Scuba Tek Tips

نسخه‌ی کامل: اشتباهات رایج غواصی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
 12Common Diving Mistakes And How To Avoid Them 
۱۲ اشتباه رایج در غواصی و چگونگی اجتناب از آنها 


ما فهرستی از ۱۲ اشتباه رایج در غواصی اسکوبا را تهیه کرده ایم که گاهی اوقات غواص ها مرتکب می شوند و ممکن است خود و دیگران را در معرض خطر قرار دهند. 

اشتباهات پیش از دایو: Mistakes Before The Dive

شماره ۱: چک نکردن تجهیزات 

اگر مدتی از تجهیزات خود استفاده نکرده اید آنها را بررسی کنید.چک کنید که آیا شیر تانک باز است.میزان هوا را چک کنید( تقریبا ۳۰۰۰ psi یا بیشتر/ ۲۰۰ bar).از طریق رگلاتور تنفس کنید.bcd را با افزودن و تخلیه هوا بررسی کنید. 

شماره ۲: فراموش کردن بررسی غواص همیار

تجهیزات غواص همیارتان را چک کنید یا حداقل مطمئن شوید خودش با نظارت شما اینکار را انجام می دهد. 

شماره ۳: نداشتن یا عدم توجه به برنامه غواصی و بریفینگ 

این مورد یک خطا و اشتباه شایع در غواصی است.همیشه در جلسه برنامه ریزی دایو شرکت کنید حتی اگر با آن منطقه و دایو سایت آشنایی دارید.در خلال بریفینگ می توان در مورد مسائل زیر بحث و گفتگو کرد: 
*زمان و عمق دایو 
*در صورت لزوم در مورد سیفتی استاپ 
*مخاطراتی که ممکن است در طول دایو پدیدار شوند 
*چه کسی همیار شماست 
*در زیر آب چه چیزهایی خواهد دید(مرجان ها،ماهی ها و ...) 
*سیگنال ها 
غواص ها اغلب بسته به موقعیت و شرایط متمایز و متفاوت دایو سایت باید سیگنال های جدیدی را ست کنند.انتظار می رود غواص ها از قبل سیگنال ها را بدانند اما برخی سیگنال ها از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت هستند.اگر احساس می کنید لیدر (دایو مستر یا اینستراکتور) در طول بریفینگ برخی جزئیات را فراموش کرده اند،الان زمان مناسبی ست تا آن جزئیات را به همه غواص ها خاطرنشان کرد. 

شماره ۴:کم رو و خجالتی بودن در هنگام  سوال پرسیدن

همیشه قبل از دایو سوال های تان را مطرح کنید.اگر نیاز به کمک و راهنمایی بیشتر داشته باشید لیدر یا راهنما به شما کمک خواهد کرد.ناتوانی در بیان مشگلات و چالش ها پیش از دایو اشتباهی است که ممکن است تمام گروه را در معرض خطر قرار دهد. 

شماره ۵: انتخاب نا درست میزان وزنه  مورد نیاز 

وزنه صحیح اهمیت بسیاری دارد.حمل میزان وزنه بیش از حد اشتباهی ست که مانع لذت بردن شما از دنیای زیر آب خواهد شد.اگر در انتخاب مقدار وزنه صحیح مطمئن نیستید همیشه از لیدر،دایو مستر یا اینستراکتور کمک بخواهید.

اشتباهات در حین دایو: Mistakes During The Dive

شماره ۶: احترام نگذاشتن به برنامه غواصی  

به منظور داشتن دایوی ایمن،همیشه برای پلان برنامه ریزی شده در خلال بریفینگ ارزش قائل باشید و از آن پیروی کنید.

شماره ۷:نادیده گرفتن اکولایز در عمق مناسب 

به آرامی نزول کنید و هر چند مرتبه که نیاز باشد اکولایز کنید.عدم اجرای این شیوه می تواند منجر به کنسل شدن دایو و باعث آسیب دائمی به گوش ها شود.

شماره ۸:از یاد بردن آموزش ها 

  • در زیر آب قانون اول غواصی را به یاد داشته باشید:پیوسته تنفس کنید و هرگز نفس خود را حبس نکنید.در پایان دایو باید به آرامی صعود کنید,دایو کامپیوتر یا در نبود آن ریزترین حباب های بازدم تان مرجعی برای صعود باشد و هرگز سریع تر از مرجع صعود نکنید,سیفتی استاپ ها و دکو استاپ ها را نادیده نگیرید و آنها را اجرا کنید. 

شماره ۹: چک نکردن مصرف هوا در زیر آب 

برای اینکه زیر آب در شرایط اضطراری غافلگیر نشوید همیشه مصرف هوای تان را چک کنید.  

شماره ۱۰: کوتاهی در برقراری ارتباط با همیار یا راهنما در مورد میزان هوایی که در اختیار دارید 
 
این خطایی است که به سادگی قابل اجتناب است.همیشه در مورد میزان هوا با همیار خود در ارتباط باشد به ویژه هنگامی که بیش از نصف هوای خود را مصرف کرده دید. 

شماره ۱۱:عدم توجه به موقعیت خود نسبت به سایر غواص ها 

همیشه موقعیت مناسب خود را نسبت به سایر غواص ها خصوصا همیار خود حفظ کنید.

اشتباهات پس از دایو: Mistakes After The Dive

شماره ۱۲: فاصله زمانی بین دایو ها 

از آنجا که همیشه در سفرهای غواصی هدف انجام بیش از یک دایو است،به منظور اجتناب از اشباع نیتروژن زمان استراحت بر سطح بین دایو ها اهمیت بسیاری دارد،به برنامه غواصی از پیش تعیین شده توسط دایومستر یا اینستراکتور پایبند باشید چرا که آنها از قوانین غواصی ایمن پیروی میکنند.اگر قصد برنامه ریزی دایوها را دارید از جداول غواصی تفریحی مناسب (یا دایو کامپیوتر) استفاده کنید.

منبع: scubadiving fan club

غواصی را در اولین و تنها مرکز غواصی ۵ ستاره اسپورت و تکنیکال تی دی آی/اس دی آی TDI/SDI و تنها مرکز توسعه مربیگری ۵ ستاره TDI/SDI آمریکا در ایران بیاموزید. 

09360219444
مجید آذرشب