خطا‌‌ها‌ی زیر رخ داد:
Warning [2] A non-numeric value encountered - Line: 220 - File: inc/languages/persian/global.lang.php PHP 7.2.34 (Linux)
File Line Function
/inc/languages/persian/global.lang.php 220 errorHandler->error
/inc/class_language.php 147 require_once
/global.php 90 MyLanguage->load
/portal.php 39 require_once
مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

آمار انجمن
» کاربران: 60
» آخرین کاربر: a.a.irandoost
» موضوعات انجمن: 53
» ارسالهای انجمن: 62

آمار کامل

کاربران حاضر
ما 14 کاربر حاضر در انجمن دارید
» 0 کاربر عضو | 14 مهمان

آخرین موضوعات
سیستم تنفس کوسه ها
انجمن: محیط زیست غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
, 11:33 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
زنان چگونه به کاهش دما پا...
انجمن: مراقبتهاي اوليه،ثانويه و امداد اضطراري
آخرین‌ارسال: Saeed
03-11-2021, 12:47 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
صدای همخوانی بامدادی آبزی...
انجمن: محیط زیست غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
03-10-2021, 09:44 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
کویل حرارتی "اسکوبا هیت"
انجمن: تجهیزات غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
02-17-2021, 09:43 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
غواصی در باران
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: Saeed
02-09-2021, 04:01 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
کاهش ریسک بیماری برداشت ف...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
01-20-2021, 10:30 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
قرار گرفتن در معرض اکسید ...
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
01-12-2021, 02:11 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
آیا غواصی اسکوبا بر سلامت...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: Saeed
12-29-2020, 10:15 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
شکستگی لگن و غواصی
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
12-23-2020, 10:41 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
غواصی و اهداء کلیه
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
12-15-2020, 08:08 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0

 
  سیستم تنفس کوسه ها
ارسال‌شده توسط: majid.azar - , 11:33 PM - انجمن: محیط زیست غواصی - بدون‌پاسخ

پرسش: 
آیا حقیقت دارد که کوسه ها اگر شنا کردن را متوقف کنند،می میرند؟ 

پاسخ: 
بله در مورد اکثر گونه ها درست است (بجز در جریان های فوق العاده قوی) اما نه در مورد همه. 

بسیاری از گونه های کوسه برای آنکه بتوانند تنفس کنند باید تمام عمر خود را رو به جلو حرکت کنند! اما برخی گونه ها قادرند بر روی بستر دریا به استراحت بپردازند، همچنین مکان هایی وجود دارد که جریان های قوی آب برای کوسه ها امکان تنفس را فراهم می آورد بدون اینکه مجبور باشند به سمت جلو شنا کنند.

یک نفس عمیق بکشید،و تا زمانیکه می توانید نفس خود را حبس کنید،این ریه های ما هستند که به ما اجازه چنین کاری را می دهد، و به ما امکان می دهد (در برخی موارد) تا چند دقیقه نفس خود را حبس کنیم. آبزیانی که غوص های عمیق می زنند مانند نهنگ ها و لاکپشت های دریایی حتی می توانند زمان  بیشتری حبس نفس کنند. اما کوسه ها ماهی هستند، یعنی نمی تواند نفس خود را حبس کنند بلکه اکسیژن مورد نیاز خود را طی فرآیند انفعالی عبور آب از آبشش های شان دریافت می کنند. 

هنگامیکه کوسه ها در آب به سمت جلو حرکت می کنند،آب بیشتری از آبشش های شان عبور کرده و اکسیژن بیشتری دریافت می کنند.در بسیاری از موارد،اگر حرکت رو به جلو را متوقف کنند،نمی توانند اکسیژن کافی برای زنده ماندن خود را دریافت کنند. همچنین انقباض عضلات شنا به گردش خون آنها نیز کمک می کند.(به همین دلیل است که  کوسه ها وقتی به عنوان صید جانبی و ناخواسته در تورهای ماهیگیری گرفتار می شوند غالبا سریع تر از سایر ماهی می میرند.و از اینرو آزاد سازی سریع کوسه های سر چکشی برای ماهیگیران تفریحی حائز اهمیت است چرا که کوسه های سر چکشی قوی ترین واکنش های استرسی را هنگام گرفتار شدن در تور های ماهیگیری را نسبت به تمام گونه ها دارند.این موضوع در تلاش های اخیر برای حفاظت از گونه ها در فلوریدا کانون تمرکز بود). 

مکان هایی وجود دارد که آب خیلی سریع تر از حد نرمال جریان دارد،به طوریکه کوسه های فعال برای عبور آب کافی از آبشش و دریافت اکسیژن برای تنفس و بقاء تنها کافی است بر روی بستر دریا به استراحت بپردازند.

همچنین گونه های دیگر کوسه نیز وجود دارند که قادرند در حالیکه بر روی بستر دریا در حال استراحت هستند،فعالانه و اختیاری آب را برای عبور از آبشش های شان  پمپاژ کنند، حتی در مکان هایی که جریان قوی آب وجود ندارد.اگر در دریای کارائیپ غواصی کرده باشید،ممکن است با کوسه پرستار برخورد داشته باشید،گونه ای که قادر است این کار را انجام دهد.کوسه های پرستار غالبا در حال استراحت در زیر صخره ها و طاقچه  های مرجانی یافت می شوند. زمانیکه من در مجمع الجزایر مرجانی "فلوریدا کیز" در یک کمپ دریایی فعالیت می کردم،یک کوسه پرستار را به مدت یک هفته در زیر یک طاقچه مرجانی می دیدم.گاهی اوقات حتی ممکن است این کوسه ها را در حال پمپاژ کردن آب با باز و بسته کردن مکرر دهان شان ببینید.سایر گونه هایی که قادر به انجام این کار هستند عبارتند از کوسه ووبگانگ، فرشته کوسه و گربه کوسه. 

منبع: sportdiver.com 

آموزش غواصی از مبتدی تا مربیگری با استاندارد های روز دنیا در مرکز غواصی دایو پرشیا.
989360219444+
مجید آذرشب

چاپ این بخش

  زنان چگونه به کاهش دما پاسخ میدهند
ارسال‌شده توسط: Saeed - 03-11-2021, 12:47 AM - انجمن: مراقبتهاي اوليه،ثانويه و امداد اضطراري - بدون‌پاسخ

[عکس: IMG_6733-1500x1000.jpeg]زنان چگونه به کاهش دما پاسخ می دهند 


نوشته  BO Tibbeetts

برای زنان شرکت کننده در عملیات نجات در یخ ، به عنوان یک تکنسین یا یک قربانی تصادفی در یک سناریوی نجات در یخ ، باید ملاحظاتی در نظر گرفته شود. زنان اثرات کاهش دما را زودتر و با سرعتی بسیار سریعتر از مردان احساس می کنند.  در همان اتاقی، که  یک مرد احساس راحتی می کند و یک زن احساس سرما می کند.  عوامل گوناگونی در عکس العمل زنان نسبت به کاهش دما تاثیر گذار است : 

* درک دما 

* متابولیسم بدن 

* توده عضلانی 

* توزیع چربی 

* سایز کوچکتر 

* عملکردهای داخلی کوچکتر 

بدن زنان گرمای کمتری نسبت به بدن مردها تولید می کند.  ار لحاظ فیزیکی زنان به طور متوسط کوچکتر از مردان هستند ، ماهیچه کمتری دارند و چربی بیشتری دارند.  مردان به طور طبیعی عضله بیشتری دارند که برابر با میزان متابولیسم بالاتری است.  عضله بیشتر برابر با گرمای بیشتر است.  این بیانگر این واقعیت است  که سرعت متابولیسم بیشتر مردان نسبت به اکثر خانمها سریعتر است ،  در نتیجه این ایده تقویت می گردد که زنان  معمولاً سردتر از مردان هستند و احساس سرما می کنند.
متابولیسم  بدن ما روشی است که بدن برای  سوخت  و ساز خود کالری می سوزاند.  فرایند متابولیسم، بدن را گرم می کند.  زنان، با نسبت عضلانی به چربی کمتر نسبت به  مردان ، سوخت کمتری می سوزانند.  کاملاً منطقی است که آنها مانند اکثر مردان گرم نخواهند بود.  مطالعات نشان داده است که به طور متوسط دمای داخلی زنان نسبت به اکثر مردان بیشتر است.  آنها همچنین درصد بیشتری از چربی دقیقاً در زیر سطح پوست خود دارند.  در حالی که چربی گرما را حفظ می کند ، آن را در هسته ، زیر پوست به دام می اندازد ، به این معنی که وقتی پوست آنها خنک می شود ،  سرد می شوند ، حتی اگر دمای هسته آنها هنوز گرم باشد 

انقباض عروقی زنان با سرعت بسیار سریع تری نسبت به مردان در دمای سرد انجام میشود.
این انقباض عروقی برای گرم نگه داشتن اندام های حیاتی ، خون بدن را به هسته اصلی منتقل می کند ، بنابراین باعث سردتر شدن پوست و اندام می شود.  هنگامی که خون بدن به زیر سطح پوست و زیر لایه چربی زیر جلدی هدایت می شود ، زنان اثرات سرما را احساس می کنند. معمولاً دست و پاهای زنان خنک تر از یک مرد است ،(گاهی اوقات تا سه درجه خنک تر است). این تفاوت دمایی از همان ابتدا زنان را در معرض آسیب قرار می دهد.  
دستها و پاهای آنها اولین نقاطی هستند که سرد می شوند و این باعث می شود که این اندامها در معرض سرمازدگی قرار بگیرند
به طور متوسط ، مردان قبل از اینکه اثرات سرما را بر روی دست و پاهای خود درک کنند ، در همان دما بسیار طولانی تر دوام می آورند.  با این اوصاف ، بدن یک زن در یک وضعیت آب یخ زده ممکن است در  قسمتهای داخل بدن گرم باشد و در مرحله هیپوترمی شدید نباشد ، اما به احتمال زیاد احساس و توانایی در دست ، بازو و ساق پا و پاها را از دست می دهد، امکان رهاسازی و ازاد کردن خودشان و یا حتی نگهداشتن خود در لایه های یخ تا زمان رسیدن کمک از دست میدهند.
به عنوان یک تکنسین نجات یخ ، گرم ماندن و همچنین داشتن تجهیزات حفاظتی مناسب و کافی ضروری است.  شما باید توانایی ها  و مهارت های حفاظتی و بقا خود را داشته باشید تا نه تنها خود را نجات دهید ، بلکه بتوانید به افراد یا حیوانات خانگی را که برای نجات آنها فراخوانده شده اید کمک کنید. 

شناخت علائم و نشانه های هیپوترمی از اهمیت ویژه ای برخوردار  است ، که معمولاً یک سیر معمول را دنبال می کنند ، اگرچه جنسیت ، سن ، سلامتی و سایر عوامل در دمایی که هیپوترمی در فرد رخ می دهد تأثیر خواهند داشت.
هیپوترمی بیماری است که در آن درجه حرارت هسته بدن شما به زیر حد نرمال می رسد.  در بسیاری از مواقع ، فردی که دچار هیپوترمی است حتی متوجه آن نمی شود. 

هیپوترمی خفیف دمای بدن بین 95 تا 98 درجه فارنهایت است. 

علائم شامل: 

لرزیدن 

لنگ خوردن هنگام راه رفتن 

غر زدن هنگام صحبت کردن 

هنگام استفاده از دست ها دست و پا می زنید 

احساس سرما 

تغییر در شخصیت 

هیپوترمی متوسط دمای بدن بین 93-95 درجه  فارنهایت است. 

علائم شامل: 

لرز شدید 

هماهنگی بسیار ضعیف 

گیجی 

هیپوترمی شدید ، دمای بدن 86-92 درجه فارنهایت است 

علائم شامل: 

عدم لرزش بدن 

نبض بسیار ضعیف 

میزان تنفس پایین 

در پایان ، اطمینان حاصل کنید که از اثرات سرما بر زنان و مردان آگاه هستید و اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از خود به عنوان یک تکنسین نجات یخ انجام دهید.

**  برگرفته  از وبلاگ ERDI از سایت www.tdisdi.comبه خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید.

دوره های آموزش غواصی از مبتدی تا حرفه ای مطابق با استانداردهای جهانی و سیستم آموزشیScuba Diving International-SDI  / Technical Diving International-TDI

برای اطلاعات بیشتر  در خصوص دوره های آموزشی با من در تماس باشید :


saeedscuba@gmail.com

 WhatsApp: 09354492636

WWW.TDISDI.COM

Be Professional with TDI/SDI#OpenWaterDiver #AdvanceDiver #SpecialityDiver #RescueDiver #DiveMaster #Nitrox #Deep #Navigation #Peak_Performance_Buoyancy #Sidemount #Sidemountdiving #Sidemountlover #SDIinstructor #TDIinstructor #ScubaDiversLife #SDIdivers #TDIdivers #SDI #TDI #ERDI #SDIdiversME #TDIdiversME #SDIfamily #TDIfamily #Diving #scubadiving #DSMB #GETCERTIFIED

#آموزش_غواصی #مربی_غواصی


 

چاپ این بخش

  صدای همخوانی بامدادی آبزیان
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 03-10-2021, 09:44 PM - انجمن: محیط زیست غواصی - بدون‌پاسخ

پرسش: 
آیا جانداران دریایی وجود دارند که همانند خروس ها در هنگام طلوع آفتاب سر و صدا تولید می کنند؟ 

پاسخ: 
بله،جانداران دریایی انواع مختلفی از سر و صدا ها را تولید می کنند،بسیاری از آنها درست در لحظه روشن شدن هوا این کار را می کنند.دقیقا مانند پرندگان،ما این رفتار را the dawn chorus یا "همخوانی بامدادی" می نامیم. منظر صوتی اقیانوس تنها به صدای نهنگ ها و میگوی پیستول یا اسنپینگ محدود نیست.بیش از ۸۰۰ گونه ماهی شناخته شده وجود دارند که انواعی از صدا ها را تولید می کنند. گاهی با ساییدن دندان ها بر روی هم، گاهی با سیلی زدن به آب با باله ها،و گاهی با استفاده از اندام های خاص صرفا برای ایجاد سر و صدا.برخی ماهی ها مانند "کِراکِر ماهی" و "طبل ماهی"،حتی اسم معمول خود را به خاطر رفتارشان گرفته اند.

پرسش:
چرا جانداران دریایی سر و صدا تولید می کنند؟

پاسخ: 
به دلایل زیادی!گوش دادن به صدای خاصی که تنها از گونه خاص شما تولید می شود می تواند راهی عالی برای یافتن جفت در یک محیط شلوغ و پر سر و صدا باشد. هنچین صدای درست می تواند روشی برای ترساندن رقبا یا شکارچیان باشد،یا برای هشدار دادن به اعضای گروه نسبت به نزدیک شدن خطری باشد. گوش دادن به صداهای یک ریف مرجانی شلوغ، می تواند حتی هدایت کننده ای برای لاروها برای مستقر شدن در جای مناسب باشد. 

متاسفانه،همه سر و صدا های اضافی که انسان در محیط دریایی تولید می کند، مثل سر و صدا های ناشی از تردد کشتی های باری و حفاری چاه های نفت،برقراری ارتباط آبزیان با یکدیگر را دشوار تر می کند.تلاش برای گفتگو در یک رستوران شلوغ یا یک کنسرت موسیقی را تصور کنید!این می تواند یافتن جفت یا احساس نزدیک شدن شکارچی را برای جانداران دریایی دشوار تر کند.انسان در مدت شیوع بیماری کرونا،تولید سر و صدای کمتری در اقیانوس داشته است،که این فرصت را در اختیار دانشمندان قرار می دهد تا پژوهش و واکاوی در مورد چگونگی تاثیرات این حجم اضافی سر و صدا بر زندگی اقیانوس را داشته باشند. 

منبع: sportdiver.com
989360219444+
مجید آذرشب
#مقاله_غواصی #آموزش_غواصی #جانداران_دریایی #آبزیان #اقیانوس #دریا #غواصی_در_کیش #غواصی_در_قشم #خلیج_فارس #همخوانی_بامدادی_آبزیان

چاپ این بخش

  کویل حرارتی "اسکوبا هیت"
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 02-17-2021, 09:43 PM - انجمن: تجهیزات غواصی - بدون‌پاسخ

Thermal Coil Reduces Risk of Cold Water Diving Regulator Freeze
کویل حرارتی ریسک یخ زدگی رگلاتور آب سرد را کاهش می دهد 

کمپانی Atomic Aquatics  از جدید ترین نوآوری خود در غواصی آب سرد رونمایی کرد،"اسکوبا هیت" Scuba Heat،یک کویل حرارتی طراحی شده برای گرم کردن هوای خروجی از فرست استیج تا دمای محیط به منظور پیشگیری از یخ زدگی و فری فلو شدن سکند استیج در آب سرد است.

کویل "اسکوبا هیت" کمی از "پونی باتل" کوچک تر است،بر روی تسمه اتصال سیلندر به BCD نصب می شود و به وسیله شلنگ ها و اتصالات استاندارد بین فرست استیج و سکند استیج ها متصل می شود. هنگامی که هوا از فرست استیج وارد کویل می شود،پیش از آنکه از کویل خارج و به سمت سکند استیج جاری شود توسط آب محیط گرم می شود.بدون هر گونه قطعات و اجزای متحرک،بدون باتری یا المنت های گرمایشی.

کویل تبادل گرمایی از یک رسانای حرارتی و مقاوم در برابر خوردگی از آلیاژ مس و نیکل ساخته شده است که،به گفته atomic aquatic کویل اسکوبا هیت جریان هوا را کاهش نخواهد داد چرا که در غیر این صورت عملکرد رگلاتور تنزل میافت.

علاوه بر کاهش احتمال یخ زدگی رگلاتور، بر اساس گزارشات غواص های تستر atomic aquatic،در زیر آب احساس راحتی بیشتری داشتند چرا که دمای هسته مرکزی بدن آنها با ورود هوای فوق العاده سرد به درون ریه هایشان کاهش نیافته و نیز در دست ها و پاهای شان احساس راحتی بیشتری داشتند. 

:pony bottle  
سیلندر کوچک هوای یدک متصل به رگلاتور مجزا

منبع: divemagazine.co.uk

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید. TDI بزرگ ترین و معتبر ترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا.

 غواصی تکنیکال بین المللی:TDI 
Technical Diving International 

غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
  Scuba Diving International


اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:
https://instagram.com/tdisdi.ir?igshid=1bjul7otadrsv

مجید آذرشب 

#غواصی #آموزش_غواصی #غواصی_اسپورت #شبکه_هشدار_غواصان #غواصی_تکنیکال #غواصی_تفریحی #غواصی_امداد_نجات #مقاله_غواصی #پزشکی_غواصی #مرکز_غواصی #علوم_غواصی #تجهیزات_غواصی #غواصی_در_آب_سرد #اسکوبا_هیت #تجهیزات_غواصی_در_آب_سرد #غواصی_یخ

چاپ این بخش

Photo غواصی در باران
ارسال‌شده توسط: Saeed - 02-09-2021, 04:01 AM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

[عکس: Underwater-rain.jpg]
آیا این کار درستی هست که  موقع  بارندگی به غواصی بریم ؟ باران چه  تاثیری بر برنامه  غواصی ما دارد ؟ قطعا مشکل خیس شدن با باران نیست چراکه ما در نهایت به  هر طریقی خیس خواهیم شد  اما با این وجود هم، این سوال  بسیار خوبی است در واقع این یک سوال ساده نیست که  بشود با  یک بله یا خیر ساده  بهش پاسخ بدهیم بلکه پاسخ ما به متغیر های بسیاری مثل مکان غواصی ، محل ورود به آب و خروج از آن، نوع بافت بستر دریا یا دریاچه و ...  بستگی دارد . اینکه چه نوع بارندگی و شاریط آب و هوایی باهم  همراه  هستند نیز متغیر اساسی دیگری محسوب می شود . سعی می کنیم با این نوشتار راهنمایی های مناسبی برای  تصمصم گیری شما برای غواصی کردن در باران ارائه بدهیم.

 
چگونه باران بر زندگی زیر آب تأثیر می گذارد؟
در بسیاری از مناطق ، باران باریدن برای زندگی زیر آب تاثیر مثبت دارد. بارانی که روی زمین می بارد مواد مغذی ، کرم ها و جلبک ها را به دریا می کشاند. این باعث میشود اشتهای برخی  گونه های ماهی ها را فعال کند. ماهی های کوچک با خوردن این مواد مغذی شروع  به  فعالیت شدید می کنند. این توجه ماهیان بزرگتر را جلب می کند ، ماهیانی که شروع به صید ماهی کوچک می کنند. و ماهی بزرگ نیز می آید ، بنابراین زنجیره غذایی شروع می شود. به عبارت دیگر، در بسیاری از جاهایی که من زیر باران غواصی کرده ام ، می توانم بگویم که این احساس کمی مانند یک مهمانی بزرگ در زیر آب بود. ماهی ها بیشتر هیجان زده ، بی نظم و بدون توقف از اینجا به آنجا شنا می کردند. البته  ممکن از در زمان بارندگی زیر آب تاریکتر باشد .
همچنین مشخص شده است که باران اکسیژن آب را افزایش می دهد. و این متابولیسم برخی  از ماهیها را فعالتر کرده و فعالیته آنها را در ساعتهای غیر معمول افزایش میدهد این اثر هنگام غواصی در مکانهای بسته مانند معادن سنگی یا دریاچه بسیار بیشتر به چشم می آید. در این مکانها آب راکدتر است، و این مسئله منجر به کاهش اکسیژن آب می شود. هنگامی که باران می بارد، قطرات سطح آب را می شکافند و به تبادل گاز بین آب و هوا کمک می کنند.
 
 در زمان رعد و برق چه  اتفاقی زیر آب می افتد ؟
 
طبق گزارش NOAA (اداره ملی اقیانوسی و جوی) ، یک صاعقه 300 میلیون ولت را در آب تخلیه می کند. وقتی صاعقه برخورد می کند ، انرژی به صورت افقی در سطح  آب گسترش می یابد و فقط به اعماق بسیار کم می رسد. در مناطق ساحلی احتمال برخورد صاعقه در خشکی بسیار بیشتر از دریا است. از نظر آماری ، توده آبی که بیشترین تأثیرات صاعقه را دارد ، منطقه کم عمق ساحل است. ماهی هایی که نزدیک سطح زندگی می کنند در زمان طوفان به آبهای عمیق تری پناه می برند که در واقع کوچ گروه کوچکی از ساکنان آبهای کم عمق به آبهای عمیق تر است. بنابراین ، به نظر می رسد که صخره ها و بسترهای دریا با ساکنان موقت جدید پر شده است ، که این احساس را ایجاد می کند که زندگی بیش از حد طبیعی وجود دارد.
 
 نکاتی  مهم برای زمانی که ممکن است در طوفان همراه با صاعقه گرفتار شوید :
 
کاملاً واضح است که در هنگام طوفان از غواصی یا قرار گرفتن در آب خودداری کنید.
 اگر در آب باشید عدم وجود یک جسم بلند برای اتکا به آن در اطراف شما میتواند شرایط سختی برای شما ایجاد کند. اگر در وسط طوفان به  سطح برسید ، ممکن است منطقی باشد که در عمق بین 6 تا 9 متر به غواصی ادامه دهید  به خصوص اگر دور از کشتی یا ساحل  به سطح رسیده باشید و دلیلی برای باور این داشته باشید که طوفان دوام کمی خواهد داشت یا به زودی شدت آن از بین خواهد رفت. با این حال، این گزینه باید تنها درصورت رعایت تمام استانداردهای ایمن غواصی ( داشتن هوای کافی، عدم نیاز به زمان فشار برداری و .... ) مورد توجه قرار گیرد. بیاد داشته باشید خارج شدن از آب در سریعترین زمان ممکن معمولاً گزینه بهتری است.
 
 
 
باران چگونه روی غواصی تأثیر می گذارد؟
 
1 -  میزان قابل مشاهده بودن محیط
زیر آب :
علاوه بر نور کم، در بسیاری از مناطق، باران گل و رسوب را به آب می رساند. این می تواند باعث شود که دید مقدار کمی  کاهش یابد و یا به حدی کاهش یابد که غواصی غیرممکن شود. اگر تصمیم به انجام غواصی دارید،  بایستی پروتکلهای ایمنی را به صورت ویژه و با حساسیت رعایت کنید و در تمام مدت غواصی در کنار همراه خود باشید.  دید زیر آب ممکن است در حین غواصی در صورت شروع بارندگی شدید، تغییر کند.
 
سطح آب :
 باران نه تنها بر دید در زیر آب تأثیر می گذارد. همچنین می تواند روی دید ما در سطح نیز تأثیر بگذارد. باران شدید می تواند باعث ایجاد  کاهش دید در سطح ( فقط چند متر) شود. بسیار مهم است که  به این نکته را در توجه داشته باشید. ممکن است که خدمه نتوانند شما را از روی قایق در هنگام بازگشت به سطح ببینند. اگر از ساحل غواصی کنید ، هنگام بازگشت به سطح ممکن است نتوانید مکان ساحل یا نقاط خروج خود را تعیین کنید.
 
2 - دما
زیر آب :
در دریاها و اقیانوس ها ممکن است دمای آب به طور قابل توجهی تغییر نکند. با این وجود ، در آبهای محدودتر مانند دریاچه ها یا معادن ، ممکن است دما تا چند درجه کاهش یابد. مهم است که هنگام انتخاب  پوشش محافظ این نکته را در ذهن داشته باشید.
 
سطح آب :
در زمان بارندگی خشک ماندن  در سطح دشوارتر است، بنابراین روند بهبود حرارت بدن ما را کند می کند. هنگامی که قصد انجام غواصی های پی در پی را دارید ، در فاصله زمانی بین غوصها از ژاکت ضد آب و هودی برای محافظت در برابر سرما استفاده کنید. پس از غواصی مطمئن شوید که می توانید لباس های خشک بپوشید و از باران تا آنجا که می توانید پناه بگیرید.
 
بسیاری از اوقات باران همراه با امواج بزرگ و باد شدید است. اگر باران از سه روز پیش شروع شده باشد، می توان آن را پایدار دانست. اگر10 دقیقه پیش شروع شده باشد ، شرایط ممکن است بدتر شود.
 
3 - شرایط دریا
زیر آب :
بارها اتفاق افتاده است که  باران با موج و باد همراه بوده است. زیر آب در عمقهای کم شما جریانهای رفت و برگشتی خواهید دید. همچنین می توانید جریاناتی را که در کل غواصی روی شما تأثیر می گذارند نیز پیدا کنید. در نزدیکی ساحل ، امواج می توانند شرایط دید صفر ایجاد کنند. به راحتی ممکن است خود را گم کنید. به همین دلیل ایده خوبی است، اگر باران ببارد و دریا خراب شود، پروفایل غواصی شما محدود باشد.  امواج می تواند توقف ایمنی شما را دشوار کند. جریان ها می تواند بر میزان مصرف هوای شما تأثیر بگذارد.  به  یاد داشته  باشید  امروز روزی نیست که همه چیز را تا سرحد محدودیت ها به  انجام  برسانیم بلکه  بایستی محتاط تر عمل کنیم .
 
سطح آب :
امواج و باد.
این با زمانهای دیگری که دریا مواج است تفاوتی ندارد. دسترسی و خروج از ساحل دشوارتر می شود. اطمینان حاصل کنید که هنگام ورود از ساحل شرایط  موجود، نزدیک به نهایت توانایی شما نیست. ممکن است هنگامی که به  سطح بر میگردید، امواج بزرگتری وجود داشته باشد ، بنابراین خروج دیگر بسادگی امکان پذیر نخواهد بود . همه چیز در کشتی حرکت می کند. ممکن است دچار دریازدگی شوید. بایستی تجهیزات خود را با  کش بانجی یا طناب ایمن کنید تا پایین نیفتد. گزینه های مختلف موجود برای خروج  از آب را در نظر بگیرید و یکی را انتخاب کنید که با آن راحت تر باشید. اطمینان حاصل کنید که یک طناب هدایت کننده مخصوص غواصی های در جریان به قایق متصل شده است. این احتمال وجود دارد که شما نتوانید به قایق برگردید بنابراین برنامه ریزی کنید که در آن شرایط چه کاری انجام دهید. همیشه استفاده از SMB  فقط توصیه می شود ، اما هنگام غواصی در این  شرایط استفاده از آن  اجباری است.
 
غواصی کردن یا غواصی نکردن؟
 
می بینید که پاسخ این سوال که آیا می توانید در زمان باران غواصی کنید یا نه، چندان آسان نیست. در هر شرایطی که در انجام غواصی تردید دارید ، بهتر است موارد زیر را از خود بپرسید:
 
آیا غواصی در این شرایط ایمن است ؟
 
قطعا  این اولین سوالی است که باید در هر غواصی از خود بپرسید. اگر شخصاً احساس امنیت نمی کنید ، توانایی آن را ندارید یا این فراتر از حد توانایی شماست ، مهم نیست دیگران به شما چه می گویند. غواصی را لغو کنید. اجازه ندهید دیگران شما را مجبور به انجام کاری کنند که برای آن آماده نیستید.
موارد زیر را از خود بپرسید: چه چیز خاصی وجود دارد یا آنچه در آنجا پیدا خواهم کرد بنابراین ارزش دارد زندگی ام را به خطر بیندازم؟
 
آیا باران بدتر خواهد شد؟
بسیار مهم است که پیش بینی های هواشناسی را مرور کنید. فکر کنید اگر باران از سه روز پیش شروع شده است ، بنابراین می توان آن را پایدار دانست. شاید باران از 10 دقیقه قبل شروع شده باشد و بنابراین ، وضعیت ممکن است به زودی  به شرایط بهتر یا بدتر تغییر کند.
 
آیا سرگرم کننده خواهد بود؟
این سوال بسیار مهم است. غواصی قبل از هر چیز باید بی خطر باشد. دوم ، سرگرم کننده است. غواصی سرگرمی شماست. این یک سرگرمی است که دوست دارید و می خواهید بقیه زندگی خود را تمرین کنید. برای اوقات بد و رنج ، زندگی روزمره را در پیش دارید. ارزش  به خطر انداختن سلامتیتان را  ندارد اگر چیزی نیست که شما را تحریک و سرگرم کند.
 
آیا قبلاً این کار را انجام داده ام؟
با انجام این غواصی چقدر احساس راحتی می کنید؟ آیا قبلاً با همان شرایط آب و هوایی غواصی دیگری انجام داده اید؟ سایت غواصی را می شناسید؟ آیا می دانید چه چیزی در زیر آب در انتظار شماست؟
 
چه چیزی باعث استرس شما می شود؟
اگر تجهیزات امروز برای شما سنگین تر از روزهای قبل هستند ، سیلندر شما  دارای نشتی است و اکنون در 180 بار است ،  تجهیزات اضافی را که حمل می کنید اذیت می کند ، نگهدارنده سیلندر  به خاطر رطوبت شل شده است، شما حتی نمی دانید  آیا وزن مناسب دارید ممکنه این فشار روانی بار برای شما زیاد باشد. در چنین روزی بهتر است به یک کافی شاپ بروید و با فنجان شکلات داغ در دستان خود از تماشای باران از طریق پنجره لذت ببرید.
 
بنابراین ، به عنوان یک نتیجه گیری ، ما توصیه می کنیم هر زمان که باران قهرمان برنامه غواصی شما است ، از عقل سلیم برای تصمیم گیری استفاده کنید. لغو کردن غواصی هیچ شرمندگی  برای شما نخواهد بود. همچنین  شما نباید هشداردهنده غیر منطقی باشید و یک غواصی را لغو کنید زیرا چهار قطره از آسمان می بارد. غواصی این مسئله را دارد. ما باید یاد بگیریم که با شرایط آب و هوایی کنار بیاییم. ما نمی توانیم  وضعیت را کنترل کنیم که در چه شرایط آب و هوایی روز غواصی مطلوبی داشته باشیم. اما ما می توانیم با توجه به وضعیت آب و هوایی که به ما داده شده ، تصمیماتی را اتخاذ کنیم.
 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید.دوره های آموزش غواصی از مبتدی تا حرفه ای مطابق با استانداردهای جهانی و سیستم آموزشیScuba Diving International-SDI  / Technical Diving International-TDIبرای اطلاعات بیشتر  در خصوص دوره های آموزشی با من در تماس باشید :saeedscuba@gmail.com

 WhatsApp: 09354492636

WWW.TDISDI.COM

#OpenWaterDiver #AdvanceDiver #SpecialityDiver #RescueDiver #DiveMaster #Nitrox #Deep #Navigation #Peak_Performance_Buoyancy #Sidemount #Sidemountdiving #Sidemountlover #SDIinstructor #TDIinstructor #ScubaDiversLife #SDIdivers #TDIdivers #SDI #TDI #ERDI #SDIdiversME #TDIdiversME #SDIfamily #TDIfamily #Diving #scubadiving #DSMB #GETCERTIFIED

#آموزش_غواصی #مربی_غواصی

Be Professional with TDI/SDI
 
 
 
 
 

چاپ این بخش

  کاهش ریسک بیماری برداشت فشار DCS
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 01-20-2021, 10:30 AM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

ASK DAN: How can I reduce my risk  of decompression sickness

پرسش از DAN:چگونه می توانم ریسک بیماری برداشت فشار DCS را در خودم کاهش دهم؟ 

بیماری کاهش فشار که با نام "بندز" نیز شناخته می شود در نتیجه فشار زدایی غیر اصولی و ناصحیح بعد از غواصی به عمق پدیدار می شود.در خلال دایو،بدن نیتروژن موجود در گاز تنفسی را متناسب با فشار محیطی جذب می کند.تا زمانیکه غواص در عمق باقی می ماند،این گاز مشکلی ایجاد نمی کند.هنگامیکه فشار در نتیجه صعود غواص کاهش میابد، نیتروژن ممکن است از حالت محلول خارج و منجر به شکل گیری حباب در بافت ها و جریان خون شود‌.

در برخی موارد،علائم خفیف بوده و ممکن است به مور مور شدن،بی حسی، درد و احساس ناراحتی در مفاصل و عضلات محدود شود.در موارد دیگر، ممکن است علائم وخیم و جدی مانند،سرگیجه، فلج، دشواری در تنفس یا ناتوانی در دفع ادرار پدیدار شود.

DCS می تواند در نتیجه غواصی خیلی عمیق یا خیلی طولانی ظهور کند، اما در غواص هایی که در محدوده ایمن دایو کامپیوتر یا جداول غواصی خود غواصی می کنند نیز اتفاق می افتد.به خاطر سپردن این موضوع حائز اهمیت است که قابل توجه ترین فاکتور ریسک برای DCS،پروفایل غواصی شما است یعنی زمان،عمق و سرعت صعود در پایان دایو ها. اما چند فاکتور ریسک دیگر نیز وجود دارد که غواص ها باید مد نظر داشته باشند. 

تنش گرمایی 
دمای بدن یک غواص می تواند بر ریسک فشار زدایی تاثیر بگذارد.بدن گرم تر گاز بی اثر بیشتری جذب می کند و با راحتی بیشتر نیز آنرا منتشر می کند. متقابلا،یک بدن خنک تر در طول نزول  گاز کمتری جذب و طول صعود نیز گاز کمتری آزاد می کند.

به طور کلی،غواص ها باید از پروفایل های غواصی طولانی مدت که رفته رفته با نزدیک شدن به پایان غواصی دمای بدن را کاهش می دهد اجتناب کنند.گرم ماندن در زمان صعود و پس از غواصی روند دفع گاز بی اثر را بهبود می بخشد و ریسک ابتلا به DCS را کاهش می دهد. 

ورزش/تمرین 
زمان بندی و شدت ورزش قبل و بعد از غواصی و میزان فعالیت در طول مدت غواصی،به طور اساسی بر ریسک DCS یک غواص تاثیر گذار است. 

فعالیت بدنی و جنب و جوش جریان خون و ظرفیت آن برای حمل گاز بی اثر را افزایش می دهد.در نتیجه تلاش و فعالیت در خلال نزول و نیز در عمیق ترین فاز یک دایو،میزان تجمع گاز محلول در بافت ها و تنش فشار زدایی را افزایش می دهد.تلاش و تقلا بلافاصله پس از یک دایو می تواند شکل گیری حباب ها را تشدید و احتمال عبور حباب ها از طریق ریه ها بدون فیلتر و دفع شدن از گردش خون را افزایش می دهد.

در صورت امکان،میزان فعالیت در خلال عمیق ترین بخش دایو خود را به حداقل برسانید.پس از غواصی،از فعالیت بدنی و  ورزش تا ۲۴ ساعت اجتناب کنید.اگر انجام فعالیت بدنی سنگین اجتناب ناپذیر است،برای به حداقل رساندن ریسک محافظه کارانه تر غواصی کنید.

پرواز پس از غواصی 
صعود به ارتفاع پس از غواصی تنش فشار زدایی را افزایش می دهد چرا که فشار در کابین هواپیما یا گذرگاه های کوهستانی و بلندی ها کمتر از فشار اتمسفریک سطح دریاست.دستورالعمل ها برای پرواز پس از غواصی به شرح ذیل است:
• پس از یک مرحله غواصی بدون فشار زدایی،برای پرواز یا رفتن به ارتفاع حداقل ۱۲ ساعت منتظر بمانید. 

• پس از چند مرحله غواصی در یک روز یا غواصی در چند روز پیاپی،حداقل ۱۸ ساعت منتظر بمانید. 

• پس از دایو های نیازمند توقف های فشار زدایی، حداقل ۲۴ ساعت یا حتی بیشتر منتظر بمانید.

پایبند بودن به این دستورالعمل ها ریسک DCS را در شما کاهش می دهد،اما اجتناب از DCS هرگز تضمین نمی شود. رعایت استراحت بر سطح های طولانی تر بین دایو ها نسبت به حداقل زمان های توصیه شده،به کاهش بیشتر ریسک DCS کمک می کند.

تناسب پزشکی و جسمی 
فیتنس و سلامتی ضعیف می تواند ایمنی غواصی را به خطر بیاندازد و ممکن است ریسک DCS را افزایش دهد. تمرین و ورزش منظم،فیتنس و سلامت قلبی عروقی را بهبود می بخشد و به توانایی برآمدن از عهده یک وضعیت اضطراری و تعدیل ریسک DCS تفسیر می شود.

مرکز کنترل بیماری ها CDC برای دست یافتن به فواید سلامتی حداقل ۲ ساعت و نیم تمرین هوازی با شدت متوسط در هفته و برای دست یابی به فیتنس بدنی ۵ ساعت در هقته را توصیه می کند.همچنین فعالیت هایی برای افزایش تقویت عضلانی را ۲ روز در هفته توصیه می کند.

گاز تنفسی 
میکس گاز تنفسی که یک غواص استفاده می کند می تواند در ظهور و گسترش DCS نقش مهمی بر عهده داشته باشد.هوای غنی شده نایتروکس حاوی درصد اکسیژن بالاتر است و از طرف دیگر درصد نیتروژن کاهش یافته ،بنابر این غواصی با گاز نایتروکس و استفاده از برنامه ریزی غواصی با هوای معمولی air،ریسک DCS  را کاهش می هد.متحوای اکسیژن بیشتر در میکس نایتروکس در صورتی که از اعماق ایمن تجاوز شود افزایش ریسک مسمومیت اکسیژن را به همراه دارد.غواصی با هوای غنی شده نایتروکس نیازمند آموزش های خاص می باشد.برای آموختن بیشتر با مرکز غواص محلی خود تماس بگیرید. 

منبع : DAN
به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید.TDI بزرگ‌ترین و معتبر ترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا.

 غواصی تکنیکال بین المللی:TDI 
Technical Diving International 

غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
  Scuba Diving International


اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:

مجید آذرشب 

#مقاله_غواصی #پزشکی_غواصی #شبکه_هشدار_غواصان 
#بیماری_برداشت_فشار #آموزش_غواصی #مربی_غواصی
#غواصی_اسپورت #غواصی_تکنیکال #فیزیولوژی_غواصی

چاپ این بخش

  قرار گرفتن در معرض اکسید آلومینیوم
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 01-12-2021, 02:11 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

Aluminium Exposure
قرار گرفتن در معرض اکسید آلومینیوم 

پس از هفته اول سفر غواصی طولانی یک ماهه بر روی کشتی غواصی،متوجه شدم دهانه فرست استیج رگلاتور  من با یک پودر سفید رنگ پوشیده شده بود. دایومستر به اکسید آلومینیوم از سیلندر مشکوک شد.ما رگلاتور را تمیز کردیم و سیلندر را عوض کردیم.یک هفته بعد من مجبور شدم این پروسه را تکرار کنم.روز بعد از پاک سازی دوم دهانه فرست استیج،صدای من خشن شده بود و در ریه هایم احساس تحریک پذیری داشتم.من در مورد پودر سفید رنگ نگران شده بودم ، اما برخی دیگر از غواص ها که دکتر هم بودند فکر می کردند من دچار سرماخوردگی شدم و نباید نگران باشم. وقتی به خانه رسیدم در ریه هایم  احساس تحریک پذیری داشتم، سرفه می کردم و به سختی صحبت می کردم.یک آنتی بیوتیک اندکی کمک کرد اما طولی نکشید که وضعیت ریه های من خیلی بدتر شد.دکتر دیگری به آسم مشکوک شد و پردنیزون و یک اسپری استنشاقی تجویز کرد،که هنوز هم اغلب از آن استفاده می کنم.من سابقه، آسم دارم اما در بیش از ۲۰ سال گذشته هیچ مشکلی نداشته ام.شما فکر می کنید که این اکسید آلومینیوم بود،و چقدر برای ریه های من خطرناک است؟  

پودر سفید رنگ به احتمال زیاد اکسید آلومینیوم است.این در نتیجه خوردگی داخل سیلندرهای آلومینیوم است.سایز پودر سفید رنگ‌ قابل روئیت حدودا ۵۰ میکرون است.بیشتر فیلتر های ورودی فرست استیج رگلاتور ها  دارای منافذ با سایز ۵ میکرون هستند، بنابراین پودر قابل روئیت برای عبور از فیلتر خیلی بزرگ خواهد بود، و باعث تجمع بر روی فیلتر ورودی فرست استیج می شود‌. هرگونه ذرات کوچک تر از آن می توانند از فیلتر عبور و به سکند استیج رگلاتور و به داخل هوای تنفسی شما منتقل شود. ممکن است مقداری ذرات اکسید آلومینیوم ریزتر تنفس کرده باشید.

شما می توانید سکند استیج رگلاتور خود را باز کنید تا ببینید آیا پودر سفید رنگ در آنجا تجمع کرده یا خیر.با اینکه چشم انسان نمی تواند ذرات منفرد بسیار کوچک را ببیند، انباشت به اندازه کافی پودر ممکن است قابل روئیت باشد. اگر سیلندر های گاز بسیاری با رگلاتور شما استفاده شده باشند،تشخیص اینکه کدام سیلندر دچار خوردگی شده است، غیر ممکن خواهد بود. 

کارشناسان همواره توافق نظر دارند که قرار گرفتن در معرض آلومینیوم یک نگرانی جدی است.موضع دپارتمان مغز و اعصاب و روانپزشکی دانشگاه سنت لوئیس بر این است که آلومینیوم ممکن باعث مسمومیت کبد شود و به علائم دژنراتیو و از جمله آلزایمر منجر شود.

هیچ درمان خاصی غیر از متوقف کردن  قرارگرفتن در معرض آلومینیوم وجود ندارد‌، اگر این همان دلیلی است که باعث وضعیت تنفسی فعلی شما شده این توقف خود وضعیت تنفسی شما را درمان می کند،متاسفانه هیچ روشی برای تشخیص و یافتن اکسید آلومینیوم درون یک سیلندر وجود ندارد جز اینکه سیلندر را برای بازرسی باز کنیم . شما  می توانید سعی کنید با استفاده از سیلندر شخصی خود از تنفس و قرار گرفتن در معرض اکسید آلومینیوم  جلوگیری کنید‌. سیلندرهای اسکوبا در ایالات متحده باید سالانه یک بازرسی چشمی داشته باشند.

منبع : DAN 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید. TDI بزرگ ترین و معتبرترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا. 

  غواصی تکنیکال بین المللی:TDI
 Technical Diving Internationl 

 غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
SCUBA Diving International

اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:
 https://instagram.com/tdisdi.ir?igshid=1bjul7otadrsv

مجید آذرشب 

چاپ این بخش

Photo آیا غواصی اسکوبا بر سلامت روان تأثیر می گذارد
ارسال‌شده توسط: Saeed - 12-29-2020, 10:15 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

[عکس: Does-Scuba-Diving-Affect-Mental-Health_FB.jpg]

آیا غواصی بر سلامت روان تأثیر می گذارد :


توسط Oyegoke Motolani Oluwakemi 

در حال حاضر ، مفهوم بهداشت و سلامت روان  همچنان در دست تحقیق و  بررسی است.  آنچه ما به طور قطع می دانیم ، صرف نظر از سن، اندازه یا وضعیت اجتماعی شما - می تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد.  بنابراین ، متخصصان پزشکی وظیفه دارند که در این مورد مشاوره دهند.  سلامت روان ایده آل شامل توانایی طبیعی برای به کارگیری ظرفیت های فردی است.  این شامل مواجهه با استرس معمول مرتبط با انسان بودن ، بهره وری و کار روزانه است.  سلامت روان ایده آل محدود به بهره وری نیست.  این شامل تعادل اجتماعی ، حرفه ای و اشتغال اجتماعی و غیره است.

 

سطح بهداشت روانی را می توان براساس طیف وسیعی از افراد سالم تا نامطلوب یا بیمار توصیف کرد.  از این رو ، معمولاً یک تنوع وجود دارد - بیماری های ذهنی کوتاه مدت و طولانی مدت.  هنوز هم ممکن است اثرات در افراد متفاوت باشد به گونه ای که فردی با بیماری روانی ضعیف مانند اختلال اضطراب می تواند زندگی روزمره کاملاً عملکردی داشته باشد.  برای تسکین اثرات سوء سلامت روان ، متخصصان، معاشرت را توصیه می کنند. در تبعیت از چنین نظراتی ، مردم از تعاملات فیزیکی با محیط و سایر افراد استقبال می کنند ، بنابراین عده ای غواصی را در آغوش می گیرند. غواصی در محیط طبیعی زندگی انسان انجام نمی شود  بنابراین نیازمند اقدامات پیشگیرانه و احتیاطی است. در حالی که هیجان غواصی در آب، روحیه ماجراجویانه مردم را به تحریک و ترغیب میکند، غواصان معمولاً از سلامت روانی آنها چشم پوشی می کنند.  با این حال ، به دلیل تأثیری که فعالیت های خارج از منزل بر رفاه عمومی یک فرد می گذارد،باعث میشود افرادی که نگرانی هایی درباره سلامت روانی دارند به طور طبیعی از این فعالیت استقبال می کنند. 

مطالعه ای که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه شفیلد انجام شده این ادعا را تائید می کند که غواصی بر سطح اضطراب ، افسردگی و عملکرد اجتماعی افراد تأثیر می گذارد.  این تحقیق همچنین ادعا می کند که غواصی می تواند چندین مزیت درمانی برای بهبود اختلال عملکرد اجتماعی و افسردگی فراهم کند.  این مطالعه ضمن نشان دادن تأثیرات مثبت آن ، غواصی را به عنوان یک کمک درمانی بالقوه معرفی کرده وعملکرد آنرا نشان میدهد. فعالیت بدنی:هر کسی که متوجه میشود دارای چالش های بهداشت روان هست باید با یک متخصص و مشاور صحبت کند.  بنابراین دریافت توصیه هایی برای شرکت در فعالیت های بدنی  برای مقابله با این چالشها غیر معمول نیست. 

با این حال ، برای بسیاری از افراد ، دویدن و سایر فعالیتهای بدنی خسته کننده است و خیلی طولی نمی کشد که دلسرد شده و بنابراین، فعالیت بدنی آنها به طور ناگهانی پایان می یابد.  ورزش های محلی یا کلاس های زومبا گزینه های خوبی را ایجاد می کنند ، اما شما تمایل دارید انرژی بیشتری صرف کنید. 

غواصی اساساً، حرکت آرام  در زیر آب است .  با شروع غواصی ، با شنا و تنظیم شناوری،  عضلات بدن خود را وارد فعالیت می کنید  اما ، در حقیقت ، شما کاری می کنید که سلامت روان شما را بهبود بخشد. آگاهی ذهنی( پرورش ذهن ):نفس کشیدن هسته اصلی غواصی است، دقیقاً مانند زندگی.  بنابراین این حرکت در آب  به طور غریزی و بصورت مداوم اتفاق می افتد. آنچه شما به معنای واقعی انجام می دهید تمرکز روی نفس و ریتم آن است. غواصی مزیتهای  بیشتری نسبت به معایب آن دارد. همه غواصان در حین غواصی فعالانه ذهن خود را درگیر فعالیتی میکنند که زیر آب در حال انجام آن هستند. آنها تصمیمات روشنی می گیرند و به طور موثر سعی میکنند وقایع را مدیریت کنند.  هیچ یک از اینها بدون درگیر کردن ذهن امکان پذیر نیست. 

از آنجا که تنفس بزرگترین قسمت غواصی است ، شما یاد می گیرید که تنفس خود را با دَم و بازدَم به روش مدیتیشن متمرکز کنید.  مدیتیشن یک جنبه اساسی از یوگا است که بسیار مفید است و به ذهن شما کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کند.  هنگامی که زیر آب هستید  ، شما با نوعی آرامش و سکوت مسالمت آمیز احاطه شده اید و این به شما اجازه می دهد با جریان  محیط جریان داشته باشید.  ذهن شما در حال حاضر از نگرانی های خارجی دور می شود تا بتوانید از فضا و ورزش خود لذت ببرید.

 

روابط اجتماعی آسان:یکی از علائم عمده شرایط نامطلوب سلامت روان ، عدم توانایی فرد مبتلا در گفتگو با مردم یا حفظ تعاملات اجتماعی است.  شبکه سازی برای چنین افرادی تقریباً غیرممکن است زیرا آنها تمایل دارند خود را پنهان و منزوی کنند.  گاهی اوقات ، تغییر محیط سخت است زیرا مساوی است با یک ارتباط بالقوه با افراد جدید. 

غواصی یک روش آسان برای بیرون آمدن از این حالت انزوا است. غواصی افراد را از نژادها ، شخصیتها و استعدادهای  مختلف بدون ترس و قضاوت دور هم جمع می کند.  صرف نظر از اینکه اهل کجا هستید یا چه زمانی غواصی می کنید ، به یک زبان صحبت می کنید - زبان دریا.  قسمت شگفت انگیز این است که شما مجبور نیستید یک کلمه بگویید.  یک مکان مشترک و راهی برای ارتباط مردم و لذت بردن از این ورزش وجود دارد. 

معاشرت در حالی که زیر آب هستید و با استفاده از سیگنالهای مختلف غواصی که مردم برای برقراری ارتباط استفاده می کنند آسانتر است.  علاوه بر این ، می توان اضطرابی را که اغلب با صحبت با مردم به وجود می آید ، کنار گذاشت زیرا شما فقط نیاز به برقراری ارتباط با همراه غواصی خودتون دارید. به طور کلی، غواصی با شخص دیگری( همراه)  انجام می شود ، بنابراین شما وقتی خودتان را در کنار او می بینید باید مکالمه را راحت کنید، به زودی متوجه می شوید که  می توانید در مورد چیزهای دیگر صحبت می کنید و بدون هیچ گونه فشار مطالبی رو که به آنها علاقه مند هستید باهم به  اشتراک بگذارید.  علاوه بر این ، با رشد این تعاملات ، اعتماد به نفس شما بیشتر می شود.مواجه شدن با زندگی موجودات دریایی:اگر تاکنون ماهیان را در یک آکواریوم تماشا کرده باشید ، موافق هستید که این عمل ساده احساس رضایت لذت بخشی را به شما میدهد.  زندگی در زیر آب اثر آرام بخشی را برای قلب و مغز ایجاد می کند. انفجار رنگها و گونه های مختلف زندگی آبزیان شما را به لذت و آرامش می رساند.  رنگ ها به طور طبیعی با افزایش سطح سروتونین و دوپامین تولید شده در مغز ، روحیه انسان را بالا می برند.  هر دو انتقال دهنده عصبی مواد شیمیایی شاد را در مغز تحریک می کنند ، از این رو باعث بهبود خلق و خو می شوند. ( واسه همینه که غواصها خوشحالن ?) نوعی درمان:دانشمندانی مانند دکتر جی. سی. لیلی ، متخصص مغز و اعصاب ، بر این باورند که آب درمانی هم آرامش بخش است و هم جوان کننده است.  شناور درمانی ثابت کرده که بی وزنی راهی برای قرار دادن بدن در حالت آرامش کامل است.  از آنجایی که غواصی غوطه ور شدن بدن در آب است ، به پاکسازی ذهن و آزاد شدن استرس کمک می کند. 

بدن انسان شامل 70٪ آب است ، همان میزان درصد آب نیز سطح زمین را پوشش می دهد.  آب نمک منافذ پوست را باز کرده و جذب مواد معدنی ضروری آب را افزایش می دهد.  بنابراین ، غواصی علاوه بر کمک به سلامت روان ، روی سلامت و شادابی پوست نیز عالی به نظر می رسد.  ?‍♀️?‍♂️ تناسب اندام:اگرچه شرایط آب و هوایی مکانی که برای فعالیت غواصی خود استفاده می کنید ممکن است تحت تأثیر تغییرات عجیب و غریب قرار گیرد ، اما چالش های غواصی و مبارزه با شرایط آب و جریانها  قدرت شما را بهبود می بخشد.  غالباً، غواصان از طریق جریان ها حرکت می کنند و در حین غواصی از برخورد با صخره ها جلوگیری می کنند. این چالشها، آمادگی جسمانی و استقامت بدنی را بهبود می بخشند.  تمرین و فعالیت درآب به ذهن شما کمک می کند تا سریع و آماده بماند.  همچنین، به عضلات و مفاصل شما کمک می کند اگرچه برای غواص خوب بودن شما بایستی به تناسب اندام و فیزیک خود بیرون از آب نیز توجه داشته باشید. نتیجه:غواصی آرامش بخش است و اعتماد به نفس را پرورش می دهد و می تواند برای افرادی که با چالش های سلامت روانی مواجه هستند، مؤثر بوده و در بهبود سلامت روان آنها مفید باشد. 

وقت آن است که مزایای بی شمار غواصی را بررسی کنیم. و قبول کنیم که برای داشتن یک حس و حال خوب و یا یک ایده نو و یک تغییر، تجربه کردن غواصی ایده خوبی است. من توصیه می کنم # غواص_شو  و غواصی رو در جاهای مختلف امتحان کن، لذت ببر و شاد باش. 
منبع:  وبلاگ  www.tdisdi.com


به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید.

دوره های آموزش غواصی از مبتدی تا حرفه ای مطابق با استانداردهای جهانی و سیستم آموزشی

Scuba Diving International-SDI  / Technical Diving International-TDI

برای اطلاعات بیشتر  در خصوص دوره های آموزشی با من در تماس باشید :

saeedscuba@gmail.com
 WhatsApp: 09354492636
WWW.TDISDI.COM
Be Professional with TDI/SDI

#OpenWaterDiver #AdvanceDiver #SpecialityDiver #RescueDiver #DiveMaster #Nitrox #Deep #Navigation #Peak_Performance_Buoyancy #Sidemount #Sidemountdiving #Sidemountlover #SDIinstructor #TDIinstructor #ScubaDiversLife #SDIdivers #TDIdivers #SDI #TDI #ERDI #SDIdiversME #TDIdiversME #SDIfamily #TDIfamily #Diving #scubadiving #DSMB #GETCERTIFIED
#آموزش_غواصی #مربی_غواصی

چاپ این بخش

  شکستگی لگن و غواصی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 12-23-2020, 10:41 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

Hip Fracture And Diving
شکستگی لگن و غواصی 

من دچار شکستگی لگن شده ام و سه هفته پیش برای پیچ و پلاک گذاری در ناحیه گردن مفصل ران مورد عمل جراحی قرار گرفتم.آیا غواصی هشت هفته پس از جراحی ایمن است؟ و آیا ریسک بروز بیماری کاهش فشار DCI یا "استئونکروز" وجود دارد؟ 

با اینکه شما باید به دنبال یک پاسخ خاص از یک پزشک آموزش دیده در زمینه پزشکی غواصی باشید،من می توانم دستورالعمل های کلی را به شما ارائه دهم.معیار استاندارد برای بازگشت به غواصی پس از هرگونه شکستگی پزشک شما است که شما را برای فعالیت کامل و بدون محدودیت از جمله ورزش های برخوردی ترخیص نماید،و همچنین سپری کردن یک دوره نقاهت طولانی تر به مدت یک و نیم برابر زمان بهبودی معمول برای ترمیم کامل شکستگی.این زمان اضافی برای به دست آوردن  سلامت و تناسب جسمانی و ظرفیت هوازی از دست رفته به خاطر ضعف بنیه در طول روند بهبودی و توانبخشی است.به عنوان مثال اگر پزشک شما را برای فعالیت کامل و بدون محدودیت پس از شش هفته ترخیص می کند،شما باید سه هفته افزوده و جمعا نه هفته منتظر بمانید.این اعداد صرفا برای  مثال هستند و شما برای دریافت پاسخ قطعی و نهایی باید با پزشک معالج خود مشورت کنید. 

توانایی انجام ورزش شدید،میزان استرس و فشاری که بر مفصل وارد می شود، ریکاوری کامل بدون داشتن محدودیت، ریسک آسیب،در رفتگی و دیگر مشکلات، مسائلی هستند که باید با جراح خود مطرح کنید. 

استئونکروز با در معرض فشار قرار گرفتن (غوص زدن) های طولانی مدت بدون پیروی از پروتکل های فشار زدایی مناسب ارتباط نزدیک تری دارد و در مورد وضعیت شما از نگرانی بسیار اندکی برخوردار است. موارد مستند بسیار کمی از "استئونکروز دیس باریک" در غواص های تفریحی وجود دارد.داده ها حاکی از این است که "بافت اسکار" از جذب و دفع گاز با کارآمدی و بازده ای کمتری نسبت به بافت سالم برخوردار است.اگر چه غواصی در محدوده های ایمن غواصی تفریحی ریسک بیماری کاهش فشار را کاهش می دهد،با این حال ریسک را به طور کامل از بین نمی برد. 

بیماری کاهش فشار: 
(Decompression illness(DCI

استئونکروز:
بیماری مرگ استخوان است، یعنی حالتی که جریان خون به بافت زنده استخوان کاهش یافته یا قطع می شود و در نهایت سلول های استخوانی از بین می روند.

استئونکروز دیس باریک: 
(Dysbaric Osteonecrosis (DON
 
بافت اسکار: ترمیم ناقص بافت ها در محل زخم

منبع: شبکه هشدار غواصان 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید. TDI بزرگ ترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا. 

  غواصی تکنیکال بین المللی:TDI
 Technical Diving Internationl 

 غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
SCUBA Diving International

اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  غواصی و اهداء کلیه
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 12-15-2020, 08:08 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

Diving After Kidney Donation

غواصی پس از اهداء کلیه 

 من قصد دارم یکی از کلیه های خود را به خواهرم که نیازمند دریافت کلیه است اهداء کنم.آیا اهداء یک کلیه می تواند بر توانایی من برای غواصی تاثیر گذار باشد؟

ابتدا تشکر و قدردانی از شما به جهت اینکه تصمیم گرفته اید یک اهداء کننده زنده باشید.به گزارش دپارتمان سلامت و خدمات انسانی ایالات متحده بیش از ۱۱۴،۰۰۰ نفر در ایالات متحده چشم انتظار پیوند عضو نجات بخش هستند،‌و هر ۱۰ دقیقه یک نفر به این لیست افزوده می شود.تقریبا ۸۳ درصد این افراد در انتظار دریافت کلیه هستند،اما واقعا اهداء کننده گان زنده یا فوت شده کافی برای برآورد نیاز این بیماران در دسترس نیست.

هدیه زندگی بخش شما قهرمانانه، بسیار ارزنده و مورد نیاز است.نگرانی در مورد غواصی پس از اهداء کلیه همانند نگرانی در مورد هر گونه جراحی باز شکم است. باید اجازه دهید محل جراحی،دیواره شکم و ساختارهای عضو پیوند شده زمان کافی برای التیام در اختیار داشته باشند.به همین دلیل به احتمال زیاد مدت چندین روز در بیمارستان خواهید ماند.پس از ترخیص،ریکاوری شما در منزل ادامه خواهد یافت.به طور کلی برای بهبودی و ترمیم کامل و بازگشت به روال عادی روزانه، ۶ هفته زمان لازم است.اگر در دوران نقاهت و بهبودی هیچ گونه عوارضی نداشته باشید،پس از اینکه جراح شما را برای فعالیت های جسمانی نا محدود ترخیص کرد،می توانید بازگشت به فعالیت غواصی را مد نظر داشته باشید‌. 

یک علامت شایع پس از اهداء کلیه،خستگی مداوم است که از نظر تداوم و طول مدت متفاوت است‌.اگر خستگی قابل توجه را تجربه می کنید،در این صورت غواصی توصیه نمی شود.زمانیکه خستگی شما فروکش کرد، غواصی نمی تواند هیچگونه خطر افزایش یافته ای را به همراه داشته باشد.هیچگونه شواهدی مبنی بر افزایش یا کاهش ریسک ابتلا به بیماری کاهش فشار DCS  پس از اهداء کلیه یا جراحی باز شکم وجود ندارد. هنگامیکه پزشک شما را برای پرداختن به فعالیت غواصی ترخیص می کند،خطرات برای شما بیشتر از خطرات پیش از جراحی نخواهد بود.

منبع:شبکه هشدار غواصان DAN 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید. TDI بزرگ ترین و معتبرترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا
  غواصی تکنیکال بین المللی:TDI
Technical Diving International

 غواصی اسکوبای بین المللی :SDI 
Scuba Diving International 

اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:


مجید آذرشب

چاپ این بخش