نياز به آرامى گوش هاى خود را اكوآلايز كنيد تا تغيير حجم بر اثر متابوليسم اكسيژن را متعادل كنيد. 
اگر مستعد گرفتگى بعد از غواصى هستيد، مى توانيد بعد از فشارزدايى با اكسيژن از هواى غنى شده و يا هوا استفاده كنيد، سپس كمى پايين رفته (حدود يك متر) و اكوآلايز كنيد. سپس كمى بالا آمده و دوباره پايين برويد (بازهم فقط يك متر) و اكوآلايز كنيد. با اين كار اكسيژن خالص را در گوش ميانى با مخلوط گاز نيتروژن/اكسيژن كه متابوليسم نمى شود جايگزين مى كنيد. بعداز غواصى، اسپرى ضد گرفتگى را در دسترس داشته باشيد تا هرگونه گرفتگى بعد از غوص را كه در اكوآلايز اختلال ايجاد مى كند از بين ببريد.
 

چاپ این بخش