خطا‌‌ها‌ی زیر رخ داد:
Warning [2] A non-numeric value encountered - Line: 220 - File: inc/languages/persian/global.lang.php PHP 7.2.34 (Linux)
File Line Function
/inc/languages/persian/global.lang.php 220 errorHandler->error
/inc/class_language.php 147 require_once
/global.php 90 MyLanguage->load
/portal.php 39 require_once
مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

آمار انجمن
» کاربران: 64
» آخرین کاربر: Mehdi
» موضوعات انجمن: 53
» ارسالهای انجمن: 62

آمار کامل

کاربران حاضر
ما 9 کاربر حاضر در انجمن دارید
» 0 کاربر عضو | 9 مهمان

آخرین موضوعات
کاهش ریسک بیماری برداشت ف...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
, 10:30 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
قرار گرفتن در معرض اکسید ...
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
01-12-2021, 02:11 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
آیا غواصی اسکوبا بر سلامت...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: Saeed
12-29-2020, 10:15 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
شکستگی لگن و غواصی
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
12-23-2020, 10:41 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
غواصی و اهداء کلیه
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
12-15-2020, 08:08 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
ثبت رکورد طولانی ترین غوا...
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
11-20-2020, 09:17 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
انواع بیماری کاهش فشار DC...
انجمن: فیزیولوژی غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
11-07-2020, 02:39 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 0
۱۰ نکته برای تبدیل شدن به...
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
08-28-2020, 01:05 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 140
آماده کردن تجهیزات برای ف...
انجمن: تجهیزات غواصی
آخرین‌ارسال: majid.azar
08-04-2020, 10:15 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 114
غواصی در ارتفاع
انجمن: مهارتها و دانش غواصي
آخرین‌ارسال: majid.azar
07-27-2020, 08:55 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 173

 
  کاهش ریسک بیماری برداشت فشار DCS
ارسال‌شده توسط: majid.azar - , 10:30 AM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

ASK DAN: How can I reduce my risk  of decompression sickness

پرسش از DAN:چگونه می توانم ریسک بیماری برداشت فشار DCS را در خودم کاهش دهم؟ 

بیماری کاهش فشار که با نام "بندز" نیز شناخته می شود در نتیجه فشار زدایی غیر اصولی و ناصحیح بعد از غواصی به عمق پدیدار می شود.در خلال دایو،بدن نیتروژن موجود در گاز تنفسی را متناسب با فشار محیطی جذب می کند.تا زمانیکه غواص در عمق باقی می ماند،این گاز مشکلی ایجاد نمی کند.هنگامیکه فشار در نتیجه صعود غواص کاهش میابد، نیتروژن ممکن است از حالت محلول خارج و منجر به شکل گیری حباب در بافت ها و جریان خون شود‌.

در برخی موارد،علائم خفیف بوده و ممکن است به مور مور شدن،بی حسی، درد و احساس ناراحتی در مفاصل و عضلات محدود شود.در موارد دیگر، ممکن است علائم وخیم و جدی مانند،سرگیجه، فلج، دشواری در تنفس یا ناتوانی در دفع ادرار پدیدار شود.

DCS می تواند در نتیجه غواصی خیلی عمیق یا خیلی طولانی ظهور کند، اما در غواص هایی که در محدوده ایمن دایو کامپیوتر یا جداول غواصی خود غواصی می کنند نیز اتفاق می افتد.به خاطر سپردن این موضوع حائز اهمیت است که قابل توجه ترین فاکتور ریسک برای DCS،پروفایل غواصی شما است یعنی زمان،عمق و سرعت صعود در پایان دایو ها. اما چند فاکتور ریسک دیگر نیز وجود دارد که غواص ها باید مد نظر داشته باشند. 

تنش گرمایی 
دمای بدن یک غواص می تواند بر ریسک فشار زدایی تاثیر بگذارد.بدن گرم تر گاز بی اثر بیشتری جذب می کند و با راحتی بیشتر نیز آنرا منتشر می کند. متقابلا،یک بدن خنک تر در طول نزول  گاز کمتری جذب و طول صعود نیز گاز کمتری آزاد می کند.

به طور کلی،غواص ها باید از پروفایل های غواصی طولانی مدت که رفته رفته با نزدیک شدن به پایان غواصی دمای بدن را کاهش می دهد اجتناب کنند.گرم ماندن در زمان صعود و پس از غواصی روند دفع گاز بی اثر را بهبود می بخشد و ریسک ابتلا به DCS را کاهش می دهد. 

ورزش/تمرین 
زمان بندی و شدت ورزش قبل و بعد از غواصی و میزان فعالیت در طول مدت غواصی،به طور اساسی بر ریسک DCS یک غواص تاثیر گذار است. 

فعالیت بدنی و جنب و جوش جریان خون و ظرفیت آن برای حمل گاز بی اثر را افزایش می دهد.در نتیجه تلاش و فعالیت در خلال نزول و نیز در عمیق ترین فاز یک دایو،میزان تجمع گاز محلول در بافت ها و تنش فشار زدایی را افزایش می دهد.تلاش و تقلا بلافاصله پس از یک دایو می تواند شکل گیری حباب ها را تشدید و احتمال عبور حباب ها از طریق ریه ها بدون فیلتر و دفع شدن از گردش خون را افزایش می دهد.

در صورت امکان،میزان فعالیت در خلال عمیق ترین بخش دایو خود را به حداقل برسانید.پس از غواصی،از فعالیت بدنی و  ورزش تا ۲۴ ساعت اجتناب کنید.اگر انجام فعالیت بدنی سنگین اجتناب ناپذیر است،برای به حداقل رساندن ریسک محافظه کارانه تر غواصی کنید.

پرواز پس از غواصی 
صعود به ارتفاع پس از غواصی تنش فشار زدایی را افزایش می دهد چرا که فشار در کابین هواپیما یا گذرگاه های کوهستانی و بلندی ها کمتر از فشار اتمسفریک سطح دریاست.دستورالعمل ها برای پرواز پس از غواصی به شرح ذیل است:
• پس از یک مرحله غواصی بدون فشار زدایی،برای پرواز یا رفتن به ارتفاع حداقل ۱۲ ساعت منتظر بمانید. 

• پس از چند مرحله غواصی در یک روز یا غواصی در چند روز پیاپی،حداقل ۱۸ ساعت منتظر بمانید. 

• پس از دایو های نیازمند توقف های فشار زدایی، حداقل ۲۴ ساعت یا حتی بیشتر منتظر بمانید.

پایبند بودن به این دستورالعمل ها ریسک DCS را در شما کاهش می دهد،اما اجتناب از DCS هرگز تضمین نمی شود. رعایت استراحت بر سطح های طولانی تر بین دایو ها نسبت به حداقل زمان های توصیه شده،به کاهش بیشتر ریسک DCS کمک می کند.

تناسب پزشکی و جسمی 
فیتنس و سلامتی ضعیف می تواند ایمنی غواصی را به خطر بیاندازد و ممکن است ریسک DCS را افزایش دهد. تمرین و ورزش منظم،فیتنس و سلامت قلبی عروقی را بهبود می بخشد و به توانایی برآمدن از عهده یک وضعیت اضطراری و تعدیل ریسک DCS تفسیر می شود.

مرکز کنترل بیماری ها CDC برای دست یافتن به فواید سلامتی حداقل ۲ ساعت و نیم تمرین هوازی با شدت متوسط در هفته و برای دست یابی به فیتنس بدنی ۵ ساعت در هقته را توصیه می کند.همچنین فعالیت هایی برای افزایش تقویت عضلانی را ۲ روز در هفته توصیه می کند.

گاز تنفسی 
میکس گاز تنفسی که یک غواص استفاده می کند می تواند در ظهور و گسترش DCS نقش مهمی بر عهده داشته باشد.هوای غنی شده نایتروکس حاوی درصد اکسیژن بالاتر است و از طرف دیگر درصد نیتروژن کاهش یافته ،بنابر این غواصی با گاز نایتروکس و استفاده از برنامه ریزی غواصی با هوای معمولی air،ریسک DCS  را کاهش می هد.متحوای اکسیژن بیشتر در میکس نایتروکس در صورتی که از اعماق ایمن تجاوز شود افزایش ریسک مسمومیت اکسیژن را به همراه دارد.غواصی با هوای غنی شده نایتروکس نیازمند آموزش های خاص می باشد.برای آموختن بیشتر با مرکز غواص محلی خود تماس بگیرید. 

منبع : DAN
به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید.TDI بزرگ‌ترین و معتبر ترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا.

 غواصی تکنیکال بین المللی:TDI 
Technical Diving International 

غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
  Scuba Diving International


اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:

مجید آذرشب 

#مقاله_غواصی #پزشکی_غواصی #شبکه_هشدار_غواصان 
#بیماری_برداشت_فشار #آموزش_غواصی #مربی_غواصی
#غواصی_اسپورت #غواصی_تکنیکال #فیزیولوژی_غواصی

چاپ این بخش

  قرار گرفتن در معرض اکسید آلومینیوم
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 01-12-2021, 02:11 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

Aluminium Exposure
قرار گرفتن در معرض آلومینیوم 

پس از هفته اول سفر غواصی طولانی یک ماهه بر روی کشتی غواصی،متوجه شدم دهانه فرست استیج رگلاتور  من با یک پودر سفید رنگ پوشیده شده بود. دایومستر به اکسید آلومینیوم از سیلندر مشکوک شد.ما رگلاتور را تمیز کردیم و سیلندر را عوض کردیم.یک هفته بعد من مجبور شدم این پروسه را تکرار کنم.روز بعد از پاک سازی دوم دهانه فرست استیج،صدای من خشن شده بود و در ریه هایم احساس تحریک پذیری داشتم.من در مورد پودر سفید رنگ نگران شده بودم ، اما برخی دیگر از غواص ها که دکتر هم بودند فکر می کردند من دچار سرماخوردگی شدم و نباید نگران باشم. وقتی به خانه رسیدم در ریه هایم  احساس تحریک پذیری داشتم، سرفه می کردم و به سختی صحبت می کردم.یک آنتی بیوتیک اندکی کمک کرد اما طولی نکشید که وضعیت ریه های من خیلی بدتر شد.دکتر دیگری به آسم مشکوک شد و پردنیزون و یک اسپری استنشاقی تجویز کرد،که هنوز هم اغلب از آن استفاده می کنم.من سابقه، آسم دارم اما در بیش از ۲۰ سال گذشته هیچ مشکلی نداشته ام.شما فکر می کنید که این اکسید آلومینیوم بود،و چقدر برای ریه های من خطرناک است؟  

پودر سفید رنگ به احتمال زیاد اکسید آلومینیوم است.این در نتیجه خوردگی داخل سیلندرهای آلومینیوم است.سایز پودر سفید رنگ‌ قابل روئیت حدودا ۵۰ میکرون است.بیشتر فیلتر های ورودی فرست استیج رگلاتور ها  دارای منافذ با سایز ۵ میکرون هستند، بنابراین پودر قابل روئیت برای عبور از فیلتر خیلی بزرگ خواهد بود، و باعث تجمع بر روی فیلتر ورودی فرست استیج می شود‌. هرگونه ذرات کوچک تر از آن می توانند از فیلتر عبور و به سکند استیج رگلاتور و به داخل هوای تنفسی شما منتقل شود. ممکن است مقداری ذرات اکسید آلومینیوم ریزتر تنفس کرده باشید.

شما می توانید سکند استیج رگلاتور خود را باز کنید تا ببینید آیا پودر سفید رنگ در آنجا تجمع کرده یا خیر.با اینکه چشم انسان نمی تواند ذرات منفرد بسیار کوچک را ببیند، انباشت به اندازه کافی پودر ممکن است قابل روئیت باشد. اگر سیلندر های گاز بسیاری با رگلاتور شما استفاده شده باشند،تشخیص اینکه کدام سیلندر دچار خوردگی شده است، غیر ممکن خواهد بود. 

کارشناسان همواره توافق نظر دارند که قرار گرفتن در معرض آلومینیوم یک نگرانی جدی است.موضع دپارتمان مغز و اعصاب و روانپزشکی دانشگاه سنت لوئیس بر این است که آلومینیوم ممکن باعث مسمومیت کبد شود و به علائم دژنراتیو و از جمله آلزایمر منجر شود.

هیچ درمان خاصی غیر از متوقف کردن  قرارگرفتن در معرض آلومینیوم وجود ندارد‌، اگر این همان دلیلی است که باعث وضعیت تنفسی فعلی شما شده این توقف خود وضعیت تنفسی شما را درمان می کند،متاسفانه هیچ روشی برای تشخیص و یافتن اکسید آلومینیوم درون یک سیلندر وجود ندارد جز اینکه سیلندر را برای بازرسی باز کنیم . شما  می توانید سعی کنید با استفاده از سیلندر شخصی خود از تنفس و قرار گرفتن در معرض اکسید آلومینیوم  جلوگیری کنید‌. سیلندرهای اسکوبا در ایالات متحده باید سالانه یک بازرسی چشمی داشته باشند.

منبع : DAN 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید. TDI بزرگ ترین و معتبرترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا. 

  غواصی تکنیکال بین المللی:TDI
 Technical Diving Internationl 

 غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
SCUBA Diving International

اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:
 https://instagram.com/tdisdi.ir?igshid=1bjul7otadrsv

مجید آذرشب 

چاپ این بخش

Photo آیا غواصی اسکوبا بر سلامت روان تأثیر می گذارد
ارسال‌شده توسط: Saeed - 12-29-2020, 10:15 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

[عکس: Does-Scuba-Diving-Affect-Mental-Health_FB.jpg]

آیا غواصی بر سلامت روان تأثیر می گذارد :


توسط Oyegoke Motolani Oluwakemi 

در حال حاضر ، مفهوم بهداشت و سلامت روان  همچنان در دست تحقیق و  بررسی است.  آنچه ما به طور قطع می دانیم ، صرف نظر از سن، اندازه یا وضعیت اجتماعی شما - می تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد.  بنابراین ، متخصصان پزشکی وظیفه دارند که در این مورد مشاوره دهند.  سلامت روان ایده آل شامل توانایی طبیعی برای به کارگیری ظرفیت های فردی است.  این شامل مواجهه با استرس معمول مرتبط با انسان بودن ، بهره وری و کار روزانه است.  سلامت روان ایده آل محدود به بهره وری نیست.  این شامل تعادل اجتماعی ، حرفه ای و اشتغال اجتماعی و غیره است.

 

سطح بهداشت روانی را می توان براساس طیف وسیعی از افراد سالم تا نامطلوب یا بیمار توصیف کرد.  از این رو ، معمولاً یک تنوع وجود دارد - بیماری های ذهنی کوتاه مدت و طولانی مدت.  هنوز هم ممکن است اثرات در افراد متفاوت باشد به گونه ای که فردی با بیماری روانی ضعیف مانند اختلال اضطراب می تواند زندگی روزمره کاملاً عملکردی داشته باشد.  برای تسکین اثرات سوء سلامت روان ، متخصصان، معاشرت را توصیه می کنند. در تبعیت از چنین نظراتی ، مردم از تعاملات فیزیکی با محیط و سایر افراد استقبال می کنند ، بنابراین عده ای غواصی را در آغوش می گیرند. غواصی در محیط طبیعی زندگی انسان انجام نمی شود  بنابراین نیازمند اقدامات پیشگیرانه و احتیاطی است. در حالی که هیجان غواصی در آب، روحیه ماجراجویانه مردم را به تحریک و ترغیب میکند، غواصان معمولاً از سلامت روانی آنها چشم پوشی می کنند.  با این حال ، به دلیل تأثیری که فعالیت های خارج از منزل بر رفاه عمومی یک فرد می گذارد،باعث میشود افرادی که نگرانی هایی درباره سلامت روانی دارند به طور طبیعی از این فعالیت استقبال می کنند. 

مطالعه ای که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه شفیلد انجام شده این ادعا را تائید می کند که غواصی بر سطح اضطراب ، افسردگی و عملکرد اجتماعی افراد تأثیر می گذارد.  این تحقیق همچنین ادعا می کند که غواصی می تواند چندین مزیت درمانی برای بهبود اختلال عملکرد اجتماعی و افسردگی فراهم کند.  این مطالعه ضمن نشان دادن تأثیرات مثبت آن ، غواصی را به عنوان یک کمک درمانی بالقوه معرفی کرده وعملکرد آنرا نشان میدهد. فعالیت بدنی:هر کسی که متوجه میشود دارای چالش های بهداشت روان هست باید با یک متخصص و مشاور صحبت کند.  بنابراین دریافت توصیه هایی برای شرکت در فعالیت های بدنی  برای مقابله با این چالشها غیر معمول نیست. 

با این حال ، برای بسیاری از افراد ، دویدن و سایر فعالیتهای بدنی خسته کننده است و خیلی طولی نمی کشد که دلسرد شده و بنابراین، فعالیت بدنی آنها به طور ناگهانی پایان می یابد.  ورزش های محلی یا کلاس های زومبا گزینه های خوبی را ایجاد می کنند ، اما شما تمایل دارید انرژی بیشتری صرف کنید. 

غواصی اساساً، حرکت آرام  در زیر آب است .  با شروع غواصی ، با شنا و تنظیم شناوری،  عضلات بدن خود را وارد فعالیت می کنید  اما ، در حقیقت ، شما کاری می کنید که سلامت روان شما را بهبود بخشد. آگاهی ذهنی( پرورش ذهن ):نفس کشیدن هسته اصلی غواصی است، دقیقاً مانند زندگی.  بنابراین این حرکت در آب  به طور غریزی و بصورت مداوم اتفاق می افتد. آنچه شما به معنای واقعی انجام می دهید تمرکز روی نفس و ریتم آن است. غواصی مزیتهای  بیشتری نسبت به معایب آن دارد. همه غواصان در حین غواصی فعالانه ذهن خود را درگیر فعالیتی میکنند که زیر آب در حال انجام آن هستند. آنها تصمیمات روشنی می گیرند و به طور موثر سعی میکنند وقایع را مدیریت کنند.  هیچ یک از اینها بدون درگیر کردن ذهن امکان پذیر نیست. 

از آنجا که تنفس بزرگترین قسمت غواصی است ، شما یاد می گیرید که تنفس خود را با دَم و بازدَم به روش مدیتیشن متمرکز کنید.  مدیتیشن یک جنبه اساسی از یوگا است که بسیار مفید است و به ذهن شما کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کند.  هنگامی که زیر آب هستید  ، شما با نوعی آرامش و سکوت مسالمت آمیز احاطه شده اید و این به شما اجازه می دهد با جریان  محیط جریان داشته باشید.  ذهن شما در حال حاضر از نگرانی های خارجی دور می شود تا بتوانید از فضا و ورزش خود لذت ببرید.

 

روابط اجتماعی آسان:یکی از علائم عمده شرایط نامطلوب سلامت روان ، عدم توانایی فرد مبتلا در گفتگو با مردم یا حفظ تعاملات اجتماعی است.  شبکه سازی برای چنین افرادی تقریباً غیرممکن است زیرا آنها تمایل دارند خود را پنهان و منزوی کنند.  گاهی اوقات ، تغییر محیط سخت است زیرا مساوی است با یک ارتباط بالقوه با افراد جدید. 

غواصی یک روش آسان برای بیرون آمدن از این حالت انزوا است. غواصی افراد را از نژادها ، شخصیتها و استعدادهای  مختلف بدون ترس و قضاوت دور هم جمع می کند.  صرف نظر از اینکه اهل کجا هستید یا چه زمانی غواصی می کنید ، به یک زبان صحبت می کنید - زبان دریا.  قسمت شگفت انگیز این است که شما مجبور نیستید یک کلمه بگویید.  یک مکان مشترک و راهی برای ارتباط مردم و لذت بردن از این ورزش وجود دارد. 

معاشرت در حالی که زیر آب هستید و با استفاده از سیگنالهای مختلف غواصی که مردم برای برقراری ارتباط استفاده می کنند آسانتر است.  علاوه بر این ، می توان اضطرابی را که اغلب با صحبت با مردم به وجود می آید ، کنار گذاشت زیرا شما فقط نیاز به برقراری ارتباط با همراه غواصی خودتون دارید. به طور کلی، غواصی با شخص دیگری( همراه)  انجام می شود ، بنابراین شما وقتی خودتان را در کنار او می بینید باید مکالمه را راحت کنید، به زودی متوجه می شوید که  می توانید در مورد چیزهای دیگر صحبت می کنید و بدون هیچ گونه فشار مطالبی رو که به آنها علاقه مند هستید باهم به  اشتراک بگذارید.  علاوه بر این ، با رشد این تعاملات ، اعتماد به نفس شما بیشتر می شود.مواجه شدن با زندگی موجودات دریایی:اگر تاکنون ماهیان را در یک آکواریوم تماشا کرده باشید ، موافق هستید که این عمل ساده احساس رضایت لذت بخشی را به شما میدهد.  زندگی در زیر آب اثر آرام بخشی را برای قلب و مغز ایجاد می کند. انفجار رنگها و گونه های مختلف زندگی آبزیان شما را به لذت و آرامش می رساند.  رنگ ها به طور طبیعی با افزایش سطح سروتونین و دوپامین تولید شده در مغز ، روحیه انسان را بالا می برند.  هر دو انتقال دهنده عصبی مواد شیمیایی شاد را در مغز تحریک می کنند ، از این رو باعث بهبود خلق و خو می شوند. ( واسه همینه که غواصها خوشحالن ?) نوعی درمان:دانشمندانی مانند دکتر جی. سی. لیلی ، متخصص مغز و اعصاب ، بر این باورند که آب درمانی هم آرامش بخش است و هم جوان کننده است.  شناور درمانی ثابت کرده که بی وزنی راهی برای قرار دادن بدن در حالت آرامش کامل است.  از آنجایی که غواصی غوطه ور شدن بدن در آب است ، به پاکسازی ذهن و آزاد شدن استرس کمک می کند. 

بدن انسان شامل 70٪ آب است ، همان میزان درصد آب نیز سطح زمین را پوشش می دهد.  آب نمک منافذ پوست را باز کرده و جذب مواد معدنی ضروری آب را افزایش می دهد.  بنابراین ، غواصی علاوه بر کمک به سلامت روان ، روی سلامت و شادابی پوست نیز عالی به نظر می رسد.  ?‍♀️?‍♂️ تناسب اندام:اگرچه شرایط آب و هوایی مکانی که برای فعالیت غواصی خود استفاده می کنید ممکن است تحت تأثیر تغییرات عجیب و غریب قرار گیرد ، اما چالش های غواصی و مبارزه با شرایط آب و جریانها  قدرت شما را بهبود می بخشد.  غالباً، غواصان از طریق جریان ها حرکت می کنند و در حین غواصی از برخورد با صخره ها جلوگیری می کنند. این چالشها، آمادگی جسمانی و استقامت بدنی را بهبود می بخشند.  تمرین و فعالیت درآب به ذهن شما کمک می کند تا سریع و آماده بماند.  همچنین، به عضلات و مفاصل شما کمک می کند اگرچه برای غواص خوب بودن شما بایستی به تناسب اندام و فیزیک خود بیرون از آب نیز توجه داشته باشید. نتیجه:غواصی آرامش بخش است و اعتماد به نفس را پرورش می دهد و می تواند برای افرادی که با چالش های سلامت روانی مواجه هستند، مؤثر بوده و در بهبود سلامت روان آنها مفید باشد. 

وقت آن است که مزایای بی شمار غواصی را بررسی کنیم. و قبول کنیم که برای داشتن یک حس و حال خوب و یا یک ایده نو و یک تغییر، تجربه کردن غواصی ایده خوبی است. من توصیه می کنم # غواص_شو  و غواصی رو در جاهای مختلف امتحان کن، لذت ببر و شاد باش. 
منبع:  وبلاگ  www.tdisdi.com


به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید.

دوره های آموزش غواصی از مبتدی تا حرفه ای مطابق با استانداردهای جهانی و سیستم آموزشی

Scuba Diving International-SDI  / Technical Diving International-TDI

برای اطلاعات بیشتر  در خصوص دوره های آموزشی با من در تماس باشید :

saeedscuba@gmail.com
 WhatsApp: 09354492636
WWW.TDISDI.COM
Be Professional with TDI/SDI

#OpenWaterDiver #AdvanceDiver #SpecialityDiver #RescueDiver #DiveMaster #Nitrox #Deep #Navigation #Peak_Performance_Buoyancy #Sidemount #Sidemountdiving #Sidemountlover #SDIinstructor #TDIinstructor #ScubaDiversLife #SDIdivers #TDIdivers #SDI #TDI #ERDI #SDIdiversME #TDIdiversME #SDIfamily #TDIfamily #Diving #scubadiving #DSMB #GETCERTIFIED
#آموزش_غواصی #مربی_غواصی

چاپ این بخش

  شکستگی لگن و غواصی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 12-23-2020, 10:41 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

Hip Fracture And Diving
شکستگی لگن و غواصی 

من دچار شکستگی لگن شده ام و سه هفته پیش برای پیچ و پلاک گذاری در ناحیه گردن مفصل ران مورد عمل جراحی قرار گرفتم.آیا غواصی هشت هفته پس از جراحی ایمن است؟ و آیا ریسک بروز بیماری کاهش فشار DCI یا "استئونکروز" وجود دارد؟ 

با اینکه شما باید به دنبال یک پاسخ خاص از یک پزشک آموزش دیده در زمینه پزشکی غواصی باشید،من می توانم دستورالعمل های کلی را به شما ارائه دهم.معیار استاندارد برای بازگشت به غواصی پس از هرگونه شکستگی پزشک شما است که شما را برای فعالیت کامل و بدون محدودیت از جمله ورزش های برخوردی ترخیص نماید،و همچنین سپری کردن یک دوره نقاهت طولانی تر به مدت یک و نیم برابر زمان بهبودی معمول برای ترمیم کامل شکستگی.این زمان اضافی برای به دست آوردن  سلامت و تناسب جسمانی و ظرفیت هوازی از دست رفته به خاطر ضعف بنیه در طول روند بهبودی و توانبخشی است.به عنوان مثال اگر پزشک شما را برای فعالیت کامل و بدون محدودیت پس از شش هفته ترخیص می کند،شما باید سه هفته افزوده و جمعا نه هفته منتظر بمانید.این اعداد صرفا برای  مثال هستند و شما برای دریافت پاسخ قطعی و نهایی باید با پزشک معالج خود مشورت کنید. 

توانایی انجام ورزش شدید،میزان استرس و فشاری که بر مفصل وارد می شود، ریکاوری کامل بدون داشتن محدودیت، ریسک آسیب،در رفتگی و دیگر مشکلات، مسائلی هستند که باید با جراح خود مطرح کنید. 

استئونکروز با در معرض فشار قرار گرفتن (غوص زدن) های طولانی مدت بدون پیروی از پروتکل های فشار زدایی مناسب ارتباط نزدیک تری دارد و در مورد وضعیت شما از نگرانی بسیار اندکی برخوردار است. موارد مستند بسیار کمی از "استئونکروز دیس باریک" در غواص های تفریحی وجود دارد.داده ها حاکی از این است که "بافت اسکار" از جذب و دفع گاز با کارآمدی و بازده ای کمتری نسبت به بافت سالم برخوردار است.اگر چه غواصی در محدوده های ایمن غواصی تفریحی ریسک بیماری کاهش فشار را کاهش می دهد،با این حال ریسک را به طور کامل از بین نمی برد. 

بیماری کاهش فشار: 
(Decompression illness(DCI

استئونکروز:
بیماری مرگ استخوان است، یعنی حالتی که جریان خون به بافت زنده استخوان کاهش یافته یا قطع می شود و در نهایت سلول های استخوانی از بین می روند.

استئونکروز دیس باریک: 
(Dysbaric Osteonecrosis (DON
 
بافت اسکار: ترمیم ناقص بافت ها در محل زخم

منبع: شبکه هشدار غواصان 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید. TDI بزرگ ترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا. 

  غواصی تکنیکال بین المللی:TDI
 Technical Diving Internationl 

 غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
SCUBA Diving International

اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:

مجید آذرشب

چاپ این بخش

  غواصی و اهداء کلیه
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 12-15-2020, 08:08 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

Diving After Kidney Donation

غواصی پس از اهداء کلیه 

 من قصد دارم یکی از کلیه های خود را به خواهرم که نیازمند دریافت کلیه است اهداء کنم.آیا اهداء یک کلیه می تواند بر توانایی من برای غواصی تاثیر گذار باشد؟

ابتدا تشکر و قدردانی از شما به جهت اینکه تصمیم گرفته اید یک اهداء کننده زنده باشید.به گزارش دپارتمان سلامت و خدمات انسانی ایالات متحده بیش از ۱۱۴،۰۰۰ نفر در ایالات متحده چشم انتظار پیوند عضو نجات بخش هستند،‌و هر ۱۰ دقیقه یک نفر به این لیست افزوده می شود.تقریبا ۸۳ درصد این افراد در انتظار دریافت کلیه هستند،اما واقعا اهداء کننده گان زنده یا فوت شده کافی برای برآورد نیاز این بیماران در دسترس نیست.

هدیه زندگی بخش شما قهرمانانه، بسیار ارزنده و مورد نیاز است.نگرانی در مورد غواصی پس از اهداء کلیه همانند نگرانی در مورد هر گونه جراحی باز شکم است. باید اجازه دهید محل جراحی،دیواره شکم و ساختارهای عضو پیوند شده زمان کافی برای التیام در اختیار داشته باشند.به همین دلیل به احتمال زیاد مدت چندین روز در بیمارستان خواهید ماند.پس از ترخیص،ریکاوری شما در منزل ادامه خواهد یافت.به طور کلی برای بهبودی و ترمیم کامل و بازگشت به روال عادی روزانه، ۶ هفته زمان لازم است.اگر در دوران نقاهت و بهبودی هیچ گونه عوارضی نداشته باشید،پس از اینکه جراح شما را برای فعالیت های جسمانی نا محدود ترخیص کرد،می توانید بازگشت به فعالیت غواصی را مد نظر داشته باشید‌. 

یک علامت شایع پس از اهداء کلیه،خستگی مداوم است که از نظر تداوم و طول مدت متفاوت است‌.اگر خستگی قابل توجه را تجربه می کنید،در این صورت غواصی توصیه نمی شود.زمانیکه خستگی شما فروکش کرد، غواصی نمی تواند هیچگونه خطر افزایش یافته ای را به همراه داشته باشد.هیچگونه شواهدی مبنی بر افزایش یا کاهش ریسک ابتلا به بیماری کاهش فشار DCS  پس از اهداء کلیه یا جراحی باز شکم وجود ندارد. هنگامیکه پزشک شما را برای پرداختن به فعالیت غواصی ترخیص می کند،خطرات برای شما بیشتر از خطرات پیش از جراحی نخواهد بود.

منبع:شبکه هشدار غواصان DAN 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید. TDI بزرگ ترین و معتبرترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا
  غواصی تکنیکال بین المللی:TDI
Technical Diving International

 غواصی اسکوبای بین المللی :SDI 
Scuba Diving International 

اکانت رسمی TDI/SDI ایران در اینستاگرام:


مجید آذرشب

چاپ این بخش

Tongue ثبت رکورد طولانی ترین غواصی اسکوبا در آب های آزاد
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 11-20-2020, 09:17 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

Egyptian Diver Spends Six Days Underwater to Claim World Saltwater Dive Record 

غواص مصری ۶ روز را در زیر آب سپری کرد تا مدعی رکورد جهانی غواصی در آب شور باشد

مربی غواصی مصری آقای "صدام کیلانی" Saddam killany با سپری کردن مدت زمان ۱۴۵ ساعت و ۳۰ دقیقه در زیر آب،به طور موقت رکورد گینس برای طولانی ترین غواصی اسکوبا در آب های آزاد را شکست. این تلاش برای ثبت رکورد در انتظار تائید از سوی گینس می باشد،در صورت تائید رکورد کنونی را با افزایش زمان کمتر از ۳ ساعت خواهد شکست. تلاش برای ثبت رکورد در پنجم نوامبر سال ۲۰۲۰ در شهر "دهب" مصر آغاز  و تا ۶ روز بعد یعنی زمان خروج آقای صدام کیلانی از آب به طول انجامید.غواص مصری این ۶ روز را با ورزش کردن، عبادت و تمرین هنر نقاشی در زیر آب زندگی کرد.آقای کیلانی رکورد شکنی خود را برای مدت زمان حداقل ۱۵۰ ساعت برنامه ریزی کرده بود،با این حال با  توصیه و درخواست به دلایل پزشکی ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه زود تر از آب خارج شد.این برنامه غواصی تحت نظارت دکتر "عادل ام طاهر" Adel M Taher مدیر اتاق فشار پزشکی سینای جنوبی واقع در شرم الشیخ صورت گرفت.رکورد پیشین در سال ۲۰۱۶ توسط غواصی ترکیه ای آقای "جم کارابای" Cem Karabay با زمان ۱۴۲ ساعت و ۱۴۲ دقیقه و ۱۴۲ ثانیه در ساحل Yavuz Çıkarma در قبرس به ثبت رسید. کارابای با ثبت زمان ۱۹۲ ساعت غواصی در یک استخر شنا رکورد دار طولانی ترین غواصی در محیط تحت کنترل نیز می باشد.طبق گزارشات آقای کیلانی برای انجام این برنامه غواصی بیش از ۵ سال زمان صرف آماده سازی خود کرده است،در یک برنامه تمرینی در سال ۲۰۱۷ مدت زمان ۱۲۱ ساعت در زیر آب سپری کرده است‌.او همچنین اوایل سال جاری پس از خواستگاری از نامزد خود در زیر آب تیتر اصلی روزنامه های مصر شد. 

منبع:divemagazine.co.uk 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI بپیوندید.TDI بزرگ ترین و معتبر ترین موسسه آموزش غواصی تکنیکال در دنیا.

غواصی تکنیکال بین المللی :TDI
TECHNICAL DIVING INTERNATIONAL 

   غواصی اسکوبای بین المللی :SDI 
SCUBA DIVING INTERNATIONAL 

989360219444+
مجید آذرشب

چاپ این بخش

  انواع بیماری کاهش فشار DCS
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 11-07-2020, 02:39 PM - انجمن: فیزیولوژی غواصی - بدون‌پاسخ

SIGNS AND SYMPTOMS OF DECOMPRESSION SICKNESS

علائم و نشانه های بیماری کاهش فشار 

غواصی اسکوبا از نظر آماری فعالیتی بسیار ایمن محسوب می شود.اما هر زمانکه ما غواصی می کنیم احتمال اندک ابتلا به بیماری کاهش فشار DCS وجود دارد.علائم و نشانه های بیماری کاهش فشار چیست؟ 

هر بار که با هدف غواصی اسکوبا وارد آب می شویم،وارد یک محیط بیگانه می شویم.خطرات ذاتی وجود دارد و بدون توجه به تفاوتهای فردی،صلاحیت و میزان مهارت شما،قوانین فیزیک بدون تغییر و استوار هستند.همه ما با احتمال اندک ابتلا به بیماری کاهش فشار که با عنوان بیماری کیسون یا بِندز نیز شناخته می شوند روبرو هستیم.بیماری کاهش فشار چه علائم و نشانه هایی دارد و چگونه احتمال ابتلا به آنرا کاهش دهیم؟ در ادامه آنچه را که باید برای دوری از ابتلا به بیماری کاهش فشار بدانید به شما می گوییم. 

چه موقع بیماری کاهش فشار اتفاق می افتد؟ 

در غواصی اسکوبا بیماری کاهش فشار به دنبال یک کاهش فشار نا صحیح و نا کافی پس از قرار گرفتن در یک فشار محیطی افزایش یافته ظاهر می شود. برخی از موارد ملایم هستند و تهدید کننده فوری حیات نیستند،در حالیکه موارد دیگر کاملا جدی و حتی کشنده هستند.اگر دچار بیماری کاهش فشار شدید،هر چه سریع تر درمان را آغاز کنید به همان اندازه شانش بهبودی کامل بیشتری دارید.

کارآموزان غواصی آموزش های مقدماتی در مورد بیماری کاهش فشار را در طول دوره ابتدایی آب های آزاد فرا می گیرند. فاکتور های بسیاری می توانند شما را مستعد ابتلا به بیماری کاهش فشار کنند از جمله:
_بیماری
_سن
_مصرف الکل و مواد
 _گرما یا سرمای بیش از حد معمول 
_جراحت و آسیب ها قدیمی
_استعداد لخته شدن خون
_چاقی
_مصرف دارو
_کمبود خواب 
_خستگی مفرط و کم آبی.

شکل گیری حباب ها در مفاصل عامل تجربه درد مفاصل در بیماری بندز کلاسیک است.با این حال، علائم و نشانه های بیماری کاهش فشار نسبتا طیف وسیعی را شامل می شوند،در برخی موارد ممکن است غواص در تشخیص علائم و نشانه ها با علل دیگر گیج و دچار اشتباه شود و منجر به یک تشخیص غلط شود. 
اساسا ما علائم و نشانه های بیماری کاهش فشار را به نوع ۱ و نوع ۲ تقسیم بندی می کنیم. 

علائم بیماری کاهش فشار نوع ۱ 

علائم DCS نوع ۱ در مقایسه با نوع ۲ عموما ملایم تر و وخامت کمتری دارند. 

نوع ۱ غالبا با درد اسکلتی عضلانی شناخته می شود،مانند درد مفاصل در آرنج یا زانو.علاوه بر این گاهی اوقات ممکن است علائم پوستی را نیز شامل شود.علائم پوستی،کهیر و جوش های پوستی  خفیف و التهاب را شامل می شود که ممکن است در نیم تنه بالا مثلا  اطراف شکم،سینه یا شانه ها نمایان شود. گاهی اوقات ممکن است DCS نوع ۱ با انسداد سیستم لنفاوی مرتبط شود،ممکن است بافت های مجاور غدد لنفاوی مثل زیر بغل ها،پشت گوش ها یا ناحیه کشاله ران دردناک شوند.

در صورت عدم درمان،علائم DCS نوع ۱ می تواند تشدید و واقعا درناک شوند.به عنوان مثال DCS نوع ۱ ممکن است با یک درد ضربان دار ملایم در آرنج آغاز و رفته رفته شدت یابد.در این موارد بسیاری از غواص ها به طور غیر ارادی اندام دردناک را چنگ می زنند،چرا که نگهداشتن اندام در یک وضعیت با ثبات ممکن است درد و ناراحتی را کاهش دهد.

بسیاری از غواص هایی که این علائم را تجربه می کنند بدون تأمل و اندیشه احتمال بیماری کاهش فشار را انکار و رد می کنند،غالبا علائم خود را به مشگلات نا مرتبط با غواصی نسبت می دهند مثلا علائم را ناشی از زور زدن در هنگام بلند کردن و گذاشتن ساک تجهیزات درون قایق می پندارند. 

علایم بیماری کاهش فشار نوع ۲ 

در این نوع علائم به طور قابل ملاحظه ای جدی تر و عمدتا تهدید کننده حیات است.علائم DCS نوع ۲ مشخصا به ۳ دسته تقسیم می شوند:
_بیماری کاهش فشار گوش داخلی
_بیماری کاهش فشار عصبی
_بیماری کاهش فشار قلبی عروقی

علائم مرتبط با گوش داخلی ممکن است احساس وزوز در گوش (صدای زنگ ‌در گوش) ،ناشنوایی یا کاهش شنوایی را شامل شود.دیگر علائم مرتبط با آسیب گوش ممکن است شامل گیجی یا سر گیجه، همچنین اختلال در تعادل،حالت تهوع و استفراغ به عنوان تاثیرات جانبی  نمایان شوند.

علائم عصبی ممکن است شامل:بی حسی،احساس خواب رفتگی یا سوزن سوزن شدن اندام ها و ضعف عضلانی باشد؛همچنین ممکن است مشگل و اختلال واضح در راه رفتن نمایان شود و بیمار در تحمل وزن بدن خود با چالش روبرو شود،ممکن است هماهنگی فیزیکی کاهش یابد و اشیاء مبهم و قافد وضوح به نظر برسند و هوشیاری کاهش یابد،همچنین ممکن است کنترل مثانه و دفع ادرار تحت تاثیر قرار بگیرد،برخی بیماران ممکن است به شدت نیاز به دفع ادرار داشته باشند اما در انجام این کار ناتوان باشند.

علائم قلبی عروقی شامل:دشواری در تنفس و سرفه خشک باشد که ممکن است گاهی اوقات نشان از خفگی (the chokes) باشد.برخی بیماران احساس درد در پشت استخوان جناق سینه،تنگی نفس و سختی و تقلا برای تنفس را گزارش داده اند.اینها برخی از مهم ترین علائمی هستند که حاکی از به خطر افتادن توانایی عملکرد ریه ها هستند. 

تشخیص و تائید علائم و نشانه ها 

در بیشتر موارد وخیم،علائم ونشانه های بیماری کاهش فشار ممکن است حتی پیش از رسیدن به سطح آب در خلال صعود یا بلافاصله در هنگام رسیدن به سطح آب ظاهر شوند.علائم و نشانه های مذکور معمولا تا ۱۵ دقیقه پس از رسیدن غواص به سطح آب ظاهر می شوند،با این وجود ممکن است علائم و نشانه ها تا ۲۴ ساعت پس از غواصی ظاهر شوند.احتمال ظهور علائم پس از این بازه زمانی اندک است هر چند که دور از انتظار نیست،مخصوصا اگر غواص پس از غواصی پرواز کند پیش از آنکه مدت زمان انتظار توصیه شده پس از غواصی تا پیش از پرواز کاملا رعایت شود.

انکار علائم غالبا یک مشگل برای غواص هاست.به عنوان مثال یک نمونه از بیماری کاهش فشار غواص هایی را درگیر می کند که مرتکب این اشتباه می شوند که بیش از محدوده زمانی مجاز در عمق توقف می کنند یا صعود خیلی سریع دارند که این بد نامی باعث می شود غواص ها به جای تقاضای کمک،علائم خود را مخفی یا نادیده بگیرند.در بسیاری از موارد گرچه ممکن است غواص تمام مراحل را صحیح انجام داده باشد و بر اساس یک برنامه ایمن غواصی کرده باشد,اما ترکیب چند فاکتور مستعد کننده مشگل ساز شده و منجر به بیماری کاهش فشار می شود. 

غواص های انکار کننده،علائم خود را به علت های دیگری از جمله:تنگ بودن تن پوش،بلند کردن وزنه (ساک،سیلندر....) سنگین و یا حتی دریازدگی را مقصر می دانند به جای اینکه احتمال دهند بیماری کاهش فشار باشد.انکار و تکذیب علائم  دریافت کمک را به تاخیر می اندازد زیرا غواص امیدوار است علائم خود به خود از بین بروند.در برخی موارد خفیف ممکن است علائم به طور خفیف و ملایم باقی بمانند یا حتی خود به خود از بین بروند. با این حال غالبا شدت علائم افزایش می یابد تا جایی که مجبور شوید به دنبال مراقب های پزشکی باشید و ممکن است پیامد های منفی بلند مدت تری را به دنبال داشته باشد.
درمان بیماری کاهش فشار 

اگر پس از غواصی احساس خوبی ندارید  همراهان خود را در جریان بگذارید.ممکن است به  سادگی یک سرد درد پس از غواصی و به احتمال بیشتر علائم خستگی، تنفس سنگین و بیش از حد هوای فشرده یا کم آبی باشد.اما اگر هر یک از علائم بیماری کاهش فشار که در بالا به آنها اشاره شد را پس از غواصی دارید،به آنها توجه کنید و آنها را نادیده نگیرید. اگر در یک گروه مستقل با همیارهای خود غواصی می کنید اجازه دهید در مورد علائم شما آگاه شوند و اگر غواصی خود را به درستی برنامه ریزی کرده باشید باید سیلندر اکسیژن،کیت کمک های اولیه و یک پلن برای دریافت کمک در شرایط اضطراری داشته باشید  و اکنون زمان آن است که آنرا اجرا کنید.اگر هرگونه تردیدی وجود دارد با شبکه هشدار غواصان DAN یا سرویس  فوریت های پزشکی محلی تماس بگیرید. 

اگر بر روی قایق غواصی هستید به پرسنل قایق اطلاع دهید.سرپرست یک  ارزیابی اولیه از وضعیت به عمل خواهد آورد اگر احتمال و شک به DCS وجود داشته باشد غالبا در یکی از دسته بندی های زیر طبقه بندی می شود: 
_تهدید کننده فوری حیات 
_غواص درد زیادی دارد اما وضعیت متعادلی دارد
_علائم یا نا پایدار و یا به آهستگی در حال پیشرفت هستند.

ارائه دهندگان سرویس های غواصی  مسئولیت پذیر حتما برنامه ای برای شرایط اضطراری بر روی قایق خواهد داشت.کمک های اولیه فوری را اعمال و وضعیت بیمار را به طور مداوم مانیتور خواهند کرد.هم زمان اطلاعات مربوط به غواصی تا ۴۸ ساعت بعد را جمع آوری و ثبت و با DAN یا سرویس فوریت های پزشکی تماس برقرار می کنند،یا در صورت نیاز برای انتقال ایمن و هر چه سریع تر غواص به اتاق فشار هماهنگی های لازم را به عمل خواهند آورد.

غواصی اسکوبا یک ورزش ایمن است،با این اوصاف ایمن غواصی کردن و آگاه بودن از فاکتورهای مستعد کننده بیماری کاهش فشار و چگونگی تشخیص علائم در صورت وقوع،به شما در دریافت سریع تر درمان های ضروری و کاهش احتمال عوارض طولانی مدت کمک خواهد کرد. 

منبع:
scubadiverlife.com 

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/ اس دی آی TDI/ SDI بپیوندید.

 غواصی تکنیکال بین المللی:TDI
TECHNICAL DIVING INTERNATIONAL 

غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
SCUBA DIVING INTERNATIONAL 

989360219444+
مجید آذرشب

چاپ این بخش

  ۱۰ نکته برای تبدیل شدن به یک غواص بهتر
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 08-28-2020, 01:05 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

Ten Rules You Should Follow to Become a Better Diver
۱۰ قانون که برای تبدیل شدن به یک غواص بهتر باید از آنها پیروی کنید 

همان طور که کاملا آگاه هستید غواصی ممکن است مخاطراتی به همراه داشته باشد،دوره های ورود به غواصی تمام آنچه را که در مورد ایمنی در غواصی باید بدانید را به شما خواهند آموخت،از جمله دلایل رایج حوادث غواصی و آنچه که غواص ها باید برای اجتناب از خطر انجام دهند، همچنین اقدامات لازم در شرایط اضطراری را . تا زمانیکه صحیح و اصولی آموزش ببینید و تنها درک دقیق پایه ای و اساسی از اقدامات لازم برای دوری از مشگلات داشته باشید,در مجموع می توانید از وقوع حوادث پیشگیری کنید. قدم برداشتن در راه آموزش و یادگیری و تلفیق آن تعلیمات با غواصی عملی  اقداماتی هستند  که این ورزش را ایمن می کند.در حقیقت بر اساس آمار احتمال مرگ در  خلال غواصی  تقریبا ۲ تا ۳ مورد به ازای هر ۱۰۰ هزار دایو است. موارد زیر ۱۰ قانون پایه غواصی هستند که ریسک حوادث را کاهش و باعث حداکثر ایمنی و لذت در غواصی می شوند. 

۱. همیشه تجهیزات خود را چک کنید .

همیشه قبل از ورود به آب تجهیزات خود را به طور کامل چک کنید،همچنین چک کردن تجهیزات غواص همیار خود یا "بادی چک"  را نیز فراموش نکنید.چرا که ایمنی شما در زیر آب به غواص همراه تان نیز متکی است.باید نحوه دقیق استفاده از هر قطعه از تجهیزات را بدانید،چرا که بسیاری از حوادث غواصی هنگامی رخ می دهد که غواص ها در چگونگی استفاده از تجهیزات موجود تسلط  نداشته باشند‌.این به این معنی است که نحوه رهاسازی سیستم وزنه های ترکیبی و باد کردن و به سطح آب فرستادن یک DSMB را بدانید‌. همچنین باید از محل قرار داشتن تمام شیر های تخلیه یا "دمپ والو های" یک BCD اطلاع داشته باشید.اگر در حال آماده شدن برای یک دایو غیر معمول مانند غواصی  در شب هستید،باید یک چراغ قوه اصلی و اولیه همراه داشته باشید،یک منبع نور شیمیایی،یک چراغ قوه بک آپ،و اطمینان از اینکه باطری  ها همگی کاملا شارژ شده اند.اگر قصد دارید با گاز  نایتروکس غواصی کنید،دایو کامپیوتر خود را برای میکس جدید کالیبره کنید.  

۲. غواصی خود را برنامه ریزی کنید و برنامه ریزی خود  را غواصی کنید.

دایو خود را برنامه ریزی کنید تا مطمئن باشید در طول سفر غواصی در ایمنی کامل هستید.حتی اگر با یک دایومستر یا همیار دایو می زنید،قبل از ورود به آب در مورد ماکسیمم عمق و دایو تایم توافق حاصل کنید.همیشه قبل از ورود به آب پروتکل های اجرایی در مورد غواص گم شده یا جدا شده از گروه و متد های اجرایی در شرایط اضطراری را مطرح و در این موارد به درک کامل برسید،چرا که این روش ها ممکن است از یک دایو سایت به دایو سایت دیگر اندکی متفاوت باشند.اگر بدون راهنما غواصی می کنید،از قبل نحوه ناوبری دایو سایت را بررسی و آگاه شوید و تجهیزات مناسب همراه خود داشته باشید تا به طور ایمن به نقطه خروج برگردید.همیشه سیگنال ها را با همیار مرور کنید تا مطمئن شوید هر دوی شما سیگنال هایی که استفاده خواهید کرد را می دانید.سیگنال ها ممکن است بسته به مناطق مختلف تفاوت هایی داشته باشند،بنابراین نیاز است پیش از ورود به آب ظریف ترین جزئیات را بررسی کنید. به بهترین شکل ممکن به برنامه طرح ریزی شده پایبند باشید.در طول دایو گیج های خود را به طور مرتب چک کنید چرا که به راحتی زمان را فراموش خواهید کرد و درخواهید یافت که هوای شما کم یا دقایقی است وارد محدوده فشار زدایی شده اید،بنابراین برای ایمن بودن همیشه عمق و زمان را مرتبا چک کنید. 

۳. هرگز نفس خود را حبس نکنید .

مهم ترین قانون در غواصی اسکوبا این است که نفس خود را حبس نکنید،زیرا این اقدام ممکن است موجب آسیب های جدی شود.هوای درون ریه ها در خلال صعود منبسط و افزایش حجم و در خلال نزول منقبض و  کاهش حجم خواهد یافت، پس تا زمانیکه به طور پیوسته و بدون وقفه تنفس کنید مشگل ساز نخواهد بود زیرا هوای اضافی در طول صعود تخلیه می شود. هنگامی که در طول صعود نفس خود را حبس می کنید، هوایی که شروع به افزایش حجم کرده نمی تواند تخلیه شود.در نهایت دیواره آلوئل ها یا کیسه های هوایی ریه های شما پاره خواهند شد و آسیب های جدی و خطرناکی را به همراه خواهد داشت. "باروترومای ریوی" یا ناشی از  فشار بیش از حد ریه ها است و می تواند باعث فرار حباب های گاز به داخل جریان خون شریانی و فضای قفسه سینه شود,آنجاست که ممکن است "آمبولی گاز شریانی" یا حادث و به مرگ غواص منجر شود. حتی یک تغییر عمق جزئی به اندازه چند فیت همراه با حبس نفس می تواند به "آسیب های گسترش یافتگی بیش از حد ریه ها" یا ختم شود.حبس نفس در هر لحظه و نقطه از دایو خطرناک است نه فقط در هنگام صعود و در راه بازگشت به سطح آب ،بنابراین همیشه پیوسته و بدون وقفه به تنفس خود ادامه  دهید.

۴. تنها جایی که احساس راحتی می کنید دایو بزنید .

هدف از غواصی اسکوبا تفریح است، بنابراین شما نباید خود را در یک شرایط ناراحت،  ناخوشایند و نا ایمن قرار دهید که نتوانید از نظر ذهنی یا جسمی با شرایط کنار بیایید.همیشه مطابق با محدودیت های خود غواصی کنید، بدون توجه به اینکه ممکن است هنگامی که آمادگی ندارید از طرف دیگر غواص ها برای فراتر رفتن یا ادامه برنامه غواصی تحت فشار باشید.به خاطر داشته باشید اگر برای یک شرایط یا چالش آمادگی ندارید،آنرا انجام ندهید.اگر تشخیص می دهید که شرایط ایمن نیست،از تغییر دادن لوکیشن غواصی و یا در مجموع کنسل کردن برنامه غواصی واهمه نداشته باشید.دایو سایت ها ممکن یک روز نسبت به روز دیگر تغییرات چشمگیری داشته باشند،مخصوصا در مورد دما،جریان ها و شرایط سطحی. سعی نکنید در دایو سایت هایی که فراتر از صلاحیت های آموزشی شما هستند غواصی کنید. غواصی عمیق،غواصی در اجسام مغروق و محیط های سر بسته،همچنین غواصی با هوای غنی شده  نایتروکس،همگی ابتدا نیازمند آموزش های ویژه و خاص هستند. 

۵. صعود های خود را تمرین و کنترل کنید .
 
همیشه به آهستگی صعود کنید زیرا اگر از سرعت صعود ایمن تجاوز کنید، نیتروژنی که در خلال دایو جذب جریان خون و بافت ها شده،هنگام صعود در راه رسیدن به سطح آب ، زمان کافی برای آزاد و دفع شدن را ندارد،حباب ها تولید و انباشته خواهند شد و می تواند منجر به بیماری کاهش فشار DCI شود.اگر سرعت صعود خود را کمتر از ۳۰ فیت(۱۰متر) بر دقیقه حفظ کنید عالی خواهد بود.اگر سرعت صعود تان در حال افزایش باشد یک دایو کامپیوتر می تواند هشدار بدهد.اگر دایو کامپیوتر ندارید،سریع تر از کوچک ترین حباب های باز دم خود صعود نکنید.قبل از آغاز صعود هوای درون BCD خود را کاملا تخلیه کنید؛برای صعود و رسیدن به سطح آب از اینفلیتور استفاده نکنید و BCD خود را باد نکنید.علاوه بر این برای کاهش ریسک بیماری کاهش فشار همیشه باید یک سیفتی استاپ یا توقف ایمنی به مدت ۳ دقیقه در عمق ۵ متر اجرا و رعایت کنید. 

۶. قانون یک چهارم را اجرا کنید .

"قانون یک چهارم" بیان می کند که همه غواص ها باید "دو چهارم"از میزان هوای خود را به دایو تایم اختصاص دهند و با دو چهارم باقی مانده بازگشت به سطح آب  را آغاز کنند، همچنین آخرین یک چهارم به عنوان رزرو برای ایمنی در نظر گرفته می شود.مثال: دایو با فشار  گاز درون سیلندر ۲۰۰ بار شروع می شود،تا فشار ۱۰۰ بار دایو تایم ادامه دارد،۵۰ بار برای بازگشت به سطح و ۵۰ بار برای رزرو و شرایط اضطراری.این روش برای وضعیت هایی از غواصی سازگار است که پروفایل رفت و برگشتی ندارند،مثلا غواصی در جریان یا "دریفت دایوینگ" که نقطه ورود و خروج در آن یکسان نیست.هوای کافی برای صعود آهسته و سیفتی استاپ در نظر بگیرید،و نیاز همیار به هوا در شرایط اضطراری را نیز در نظر داشته باشید.اگر برای غواصی عمیق برنامه ریزی می کنید،صعود را با در اختیار داشتن میزان ذخیره هوای  بیشتری نسبت به غواصی در آب های کم عمق آغاز کنید.اگر در شرایط نا معمول با دمای پایین و جریان های قوی غواصی می کنید,میزان مصرف هوای شما افزایش خواهد یافت،بنابراین تمام این موارد را مد نظر داشته باشید. 

۷.تناسب اندام خود را حفظ کنید .

غواصی ورزش دشواری است،گرچه ممکن است زیر آب در مدت یک دایو معمول احساس آرامش و ریکلس بودن داشته باشید.به یاد داشته باشید که غواصی در جریان های قوی تر،شنای سطحی طولانی تر،و این واقعیت که شما باید تجهیزات تان را حمل کنید و بودن درمعرض شرایط آب و هوایی گوناگون بدین معنی است که باید از نظر فیزیکی آنقدر تناسب داشته باشید که ایمنی شما تضمین باشد.کمبود توان و استقامت جسمانی می تواند منجر به تلاش و تقلای بیش از حد شود که خود باعث مصرف هوای سریع تر، "پنیک "یا وحشت زدگی و وقوع حوادث خواهد شد.مصرف الکل و تنباکو،خستگی و چاقی ممکن است رسیک ابتلا به DCI را در شما افزایش دهد.۲۵ درصد از مرگ و میر ها در غواصی در نتیجه شرایط از قبل موجودی است که می بایست به طور کلی مانع انجام غواصی در افراد می شده.بنابراین همیشه معاینات پزشکی را انجام دهید و مطمئن شوید که در صورت داشتن هرگونه بیماری یا ناراحتی جسمی از هر نوع حتی یک مسئله موقتی، توانایی انجام غواصی را دارید.توجه داشته باشید که حتی یک سرماخوردگی ساده در زیر آب خطرناک تر خواهد بود.

۸.مهارت های مهم و حیاتی را بدانید .

هرگز مهارت های پایه ای را که در دوره های ورود به غواصی کسب کرده اید را فراموش نکنید.ابتدا مطمئن شوید در این مهارت ها تسلط کافی دارید زیرا برای حفظ ایمنی شما حیاتی هستند.اجرای این تکنیک های مهم در خلال یک شرایط اضطراری می تواند ناجی زندگی شما باشد.مهارت های پایه از جمله دانستن نحوه استفاده از منبع هوای جایگزین همیار AAS،درک چرایی و چگونگی اجرای مانور "سیزا" CESA،و توانایی قطع اتصال شلنگ هوای BCD در خلال شرایط اضطراری.پیشگیری از حوادث نیز امری مهم و کلیدی است،از این جهت به منظور پیشگیری از صعود های کنترل نشده باید در کنترل شناوری و به منظور پیشگیری از پنیک شدن در تخلیه آب درون ماسک مسلط شوید. به طور کلی،باید بدانید اگر مشگلی پیش بیاید چه اقدامی باید انجام دهید،علیرغم اینکه  ممکن است غواص های دارای گواهینامه رسکیو برای کمک به غواص نیازمند حاظر باشند و حتی بعد از بیرون آوردن غواص از آب احیای قلبی ریوی CPR اعمال کنند. 

۹. همیشه از روش غواصی با همیار استفاده کنید .

با وجود اینکه شما می توانید گواهینامه غواصی انفرادی یا "سولو دایوینگ" را کسب کنید,در صورتی که به طور صحیح و اصولی آموزش و تعلیم  ندیده باشید انجام غواصی به تنهایی بسیار خطرناک و ممنوع است.بسیاری از غواص ها به این دلیل که تصمیم گرفته بودند به تنهایی دایو بزنند زندگی خود را از دست داده اند.در هنگام یادگیری چگونگی مواجهه با شرایط اضطراری،غواص ها شیوه غواصی با همیار را می آموزند.جدا شدن و بیش از حد فاصله گرفتن از همیار یا گم کردن غواص همراه تماما یک اشتباه بزرگ است.به خاطر داشته باشید در زیر آب یک همیار در واقع طناب زندگی و یک سیستم حمایتی محسوب می شود.اگر با یک غواص غریبه همیار شده اید،برای آشنایی با میزان آموزش و تجربه یکدیگر وقت بگذارید.تمام نگرانی ها و دغدغه های خود را بیان کنید. در هنگام مقایسه و تطبیق دایو کامپیوتر ها و گیج ها با همیار احتیاط کنید و برای حفظ ایمنی، محافظه کارانه ترین قوانین و  ابزارها را به کار ببرید. 

۱۰. از شناوری مثبت بهره ببرید .

"در کنترل شناوری یک نینجا باشید".۲۵ درصد از کل آمار مرگ و میر در غواصی در نتیجه بروز یک مشگل در سطح آب به وقوع پیوسته اند.خستگی یک عامل بزرگ و مهم است ،مخصوصا زمانیکه غواص ها با داشتن وزنه اضافه برای شناور ماندن در سطح آب  تلاش و تقلا می کنند.بنابراین برای حفظ و ذخیره انرژی خود و پیشگیری از غرق شدگی،شناوری مثبت را برقرار کنید.این کار را در پایان دایو در سطح آب برای خود یا همیار انجام دهید مخصوصا زمانی ضروری است که خود یا غواص همیار  به شدت پنیک، خسته و یا حتی بیهوش باشد.BCD خود را کاملا باد کنید و در صورت نیاز برای رها کردن وزنه ها درنگ نکنید.اگر عاقلانه عمل کنید و تمام آنچه را که در کلاس های غواصی فرا گرفته اید را به کار ببندید،می توانید همزمان با به حداقل رساندن احتمال آسیب یا تلفات از این ورزش هیجان انگیز لذت ببرید. با پیروی از قوانین ایمنی در غواصی،می توان مطمئن بود در خلال غواصی آرامش  داشته باشید و از غواصی لذت ببرید، همان گونه که چگونگی مواجهه با مشگلات و شرایط اضطراری و چگونگی پیشگیری از مشگلات را خواهید آموخت پیش از اینکه به وقوع بپیوندند.

به ما بگویید شما در غواصی اسکوبا چه قوانینی را برای ایمنی به کار می برید؟ 
: Pulmonary Barotrauma
باروترومای ریوی 
:Arterial Gas Embolism 
آمبولی گاز شریانی
:Lung over expansion Injuries 
آسیب های گسترش یافتگی بیش از حد ریه ها 
 

منبع: rushkult.com/Scuba Page

به خانواده غواصان و مربیان غواصی اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI ملحق شوید.

 غواصی تکنیکال بین المللی:TDI
TECHNICAL DIVING INTERNATIONAL 

غواصی اسکوبا بین المللی:SDI
SCUBA DIVING INTERNATIONAL 

989360219444+
مجید آذرشب 

چاپ این بخش

  آماده کردن تجهیزات برای فصل غواصی
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 08-04-2020, 10:15 PM - انجمن: تجهیزات غواصی - بدون‌پاسخ

پرسش از شبکه هشدار غواصان:
چگونه تجهیزات خود را برای فصل غواصی آماده کنیم؟ 

فصل غواصی به سرعت در حال نزدیک شدن است.و اکنون زمان آن رسیده تا مطمئن شوید تجهیزات شما مانند خودتان آماده ورود به آب هستند. غفلت از صحت و سلامت عملکرد تجهیزات یک فاکتور دخیل در بسیاری از حوادث غواصی و مراقبت های پیشگیرانه یک قدم مهم در حفظ ایمنی شما در طول سال است.

آیا شما می دانید چگونه از تجهیزات خود بازرسی و مراقبت کنید؟ 

پرسش: 
چگونه مطمئن شوم BC من در شرایط عملکرد خوبی قرار دارد؟ 
پاسخ: 
متعادل کننده های شناوری یا BC ها معمولا تا زمان خراب شدن  قابل اعتماد و با ثبات هستند.و زمانی که این اتفاق بیافتد و خراب شوند و شما بدون بک آپ باشید ممکن است آسیب های جدی رخ دهد.بنابر این حائز اهمیت است که پیش از شروع فصل غواصی و قبل از هر دایو BC خود را بازرسی و تست کنید.بازرسی از BC خود را با پر و خالی کردن به منظور تایید عملکرد صحیح،و یک بررسی دقیق از شلنگ هوای کم فشار،والو های تخلیه،و اینفلیتور آغاز کنید.هرگونه علامت فرسودگی،ترک خوردگی و خرابی، شاخصی است برای تعویض یا سرویس  آن قطعه می باشد. BC ها باید به طور منظم سرویس شوند.برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه غواصی محلی یا تولید کننده تماس بگیرید. 
پرسش: 
در دایو کامپیوتر چه چیزی را یاید بررسی و کنترل کنم؟
پاسخ: 
در شروع فصل غواصی بازرسی دایو کامپیوتر ها می تواند ساده باشد،اما مستلزم مراقب های منظم نیز هستند. برنامه ریزی سرویس و نگهداری دایو کامپیوتر توسط شرکت سازنده تعیین خواهد شد،اما اطمینان از داشتن باطری های نو،اورینگ های سالم و بدون نقص، و هر گونه نشانه ای از نفوذ آب،وجود شوره یا رسوب و آسیب در دایو کامپیوتر پیش از ورود به آب حائز اهمیت است.بسیاری از دایو کامپیوتر ها نیازمند بازرسی و مراقبت های سالانه یا شش ماهه هستند، و سرویس دوره ای منظم دایو کامپیوتر احتمال مواجهه با خرابی و از کار افتادگی ناگهانی در میانه دایو را به حداقل می رساند.

پرسش: 
برای حفظ عملکرد رگلاتور در عالی ترین شکل چه کاری می توانم انجام دهم؟ 
پاسخ: 
در جایگاه یک غواص،رگلاتور ها برای شما بسیار حیاتی هستند،و سرویس و نگهداری منظم هم مرحله اول و هم مرحله دوم، کلیدی است برای کاهش ریسک خرابی و از کار افتادگی احتمالی رگلاتور در خلال دایو.رگلاتور باید توسط یک تکنسین صلاحیت دار سالانه و به صورت دوره ای براساس توصیه های تولید کننده سرویس شود.اما مسئولیت بازرسی و تست رگلاتور پیش از هر دایو، شستشو و نگهداری مناسب پس از آن به عهده خود شماست.رگلاتور خود را برای یافتن نشانه های پوسیدگی، فرسودگی،وجود ترک،خراش یا آسیب در شلنگ های هوا،اورینگ ها،در پوش و روکش های محافظ،اتصالات و مفصل هایی که آزادانه حرکت و چرخش ندارند و یا خوردگی بر روی اتصالات فلزی بررسی کنید.صداهای غیر عادی،فری فلو شدن های مکرر (دچار جریان یکسره شدن) یا تنفس سخت،نشانه های روشنی برای نیاز به سرویس رگلاتور تان هستند . با قرار دادن صحیح درپوش رگلاتور و غوطه وری و شستشو با آب شیرین و  تمیز پس از هر دایو و نگهداری در یک مکان خشک و خنک تا دایو بعدی،احتمال آسیب ناشی از فرسودگی و پارگی، خوردگی و ...رگلاتور خود را به حداقل برسانید.

:BC:Buoyancy Compensator
متعادل کننده (جبران کننده) شناوری 
منبع ترجمه: scubadiving

989360219444+
مجید آذرشب 

چاپ این بخش

  غواصی در ارتفاع
ارسال‌شده توسط: majid.azar - 07-27-2020, 08:55 PM - انجمن: مهارتها و دانش غواصي - بدون‌پاسخ

پرسش: 
من در نزدیکی یک دریاچه زندگی می کنم که ۱۸۰۰ فیت بالاتر از سطح دریا قرار دارد.آیا هنگام  برنامه ریزی غواصی در این  دریاچه می بایست ملاحظات ویژهای را لحاظ کنم؟
از آنجا که من در ارتفاع مشابه با ارتفاع دریاچه زندگی می کنم،آیا با این وضعیت  سازگار شده ام و نیازمند ایجاد تغییرات نیست؟ 

پاسخ: 
بسیاری از برنامه های غواصی در دریاچه های درون مرزی و رودخانه ها و بعضی از این برنامه های غواصی در ارتفاع بالاتر از سطح دریا به انجام می رسند.هنگام برنامه ریزی غواصی ۲ فاکتور را باید مد نظر داشت: جداول غواصی و الگوریتم های کامپیوتر های غواصی بر اساس بودن در سطح دریا،که فشار مطلق برابر با ۱ اتمسفر و برای آب دریا محاسبه شده اند نه آب شیرین.یک دایو در ارتفاع ۲۰۰۰ فیت بالاتر از سطح دریا،فشار سطحی برابر با ۰/۹۳ اتمسفر خواهد داشت.انباشته شدن گاز بی اثر در جریان خون و بافت ها مشابه هر دایو دیگری خواهید داشت،اما هنگامی که به سطح آب می رسید فشار مطلق کمتر از فشار سطح دریا خواهد بود. 

جداول غواصی استاندارد برای رنج ارتفاع بخصوص طراحی شده اند، معمولا برای ارتفاع ۱۰۰۰ فیت از سطح دریا یا کمتر.انواع مختلفی از جداول غواصی به شما امکان تبدیل برنامه ریز غواصی خود برای بازتاب یک دایو در ارتفاع را می دهد،و بعضی از جداول برای غواصی در ارتفاع طراحی شده اند.به خاطر داشته باشید هنگام صعود از یک ارتفاع کمتر برای تکمیل یک دایو در ارتفاع بالاتر،می بایست اولین دایو خود را به عنوان دایو تکراری تلقی کنید. 

بسیاری از کامپیوتر های غواصی دارای بارومتر یا سنسور فشار هستند که با روشن کردن آن در سایت غواصی ارتفاع را محاسبه می کنند.یکی از ایرادات این ویژگی این است که تنها فشار جایی که هستید را محاسبه می کند.کامپیوتر ممکن است ارتفاع جایی را که از آن سفر کرده اید را لحاظ نکند.اگر کامپیوتر غواصی شما دارای سنسور نیست،می بایست تنظیمات ارتفاع را به صورت دستی تغییر دهید،همچنین ممکن است لازم باشد کامپیوتر خود را برای غواصی در آب شور یا آب شیرین تنظیم کنید. 

تمام برنامه ریز های غواصی از تئوری و محاسبات ریاضی استفاده می کنند.همیشه پروفایل غواصی را محافظه کارانه برنامه ریزی کنید، در حصار  محدودیت های  برنامه ریزی غواصی خود غواصی کنید،و اجرای توقف ایمنی را در نظر بگیرید،غواص ها باید برای مغایرت های غواصی در آب شیرین و غواصی در ارتفاع آماده و از قوانین برنامه ریز غواصی پیروی کند،صرف نظر از شرایط ارتفاع محلی که زندگی می کنند یا ارتفاعی که با آن سازگار شده اند.دستور العمل های ارائه شده با جدول غواصی یا کامپیوتر غواصی به شما در درک بهتر محدویت های غواصی ایمن کمک می کند. 

منبع:  DAN 

989360219444+
مجید آذرشب

چاپ این بخش