Scuba Tek Tips

نسخه‌ی کامل: مهارت eye level
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
تست eye level یکی از مهارت های دوره اوپن واتر برای دست یابی به میزان وزنه مناسب 

هدف:بررسی اینکه آیا شما درون آب به میزان مناسب و کافی وزنه حمل می کنید. 

دلایل یادگیری این مهارت: 
یکی از دلایل اصلی مصرف زیاد هوا و تماس و برخورد غواص ها با مرجان ها و بستر نداشتن میزان مناسب وزنه است،با بررسی میزان  وزنه یا بررسی شناوری،می توان اطمینان حاصل کرد که میزان وزنه مناسب را بر اساس وزن بدن،نوع پوشش و تجهیزات حمل می کنید.هر زمان که تغییری در لوکیشن غواصی، پوشش و تجهیزات ایجاد شود و نیز اگر برای مدتی از فعالیت غواصی دور باشید،این بررسی باید انجام شود. 
 
مرحله اول:
مطمئن شوید که این تست را در آبی با عمق کافی برای ایستادن در حالت عمودی و بدون برخود پاها با بستر و نیز همان آبی که قرار است غواصی در آن صورت گیرد انجام می دهید.انجام این بررسی در یک استخر آب شیرین برای غواصی در اقیانوس و دریا (آب شور) مفید نخواهد بود.اگر سیلندرتان کاملا پر می باشد،برای جبران این واقعیت که در طول دایو و با کم شدن حجم هوای درون سیلندر ،سیلندر شناوری مثبت بیشتری پیدا خواهد کرد،تقریبا باید 1kg وزنه اضاف کنید. باید در حالیکه در آب شناوری مثبت دارید و ریلکس هستید تمرین را شروع کنید. 


مرحله دوم: 

در حالیکه ماسک را بر روی صورت و دهنی رگلاتور را در دهان دارید،یک دم نرمال بگیرید و نفس خود را حبس کنید،این تنها زمانی است که شما مجاز به حبس نفس در غواصی اسکوبا هستید.به خاطر داشته باشید که یک نفس عمیق نگیرید،تنها یک نفس نرمال؛دیفلیتور BCD را بالای سر نگه داشته و به آرامی تمام هوای درون BCD را تخلیه کنید.


مرحله سوم: 
باید تا اندازه مقابل چشم ها در آب فرو روید،برخی افراد تا پیشانی یا مقابل خط رویش مو و یا تا چانه در آب فرو می روند،اما تا مقابل چشم مرسوم تر است. مهم این است که نه کاملا در آب فرو روید و نه بر سطح آب شناور باشید بلکه ثابت(سطح آب مقابل چشم) باقی بمانید.اگر تا سطح مقابل چشم(یا بخش های دیگر سر) در آب ثابت نمی مانید و در آب فرو می روید وزنه زیادی همراه دارید،مقداری از میزان وزنه را کم و تمرین را از مرحله اول تکرار کنید.اگر بر سطح آب شناور هستید وزنه کافی همراه ندارید،مقداری وزنه اضاف و تمرین را از مرحله اول تکرار کنید.


مرحله چهارم:
آرام و به طور کامل بازدم را انجام دهید،باید به آرامی شروع کنید به فرو رفتن در آب،اگر فرو نمی روید سعی کنید هوای بیشتری از ریه ها تخلیه کنید اگر باز هم وضعیت تعییر نکرد به وزنه بیشتری نیاز دارید،مقداری وزنه اضاف و تمرین را از مرحله اول تکرا کنید. 

در هنگام انجام این تست نباید فین بزنید چرا که شما را به سمت بالا متمایل و شناور می کند و باعث می شود این گونه به نظر برسد که وزنه کافی همراه ندارید حال آنکه در حقیقت این گونه نیست‌. 
سعی کنید در هنگام اجرای این تمرین ریلکس و بدون حرکت باشید. 

منبع:www.thoughtco.com

مجید آذرشب