Scuba Tek Tips

نسخه‌ی کامل: اکولایز گوش ها
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
پرسش از DAN :چگونه باید اکولایز کنم؟ 

پس از یک دهه دوری از غواصی اسکوبا،قصد دارم در یک دوره بازآموزی شرکت کنم و به غواصی بازگردم.اما در تعطیلات  هنگام شنا و اسنورکلینگ،در  گوش هایم ناراحتی و درد را احساس کردم.

چرا در گوش هایم فشار را احساس می کنم و چگونه می توانم در زیر آب از شر این درد خلاص شوم؟آیا این وضعیت نرمال است یا ممکن است مانع لذت بردن من از ورزش غواصی شود؟  

من تمرین و روشی را که در کلاس اوپن واتر آموخته ام را به خاطر دارم؟اما آیا در صورتی که این روش جواب گو نباشد روش جایگزینی وجود دارد؟ 

اکولایز یا تساوی سازی فشار  گوش ها یکی از مهم ترین مهارت ها برای تمام غواص های تازه کار است تا زمانی که ماهر می شوند،در واقع یک مهارت مهم هم برای غواص های تازه کار و هم غواص های حرفه ای محسوب می شود.تمام غواص ها باید به این درک کامل  برسند که چرا باید اکولایز کنند،اکولایز را زود انجام دهند و به دفعات تکرار کنند،و راحت ترین روش مطلوب را برای شرایط خاص خود استفاده کنند.علاوه بر این، روش و روال اکولایز به یک موضوع با اولویت شخصی تبدیل شود.علیرغم اینکه تصمیم می گیرید اکولایز  را انجام دهید،اما باید توجه داشت که  اکولایز مناسب و کارآمد حتی پیش از اینکه وارد آب شوید آغاز می شود.آیا شما تا حد امکان از ایمن ترین و موثر ترین روش برای اکولایز گوش های تان استفاده می کنید؟ 

قبل از توضیح روش های اکولایز،درک علت اکولایز کردن حائز اهمیت است. همه غواص ها در دوره اوپن واتر مقدمه ای بر مفهوم اکولایز را می آموزند،اما هنگام ‌تمرکز بر انجام اولین دایو به راحتی جزئیات ظریف فراموش می شود.از لحظه شروع نزول کردن،فشار آب بر روی گوش های شما به ازای هر ۳ فیت (۱ متر) عمق آب دریا تقریبا یک دهم اتمسفر افزایش میابد.پارگی پرده گوش ممکن است با اختلاف فشاری به اندازه یک تا دو سوم اتمسفر رخ دهد، و شما در اولین ۱۰ فیت (۳ متر) نزول خود با این اختلاف فشار مواجه خواهید شد. در عمق ۶ فیت(۲ متر) آب دریا فشار ۲۰ % بیشتر از فشار سطح آب است، در این نقطه پرده گوش های تان در بیشترین حد ممکن کش آمده اند.در عمق ۱۰ فیت (۳ متر) آب دریا، اگر هنوز  آسیب جدی ندیده باشید،اختلاف فشار باعث خواهد شد خون و مایعات از بافت های دیواره ی گوش میانی به فضای داخلی  گوش میانی کشیده و آنرا را پر خواهند کرد،این شرایط ایجاد شده "باروترومای گوش میانی" * نامیده می شود. نزول به عمق بیشتر شرایط را بدتر و موجب آسیب شدید تر می شود‌. برای خنثی کردن این اثرات،باید گوش ها را اکولایز کرد،و اجازه داد هوا وارد فضای گوش میانی شود به طوری که فشار در گوش میانی با فشار محیط آب اطراف برابر شود.

اکولایز یا تساوی سازی  دشوار نیست،و چند متد وجود دارد که می توانید تشخیص دهید کدام یک برای شما مناسب تر است:

۱)باز شدن ارادی شیپور استاش

سخت ترین متد اکولایز برای تسلط یافتن روش باز شدن ارادی شیپور استاش است،اما این متد به شما امکان می دهد پیوسته و بدون استفاده از دست ها اکولایز کنید، همچنین ریسک آسیب به گوش ناشی از اکولایز شدید و با فشار در این متد اندک است.این متد با کشیدن عضلات نرم کام (بافت های انتهایی سقف دهان) و گلو و همزمان به جلو و پایین کشیدن فک اجرا می شود، مانند اینکه بخواهید خمیازه بکشید.این اقدام باعث باز شدن شیپور استاش خواهد شد و به گوش میانی اجازه هم فشار شدن با فشار محیط اطراف را می دهد. 

۲)مانور تویین بی

این متد با مسدود کردن سوراخ های بینی با انگشتان شصت و اشاره و بلعیدن (آب دهان)اجرا می شود‌.انجام عمل بلع باعث باز شدن شیپور استاش شده و حرکت و جنبش زبان هوا را از طریق  استاش به درون فضای گوش میانی کمپرس می کند‌. یادگیری این متد ممکن است کمی دشوار و نیازمند دقت بیشتری باشد اما از مزایای این متد این است که احتمال آسیب به گوش از طریق تلاش برای اکولایز خیلی سخت و با فشار زیاد بسیار اندک است. 

۳)مانور والسالوا

مانور والسالوا رایج ترین و ساده ترین متد مورد استفاده برای اکولایز است.این متد با مسدود کردن سوراخ های بینی با انگشتان شصت و اشاره و به آرامی دمیدن از طریق بینی اجرا می شود.در این متد باز شدن شیپور استاش به جای بکار گیری عضلات به نیروی تساوی سازی بستگی دارد و اگر به دلیل اختلاف فشار شیپور استاش دچار اسکوئیز و مسدود شده باشد، ممکن است این متد موثر نباشد.اگر این متد با نیرو و فشار خیلی زیاد اجرا شود،ممکن است  باعث افزایش فشار در سینوس ها و منجر به آسیب های گوش شود.این متد هم موثر و هم ایمن است اما به خاطر بسپارید که با فشار و زور زیاد ندمید و هر مرتبه اکولایز بیش از ۵ ثانیه طول نکشد.

middle_ear barotrauma*

منبع: Divers Alert Network

989360219444+
مجید آذرشب