Scuba Tek Tips

نسخه‌ی کامل: اجتناب از حوادث غواصی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
چگونگی اجتناب از حوادث غواصی 

غواصی اسکوبا از نظر آماری فعالیتی بسیار ایمن محسوب می شود،اما مانند همه فعالیت های ماجراجویانه ریسک هایی هم به همراه دارد.بهترین روش ها برای اجتناب از حوادث غواصی چیست؟ 

غواصی اسکوبا یک ورزش بسیار ایمن است.میلیون ها غواص گواهینامه دار در دنیا وجود دارد، اما خوشبختانه به نسبت حوادث جدی کمی رخ می دهد. با این اوصاف همه ساله شبکه هشدار غواصان DAN گزارشی از حوادث غواصی را گردآوری و منتشر می کند که برخی موارد می توانسته اتفاق نیافتند و قابل پیشگیری بوده اند.در گزارش سال ۲۰۱۶ DAN،که داده های سال ۲۰۱۴ را فراهم می آورد،۱۴۶ مورد مرگ و میر گزارش شده بود.تعداد نامتناسب بالایی یعنی ۲۸ مورد در میان غواصان مداربسته ccr بوده است‌.در مجموع غواص ها در رابطه با آسیب های غواصی ۱۳,۱۸۹ تماس با سرویس پزشکی DAN داشته اند.
بهترین راه برای اجتناب از حوادث غواصی چیست؟ 

به طور کلی معیار های پیشگیرانه به ۳ دسته تقسیم می شوند: 
*خود غواص 
*تجهیزات غواص 
*اقدامات و عملکرد غواص 


مسئولیت های خود غواص 

نکته شماره ۱: 
تناسب اندام داشته باشید 

برای اینکه یک غواص ایمن باشید لازم نیست یک ورزشکار المپیکی باشید.با این حال،بسیاری از غواص های تفریحی به طور فاحش از تناسب اندام در غواصی چشم پوشی می کنند.پاسخ "خیر" به تمام پرسش های موجود در فرم پزشکی غواصی استاندارد RSTC در مرکز غواصی که در نتیجه داشتن تناسب اندام و سلامت کامل جسمانی امکان پذیر است،حداقل تلاش مثبتی ست که می توانید در جهت اجتناب از حوادث غواصی داشته باشید.

برخی دایو ها آرامش بخش و بدون جنب و جوش هستند،گروه به شما در آماده کردن تجهیزات کمک خواهند کرد و شما ساعتی را با رفاه و آسودگی در آب های گرم و آرام استوایی سپری خواهید کرد. اما برخی از دایو ها تلاش بیشتری را می طلبد.ممکن است تجهیزات را تا ساحل غواصی حمل کنید همراه با یک ورود و خروج چالش بر انگیز.ممکن است جریان وجود داشته باشد،یا ممکن است تجهیزات حجیم و دست و پاگیر بر تن داشته باشید مثلا یک درای سوت. داشتن توانایی و قوی بودن در حد بلند کردن یک سیلندر غواصی یک معیار تناسب اندام در غواصی محسوب نمی شود.اگر تناسب نداشته باشید،اضافه وزن داشته باشید،و انعطاف پذیر نباشید ممکن است حتی برای یک دایو ساده به چالش کشیده شوید و قطعا قادر به سازگاری با تغییرات شدید در موقعیت ها یا شرایط اضطراری نخواهید بود. 
یک پیشنیاز برای غواصی حرفه ای ارزیابی مهارت های درون آب است،که در آن متقاضیان دایومستری باید تناسب و صلاحیت عالی را از خود نشان دهند.در برخی نقاط جهان،غواص های حرفه ای باید معاینات پزشکی سالانه ای را که تناسب اندام و سلامت عمومی و BMI شان را ارزیابی می کند را پشت سر بگذارند.
اگر می خواهید از غواصی لذت ببرید، ایمن تر و راحتتر باشید، تناسب اندام خود را حفظ کنید. 

نکته شماره ۲: 
مراقب سلامت بدنی خود باشید 

مطمئن شوید برای غواصی خوب استراحت کرده اید،خوب تغدیه شده اید و بدن شما کاملا هیدراته است.
فاکتور های مستعد کننده بیماری کاهش فشار DCS از جمله:
خواب ناکافی، خستگی شدید ،مصرف الکل یا مواد،گرما یا سرمای بیش از حد،کم آبی بدن و ...هستند. 
اگر غواصی می کنید،به اندازه کافی بخوابید.انجام غواصی بلافاصله پس از یک مسافرت طولانی و دشوار یا اگر شب پیش از غواصی تا دیر وقت در یک پارتی حضور داشته اید، ممکن است روز غواصی در الگوی صحیح جذب و دفع نیتروژن در بدن تان اختلال ایجاد شود. 
به بدن سوخت(انرژی)مورد نیاز برای انجام دایو هایی موثر را برسانید.برای تامین انرژی بدن یک وعده صبحانه مفصل همراه با مقدار کافی کربوهیدرات های دیر جذب میل کنید.حتی الامکان از مصرف غذاهای چرب خودداری کنید چرا که باعث سنگین شدن و تاخیر در روند هضم و پر بودن معده در خلال دایو می شود. 
بدن را کاملا هیدراته نگهدارید.مصرف الکل و دیگر نوشیدنی های دیورتیک (ادرآراور) را محدود و به مقدار کافی آب بنوشید.اگر در یک منطقه گرمسیری هستید که ذخیره آب با روش "اسمز معکوس" تولید می شود‌،برای تامین ریز مغذی ها  و مینرال های بدن به طور منظم از مکمل های الکترولیت و مینرال ها استفاده کنید.

نکته شماره ۳: 

مراقب سلامت روانی خود باشید 

بخش بزرگی از غواصی به ذهن ما بستگی دارد.اگر پیش از ورود به آب ریلکس،شاداب،مطمئن و خاطر جمع باشید،احتمال داشتن یک دایو آرامش بخش،پرانرژی و لذت بخش خیلی بیشتر است و مهم تر از همه احتمال مواجهه با مشگل خیلی کمتر است.
قبل از سفر غواصی مطمئن شوید مهارت های تان بروز و در اجرای آنها کاملا تسلط دارید.در صورت لزوم در دوره های بازآموزی شرکت کنید،به عنوان مثال دوره padi reactivate. چگونگی اسمبل کردن تجهیزات را بدانید و مهارت های کلیدی و پروسه های مورد نیاز در شرایط اضطراری را مرور کنید.همه مراحل را در ذهن خود شفاف سازی کنید،این کار به شما اعتماد به نفس و اطمینان خاطر می دهد و اضطراب و نگرانی را پیش از ورود به آب کاهش می دهد. 
از بارگذاری بیش از حد تکالیف در ذهن خود برحذر باشید چرا که باعث استرس می شود‌.اگر قصد انجام اولین دایو سفر خود را دارید ،می توان تا سازگار شدن به شرایط و محیط،دوربین و سایر ابزار غیر ضروری را درون قایق جا گذاشت و در دایو های بعد استفاده کرد.

تجهیزات غواص

نکته شماره ۴: 

تجهیزات تان را در بالاترین شرایط عملکردی نگهدارید

مطمئن شوید تجهیزات شما برای ارائه یک عملکرد قابل اطمینان به درستی سرویس شده اند.به عنوان مثال:اگر از رگلاتور شخصی استفاده می کنید مطمئن شوید بر اساس توصیه های تولید کننده سرویس می شوند و با نوع غواصی شما تناسب دارد.همچنین اگر کامپیوتر غواصی شخصی استفاده می کنید در مورد سرویس های دوره ای و تست فشار آن مضایقه نکنید.قبل از سفر کامپیوتر غواصی را به سرویس سنتر مجاز محلی نشان دهید.از کار افتادن باتری یا تفسیر ناصحیح عمق در بهترین شرایط باعث از دست دادن کنترل دایو ها و در نتیجه کنسل کردن ادامه غواصی آنروز و در بدترین شرایط مشگلات جدی تر مرتبط با فشار را در پی خواهد داشت.

نکته شماره ۵: 
از عملکرد تجهیزات خود کاملا آگاه باشید

پیش از سفر غواصی تجهیزات جدید یا نو را تست کنید.قبل از تعطیلات یک جلسه در استخر مرکز غواصی محلی خود رزرو کنید، تنفس از رگلاتور را تست و تناسب و فیت بودن BCD را بررسی کنید‌.مطمئن شوید کاملا با عمکلرد و صفحه نمایش کامپیوتر غواصی آشنا هستید‌. در اعماق آب اولین دایو تعطیلات غواصی زمان مناسبی برای پی بردن به وجود یک مشگل نیست‌. 
اگر از تجهیزات اجاره ای استفاده می کنید،پیش از اولین دایو با کارکرد آنها کاملا آشنا و مسلط شوید_این موضوع را تا زمان بادی چک "buddy check" پیش از ورود به آب به تاخیر نیندازید.تمام عملکردهای تجهیزات اجاره ای را به درستی چک کنید به عنوان مثال:نحوه تنظیم BCD،سیستم وزنه و فین ها،شاید لازم باشد در یک شرایط اضطراری به سرعت وزنه ها را رها کنید یا....  

اگر با غواص های جدید همیار شده اید، با عملکرد تجهیزات شان آشنا شوید،همین طور فرصت آشنایی و سازگاری با عملکرد تجهیزات خود را به آنها بدهید. 

نکته شماره ۶: 
تمام تجهیزات و ابزار مورد نیاز را با خود حمل کنید. 

هر آنچه نیاز خواهید داشت را با خود ببرید.مطمئن نیستید؟به توصیه های مرکز غواصی محلی عمل کنید مثلا:پوشش مناسب برای یک شرایط را انتخاب کنید و اگر این پوشش درای سوت است مطمئن شوید آموزش های لازم برای استفاده از آنرا دیده اید. 
همراه خود DSMB و Reel ببرید و چگونگی لانچ کردن ایمن آن به سطح آب را بدانید.اگر در شب غواصی می کنید مطمئن شوید چراغ قوه و منابع نور بک آب مناسب همراه دارید و پروسه های متفاوت برقراری ارتباط در شب را بیاموزید. 
همیشه تجهیزات ایمنی را نسبت به وسایل سرگرمی مثل دوربین و متعلقات سلفی گرفتن(مونوپاد) در اولویت قرار دهید و به یاد داشته باشید ذهن خود را بیش از حد مشغول ابزاری که ممکن است باعث حواث پرتی و عدم تمرکز می شوند نکنید.تجهیزات و ابزار خود را طوری قرار دهید که هم زمان با تنظیم شناوری به سادگی بتوانید عمق،زمان و مصرف هوای خود را مانیتور کنید.

عملکرد و فعالیت غواص 

نکته شماره ۷: 
محدودیت های خود را بشناسید 

آژانس های آموزشی غواصی شرایط و مشخصات آموزش مختلفی را بر اساس داده های بررسی شده و روش های  آموزشی دائما در حال تحول و ارتقاء تنظیم می کنند.فقط در فعالیت های غواصی استوار بر سطح آموزش و تجربه خود ورود کنید ‌به عنوان مثال:بدون گذراندن آموزش های ویژه در برنامه های غواصی در اجسام مغروق، غواصی در غار،غواصی تکنیکال یا دایو های فشار زدایی شرکت نکنید. همین طور غواصی انفرادی "solo diving" فقط برای غواص هایی ست که تجهیزات خاص دارند،آموزش ویژه دیده اند و تجربه متناسب دارند.اگر می خواهید عمیق تر غواصی کنید و یا به درون اجسام مغروق نفوذ کنید ابتدا باید آموزش های لازم و خاص را طی کنید. اعتماد به نفس و شجاعت کاذب و مصنوعی (پهلوان پنبه بودن) به هیچ وجه جایگزین مناسبی برای مجموعه "صلاحیت، تخصص و مهارت" نیست. 
گذشته از این،اگر شرایط غواصی به شکل چشمگیری نامساعد یا دشوار تر از چیزی است که شما عادت دارید،یا دایو را به تعویق بیندازید و یا یک دایو سایت جایگزین با شرایط مطلوب تر را انتخاب کنید‌.اگر هر گونه شک و نگرانی به سبب وضعیت امواج یا گزارش جریان ها وجود دارد،کاملا عاقلانه است که از انجام آن دایو بخصوص صرف نظر شود.  

نکته شماره ۸: 
توجه داشته باشید 

حتما در بریفینگ حضور و دقت داشته باشید. شما در قبال درک طرح و نقشه دایو سایت،پروسه های ورود و خروج،هر گونه خطر،نقاط جالب و دیدنی دایو سایت و پروتکل های مرکز غواصی محلی مسئول هستید.اگر فکر می کنید این موارد به زیر آب مربوط و لازم است،بر روی اسلیت غواصی یادداشت برداری کنید مانند: توپوگرافی سایت یا جهت یابی با قطب نما. 
پیش از ورود به آب مطمئن شوید یک بادی چک جامع و کامل انجام می دهید.در مورد متد ترجیحی اشتراک هوا در شرایط اضطراری و محل نصب منبع جایگزین هوا AAS (اختاپوس یا ...)با همیار و گروه بحث کنید. سیگنال ها را مرور کنید و بر فرضیات تکیه نکنید. 
اگر با یک مربی،دایومستر یا راهنمای محلی غواصی می کنید،پشت سر آنها حرکت کنید‌ زیرا آنها بر اساس فاکتورهای مختلف حاکم بر گروه و محیط،پیوسته مسیر دایو را ارزیابی و تغییر می دهند. 

نکته شماره ۹: 
الفبا و اصول پایه را فراموش نکنید 

دریافت گواهینامه بدین معنی نیست که می توانید به آموزش های پایه کم توجه باشید یا از آنها دست بکشید.برای دایو تان یک پلن ایجاد کنید و آن پلن را غواصی کنید.اطمینان حاصل کنید پیش از ورود به آب از محدودیت های بدون نیاز به توقف فشار زدایی 
 "no_stop limits" دایو مورد نظر خود آگاه هستید.پیوسته مصرف هوا و زمان بدون نیاز به فشار زدایی "NDL" خود را چک کنید و از کنترل شناوری هم در سطح و هم در زیر آب به بهترین شکل ممکن بهره ببرید.مطمئن شوید در طول مدت دایو شناوری خنثی و در سطح آب شناوری مثبت برقرار است. 
توقف ایمن یا سیفتی استاپ "safety stop" خود را تکمیل کنید و تا رسیدن ایمن به ساحل یا قایق غواصی تجهیزات را سر جای خود نگهدارید. 
به عنوان مثال:بسیاری از مسایل کوچک به سادگی به این دلیل تشدید شده اند که غواص ماسک خود را بر روی صورت نگه نداشته و با ورود آب به دهان و راه های هوایی شرایط وخیم تر شده ست.

غواصی یک ورزش تفریحی و ایمن است. تفکر در مورد غواصی ،آمادگی خود و تجهیزات و توجه و پیروی از مربیان می تواند به کنترل مسایل جزئی و اجتناب از وقوع حوادث غواصی کمک کند. 


منبع:.scubadiverlife.com

مجید آذرشب
بسيار متن جامع و كاربردي